22.12.14, 11:12Angela Merkel i Wladimir Putin (fot. Wall Street Journa/media)

Interesy z Moskwą. Potem wartości

Podczas unijnego szczytu w Brukseli Donald Tusk zapowiedział, że do marca opracuje „konsekwentną, jednolitą i odpowiednią strategię” działania UE wobec Moskwy. Hollande i Merkel nie chcą tyle czekać, zależy im na szybkim doprowadzeniu do porozumienia.

„Wolę działać na rzecz wyjścia z kryzysu. (…) Dostrzegam początek procesu porozumienia z Rosją” – powiedział prezydent Francji. Wspomniał także o możliwości zmniejszenia sankcji, jakie UE nałożyła na Rosję.

Merkel oficjalnie nie idzie na takie ustępstwa, ale już szef niemieckiej dyplomacji w Kijowie namawiał Poroszenkę do kompromisu, lobbując w tej sprawie u Ławrowa.

Steinmeier stwierdził, że nie powinno się Rosji przykręcać śruby, bo nie jest w naszym interesie wymknięcie spod kontroli kryzysu gospodarczego w tym kraju.

Dlaczego Niemcom zależy na szybkim porozumieniu? Kryzys w Rosji bezpośrednio wpływa na sytuację w Berlinie. Niemiecki potentat chemiczny BASF został zmuszony do zerwania z Gazpromem porozumienia wartego 12 mld euro.

W piątek miały się odbyć rozmowy przedstawicieli Ukrainy, Rosji, separatystów i OBWE . Do spotkania jednak nie doszło ze względu na zbyt wielkie oczekiwania separatystów. Niemcy mają nadzieję, że do końca roku uda się doprowadzić do rozmów.

MaR/Wpolityce.pl/Rp.pl

Komentarze

anonim2014.12.23 1:39
Dopóki Putin nie odpuści, nie ma mowy o porozumieniu Niemiec z Rosją; Francuzom też nikt na to nie pozwoli. Jest prawdą, że gospodarka niemiecka cierpi z powodu sankcji, ale nasz rząd brał to pod uwagę. Tego co plecie Steinmeier nie należy traktować poważnie, jest oczywistym, iż niemieckie koncerny naciskają na rząd żeby ten poluzował śrubę, ale mogą sobie naciskać, nic na tym polu nie zwojują.