25.06.21, 13:02Fot. Vargunn via Wikipedia, CC 4.0

Izraelski atak na Polskę za nowelę kpa - jest oświadczenie MSZ

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją Kpa wyznaczono po 30 latach od wydania decyzji administracyjnej organ nie będzie mógł stwierdzić nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, która była podstawą nabycia prawa lub tworzy ekspektatywę jego nabycia. Szef MSZ Izraela Jair Lapid nazwał ustawę "hańbą". Izraelowi odpowiedziało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Nowelizacja oznacza w praktyce, że nie będzie można stwierdzić nieważności decyzji wywłaszczających w trakcie II wojny lub tych, które sięgają dalekiej przeszłości. Nowe prawo ustabilizuje stosunki własnościowe i ułatwi inwestycje.

Ustawa spotkała się z dużym poparciem w Sejmie - za zagłosowało 309 posłów, a od głosu wstrzymało się 120 posłów (prawie cała Platforma Obywatelska i pojedynczy posłowie innych frakcji).

Ustawa nie podoba się jednak Izraelowi i USA, które twierdzą, że ustawa zamknie ocalałym z Holokaustu możliwość dochodzenia roszczeń reprywatyzacyjnych. Od zakończenia II wojny światowej minęło już bowiem ponad 70 lat.

Ambasada Izraela twierdzi z kolei, że ustawa "uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę za nie ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem".

Oto, co polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało w odpowiedzi stronie izraelskiej.

"Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej, dotyczące nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa. Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holocaust, który był zbrodnią popełnioną przez okupantów niemieckich m. in. na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ofiarami zbrodni niemieckich były miliony obywateli II RP.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, przyjęta w dniu 24 czerwca br. przez Sejm RP, wynika z konieczności wprowadzenia do systemu obowiązującego prawa, wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodna z zasadą demokratycznego państwa prawnego jest sytuacja, gdy istnieje możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych. Przyjęcie ustawy przez Sejm RP w związku z wykonaniem wskazanego orzeczenia TK stanowi prawną konsekwencję wyroku i jest obowiązkiem władz. Zgodnie z wydanym orzeczeniem TK ustawodawca ustanowił granicę czasową dochodzenia stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych. Przyjęta ustawa wprowadza ograniczenie do 30 lat okresu, w którym możliwe jest stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej z uwagi na wydanie jej z rażącym naruszaniem prawa.

U podstaw nowelizacji tej ustawy leży potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa. Możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo. Taka sytuacja powoduje powstanie niepewności co do istniejących stosunków prawnych i wywołuje wrażenie tymczasowości decyzji. Wprowadzenie ograniczeń czasowych na podważanie decyzji administracyjnej będzie prowadziło też do eliminacji nadużyć i nieprawidłowości, które w znacznym stopniu miały miejsce w procesach reprywatyzacyjnych.

Zmienione przepisy będą dotyczyły jedynie postępowań administracyjnych, w tym reprywatyzacyjnych. Nie będą miały one wpływu na postępowania cywilne, których celem jest uzyskanie odszkodowania za odebrane bezprawnie mienie.

Zmiana przepisów będzie dotyczyła wszystkich prowadzonych postępowań administracyjnych, w których podjęto działania na rzecz wzruszenia decyzji administracyjnych wydanych w odległej przeszłości. Zmienione przepisy będą miały zastosowanie niezależnie od obywatelstwa czy pochodzenia stron. Mają więc one charakter niedyskryminacyjny.

Należy z całą mocą jeszcze raz podkreślić, że nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania, niezależnie od posiadanego obywatelstwa lub pochodzenia powoda.".

jkg/msz


Komentarze

Anonim2021.07.4 3:21
1 lipca weszła w życie Ustawa Zakrzewskich. Ciekawy artykuł w tym temacie: https://polskatimes.pl/edukacja-domowa-ustawa-zakrzewskiego-rewolucja-w-polskim-szkolnictwie/ar/c5-15594553
PRAWDA2021.06.26 9:46
Znowu spadnie ---Kara Boza na Żydków ===za Chciowośc --
Jan Radziszewski2021.06.26 0:41
żydzi i Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. + Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. + Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu. + Widzicie to. Więc nie wierzgajcie przeciw ościeniowi. Nie chcę was zgładzić. Wy sami idziecie na zagładę. Służcie Polsce. + To ostatni wasz czas. + Amen. - Dziękuję Chryste Królu, doskonały nasz Panie i Zbawco.
Jakub2021.06.25 23:20
Nie znam się na prawie ale na zdrowy rozum wydaje mi się, że Darek ma rację a reszta eNDolskich kretynów daje się wieszać na antysemickiej fobii bo tylko to i psia miłość do kacapa jest ich jedynym celem. Obudźcie się ruskie cepy i zacznijcie zajadać łby od śledzi. Zaraz zmądrzejecie! __ Dobrze byłoby gdyby jakiś autorytet prawny potwierdził teksty pana Darka.
PRAWDA2021.06.25 19:47
Brawo PIS ani Jednej złotówki ---Euro czy dolara Narod Polski nie b edzie placil Żydom to bestialstwo się domagać od Polaków ====do Niemca
M.2021.06.25 15:34
Przecieram oczy i uszy ze zdumienia ! No nie do uwierzenia - ! Naprawdę właściwa postawa.
Darek2021.06.25 19:18
Tak sądzisz bo nie czytałeś ustawy / ustawki. To jest przeciw Polakom, a nie żydom. PiS legalizuje rabunek polskiego mienia przez żydo-komunę.
Portofino2021.06.26 8:25
Przecież ta reprywatyzacyjna warszawska mafia to sami żydzi. To żydzi wymyślili 130-latków jako żyjących spadkobierców, to żydowscy rozbójnicy wymyślili "mienie bezspadkowe" którego nie ma i nigdy nie było. Nigdy nie uwierzę, że Izrael zaangażuje się w obronę rdzennych Polaków i zacznie zwalczać stanowione w Polsce prawo by im ulżyć.
observe2021.06.25 15:19
Obyście znowu nie upadli na kolana tak jak to było z ustawą IPN. Jeżeli co kolwiek zmienicie na korzyść Żydów to my użyjemy wszelkich sposobów aby sie rozliczyć ale z Wami!!!
Anonim2021.06.25 15:03
mam info dla wolskiego tzw. ambasadora; bracie nigdzie nie wychodź ,siedź na d.puie ,bo już stoją dyzurne moski do oplucia przedstawiciela najjasniejszej hehe
kaka2021.06.25 17:16
O kim myslisz ? o marku magierowskim????????On czysci buty moskom w podskokach a oplucie to ustawka ---zobacz co Michalkiewicz mowi jak magierowski w usa pacyfikowal polonie aby nie protestowala przeciw 447----to zdrajca.
Darek2021.06.25 14:31
Właściwie to Żydów nie rozumiem - ta ustawa nie ma z Izraelem ani Żydami / żydami zbyt wiele wspólnego bo nie dotyka nawet tematu tzw. mienia bezspadkowego. w 99,9% przypadków poszkodowanymi przez te zapisy będą Polacy. Nowelizacja mówi tylko że jeśli coś zostało zrabowane więcej niż 30 lat temu to taka grabież staje się legalna i to bez względu na to, czy okradzionym jest Polak, Żyd czy Meksykanin, złodziej dostaje akt własności tego co ukradł i kropka.
Co oczywiście żydzie jest GÓWNO prawda!2021.06.25 15:15
"Nowelizacja mówi tylko że jeśli coś zostało zrabowane więcej niż 30 lat temu to taka grabież staje się legalna i to bez względu na to, czy okradzionym jest Polak, Żyd czy Meksykanin, złodziej dostaje akt własności tego co ukradł i kropka."
Darek2021.06.25 17:38
Bolszewiku żydowski bez majątku naucz się czytać przepis zanim otworzysz doope: art. 156 dodaje się § 3: „Nie stwierdza się nieważności decyzji, która wydana została z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło trzydzieści lat, a decyzja ta była podstawą nabycia prawa lub stwarza uzasadnione oczekiwanie nabycia prawa.” Zatem kradzież staje się legalna jeśli minęło od niej 30 lat. Nie ma tam nic ani o żydach ani tym bardziej o mieniu bezspadkowym.
żydki żydki2021.06.25 14:14
Szczególnie dwa ! ..........Nawet wiem dlaczego. Urwał im się medialny "ryneczek" do srrania i rzygania jadem. Szczególnie zdechlakowi nazwiskiem Lech Keller-Krawczyk. Nie ma co z sobą gudłaj zrobić! ............ W GW, to jedno, że cenzura a żydka rzygowiny tam się niczym od innych nie wyróżniają, nawet od rzygowin "prof. dr" Hertrich-Woleńskiego (psd.: precz_z_komunia, cmok_wawelski). W Do Rzeczy ryneczek Lesiowi się prawie urwał. Podobnie jak "prof. dr" Hertrich-Woleńskiemu i jego AAAgówno z Nilu. Boi się otwierać konto. - - - - - Pozostała im Fronda ku MOJEJ uciesze, yebie ich na prawie wszystkie możliwe sposoby. Oprócz tego fizycznego elementu. Na samą tę myśl, "pawia mam na ustach"!
Böno2021.06.25 14:10
Zydzi znowu szukają guza jak przed II wojną światową. Oprócz USA nikt z nimi nie sympatyzuje, a wręcz przeciwnie. A jeśli chodzi o Polskę to niech uregulują rachunki za długowieczną gościnę na terenach Polski, a także za krzywdy i mordy na Polakach po 1945 roku. A także niech płacą odszkodowania Palestyńczykom, których wyeksmitowali, zabierając ich imienia. Niech rząd Polski dalej ich wspiera i rozdaje polskie paszporty. To się też musi zmienić w polskiej polityce. Nie będzie4my wspierać tych, którzy mają nas w pogardzie.
Böno2021.06.25 14:11
sorry "imienia" - mienie.
JUŻ NIE MA ZNACZENIA,2021.06.25 14:09
czy Polska jest antysemicka, czy nie. - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA czy Polacy masowo mordowali Żydów, czy NIE! - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA, że były tysiące frajerów którzy poginęli wraz rodzinami, całymi wsiami dając chleb Żydowi! - - - - Jest bigoteria, opętane nienawiścią żydostwo, czego mamy najlepszy przykład tu na Frondzie, a także w Michnika GW, w tyg. Polityka - Hartmana - Passenta - Hertrich-Woleńskiego ... ICH NIC I NIKT NIE ZMIENI! - - - Szkoda tylko tysięcy polskich żyć, jakie dla Polski zostało straconych ratując grossów, grabowskich i inne szmondactwo... Zatem, jak już jesteśmy antysemitami, więc do roboty. - - - WYPYERDOLIC TO GÓWNO ŻYDOWSKIE JAKIE JESZCZE TU POZOSTAŁO. - - - - Nie pozostaje nic innego jak POUŻYWAĆ sobie jako antysemici i rasiści i chüj wie jeszcze co.
­2021.06.25 14:07
»motzna schtschepionka«
murica murica!2021.06.25 13:54
"Hrabia" znowu nażarł się wilczurzej karmy zamiast zażyć leki? A tu przecież zaraz szabat!
Marcin442021.06.25 13:36
Bracia żydzi, uczeni w piśmie są tak wyrafinowani, że chcieli by zbierać tam gdzie nie posiali. Do tej pory zresztą udawało się im to bardzo dobrze, stworzyli przedsiębiorstwo zwanle Holokaust i czerpali i czerpią z tego zyski, w przypadku polski jednak, śmiem twierdzić, że im się to nie uda. NMP nie pozwoli im na to gdyż naród polski zbyt mocno został uciemiężony w ciągu XX wieku i polska obecnie mimo ogrmonej pracy wielu, pozostaje ostoją wiary i nadzieji dla świata. Smutne, to że żydzi wybrali dla siebie taką drogę, w długiej perspektywie zaprowadzić ich może tylko do zatracenia.
Niewdzięczny żyd!2021.06.25 13:26
Żyd, szczególnie ten, który korzystał z naszej polskiej idiotycznej gościnności, jest teraz największym wrogiem Polski i Polaków. Żydzi doskonale wiedzą, że bez Polski nie byłoby tego ich Wysraela, to Polska, dając im schronienie uratowała żydostwo od praktycznego nieistnienia. Nawet bez II WŚ. To w Polsce te szmondaki mieli swoją "Jerozolimę", swoje setki jesziw, to w Polsce swoje żydostwo zreformowali będąc pod wpływem katolicyzmu, to z Polski i z Polską pomocą ich rasistowski syjonizm nabrał realnych kształtów czego rezultatem było powstanie tego ich Wysraela. Żydzi nawet próbowali imitować polską szlachtę ubierając się jak oni. Do dzisiaj tak się "ubierają". Kupowali tytuły szlacheckie, głównie w pruskim zaborze. To w ich Knessecie do lat 60-tych pyskowali do siebie po polsku. Cała ich elita polityczna i wojskowa TO parchy z POLSKI. - - - - BEZ POLSKI państwo IZRAEL BY NIE POWSTAŁO!
Portofino2021.06.25 13:25
To dobrze ze ustawa zapobiega zwrotu mienia złodziejom. Izrael czy organizacje żydowskie w Ameryce nie są spadkobiercami tegoż mienia.
Darek2021.06.25 14:33
Ale jest dokładnie odwrotnie - ta ustawa nakazuje legalizację złodziejstwa i zakazuje zwrotu przez złodziei tego co ukradli prawowitym właścicielom. Jeżeli okradziono Ciebie lub Twoją rodzinę więcej niż 30 lat temu to złodziej otrzymuje akt własności a Ty ani Twoje dzieci nei macie już praw do tego co wam żydo-komuna ukradła.
Portofino2021.06.25 15:29
co wiec oznacza ten wscikly atak izraela
Darek2021.06.25 17:41
Pewnie kilku Żydów też się na te przepisy załapie, ale to raczej marginalne - za to PiS lansuje ten skok na majątki Polaków antysemickimi atakami w dodatku kłamiąc że to odpowiedź na USrAelskie 447, mimo że nawet nie dodtyka to tematu. Władze Izraela muszą jakoś zareagować na taką retorykę, ale robią to idiotycznie.
@Darek2021.06.25 15:41
Wszystko co ty tu "profesorze" piierdolisz jest GÓWNO PRAWDA! Nawet nie warto z takim ch ujem jak ty polemizować! Ani z punktu prawnego a tym bardziej moralnego!
Darek2021.06.25 17:44
Dziękuję za awans, ale nawet doktoratu nie dokończyłem, nadal pozostaję skromnym magistrem inżynierem. Zachęcam jednak do przeczytania tekstu przepisów które PiSobolszewia przegłosowała i wskazania gdzie tam jest mowa o mieniu bezspadkowym lub Żydach, albo cokolwiek innego niż to co napisałem: art. 156 § 3. Nie stwierdza się nieważności decyzji, która wydana została z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło trzydzieści lat, a decyzja ta była podstawą nabycia prawa lub stwarza uzasadnione oczekiwanie nabycia prawa.
Anonim2021.06.25 13:23
Rozumiecie już, że za masową jumą nieruchomości w Polsce stoją Biznesmeni z bliskiego wschodu? Juma odbywa się w taki oto sposób, że Normalny Człowiek, właściciel, spadkobierca jest pozaprawnie pozbawiany możliwości odzyskania Nieruchomości. Ale jeśli opyli roszczenia Wybrańcom, oni i tylko oni mogą "odzyskać" nieruchomość. Po prostu istnieje niejawna Grupa blokująca zwrot nieruchomości współpracująca z Grupą skupującą Roszczenia. Sprytne, nie ma co...
Errata2021.06.25 13:29
Większość tych biznesmenów pochodzi z ZSRR, i nawet niekoniecznie są oni żydami.
katolik2021.06.25 13:20
Ustawa jest po coś-- aby SSPIS zrealizował II etap Agenda 2030- przejecie własnosci, I etap- zniszczenie zdrowa i życia Polaków