14.12.19, 20:27Zdj. European People's Party CC BY SA 2.0, via Flickr

Ekskról Europy przemówił! Chwali 'ulicę i zagranicę'

"(...)mam ciągle w pamięci protesty w Polsce dotyczące czy Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów i reakcje Brukseli i na świecie. Ja – inaczej, niż dzisiaj rządzący – uważam, że „ulica i zagranica” mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role"-stwierdził Donald Tusk podczas spotkania autorskiego poświęconego najnowszej książce "Szczerze".

W ten sposób były premier skomentował projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych przedstawiony ostatnio w Sejmie przez posłów PiS. 

"Ja na to patrzę bardzo praktycznie, bo mam ciągle w pamięci protesty w Polsce dotyczące czy Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów i reakcje Brukseli i na świecie. Ja – inaczej, niż dzisiaj rządzący – uważam, że „ulica i zagranica” mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role"-stwierdził przewodniczący EPL. Jak wskazał Tusk, „ulica” to dziś 100 tys. ludzi, zaś „zagranica” to UE. Były szef Rady Europejskiej stwierdził, że „zagranica i ulica to bardzo dobre metody, żeby powstrzymać rządzących od tego typu rzeczy”. Jednocześnie Tusk był łaskaw nie zgodzić się z porównaniami do stanu wojennego i słowami niektórych polityków opozycji o "masowych represjach. 

"Niepotrzebne są tu przesady ani hiperbole. Nie będę mówił - uważam, że to jest przesada - o masowych represjach. Nie musimy używać przesadnych słów. To, co oni robią, jest wystarczająco złe i niebezpieczne w sposób tak oczywisty, tak dotykalny, że nie trzeba żadnych kolorów tutaj dodawać"-powiedział polityk, zachęcając przy tym Polaków do protestów. 

"Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice (…) nie tylko dlatego, że się sam stęskniłem za tego typu akcjami – choć oczywiście też – ale obserwowałem, w jaki sposób uruchamia się instytucje międzynarodowe, międzynarodową opinię publiczną, ale przede wszystkim emocje tutaj, w kraju, kiedy jest się aktywnym i kiedy się protestuje"-przekonywał Tusk. Jak dodał, zainteresowanie Brukseli sytuacją w Polsce wynika właśnie z protestów ulicznych w naszym kraju. Zdaniem byłego premiera, który nie przejmował się protestami związkowców, rodziców sześciolatków czy innych grup społecznych przeciwko decyzjom podejmowanym przez jego rząd, polskie władze mogą dzięki tym protestom zobaczyć, że są granice, których absolutnie nie może przekroczyć.

"Ale jeśli to zmęczenie tym ćwierć-reżimem, tą szarością, tym gniciem i złem równocześnie, jeśli my będziemy na to reagowali raczej zmęczeniem i apatią, czy pasywnością, to – nie chcę być złym prorokiem - w UE, w Brukseli nie będą się wami zajmować. Nie łudźcie się, nie będą. Jeśli chcemy politycznej solidarności ze strony europejskich instytucji i europejskich stolic, to nie możemy wierzyć w to, że oni będą bardziej gorliwi w obronie polskiej konstytucji, czy polskich sądów, niż my, Polacy"-stwierdził szef EPL.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

senior2019.12.15 12:50
Czy ten koleś jak był w Polsce nie być ojcem chrzestnym przestępców z mafii PO? Czy "apolityczne i niezależne sądy" miały cokolwiek wspólnego z sądami, czy były na skinienie bronka, romka, ryzego i nojmana? Czyżby wszystkich ogarnęła demencja i niepamięć wsteczna?
oficer LWP2019.12.15 10:03
Tusk nawołuje aby ludzie wyszli na ulice, proponuję aby na ulice wysłał swoją córkę Kasię
Matwiej Łagodny2019.12.15 9:50
JAK długo ten FOLKSDOJCZ będzie opluwał Ojczyznę?MORALNOŚĆ LEWACKIEGO KUNDLA.
Jadźka2019.12.15 9:48
Pan Tusk jak zwykle mija się z prawdą /pieniądze z OFE nie są ludzi!!! Mówił to do kamer/, Francja jest na ulicach od długiego czasu i jakoś nie widać reakcji Brukseli. Po co pan podburza ludzi, lubi pan gdy w Polsce źle się dzieje? Przecież "walczył' pan o prawo ludu do decydowania o swoim bycie a może tylko wybranych?
Lucjan2019.12.15 18:03
To za delikatna uwaga na temat tego chama.
stm.2019.12.15 9:14
Znowu ten szwab się odezwał.
B522019.12.15 8:50
medal za obrzydzenie angolom pobyt w kołchozie
B522019.12.15 8:48
żałosne poczynania czerwonej szarańczy w ochronie klimatu zamiast wymusić na Azjatach normy ekologiczne pod rygorem nie kupowania to oni własną produkcję przenoszą do Azji to tak jakby usiedli w zakopconym pokoju i częstowali gościa obok któremu kończą się fajki ale oni nie kopcą bo są ekologiczni czerwony odlot
Marta2019.12.15 8:43
Widziałabym taką szansę, aby Rząd zainwestował w organizację Wydzialu Prawa na WSKSiM - uczelni toruńskiej Ojca Rydzyka, aby stworzyć nowe, czysta kadry, bo z tych obecnych wydziałów śmiertelnie zainfekowanych komuną dobry narybek już nie wyjdzie. Wprowadzić egzaminy państwowe na stanowisko sędziów, mianowani przez prezydenta jak ministrowie z możliwością odwołania.
Agnieszka2019.12.15 1:53
Pozostaje Tuskowi życzyć, by "ulica i zagranica" wymierzyła mu sprawiedliwość skoro chce takie piekło Polakom stworzyć.
Olin2019.12.14 23:32
zagranica i ulica - jak dzidunio z wermachtem.....
ego2019.12.14 22:39
Cymbał protegowany przez UE - lewactwo wspomógł brexit, obrażając Anglików. Syn kolejarza i salowej "groził" Brytyjskiemu Imperium !!! Komiczne, ale dało efekt.
zatroskany2019.12.14 22:26
A dlaczego nie zajmą się francuskimi problemami i tamtymi ulicami, gdzie często pojawia się krew. Tusk nie ma żadnych prawdziwych idei żadnego pomysłu na polską gospodarkę, przepraszam ma... jak ją zrujnować, ideę też ma: zniszczyć PiS, ciągle ten sam bełkot. Kto, pytam ciągle... daje się na to nabierać ?. Kto chce głosować na tych mściwych i złośliwych ludzi, ludzi małych duchem, ludzi którzy donoszą na własny kraj ? To PiS postawił Polskę na nogi, to za jego rządów agencje ratingowe podnoszą status naszych finansów, stocznie mogą produkować,nagle można tworzyć mnóstwo dróg szybko i solidnie. Odkupować to co "oni" sprzedali. LOT nagle zarabia pieniądze... . A ci szansoniści żyją tylko chęcią odsunięcia PiS od władzy, nie ma żadnych konkretów... tylko ten bełkot.
Ryszard Olejniczak2019.12.14 22:16
"..uważam, że „ulica i zagranica” mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role.." Nie nieraz ale, z punktu widzenia V kolumny i volksdeutschów, ZAWSZE.
Dr Nobody2019.12.14 22:14
Ten ryży tchórz teraz będzie znowu szczekał bo się boi, że jak pozamiatają to ścierwo w sądach to pójdzie do pierdla:):) To samo donosiciel i zdrajca Bolek i cała reszta:):)
Jeta2019.12.14 22:14
Tusk musi paskudzić w Polsce. Widać, ma taki mus.
stan2019.12.14 23:52
Może wciąż jest zadaniowany?
polak2019.12.15 14:44
niemiecki folkzdojcz musi wykonywać rozkazy ---niech przypomni sobie slowa ---dla mnie być premierem Polski to stokrotnie ważniejsze jest niż apanaże z u e ---po tych słowach dostał polecenie od merkel i za dwa miesiące już musiał się wstawić tam gdzie mu rozkazali ---to jest CZOPEK i CZOPKIEM zdechnie---- złodziej
Max Fiend2019.12.14 22:14
Oj boli kogoś skopany kuper, oj boli :-D
Zenon2019.12.14 21:52
zamieszki we Francji, jakoś nie urochomiły się instytucje międzynarodowe.
stan2019.12.14 21:37
Czym ta wypowiedź różni się od wypowiedzi p. Międlara. "Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice …" - czy to nie jest podżeganie do destabilizacji ładu społecznego? Oczywiście będą chcieli mieć ochronę policji. Co zrobi prokurator z taka wypowiedzią? Tusk przyznaje wprost, że groźby kierowane pod adresem Polski wyszły z inicjatywy totalnych obywateli-zdrajców i nawołuje do dalszej aktywności.. Może przyjedzie ze swoją Antifą?.
Jahu2019.12.14 21:35
Ty Polskość to nienormalność chyba o czymś zapomniałeś, ulica to 10tyś. ludzi a przy urnie głosujących na PIS 9mln.. więc chyba czaisz czego ludzie naprawdę chcą? Koniec nietykalnych i bezkarnych.