02.09.19, 16:30

Franciszek mówi do Ukraińców, ale... upomina Niemców?

Synod nie może się wzorować na parlamencie. Jego celem nie jest badanie opinii i dochodzenie do porozumienia, lecz słuchanie Ducha Świętego – powiedział Papież podczas spotkania z uczestnikami synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Poprosili oni o audiencję, aby osobiście dać wyraz jedności z Następcą Piotra.

Franciszek nie przygotował tym razem żadnego przemówienia, bo, jak przypomniał, z ukraińskimi biskupami spotkał się już w lipcu i w wygłoszonym wówczas przemówieniu zawarł wszystko, co miał im do powiedzenia. Tym razem podzielił się z nimi krótką refleksją na temat synodów i trwających dziś procesów synodalnych.

“ Istnieje dziś pewne niebezpieczeństwo. Sądzi się, że proces synodalny czy postawa synodalności polega na badaniu opinii, aby wiedzieć, co kto myśli, a potem spotkać się i dojść do porozumienia – mówił Ojciec Święty. – Nie, synod nie jest parlamentem! Trzeba się wypowiedzieć, dyskutować tak jak zawsze, ale nie jest to parlament! Synod nie jest dochodzeniem do porozumienia, jak w polityce: ja ci dam to, a ty mi dasz tamto. Nie. Synod nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych, jak niektórzy sądzą: «Zobaczymy, poprosimy grupę świeckich, aby przeprowadziła badania, czy mamy zmienić to i tamto». Wy oczywiście musicie wiedzieć, co myślą u was świeccy, ale tu nie chodzi o badania. Tu chodzi o coś innego. Jeśli nie ma Ducha Świętego, nie ma synodu. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła, tożsamości Kościoła. A na czym polega tożsamość Kościoła? Św. Paweł VI powiedział to jasno: powołaniem, więcej, tożsamością Kościoła jest ewangelizacja" (https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2019-09/papiez-franciszek-droga-synodalna-nie-parlament.html)

bsw/Krzysztof Bronk, vaticannews.va


komentarz Fronda.pl:

Co to oznacza?

Słowa Ojca Świętego, choć skierowane formalnie do Ukraińców, wydają się być tak naprawdę adresowane do Niemców. To właśnie w ich kraju na początku tego roku ogłoszono "drogę synodalną". Biskupi razem ze świeckimi chcą wprowadzić w Kościele wiele reform - głównie takich, których oczekują liberalni, progresywni świeccy i teologowie. To zmiany w moralności seksualnej (LGBT), celibat, rola kobiet, podział władzy. 

Papież napisał niedawno do Niemców list, zachęcając ich do podążania drogą synodalną. Apelował jednak o postawienie w centrum ewangelizacji. W ocenie papieża Kościołowi w Niemczech nie pomogą tylko reformy strukturalne, ale trzeba właśnie ewangelizować.

Niemcy jednak zlekceważyli Ojca Świętego. Ogłosili teraz plan działania na drogę synodalną - powołane będą cztery fora dyskusyjne. Ani jedno nie jest poświęcone ewangelizacji.

Stąd wydaje się, że papież Franciszek w bardzo delikatnej formie kolejny raz upomniał Niemców, wskazując, że w swoich reformistycznych planach tracą z oczu to, co najważniejsze.

Komentarze

Pablo Kraków2019.09.3 15:48
Ta Wasza Fronda to już totalne dno.... byłem wam wierny od 2012, ale od kilku lat to po prostu żenada; uczcie się od prawdziwie poświęconego portalu niemieckich Katolików, którzy zamiast wić się jak węgorz między Bergolio, a Liberałami mówią jak jest i to prosto z serca Kościoła; gdzie Giuseppe Nardi pisze prosto z Watykanu - polecam: https://katholisches.info/ ,(wystarczy włączyć tłumacza google dla nie znających niemieckiego), a który finansuje się ze składek wpłacających, więc trzeba kilka dni poczekać aż znowu zacznie się wyświetlać.....
Durczykiewicz2019.09.2 20:46
A czy sam papież Franciszek nie wprowadził zmiany wydając Amoris Laetitia...? Czy ten dokument był owocem obecności w życiu papieża Ducha św.? Nie za bardzo rozumiem Ojcze święty dokąd prowadzisz Kościół...
Bebik2019.09.3 9:58
Papieżem jest nadal Benedykt. Abdykacja to był błąd, ale nie z Jego winy. Winę ponosi lobby, które Go do tego namówiło. Różnie bywało na przestrzeni wieków, ale na szczęście nad wszystkim panuje Pan Jezus i nie pozwoli zniszczyć Kościoła. Trzeba nam się o to modlić.
uwaga katolika2019.09.2 20:11
Papiez mowi o ewangelizacji - tylko jak ma ta ewangelizacja wygladac - a może to ma być tez popieranie w tej ewangelizacji do rozwodow, ekologia, akceptacja homoseksualistow w Kosciele?.. Kiedy papież zacznie się jasno wypowiadać - tak jak prosil o to Pan Jezus - tak tak, nie nie? Wszystko inne pochodzi przecież od Zlego.
widziane z boku2019.09.2 16:52
Wczoraj w Bostonie (USA) odbyła się "Straight Pride" parada. Straight Pride oznacza takich jak ja, normalnych - rodzina; ojciec, matka, dzieci, tj. ponad 95% społeczeństwa. I parada ta została zaatakowana przez pozostałe 5%. Dewianci seksualni portetujacy siebie jako ofiary, tym razem to oni byli agresorami. Stacje TV dostały "cieczki" szczególnie CNN. A co to mówi o świecie w jakim żyjemy. Normalność jest to "zboczenie" - zboczenie to "normalność".