15.02.20, 12:10

Franciszek do świeckich: Nadszedł wasz czas

Papież Franciszek wezwał świeckich do podjęcia dzieła ewangelizacji. „Nadszedł wasz czas. Nieście Dobrą Nowinę przez swój styl życia, gdziekolwiek się znajdujecie i jakikolwiek wykonujecie zawód” – napisał Papież w przesłaniu do uczestników Kongresu Świeckich w Hiszpanii. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Lud Boży w drodze”.

 

Papież przypomina, że powołanie misyjne jest drogą każdego chrześcijanina. „Zwłaszcza w starej Europie, gdzie Dobra Nowina jest duszona przez śmierć i rozpacz, niech rozbrzmiewa na nowo głos Ewangelii” – wezwał Ojciec Święty. „Żywe Słowo Boże, głoszone z pasją i radością poprzez chrześcijańskie świadectwo, ma moc zburzyć nawet najwyższe mury” – zapewnił Franciszek.

Ojciec Święty wezwał do odwagi. „Nie bójcie się wychodzić na ulice, zaglądać w każdy zaułek społeczeństwa, sięgać do granic miasta, dotykać ludzkich ran. Jesteśmy Kościołem, który zakasuje rękawy, by wyjść na spotkanie człowieka. Nie osądzając go, nie potępiając, ale wspierając i zachęcając lub po prostu towarzysząc mu w życiu” – czytamy w papieskim liście.

Franciszek poprosił, aby świeccy unikali klerykalizmu, który zamyka ich w zakrystii, niepotrzebnej rywalizacji i karierowiczostwa, sztywności i negatywnego nastawienia. „Te postawy duszą specyfikę waszego powołania do świętości we współczesnym świecie” – uważa Papież.

Papież podkreśla, że kongres rozpoczyna się w dniu świętych Cyryla i Metodego, którzy zanieśli Ewangelię Europie. „Poprzez swoją pomysłowość, język i nowe formy, czynili oni Dobrą Nowinę zrozumiałą i nieśli ją do wrogiego i złożonego świata” – napisał Ojciec Święty. Owocem tych działań było stworzenie wspólnoty chrześcijańskiej, która z czasem wydała kolejnych ewangelizatorów. „I tak jest do dzisiaj. To uczy nas, że jesteśmy Ludem Bożym, zaproszonym do życia wiarą, nie w izolacji, indywidualnie, ale we wspólnocie” – napisał Franciszek.

bsw/Vaticannews.va, Łukasz Sośniak SJ

Komentarze

Miss You promo2020.02.20 18:58
kogo chcesz oszukac ekologiczny obludniku .....
Filmy online2020.02.16 20:09
https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Ma\\305\\202gorzata2020.02.15 23:54
Powołaniem każdego chrześcijanina jest WYPEŁNIENIE WOLI BOŻEJ w swoim osobistym POWOŁANIU a nie bieganie po ulicach i "zaułkach" społeczeństwa. To w miejscu w jakim każdy żyje należy dawać świadectwo swojej przynależności do Pana Jezusa Chrystusa NIE POPRZEZ słowa ale pracę i czyny. Na dziś neoKościół "wyprodukował" wielu neoewangelizatorów , którzy zastępują prawdziwe, często TRUDNE życie rodzinne na życie w "idealnej" rodzinie czyli wspólnocie nowych braci i sióstr STUDIUJĄCYCH Pismo św. głoszących wyuczone NOWE zmodernizowane katechezy na pamięć i alienujących się od REALNEGO życia tu na ziemi. Przykładem Neokatechumenat i jego wypaczenia AKCEPTOWANE przez Hierarchię watykańską. Urząd Nauczycielski jak i ODPOWIEDZIALNOŚĆ za prawidłowe głoszenie Nauki Kościoła Katolickiego należy do Biskupów i Papieża. Ale jak widzimy nawet obecny Papież jest korygowany w głoszonych poglądach i nauczaniu przez innych Braci Biskupów wydając dokumenty różnie ROZUMIANE i odmiennie INTERPRETOWANE przez różnych duchownych różnej denominacji . Dlatego w CZASIE ZAMĘTU ROZTROPNYM jest aby wierni przylgnęli do Pasterzy Kościoła Katolickiego zachowujących Jego Naukę i Tradycję a nie eksperymentowali na polach nowej ewangelizacji BEZ WIEDZY i ZNAJOMOŚCI Nauki Kościoła sprzed 1958 r. Warto zauważyć , że znienawidzony przez świat klerykalizm jest także ostro krytykowany przez posoborową , zmodernizowana hierarchię jednoczącą się ze światem , szukającą JEDNOŚCI ze światem i ściśle współpracującą z politykami w budowaniu Jednego Rządu Światowego i jednej religii. Zatem widzimy jak WAŻNE jest dla zreformowanego Watykanu i jego urzędników dążenie do uzyskania instytucjonalnego wpływu duchowieństwa na życie społeczne, polityczne oraz kulturalne aż do podporządkowania go Nowemu duchowieństwu i neoKościołowi . Czyż nie jest to właśnie "klerykalizm" z którego uczyniono narzędzie do hominekracji (panowania człowieka) odrzucającego Boga. W szczególe : zakrystia to boczne pomieszczenie w Kościołach katolickich sąsiadujące z prezbiterium, służące KAPŁANOM do przygotowywania się do liturgii oraz do przechowywania szat i naczyń liturgicznych; Wierni przychodzą do zakrystii tylko w ważnych sprawach . Wezwanie "aby nie dać zamknąć się w zakrystii" jest tak samo REWOLUCYJNE jak II S.W. i przypomina ataki komunistów na Kościół i Księży.
Durczykiewicz2020.02.15 19:50
A moim skromnym zdaniem nie chodzi ani o czas swieckich ani duchownych, ale o to, by popracować wspólnie razem duchowni ze świeckimi nad tym, by położyć podwaliny dla budowania stałej formacji dla wszystkich, a dwa, by zacząć systemowo budować wspólnoty parafialne....bo jak dotąd wspólnota polega na tym, że ksiądz proboszcz sobie dobiera kto mu podchodzi, a jak nie pasujesz, to wypad...niestety księża się panoszą jakby to wszystko ich było ich własnością było...a parafianie to intruzi...którzy przeszkadzają w realizacji planów proboszcza...ale któż mnie słucha...nawet nie umieją zmienić pokuty przy spowiedzi...w łatwy sposób możnaby zachęcić ludzi do czytania Słowa Bożego dając im taką pokutę, ale to zbyt trudne dla księży poza tym głupi lud nie wie co to Biblia..., prawda, drodzy Księża...?? Ach smutne to wszystko...
świecki2020.02.15 19:01
OOo... Drogi Franciszku. Wystarczy dziś podpaść księdzu i życie się sypie. Nie znasz specyfiki środowiska. Tu nie Argentyna. Tu Polska i wcale nie jest pięknie. Jest katastrofalnie.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.15 16:58
Nadszedł czas kościoła! wyszło że ta katolicka instytucja to szambo pedofilno-homoseksualne!
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.02.15 14:36
@BOGAnieMA Masz na to dowody nowaczek-robaczek? Zaprezentuj. Odbytnica Lenina czeka.
Zoja2020.02.15 14:26
"Zwłaszcza w starej Europie, gdzie Dobra Nowina jest duszona przez śmierć i rozpacz" - zwracam uwagę, że to m.in. papież namawiał do przyjmowania tzw. uchodźców, którzy teraz tę śmierć i rozpacz przyniosły już tysiącom ludzi.
BOGAnieMA2020.02.15 14:20
Już czas wyrzucić kościół na śmietnik historii.
maciek2020.02.15 13:42
Zgodnie z nową doktryną Franciszka, świeccy mają ewangelizować a księża po zniesieniu celibatu mają się zająć opieką żon świeckich.
0542020.02.15 13:14
Jest Kościół nauczający i Kościół nauczany. Nauczający to hierarchia kościelna,a my świeccy - jesteśmy nauczani. A teraz Franciszek chce to odwrócić, to świeccy mają nauczać? A czym się będzie zajmować duchowieństwo?
ja2020.02.15 17:04
Kościół jest jeden - kapłani są również ludem bożym i zarówno są nauczającymi i nauczanymi. Jednak z racji tego że poświęcili całe życie na studiowanie nauki Stwórcy to zwyczajnie trzeba ich traktować jak specjalistów w tej dziedzinie. Przecież gdy będą budował dom to nie pójdę do krawcowej, albo do księdza, tylko do murarza itp, tak samo nie każdy może nauczać o religii bo nie każdy jest w tym specjalistą.
poPO=kurw...i zodzieje2020.02.15 12:57
a kiedy LEWAKU OBŁUDNY nadejdzie twój czas!!!???
ja2020.02.15 17:01
Powinieneś zapytać kiedy odejdzie twój czas.