02.04.16, 16:35

Gliński: Polska wartości wybrała 1000 lat temu

- Myśmy wyboru tych wartości dokonali ponad tysiąc lat temu - mówił w Piotrkowie Trybunalskim wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
 
 

Wicepremier był gościem konferencji naukowej "Moralność–wspólnota–państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym" zorganizowanej w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej.

Według Glińskiego wskazane wartości są "nieprzypadkowe, bardzo piękne, ale jednocześnie bardzo trudne". - Pamiętajmy, że chrześcijaństwo to przede wszystkim miłość, poszanowanie dla godności człowieka i jego praw. To jest zdolność do samoograniczenia, która jest bardzo trudna - mówił do uczestników konferencji dodając, że te wartości można nieść dzięki państwu i instytucjom takim jak Kościół, które przez tysiąc lat były i są budowane.

Zwrócił uwagę na słowa Pawła Włodkowica z soboru w Konstancji z 1416 r. gdy miał on powiedzieć, że napadanie niewiernych przez wiernych wyklucza miłość bliźniego. "Bliźnimi bowiem naszymi są tak wierni jak i niewierni, bez różnicy. Nie jest dozwolone zmuszać niewiernych bronią lub uciskami do wiary chrześcijańskiej, ponieważ ten sposób jest krzywdą bliźniego, a nie należy czynić rzeczy złych, aby wynikły dobre" - cytował Gliński.

bjad/Polskie Radio - IAR

Komentarze

anonim2016.04.2 17:46
Czyżby pan profesor twierdził, że Polska intelektualnie nadal tkwi w średniowieczu? Trudno z panem profesorem polemizować...
anonim2016.04.2 17:58
a może minister nie zauważył, że teraz już mamy wolność wyznania i sumienia i niekoniecznie musimy mieć jeden słuszny państwowy pogląd czy wiarę? Chrzest Mieszka to był tylko gest polityczny i w tym znaczeniu podtrzymywana w Polsce faktycznie kultywowana jest ta tradycja.
anonim2016.04.2 18:00
...Nie jest dozwolone zmuszać niewiernych bronią lub uciskami do wiary chrześcijańskiej, ponieważ ten sposób jest krzywdą bliźniego.... tylko czym proszę ministra, ustawami ?
anonim2016.04.3 2:24
A ja sie cieszę ze jestem Katolem. A ta demokracja jest durna wymyślił ją chyba sam "Lucyfer" niestety w tym względzie popieram diaska Janusza.
anonim2016.04.3 10:45
Polska nic nie wybrała 1000 lat temu - wybór był polityczny i niedemokratyczny