19.02.21, 19:20fot. pixabay.com

Jak skutecznie zwalczać przemoc domową? Ordo Iuris wskazuje propozycje rozwiązań prawnych

W związku z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu wypowiedzenie Konwencji stambulskiej, w Polsce ożywiła się dyskusja na temat walki z przemocą domową. Instytut Ordo Iuris przygotował pakiet propozycji dotyczących przeciwdziałania temu zjawisku i skutecznej pomocy ofiarom. Prawnicy postulują m.in. zaostrzenie konkretnych przepisów prawa karnego, zapewnienie natychmiastowego wsparcia osobom uprawnionym do alimentów oraz stworzenie programu Ośrodków Antyprzemocowych. Swoje propozycje Instytut zawarł w raporcie.

PRZECZYTAJ RAPORT - LINK

W Polsce kary za popełnienie przestępstwa związanego z przemocą domową są zwykle łagodniejsze niż w innych państwach europejskich. W związku z tym, Ordo Iuris postuluje zwiększenie wymiaru kary za tego rodzaju przestępstwa tak, aby kary były adekwatne do powagi popełnianych czynów. Postulat ten dotyczy przestępstw spowodowania lekkiego i ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, znęcania się, zgwałcenia, a także uprowadzenia osoby małoletniej albo nieporadnej ze względu na stan psychiczny lub fizyczny. Poza zwiększeniem kar za poszczególne przestępstwa, Instytut proponuje wprowadzenie obowiązku przejścia odpowiedniej terapii przez skazanych za przestępstwa popełnione w ramach przemocy domowej. W opinii prawników, należy także wprowadzić w zakładach karnych wyspecjalizowany rodzaj resocjalizacji dla sprawców tego typu przestępstw.

Brak gwarancji szybkiego uzyskania środków do życia od sprawcy przemocy domowej może hamować ofiarę w podjęciu działań zmierzających do zakończenia tej patologicznej sytuacji. Dlatego proponowane kierunki zmian zawierają także rozwiązania zapewniające natychmiastowe wsparcie dla osób uprawnionych do otrzymywania alimentów. Instytut Ordo Iuris postuluje, między innymi, zniesienie progu dochodowego, warunkującego obecnie uzyskanie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego oraz wzywa do uchwalenia projektu ustawy o alimentach natychmiastowych.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest obowiązek wszczęcia egzekucji przez Fundusz Alimentacyjny w wypadku wypłaty alimentów „w zastępstwie” za dłużnika alimentacyjnego oraz wprowadzenie obowiązkowych prac społecznych dla tych dłużników. Zapewniłoby to nie tylko finansowanie Funduszu Alimentacyjnego, ale także doprowadziłoby do zmniejszenia zadłużenia osób bezrobotnych zobowiązanych do wypłacania alimentów, które nie chcą podjąć pracy rejestrowanej i pracują nielegalnie. Wielu z nich pozostaje bowiem biernych zawodowo także po to, by uniknąć konieczności płacenia alimentów.

Pakiet antyprzemocowy zawiera także założenia stworzenia sieci instytucji oferujących doradztwo i wsparcie dla osób dotkniętych przemocą domową, które z różnych względów nie chcą korzystać ze wsparcia oferowanego w jednostce samorządu terytorialnego. Podstawą programu funkcjonowania Ośrodków Antyprzemocowych będzie, przede wszystkim, anonimowość, poufność i aterytorialność, co oznacza, że osoby dotknięte przemocą domową w każdej z placówek na terenie Polski. Pomoc w tych ośrodkach będzie udzielana bezpłatnie przez profesjonalny zespół ekspertów.

Proponowane rozwiązania wiążą się z postulatem wypowiedzenia Konwencji stambulskiej. Akt ten, wbrew oficjalnej nazwie, nie przeciwdziała skutecznie przemocy domowej. Pomija bowiem (wskazywane przez badania) rzeczywiste źródła przemocy, takie jak uzależnienia, rozpad rodziny czy seksualizacja wizerunku kobiet w mediach. Przyczyn przemocy dopatruje się za to w tradycyjnych rolach społecznych. Statystyki pokazują jednak, że skala tego zjawiska jest największa w krajach wdrażających model podobny do tego, który zawarty jest w Konwencji stambulskiej – np. w Danii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Wejście w życie proponowanych zmian powinno przyczynić się do skutecznego zapobiegania zjawisku przemocy domowej, zmniejszania jego skutków oraz pełniejszego i szybszego wsparcia jego ofiar. Rekomendowane rozwiązania należy uznać za wartościowy kierunek zmian zmierzających do przeciwdziałania przemocy domowej i ochronie jej potencjalnych ofiar” – podkreślił Łukasz Bernaciński, Zastępca Dyrektora Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.


mp/ordoiuris.pl

Komentarze

O tym nie dowiesz się od Mariusza2021.02.20 1:04
Setki litrów płynu chłodzącego wycieka z lodołamacza biorącego udział w akcji rozbijania kry na Wiśle pomiędzy Włocławkiem a Płockiem – dowiedział się nieoficjalnie Onet. Chodzi o jedną z dwóch najnowszych maszyn, jakie zakupiły niedawno Wody Polskie. Tymczasem idzie odwilż, a wewnętrzne komunikaty krążące po rządowych korytarzach mówią o zagrożeniu powodzią „katastrofalnych rozmiarów”.
Ziomal2021.02.19 23:38
Katolicki sposób na załatwienie problemu przemocy domowej: Kara za mówienie o niej. Nie mówimy znaczy nie ma tematu.
Anonim2021.02.20 1:30
Lewacki sposób "załatwiania problemu" kłapanie dziobem w nadziei że "problem" się wystraszy i ucieknie. Żeby wzmocnić efekt, lewaki lubią rysować kredą po ulicy. To akurat ma cień sensu, ponieważ kilku terrorystów pękło ze śmiechu. Niestety Lewaki nie myślą (wcale mnie to nie dziwi) i nie wiedzą, że kłapanie dziobem doskonale reklamuje "problem". W szczególności ględzenie o "pedofilach" wbija do łbów pedofilów, że jest ich wielu czyli są "normalni" i bardzo mocno ośmiela ich do molestowania i podsuwa ekscytujące pomysły jak to robić. Działa żelazne prawo promocji - nieważne co mówią. byle mówili. Do lewaków nic nie dociera, więc liczba ofiar lewackich kretynizmów i manii strzępienia gęby stale wzrasta.
Ziomal2021.02.20 7:08
Najlepszy przykład nie mówienia - ksiadz pedofil Dymer. Wydano wyrok sądu kościelnego I intancji unzającego go winnym, a następnie zakopano sprawę na 25 lat. Potem udając fałszywy żal biskupi mówią że to porażka systemu i niedopatrzenie. Kłamstwo, obłuda i hipokryzja księży i biskupów.
Anonim2021.02.20 10:44
Najlepszy przykład waszego kłapania dziobem - https://biznes.newseria.pl/news/rosnie-liczba-przypadkow,p1113823032 - oto skutek reklamowania pedofilii przez lewaków. Zamiast jednego homoseksualisty-pedofila, dzieci są atakowane przez stu kolejnych. Reklamuj dalej, lewaku.
Anonim2021.02.20 10:48
Lewaku, napisz zatem ilu kolejnym przypadkom zapobiegłoby szybsze skazanie za pedofilię tego homoseksualisty? Ani jednemu. Czyny popełniał on dawno temu, później się zestarzał, hormony mu spadły (co widać po nalanej gębie)
Anonim2021.02.19 21:52
Pamiętajmy jednak, że choć wskutek przemocy domowej ginie do 400 kobiet rocznie, jednocześnie ginie do 3000 mężczyzn zabijanych na różne sposoby typowe dla kobiet, jak np wylanie na śpiącego gara wrzącej wody albo zaszczucie i zmuszenie do samobójstwa.
Anonim2021.02.19 22:17
Pamiętajmy również, że gdy kobieta zamorduje faceta, zawsze ma usprawiedliwienie. Najczęściej uskarża się na "przemoc" co oznacza że miała pełne prawo a nawet obowiązek go wykończyć. Jednak gdy to facet zabije kobietę, o żadnym usprawiedliwieniu mowy nie ma, opowieści że ona stosowała przemoc i musiał się bronić są po prostu żałosne. Prawo do zabicia w samoobronie jest ZAREZERWOWANE dla kobiet, zapamiętajcie to w końcu.
Jawny2021.02.19 20:57
Jazgoczące kundelki szatana (Anonim, ladychapel, Po 11..., AAAtomek, kretynizacja i spółka) już się zbudziły. Zrobiły kupy, obsikały i zaznaczyły teren, zżarły po misce koszernych ochłapów i teraz poszczekują. Ich prawo. To jest wolny kraj. Gdzie indziej dostałyby kagańce na mordy i do mamra.
Pamiętaj o higienie osobistej2021.02.19 20:37
Dick Dick Netanyahüj poleca wyroby: :"Rudolf Franz Höss: Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia doopy! Ale tylko doopy, szczególnie dziury w doopie po srraniu!"
Hej Ordo Pludris2021.02.19 20:27
Dziewczynki w domach dziecka nie mają dostępu do środków higienicznych typu podpaski. Robią je ze starych podkoszulków i innych szmat. Może Kaja Godek im pomoże? Zależy jej na nie narodzonych, ale chyba na urodzonych już nie. Podobnie jak PISowskiemu rządowi.
Podaruj im swoje pieluchy!2021.02.19 20:34
"nie mają dostępu do środków higienicznych typu podpaski"
Anonim2021.02.19 23:26
Od tego mają opiekunów prawnych, aby ci zaspokajali ich potrzeby w tym zakresie... nb jak to było za PRL? Oj chyba nie było takiego dostępu jak teraz, a wszystkie kobiety jakoś dawały sobie rade i nie szlochały po kątach. Czyżby wyrosło pokolenie POpaprańców dla których brak mydła w płynie i lakieru do włosów to powód do targania się na życie?
AAAtomek2021.02.19 20:02
Ohoho, Ordo Iuris zajmuje się "łatwymi" medialnymi sprawami, a może zajęliby się Nigrem albo Chinami? Tam kobiety, dzieci i mężczyźni chrześcijańscy, a nawet "poczęci" potrzebują pomocy?????? ps. Dlaczego "statystyki są wyższe" w krajach rozwiniętych, np. Dania, Szecja, WBrytania..., a nie w np. Afganistanie, Czadzie, Podlasiu, itd???? Sam sobie odpowiedz czytelniku frondy.pl jak was prawicowe organizacje robią w jajo??? :D
Po11...AAA... proud jew... nie noblista2021.02.19 19:44
Sram na Jana Pawła 2 ....Polska to wyspa WOLNOŚCI !!! I skoro Polki mogą uprawiać seks Analny i Oralny mieć penetrowany pierścień odbytowo-odbytniczy i trzymać w ustach męskie prącie
AAAtomek2021.02.19 20:47
Twoja doopa, twoje sranie prawaku. Ale nie musisz się tym podniecać na fronda.pl
Po 11 ...2021.02.19 19:28
Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie śmierci ks. Dymera. Śledczy prowadzą postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Ups ...
Katoprawak2021.02.19 20:58
Debil dyskutuje sam ze sobą.
Anonim2021.02.19 19:25
...może uczyć dziewczynki w szkole gotowania?
Po 11 ...2021.02.19 19:31
To racja. Ciągle zdarzają się kobiety nie potrafiące gotować, sprzątać i robić lodów w gorące popołudnie. Kolejny raz katecheza poległa.
Anonim2021.02.19 19:33
Jak przesoli zupę to jak tu takiej nie przypjerdolić?
Anonim2021.02.20 1:33
Akurat zwolenników "przypierdzielania" za "zupę" jest dwa do pięciu razy więcej w krajach ateistycznych i protestanckich. W katolickich jest ich zdecydowanie najmniej, ale lewaki "wiedzą" lepiej. Wynika z tego, że lewaki to złośliwe mendy albo półgłówki, innych opcji brak.