15.04.20, 13:35

Episkopat: Popieramy ustawę ograniczającą aborcję

Konferencja Episkopatu Polski popiera wszelkie inicjatywy zmierzające do ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Przywołał też słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”: „Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający”.   


W związku z powrotem do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”, rzecznik Episkopatu zaznaczył, że pod projektem podpisało się 830 tys. obywateli.  „Prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. Od dwóch lat obywatelski projekt +Zatrzymaj aborcję+ czekał na wznowienie prac. Zachęcam wszystkich wierzących do modlitwy o to, by jak najszybciej zostały zwiększone prawne gwarancje ochrony życia najsłabszych przez powstrzymanie aborcji eugenicznej. Taką nadzieję wyraziło m.in. Prezydium Episkopatu, 11 stycznia 2018 roku, po tym, jak Sejm skierował projekt do dalszych prac” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. 

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Zatrzymaj aborcję”, zakazująca tzw. aborcji eugenicznej, dokonywanej ze względu na choroby lub uszkodzenie płodu, została przedstawiona polskim biskupom 6 czerwca 2017 r. na 376. Zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem i spotkała się z ich poparciem. Biskupi w komunikacie po obradach zaapelowali „o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia”, poparli zbieranie podpisów i polecili tę inicjatywę modlitwie wiernych.

8 listopada 2017 roku Prezydium Konferencji Episkopatu w specjalnym komunikacie zachęciło do wsparcia inicjatywy. „Każde dziecko ma prawo żyć, także dziecko chore – napisali biskupi. Dodali, że osoba ludzka istnieje od chwili poczęcia, o czym mówi współczesna nauka. Jednocześnie zaapelowali o adopcję dzieci, jeśli rodzice nie zdecydują się na ich wychowywanie.

12 grudnia 2017 roku Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Sanktuarium Świętości Życia w Poznaniu powiedział, że „usunięcie przesłanki eugenicznej pozwalającej na uśmiercenie dziecka w okresie prenatalnym, będzie ważnym krokiem w kierunku zagwarantowania pełnej ochrony życia”. W słowie przygotowanym na Niedzielę Świętej Rodziny 2017 roku zatytułowanym „Kochaj, nie zabijaj!” Prezydium Konferencji Episkopatu Polski po raz kolejny przypomniało, że polscy biskupi popierają obywatelską inicjatywę „Zatrzymaj Aborcję”, „jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia”. 

Kolejny raz biskupi zabrali głos w tej sprawie przed rozpoczęciem obrad Sejmu, 10 stycznia 2018 roku. Zaapelowali do wiernych o modlitwę, a do parlamentarzystów o to, aby uszanowali prawo do życia każdego człowieka i przyjęli obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przypomnieli, że „ci, którzy respektują prawa człowieka – a wśród nich pierwszym jest prawo do życia – nie powinni popierać projektów prawnych skierowanych przeciwko życiu”.

11 stycznia 2018 roku, po tym, jak Sejm skierował projekt do dalszych prac Prezydium Konferencji Episkopatu podziękowało posłom, którzy udzielili mu poparcia. Biskupi wyrazili nadzieję, „że wkrótce zostaną zwiększone prawne gwarancje ochrony życia najsłabszych przez powstrzymanie aborcji eugenicznej”. Biskupi przypomnieli w komunikacie słowa Ojca Świętego Franciszka o tym, że „po siedemdziesięciu latach od przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wciąż są łamane prawa podstawowe, a przede wszystkim prawo do życia, wolności i nienaruszalności każdej osoby ludzkiej”.

14 marca 2018 roku w komunikacie po obradach 378. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie biskupi, w związku z zatrzymaniem prac legislacyjnych, napisali: „Przypominając o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia (por. Dignitas personae, 10), biskupi apelują o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim +Zatrzymaj aborcję+”.

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w kolejnym komunikacie  ws. ochrony życia wydanym 13 listopada 2019 roku.

Przewodniczący Episkopatu przypominał, że: „Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby. (…) W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację”.

BP KEP

episkopat.pl

Komentarze

Ciekawy2020.04.16 8:40
Dalej tak mówcie to po wirusie kościoły dalej będą puste
gośka2020.04.15 20:44
ja proponuję badania psychiatryczne p. Godek...skąd taka propozycja? jest pewne zadanie dot. zwrotnicy, pociągu i psychopaty - można znaleźć w internecie...p. Godek przechodzi test negatywnie...wybiera kogo ma zabić a kogo uratować...to cecha psychopaty...normalny człowiek nie będzie w stanie wybrać i odda wybór kobiecie - matce...przypominam, że chore dzieci mogą nagle obumrzeć powodując zatrucie ciążowe, mogą być niebezpieczne, kobieta może umrzeć podczas nieudanego porodu odmóżdżonego dziecka itd....a p. Rubik proponuję nawołać o zbiorowe pozwy innych kobiet, których zdrowie i życie będzie zagrożone z inicjatywy p. Godek
JaKi2020.04.15 19:57
Do naturalnej śmierci? Co on bredzi,przecież katolicy i większość księży popiera karę śmierci,więc gdzie tu jest naturalna śmierć?
bogdanus2020.04.15 19:25
Jaka jest to niekonsekwencja, prawo polskie chroni życie ludzkie od poczęcia po śmierć. To dlaczego pozwala się na zabijanie dzieci nienarodzonych. Dlaczego państwo łamie prawo a oczekuje by obywatele przestrzegali prawa.
OBOJETNY i reszta mend2020.04.15 15:58
OBOJETNY i kilka jego innych wcieleń; Żyd wyklęty, Jonasik, Klapablabla, aa_kotki dwa, itp. - "Tak się składa, że mówię po angielsku, chyba nieźle. Skończyłem liceum z wykładowym angielskim. Studiowałem w Polsce, ale potem pracowałem w UK. A potem w amerykańskiej korporacji na stanowisku globalnym. Raportował do mnie team z wielu krajów ... po angielsku. Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce. Czyli coś tam liznąłem z tego angielskiego." - To jest jego mantra. Wlepij mi ją kilkakrotnie. Co to oznacza? Oznacza, że jest to menda zawodowa z "życiorysem" mu danym, menda której jedynym zadaniem jest nienawiść. W przypadku Frondy; nienawiść do chrzescijaństwa, nienawiść do obecnych rzadów, nienawidził poprzednie rządy równie "intensywnie". Na czyim jest "garnuszku"? Najłatwiej powiedzieć, że kremlowskim, faktem jest, że to janczar bolszewicki. Nie on jeden jest k*rwą na portalach. Jest tu kilku b*dlaków, bo trudno ich jest traktować na równi z normalnymi ludźmi. Lech Keller-Krawczyk typowy żyd prowokator, Albert kanalia-mitoman, Stachu zakompleksiona mać, Nowak-robaczek "przemysłowiec", Maryska Blaszczyk garkotłuk z wiedza zerowa, są też inni może o nieco wyższej "kulturze" - ale nienawiść w nich jest podobna.
anonim2020.04.15 15:26
Aborcja+in vitro+gender=zagłada homo sapiens
8882020.04.15 14:55
Św.Faustyna Kowalska w rozmowie z Panem Jezusem zapytała o dzieci nienarodzone które urodzą się nieuleczalnie chore z wielkim cierpieniem a Jezus odpowiedział jednym zdaniem " to dzięki tym dzieciom świat pozostaje przy istnieniu'' ...Miłosierdzie Boże jest owocem pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty tam w konfesjonale wszystko się zaczyna odnowa. Z Polski wyjdzie iskra aby przygotować świat na ostateczne przyjście Jezusa pod warunkiem oczyszczenia Polski z grzechów. Jezus mówił siostrze Faustynie że wywyższy Polskę w potędze i świętości ale musi poprzedzić nawrócenie. Św.Jan Paweł II zmarł w wigilię Bożego Miłosierdzia to szczególny znak bo ustanowił to święto i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Święty Jan Paweł II wskazał główne grzechy z jakich mamy się wyzwalać, jednym z nich jest aborcja
nico2020.04.16 9:37
Święta Faustyna miała guza mózgu.
Piotr2020.04.15 14:49
Żaden z biskupów nie zrobił jeszcze sobie aborcji - bierzcie z nich przykład!
J.P2020.04.15 16:45
Ale zakonnice i owszem.
BÓG JEST - JS2020.04.15 14:48
To KEP jaki pierwszy winien wystąpić do cezara, czyli rządu o ochronę życia ! To przecież oni chcieli być największymi i najważniejszymi wokół Jezusa, w Jego Kościele a wysługują się nami, liczą na naszą siłę. Dobrze, że liczą ale to oni powinni być dla nas przykładem odwagi i determinacji, nie odwrotnie. Jezus Królem Polski albo nic po nas nie zostanie Pozdrawiam
Chcesz sie na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.15 14:43
Cześć! Nazywam się Lena, mam 25 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej www.exslove.com.pl __________________________
man.of.Stagira2020.04.15 13:58
MARIA KACZYŃSKA?..t o jakiś prorok?.. . co temu lewactwu chodzi po głowie? Nawracają się?... xD
nie dla zła2020.04.15 13:53
https://www.cda.pl/video/5016746e0
Von Smollhausen2020.04.15 16:40
"Kto dokona aborcji - będzie wykluczony z kościoła"!!!! Taka ustawa - byłaby wystarczająca.
Albert2020.04.15 13:50
"Episkopat: Popieramy ustawę ograniczającą aborcję" Tak, tak. Gdyby ministranci mogli zachodzić w ciążę, to aborcja stałaby się sakramentem.
Lew Nikołajewicz2020.04.15 13:48
Wyczuwam pewną niekonsekwencję. Gdzie jest ustawa zakazująca zbrodniczego procederu in vitro?! Czemu Episkopat nie zajmuje się tym problemem?
J.P2020.04.15 16:35
I masturbacją bo to ludobójstwo.
Michał Jan2020.04.15 19:25
Nie piecze Cię brzuch po poszurowaniu po dnie? W jakimś Średniowieczu tkwisz, że nie słyszałeś o genetyce i DNA?
ladychapel2020.04.15 13:46
- Nie zmieniam zdania. Uważam, że zdarzają się w życiu niezwykle trudne sytuacje, w których należy ratować życie matek czy też nie żądać, by zgwałcona przez zwyrodnialca lub, co gorsza, bandę zwyrodnialców dziewczyna musiała rodzić. MARIA KACZYŃSKA
sdeas2020.04.15 13:51
Pamiętaj słowa proroka Tadeusza Rydzyka - ta czarownica powinna poddać się eutanazji. Szambo to nie perfumeria
Agnieszka Dz. 2020.04.15 14:26
Zaraz panowie rzucą się z tekstami, że przecież może urodzić i oddać, jak nie chce wychowywać, a jak pojawi się artykuł o tym, że kobieta oddała dziecko do okna życia, to suchej nitki na niej nie zostawią. Wystarczy wrócić do ostatniego artykułu o tym i mądrości panów na temat tego, jak powinna, a jak nie powinna zachować się prawdziwa matka. A Maria Kaczyńska, to była jedyna Pierwsza Dama, która była nią nie tylko z nazwy.
Albert2020.04.15 14:36
Sądzę, że na to miano zdecydowanie zasługuje Kwaśniewska. Maryśka to była zwykła kura domowa, której chłop się do stołka dopchał.
Michał Jan2020.04.15 15:14
Pomyliła Ci się ze Shazzą.
Agnieszka Dz. 2020.04.15 15:23
Nie dla mnie, może jestem nieobiektywna, ale drażni mnie niemiłosiernie. Ikona stylu i savoir-vivre. Maria Kaczyńska była wykształconą kobietą, miała swoje zdanie i nie bała się go wyrazić. Wspierała kobiece i zajmujące się dziećmi fundacje, organizacje. Robiła to co powinna. A że nie urodziła się do polityki i reprezentacji, cóż, daleko nam jeszcze do krajów, gdzie całe klany rodzinne zajmują się polityką, a kobiety są wychowywane na przyszłe prezydentowe, czy senatorowe.
Michał Jan2020.04.15 15:39
Nikt nie żąda od matek poświęcenia życia, choć oddanie niektórych zapiera dech w piersiach (śp. Agata Mróz). Co do innych przypadków - gwałt i dziecko poważnie upośledzone, to ja też, choć z ciężkim sercem, nie wymagałbym heroizmu na miarę p. Godek, ale też nie zmuszałbym lekarzy w państwowych klinikach do przeprowadzania zabiegów kończących życie nim się na dobre zaczęło. Myślę, że taki ruch nie naruszyłby "kompromisu" w sposób znaczący, a pozwoliłby zwolennikom obu poglądów na wykazanie się - aborcjonistki zrzucałyby się na opłacenie aborcji, a p. Godek et consortes na pomaganie im w wychowywaniu dziecka niepełnosprawnego.
Agnieszka Dz. 2020.04.15 15:55
Póki co, to państwo, ministerstwo bardzo wspiera chore dzieci. W obliczu koronawirusa, ośrodek adopcyjny liczący blisko setkę chorych i bardzo chorych dzieci i niemowląt dostał znaczącą pomoc od ministerstwa. Są to, uwaga, trzy paczki rękawiczek jednorazowych(razem 300 sztuk, czyli 150 par) i 100 jednorazowych maseczek! Dla porównania, w czasie przed epidemią miesięcznie zużywano tych rękawiczek około 120-150 paczek.
Michał Jan2020.04.15 16:15
Dlatego chciałbym odsunąć od tych spraw państwo i oddać po manichejsku w ręce p.p. aborcjonistek i p. Godek. Niech zwyciężą bardziej zdeterminowane! Państwo (rząd) nie jest rozwiązaniem problemu, jest problemem, jak stwierdził śp. Ronald Reagan.
anonim2020.04.15 16:42
A jakiegoż to niby heroizmu dokonała pani Godek? Urodziła dziecko ze stosunkowo lekką postacią ZD, które obecnie chodzi do szkoły i w miarę normalnie funkcjonuje w życiu, po czym od razu zaczęła robić karierę, pnąc się po plecach własnego dziecka. Jestem przeciwniczką aborcji, ale pani Godek nie jest dla mnie wzorem. A już tym badziej po ostatnim swoim popisie, kiedy wystosowała petycję o zwiększenie limitu osób w kościołach, tuż przed szczytem zachorowań. Rozumiem innych rozgoryczonych, którzy cierpią z powodu tych obostrzeń, ale nie matkę dziecka z Zespołem Downa, które przecież z natury ma obniżoną odporność. Taka osoba szczególnie powinna zdawać sobie sprawę z ryzyka.
Michał Jan2020.04.15 18:21
Nie wypominajmy nikomu niczego. Jak nie p. Godek, to jest wiele innych bohaterek. A limit w kościołach - 12x mniej osób porozsiadanych po kościele wielkości supermarketu, w którym ta 60 nieustannie na siebie wpada, to dla mnie jasny dowód, jak "konserwatywny" jest nasz rząd.