22.02.19, 21:30Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Dr Jerzy Targalski: Katz nas nie przeprosi. I dobrze!!!

Oprócz warszawskiej konferencji bliskowschodniej oraz Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w Soczi również odbył się ważny szczyt, na którym zebrały się Rosja, Turcja i Iran. W swoim autorskim programie "Geopolityczny tygiel" dr Jerzy Targalski skomentował te trzy spotkania. 

Politolog odniósł się również do ochłodzenia relacji Polski z Izraelem. 

"W Soczi zebrały się Turcja, Rosja i Iran. Oczywiście nie zawarto żadnych porozumień. Tak naprawdę te trzy kraje mają wspólny interes tylko w jednym, to znaczy w zwalczaniu Stanów Zjednoczonych. Poza tym ich interesy się różnią"-ocenił historyk. Zdaniem dr. Targalskiego, w przypadku szczytu w Soczi możemy mówić o fiasku, a po tym wydarzeniu "wszystko zostało po staremu". Z kolei szczyt w Monachium, jak zauważył prowadzący "Geopolitycznego tygla", doprowadził do dalszego zaostrzania konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami. 

"Jest kilka płaszczyzn tego konfliktu. Z jednej strony to oczywiście różnica interesów, jeżeli chodzi o Iran. (...) Dochodzi jeszcze poparcie Palestyńczyków przez Niemcy i Nord Stream 2, co jest oczywiście w naszym interesie. Ameryka ma takie samo stanowisko jak my, że Nord Stream 2 powinien zostać zamknięty. Do tego dochodzi jeszcze generalnie stosunek do Rosji"- wyliczał dr Jerzy Targalski. Jak dodał, Niemcy "po prostu chcą współpracować z Rosją" i mimo unijnych sankcji na Federację Rosyjską, "dziwnym trafem" wzrosły obroty rosyjsko-niemieckie. 

Publicysta skomentował również kryzys w relacjach Polski i Izraela. 

"Pierwszy etap kryzysu został przezwyciężony, ale wtedy Netanjahu postanowił wejść w ostrzejszą fazę, która trwa do teraz. Katz nie mógł wypowiadać się tylko we własnym imieniu, ponieważ po prostu jest wieloletnim współpracownikiem Netanjahu"-zauważył Targalski. W ocenie politologa, premier Izraela obawia się zjednoczonej centrolewicy w Izraelu. 

"Netanjahu zareagował w ten sposób, że zaczął tworzyć sojusz z elementami skrajnymi, wręcz rasistowskimi"-wskazał prowadzący "Geopolitycznego tygla". Zdaniem dr. Targalskiego, wypowiedź Israela Katza była uzgodniona z szefem izraelskiego rządu i ma służyć "przyciąganiu elementów skrajnych w czasie kampanii wyborczej". 

"Oczywiście nie jest to żadne usprawiedliwienie, to jest jeszcze większe oskarżenie, bo to oznacza, że społeczeństwo izraelskie jest indoktrynowane nienawiścią do Polaków i Polski i jeżeli byśmy usprawiedliwiali wyborami takie ekscesy izraelskie, to równie dobrze można byłoby usprawiedliwiać w Polsce ekscesy antyżydowskie"-ocenił historyk. 

Jerzy Targalski uważa również, że Izrael "ze względów wyborczych" Polski nie przeprosi, jednak, paradoksalnie, taka sytuacja może być dla nas korzystna, ponieważ premier Netanjahu jest przekonany, że USA "wymogą na Polsce wszystko".

"Dla Polski sojusz z Izraelem miał charakter taktyczny, tutaj chodziło o sprawę oporu wobec Niemiec. . (...) Te żądania finansowe powodują, że ten sojusz się nie opłaca i uważam, że rząd zajął twarde stanowisko i nie miał innego wyjścia, bo jest okres wyborczy. Im dłużej to przytrzymywanie twardego stanowiska będzie miało miejsce, tym lepiej"- podkreślił publicysta, dodając, że odmowa przeprosin ze strony p.o. szefa MSZ temu twardemu stanowisku może wyłącznie sprzyjać. A co, jeżeli Izrael jednak przeprosi?

"Jeżeli by do przeprosin doszło, to istnieje niebezpieczeństwo, że znowu zapanowałby okres wzajemnej miłości, który by się dla nas zakończył od strony finansowej raczej tragicznie. Trzeba jasno Stanom Zjednoczonym uświadomić, że ustępstwa wobec polityki antypolskiej Izraela, antypolskich negocjacji lobby żydowskiego w Ameryce, oznaczają tylko jedno, że rząd upadnie i jego miejsce zajmie niemiecka i rosyjska Targowica"-podsumował Targalski. 

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze

Ksiądz Robak2019.02.23 23:07
Brawo panie dr Targalski, brawo.
Reytan2019.02.23 14:46
Targalski to agent wplywu CIA.
Lila2019.02.23 18:29
Reytan to agent wpływu ...nie CIA.
kaszel2019.02.23 10:19
Lubię czytać przemyślenia tego doktorka. Robi mi zawsze dobry humor, głuptasek taki.
Luzifer2019.02.23 13:57
ja tez z rozbawieniem czytam teksty i wywody tego lesnego dziadka.
Mirek2019.02.23 9:00
Żydzi mają do Polski pretensję za to że Polacy uratowali 100 tysięcy Żydów podczas gdy Żydzi po II wojnie " w podzięce za to " zamordowali w katowniach ubeckich ponad 20 tysięcy polskich patriotów . Bo gdyby Polacy np. nie uratowali w czasie wojny żadnego Żyda tylko jeszcze zamordowali 20 tysięcy to byłaby symetria . A tak symetrii nie ma . A że Żydzi cały czas po wojnie opluwali Polaków to teraz może nastąpić [ i nastąpi] szok gdyż my jako Polacy będziemy dążyć do odkłamania historii . Weźmy jako przykład Powstanie w Gettcie i Powstanie Warszawskie . Otóż świat wiedział dotychczas tylko o Powstaniu w Gettcie natomiast nic lub prawie nic o Powstaniu Warszawskim które miało znaczenie i miało szanse powodzenia . Natomiast Powstanie w Gettcie nie miało żadnych szans powodzenia i nie miało żadnego znaczenia w sensie strategicznym . Żydzi w czasie wojny nie podejmowali żadnych działań w swojej obronie i dopiero w Gettcie Warszawskim podjęli walkę aby godnie umrzeć . I do tego jeszcze Armia Krajowa dostarczyła im na początek część uzbrojenia i nauczyła jak się tym posługiwać . Nasze zadanie dzisiaj polega na tym aby odkłamać tę żydowską głupotę .
Reytan2019.02.23 14:40
Powstanie w getcie wybuchlo ,kiedy juz wszystkie samorzadowe wladze i autorytety zydowskie byly juz wywiezione,ktore wszystkie kolaborowaly z Niemcami.. Zostali juz tylko komunisci i syjonisci po sluzbie w WP.
Jadwiga2019.02.23 5:44
Pytanie dlaczego w Getcie Warszawskim było 2000 żydowskich policjantów powołanych z żydów i każdy policjant żydowski musiał codziennie na rampę dostarczyć 7 żydów takie otrzymał polecenie od swojego dowódcy do wywózki do obozu koncentrancyjnego -wywózki sławny jest przypadek ,że jeden z policjantów nie miał kogo dostarczyć to dostarczył własnych rodziców bo byli starzy jak im to tłumaczył i są nie potrzebni bo już przeżyli swoje.,następne pytanie czy prawdą jest ,że na terenie Getta Warszawskiego było 64 lokale nocne z dancingami dla żydów nie chce mi się wierzyć ,że jedni żydzi się bawili gdy inni obok nich bracia umierali z głodu ,jak powstawały getta żydowskie -na mocy porozumień przedstawicieli władz gmin żydowskich z Niemcami - jest naród niemiecki nie ma narodu żydowskiego więc z małej na terenach okupowanych w celu obrony żydów,którzy byli na siłę zmuszani do przeprowadzania się do tworzonych gett przez swoich przywódców ,słynny szef łodzkiego getta CHAIM RUMKOWSKI szef specjalnego oddziału SONDRKOMANDO ,który kochał złoto i złota karocę to i wiele innych faktów przeczytałam będąc na emeryturze radzę innym poczytać w szkole nic na ten temat nie było mówione w książkach nic nie pisało .całe życie nie wiedziałam o takich rzeczach i faktach.
Marian2019.02.23 8:13
W Otwocku zydowski policjant gdy braklo mu "towaru" poslal do gazu wlasna zone i dziecko
Reytan2019.02.23 14:43
To prawda,ale najgorsze ,ze oni tak czynili zgodnie z przepisami Talmudu. O tych przepisach pisala Ewa Kurek. Sa przerazajace,religia zydowska jest najbardziej niemoralna na swiecie.
Stachu2019.02.23 0:30
Za co miałby przepraszać? To że "Polacy ratowali Żydów" nie stoi w sprzeczności, że inni Polacy podczas IIWŚ zabijali Żydów i donosili Niemcom na innych Polaków ukrywających Żydów.
igo2019.02.23 3:58
Dupku wycisz się.
Marian2019.02.23 8:10
bardzo dobrze robili
kris2019.02.23 12:30
Polacy podczas okupacji mieli tyle do powiedzenia, co i żydzi. Rządził Niemiec z karabinem w reku i jeśli przyczynili się do śmierci jakiegoś żyda, to z obawy o własne życie
vel2019.02.22 23:32
po wyborach PiSiaki musza pocalowac Izrael, bo tak nasz rzad kaze im, smieciom na posylki. Albo to, albo koniec ich istnienia. Wybor kaczki znaja i zyc chca.
Reytan2019.02.23 14:44
Caly POPIS zdradzil Polske i JA morduje.
Olej2019.02.22 23:15
Kwestia konfliktu z Izraelem jest skutkiem całej polityki polskiej prowadzonej nieudolnie i niespójnie przez kolejne zmiany władzy centralnej. Ten rząd upadnie ? Następny również będzie musiał robić co mu każą. Myślę, że i na tę okoliczność polityka amerykańska jest przygotowana, w przeciwnym razie nie szarżowali by aż tak ostro. Polska jest w łapach zachodnich banków. Nie jesteśmy informowani o stopniu zależności finansowej i zadłużeniu Polski. Zadłużeni, obsługa zadłużenia, finansowanie gospodarki polskiej ma ścisły związek z podległością polityczną polskich władz. Błędem taktycznym rządu PiS-u było nie ujawnienie społeczeństwu sytuacji państwa zaraz po przejęciu władzy. PiS nie odwołał się do narodu przedstawiając zagrożenia i nacisk państw obcych na Polskę, współ zbieżny z działaniem przeciwników reform. Trzeba było się oprzeć na spontanicznym poparciu Polaków gdy taka była perspektywa, użyć szantażu wobec przeciwników zewnętrznych groźbą ogólnej rewolty i destabilizacji gospodarczej, która przyniosła by straty również zagranicznym inwestorom kapitałowym. I na tej groźbie pod presją ulicy dokonać zamachu pacyfikując dosłownie opozycję zdrady, korupcji i ciągłej obstrukcji.
Do zobaczenia2019.02.22 22:48
https://www.youtube.com/watch?v=ukyHfCwLj9U&t=
Sonia2019.02.22 22:22
Oby miał pan rację ,choć to wszystko jest takie skomplikowane
edi2019.02.22 22:07
POLACY RATOWALI ŻYDÓW BO SĄ CHRZEŚCIJANAMI-KATOLIKAMI KTÓRYCH PANEM JEST JEZUS CHRYSTUS, A ON NAUCZAŁ - " NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI PONAD TĘ KIEDY KTOŚ ŻYCIE SWOJE DAJE ZA DRUGIEGO CZŁOWIEKA" KOCHAM POLSKĘ ZA TO ŻE JEST WIERNA JEZUSOWI I ZA TO ŻE JEZUS JEST PANEM POLSKI A MARYJA KRÓLOWĄ !
vel2019.02.22 23:34
nie chwal sie Jedqwabna miloscia katopedofilow. znow belkoczesz, zbrodniarzu polski?
Marian2019.02.23 8:07
Zbrodni na polakach dopuszczali sie zydzi.Bardzo zaluje ze tak slabo polacy sie im odwdzieczyli
Reytan2019.02.23 14:37
Nastepnym razem nie bedziemy im pomagac ,tym podlym wrogom. A na kazdy atak odpowiemy dwoma. Niech zyje Wolna Polska !