27.01.19, 11:30

Dr Jerzy Bukowski: Żadnego ,,wyzwolenia'' Auschwitz nie było

Powoli, ale systematycznie przywracamy właściwy sens wielu źle do tej pory używanym pojęciom, zwłaszcza w obszarze najnowszej historii. Trzeba bowiem - po Norwidowsku - „odpowiednie dać rzeczy słowo”, nawet jeżeli dotyka się delikatnej materii - pisał w 2017 roku dr Jerzy Bukowski.

 

Tak jak nie było wyzwolenia polskich miast w 1944 i 1945 roku przez Armię Czerwoną, ale zastąpienie w nich okupacji niemieckiej przez sowiecką, tak samo nie należy mówić o wyzwoleniu przez nią niemieckiego obozu zagłady  Auschwitz-Birkenau.

72 lata temu, w obliczu nieuchronnej klęski, załoga tej fabryki śmierci ewakuowała z niej liczącą około 56 tysięcy osób. pierwszą grupę więźniów. Akcja otrzymała kryptonim „Karl”, ale powszechnie nazywano ją „marszem śmierci”. Nie przeżyło go ponad 25 procent z nich. Na Śląsku, w Czechach i na Morawach jest ponad 100 zbiorowych mogił będących świadectwem ówczesnych wydarzeń.

Niewolnicza siła robocza była potrzebna ogromnej machinie przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. I to był główny powód, dla którego Niemcy zdecydowali się na przeniesienie więźniów do nadal funkcjonujących obozów pracy i koncentracyjnych.

W KL Auschwitz-Birkenau pozostało około 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych ludzi. Ostatnie apele odbyły się 17 stycznia 1945 roku. Następnego dnia sformowani w kolumny więźniowie opuścili - eskortowani przez esesmanów - teren obu obozów w ramach planowanej ewakuacji. Wieczorem 18 stycznia nieliczne pozostałe tam osoby były już wolne. 

 

Minęło długich 9 dni, gdy 27 stycznia do nie bronionego przez Niemców obozu wkroczyła 100 Lwowska Dywizja piechoty Armii Czerwonej. Nie może być więc mowy o żadnym wyzwoleniu obozu zagłady  Auschwitz-Birkenau

Jerzy Bukowski

Komentarze

Anna2019.01.28 6:37
Najpierw sowieci przez porozumienie z hitlerem doprowadzili do wybuchu II wojny i milionów ofiar, potem zagarnęli pół Polski wbijając nóż w plecy, mordując, wywożąc na Sybir - a potem "wyzwalali", dalej mordując i zniewalając. I za to mamy dziękować!
Bona2019.01.27 20:43
W Auschwitz byli przetrzymywani AK-owcy ,czy tego nikt nie wiecie.Radzę posłuchać historyka ,który swoje wiadomości opiera na prawdziwych dokumentach-Leszka Zebrowskiego.Popieram Jerzego Bukowskiego .Obóz ten nie był wyzwolony.Ciekawe ile żołnierzy z AK zostało wywiezionych na wschód do ciężkich obozów pracy.ilu zamordowanych bestialsko.
smutna2019.01.27 23:14
https://www.focus.pl/artykul/po-wojnie-w-auschwitz-wci-ginli-ludzie-zadbali-o-to-komunici
raz sierpem, raz młotem2019.01.27 20:20
Sowieci "wyzwalali" Polskę gwałcąc kobiety po drodze i rabując co się da. Dżuma się skończyła - przyszła cholera. Z jednej zarazy w drugą.
nikt2019.01.27 23:29
W mojej wsi też gwałcili i rabowali . Ale czy mordowali tak jak Niemcy ? Zastanów się trochę . Tym bardziej , że traktowano nas gorzej niż innych , bo rzekomo byliśmy nienawistnymi im " germanami " . Czy dla nas Niemcy byli dobrzy zabierając naszych chłopców do wojska , do nie swojej walki ? Ilu nie wróciło do domu ? Niby byli dla nas dobrzy , nie krzywdzili . Wiesz co to jest front ? Na początku idzie najgorsza dzicz . Taka jest wojna . Każda .
raz sierpem, raz młotem2019.01.28 8:58
Czyli potwierdzasz to, co napisałam: wybór między dżumą a cholerą. I nie ma znaczenia, kto mniej mordował a kto więcej. Z Twojej perspektywy Niemcy więcej mordowali a z mojej - Sowieci. Jak można mówić o "wyzwolicielach", którzy wartościowy element Narodu Polskiego mordowali w kaźniach UB-eckich? Z dwojga złego nie wybieram żadnego.
nikt2019.01.28 0:16
I jeszcze jedno : Rosjanie rabowali tylko żywność gdyż byli głodni . A co rabowali Niemcy ?
raz sierpem, raz młotem2019.01.28 9:04
Ha,ha,ha!!! Moja śp. Babcia widziała "wyzwoliciela" - Ruska, który miał po 5 zegarków na każdej ręce. Taki był "głodny"!
raz sierpem, raz młotem2019.01.28 9:09
@nikt - bolszewiki byli tak bardzo głodni, że mieli po 4-5 zegarków na obydwu rękach. Moja śp. Babcia była świadkiem takich sytuacji.
Foster2019.01.27 17:51
Najlepiej spytać się osadzonych w obozie czy to było wyzwolenie czy nie ? Łatwo się wypowiadać jak się o gehennie wojennej pisze w ciepełku, przy kominku - ponad 70 lat po wojnie. Też mi znawca tematu.
róża2019.01.27 17:33
Panie Bukowski. Jeszcze cie tu nie było.
nikt2019.01.27 16:23
Jest chyba więcej dr. Jerzych Bukowskich . Jakiś znany chirurg i drugi związany z Radiem Maryja . Jeśli artykuł napisał ten związany z Radiem Maryja to widziałam zdjęcie i już wszystko wiem . Nie , dziękuję , nie skorzystam . Ja cenię słowiańską mądrość .
nikt2019.01.27 15:13
Ty , który pisałeś ten artykuł .........pokaż mi swoją twarz a powiem ci kim jesteś . Gdy szedł " Marsz Śmierci " był nalot . Nie wiem jakich wojsk . Rozpierzchły się dzieci i rozbiegły po okolicy . Moja babcia przyjęła żydowską dziewczynkę . To dziecko wychowywało się u nas jeszcze kilka lat po wojnie . Babcia przez Czerwony Krzyż szukała jej krewnych . Na początku lat 50-tych przyjechała po nią jakaś krewna z Ameryki i ją zabrała . Ostatnio , gdy rozmawialiśmy na temat z kuzynem ten nieco skorygował tę historię . Tych dzieci zapukało do naszego domu dwanaścioro . Babcia porozdzielała je po wsi . Babcia opowiadała tylko o tej jednej , która u nas mieszkała . Nie wiem co stało się z pozostałymi . Może nadal w tej wsi żyją . A obok naszego domu stacjonowali jeszcze Niemcy . To obecne zakłamywanie historii po prostu mnie przerasta . Mogę jedynie zaapelować . SZUKAJCIE PRAWDY NA WŁASNĄ RĘKĘ , gdyż to , co Was otacza to jedno wielkie kłamstwo .
nikt2019.01.27 14:51
Przez moją okolicę "szedł front " i cały ten region wie jak było . Przez moją miejscowość zaś " Marsz Śmierci " i też każdy wie jak było . A po Rosjanach zostały bezimienne groby z zatkniętymi na nich Krzyżami . I niby germańska ludność kładła na nich kwiaty . Już tych grobów nie ma . Zapomnieli , zadeptali , zniszczyli . Tak jak niszczą pamięć o tych dzięki którym przestali jęczeć pod jarzmem niemieckiego buta . " Polacy " .
Lebowsky2019.01.28 12:47
Groby polskich żołnierzy rozsiane sa po całym świecie i wszędzie traktowane są z szacunkiem!!!! .... A wiesz dlaczego? ... BO POLACY WYZWALALI INNE NARODY I NIE OKUPOWALI ICH PÓŹNIEJ PRZEZ PÓŁ WIEKU!!! ... Jeśli jarzysz choć trochę jeszcze, to się zamilknij i nie opowiadaj bzdur o wyzwoleniu Polski przez czerwonoarmistów!!!
słowiczek poznański2019.01.27 14:26
@nikt, mordechaj, dumny gej to jeden i ten sam lesiu keller-krawczyk. "Patroluje" blogi, ta szmata kremlowska, sierpem, tępym bolszewickim obrzezany bez prowokacji żyć nie może. Na każdym blogu będę pisała kim jesteś. W Polityce jest cenzura - twoje szczęście, ale pewnego dnia, ty cuchnący sierpem obrzezany obleśny stary pedofilu z Bielan ... coś cię trafi. Od czego wojujesz, itd.
nikt2019.01.28 0:13
:):):):):):):):):):):):):):):):):):)
nikt2019.01.28 0:23
Nie przejmuj się tak . :):):):):):):) Piszę z nudów . Nadchodzi wiosna i przestaję pisać bo wychodzę do pracy w ogrodzie . To przyjemniejsze . :):):):):):):):):)
nikt2019.01.27 14:18
Jedna totalna bzdura . Nawet tego dalej nie czytam . Tak zakłamuje się historię . Było wyzwolenie w Polsce przez Sowietów i nic tego nie zmieni . Co prawda większość naocznych świadków już nie żyje , ale istnieje niespisana PRAWDA , którą się dziedziczy z pokolenia na pokolenie . Przykro mi ,że wielu Polaków nie zna swoich dziadków . Słowianie ich znają . Znają też opowieści o tym jak było . Nawet prawdę dla nich samych czasem wstydliwą . Ale ją znają . Polacy nie byli w stanie się obronić a Niemcy parli na Wschód . Kto sprawił , że zaczęli się cofać a Rosjanie doszli aż do Berlina ? Żydzi ? Wydeptywali im ścieżki by łatwiej im było iść ? Nie mieszkam aż tak daleko od Oświęcimia by tego nie wiedzieć . Wieści się niosły daleko .
anonim2019.01.27 20:05
Prawdą historyczną jest, że Sowieci zdobyli Berlin i spotkali się z Amerykanami nad Łabą. PISowcy muszą udowodnić, że Polska leżała wtedy na zachód od Łaby.
słowiczek poznański2019.01.27 14:05
Nie byłoby wyzwalania, nie byłoby obozów śmierci, przynajmniej w Polsce gdyby bolszewicy nie zwąchali się nazistami; Lenin, Stalin z Hitlerem. Bez pomocy bolszewickiej nie byłoby machiny wojennej Hitlera.
KO442019.01.27 19:24
Hitler wyprzedził Stalina tylko o rok, inaczej Sowieci poszliby o rok później przez Polskę na zachód Pytanie....
AC2019.01.27 13:52
Wyzwolenie KL Auschwitz Kiedy 27 stycznia 1945 roku do obozów Auschwitz-Birkenau-Monowitz wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej pozostało w nich tylko około siedem tysięcy chorych i wycieńczonych więźniów (mężczyzn, kobiet i dzieci), którzy przeważnie już nie byli w stanie uczestniczyć w morderczym, pieszym marszu ewakuacyjnym, zwanym Marszem Śmierci, który prowadził głównie do Wodzisławia Śląskiego. W działaniach wojennych, mających na celu wyzwolenie KL Auschwitz i miasta Oświęcimia, poległo lub zmarło z odniesionych ran 231 żołnierzy sowieckich. Ich szczątki po wojnie ekshumowano z terenów gromad Rajsko, Polanka Wielka, Grojec, Dwory, Brzezinka, Babice, gminy Osiek oraz miasta Oświęcimia. W 1948 roku pochowani zostali w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu. Najprawdopodobniej wśród poległych znajdowało się także kilku Polaków wcielonych z poboru do Armii Czerwonej. Byli oni sowieckimi żołnierzami 100. Lwowskiej Dywizji Strzeleckiej, wchodzącej w skład 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego, która bezpośrednio brała udział w operacji oświęcimskiej. Ich rodziny przypuszczalnie do dzisiaj nie wiedzą, gdzie znajdują się ich groby. Zapewne Polacy to: Włodzimierz Duda ze Lwowa, Piotr Kurelas i Eugeniusz Żuk z okolic tego miasta, a także Józef Mielnik z okolic Drohobycza, Włodzimierz Mielnik z Kamionki Strumiłowej oraz Józef Ataczuk i Józef Rarycki z okolic Kamieńca Podolskiego. Wymienieni Polacy zginęli jako żołnierze sowieccy, niosąc ratunek więźniom KL Auschwitz i wyzwalając spod okupacji hitlerowskiej mieszkańców Oświęcimia. Adam Cyra Oświęcim
nikt2019.01.27 14:30
Solidne i rzetelne informacje . Przez moją miejscowość szedł Marsz Śmierci . W pobliżu znajduje się miasto w którym toczyły się walki . Zrujnowane a po wojnie odbudowane . I wiele nieznanych grobów Żołnierzy Radzieckich . Było ich wiele. Jeszcze jakieś 20 lat po wojnie na tych grobach zapalała znicze i kładła kwiaty miejscowa ludność. Na mogiłach tylko drewniany krzyż. Teraz są już zadeptane , zapomniane . " tylko w polu biały krzyż nie pamięta już kto pod nim śpi ." Krzyży już dawno nie ma a ludzie zapomnieli .
Lookacz2019.01.28 13:06
Komunistyczna Polska, bardzo dbała o groby wschodniego okupanta! ... Naszych Bohaterów, bestialsko mordowała i chowała anonimowo w zbiorowych mogiłach ... P.s.masz kobieto sprany mózg!!!!
Reytan2019.01.27 13:23
Jak jeden morderca moze uwolnic kogos od innego mordercy ? Komunisci maja bujna fantazje.i zmieniaja zawsze nazwy wlasne.
KO442019.01.27 19:28
Może, co jest faktem historycznym, chyba że PIS to zmienia.
Reytan2019.01.27 13:20
Co tu sie dzieje ? System nie dziala. Nacisnalem na ocene negatywna,i cyfra zmniejszyla sie o jeden.
Art2019.01.27 13:49
dobrze ze nie o 20 jak u Zydow z Czerskiej
kalif2019.01.27 12:20
Sowieci, wkraczając na obszar Polski, nie byli na pewno armią przyjazną Polakom. Nieśli ze sobą brutalny terror, który miał za cel zaprowadzenie w Polsce reżimu komunistycznego. Rozpoczęto od aresztowania każdego, kto mógł się temu w jakikolwiek sposób sprzeciwić. Takie działania były na porządku dziennym na całym obszarze kraju,
nikt2019.01.28 0:08
Co Ty chłopcze pleciesz ? Tak było później , już po wojnie . Za Stalina . Po jego śmierci terror zelżał . Skoro były a ja się z nimi nie spotkałam ( a żyłam w tamtych czasach ) to gdzie były . Pewnie gdzieś się zdarzały skoro tyle się o tym pisze , ale raczej sporadycznie . Grubo się przesadza .
Lookacz2019.01.28 12:39
Polscy komuniści z pomoca armii czerwonej rozbijali polskie oddziały partzanckie i mordowali członków podziemia od momentu wejścia do Polski i jeszcze długo przez wiele lat!!!! ... dowódcami armii ludowej i sędziowie orzekający wyroki na polskich Bohaterów czesto nie znali nawet jezyka polskiego! ...P.s. To, że żyłaś w tamtych czasach i pierdzielisz takie głupoty, nie świadczy o Tobie najlepiej!!!
Jan2019.01.27 12:11
Wymyśla ten filozof historię na nowo. Gdyby nie Armia Czerwona, to ten obóz działałby nieprzerwanie i nie wiadomo, czy ten myśliciel miałby o czym dzisiaj pisać, bo przecież jego bliscy mogliby znaleźć się w tym obozie.
IE2019.01.27 15:50
Wszystko zalezy od tego z jakiego punktu widzenia rozpatrzy sie sprawe "wyzwolenia". Filozof ma racje z wielu waznych punktow widzenia.
Krzych Adam2019.01.27 19:51
Dr Bukowski porusza dwa aspekty: - Sowieci fizycznie obozu nie wyzwolili, gdyż gdy do niego dotarli nikt terenu obozu przed nimi nie bronił. - "Czerwona zaraza" uchroniła Polaków od "czarnej śmierci" jak to napisał pół roku wcześniej poeta, ale wolności nie przyniosła Polsce.
Marek2019.01.27 21:19
pewnie działał by według Ciebie do dzisiaj ....
Kenzi2019.01.27 12:03
Jej co za bzdury! Gdyby sowieckie armie nie posuwały się wgłąb Polski to by Auschwitz działało dalej. Każdy właśnie to ma na myśli!
mario2019.01.27 12:21
gdyby sowieckie armie nie posuwały się wgłąb Polski a potem wgłąb Niemiec aż do Łaby, nie byłoby okupacyjnego bloku sowieckiego i każdy Polak to ma raczej na myśli.
KO442019.01.27 19:16
No to która okupacja była lepsza, Niemiecka czy Sowiecka. Podczas Niemieckiej zginęło 6 mln Polaków i gdyby trwała dalej, to jaka byłaby cyfra. A podczas Sowieckiej ile mln.???
Kenzi2019.01.27 12:33
Oczywiście masz rację. Tylko, że gdyby nie sowieci to w ogóle nie byłoby źadnych Polaków. Hitler by wymorodwał wszystkich! Sowieci mimo, że odrażający nigdy, nie chcieli wymordować całego narodu. To są podstawowe fakty historyczne!
Jacques2019.01.27 13:45
Gdyby nie sowieci, to wkroczyliby tu Amerykanie z Brytyjczykami i żołnierzami z polskich sił zbrojnych na zachodzie. Warto się trochę poduczyć historii, chociaż na poziomie szk.podst.
Parzingr2019.01.27 19:49
Nie wkroczyliby tutaj żadni Amerykanie. W Jałcie i Poczdamie "twoi" Amerykanie i Brytyjczycy sprzedali Polskę Stalinowi. Obojętnie co by się nie zdarzyło żadnych wojsk zachodnich tu na pewno by nie było.
anonim2019.01.27 14:04
Gdyby sowieckie armie nie posuwały się w głąb Polski we wrześniu 1939 roku Auschwitz nie powstało by.
"wyzwolenia' Auschwitz nie było" CO ZA BZDETY! ! !2019.01.27 12:01
Dlaczego prawica z takim zawzięciem odbiera zasługi ludziom zakłamując historię na swoją korzyść!? oto parę przykładów: Lech Kaczyński przywódcą "solidarności" , Morawiecki negocjował wejście Polski do UE, Jarosław Kaczyński obalił komunę, ks.Popiełuszkę zamordowali przez przypadek bo miał zginąć o.Rydzyk itp.bzdury które sieje prawicowa propaganda!
mario2019.01.27 12:16
człowieku lewicy ucz się lepiej prawdy historycznej,a ty słuchasz tvn-u i stąd masz mentlik w glowie.
Brokrak2019.01.27 12:44
Oczywiście Bukowski ma racje - całkowitą rację - bo Niemcy wcale nie uciekali przed nacierająca armią czerwoną. To modlitwa ojca świętego natchnęła ich ludzkimi uczuciami i zdecydowali się ewakuować obóz. Rosyjskie natarcie miało takie samo znaczenie dla odwrotu wermachtu , jak działalność Owsiaka na pobudzenie obywatelskiej ofiarności celem doposażenia szpitali./opinia PROFESORA!!! Zybertowicza. - chłe, chłe, chłe - profesora - spod budki z piwem/
Art2019.01.27 13:47
"Dlaczego prawica z takim zawzięciem odbiera zasługi ludziom zakłamując historię" a ta prawica to Zydzi z Czerskiej ? I drugie pytanie: prawda to zaklamywanie ? (chyba u Zydzow z Czerskiej)
steve2019.01.27 13:55
Więcej bzdetów nie mogłeś wymyślić?
rebeliant2019.01.27 14:18
Przecież masz udokumentowane całe dekady twórczości antypolskiej produkcji żydowsko-marksistowskiej ??? Jest w niej negowanie ludobójstwa na Polakach, określanie Polaków jako sprawców oraz negowanie okupacji żydoradzieckiej. Wszędzie tam, gdzie mowa o komunizmie używam przedrostka żydo- gdyż fakty mówią jasno i wyraźnie, kto stanowił kierownictwo tego przedsięwzięcia.
piotrpog2019.01.27 11:53
Przykładowo wyzwolenie obozu koncentracyjnego Stutthof odbyło się dzięki Armii Czerwonej! opisuje to jedna z więźniarek... http://stutthof.org/node/935
marek2019.01.27 12:07
po niby wyzwoleniu obozów , rosjanie zrobili swój łagry [ obozy] gdzie gromadzili polaków