Współczesna sztuka sceniczna w Polsce, finansowana z pieniędzy podatników, jest zdaniem wielu konserwatystów kontrowersyjna, wroga tożsamości narodowej i katolickiej. Prawica dopatruje się w tym procesie tylko wpływów z zachodu. Jednak jak można wnioskować z artykułu na rosyjskim portalu dla Polaków, inspiracje dla współczesnego teatru w Polsce płyną też z Rosji.

 

AntyPiSowskie środowiska ludzi kultury w swojej walce w strasznym reżimem kaczystowskim otrzymują duchowe wsparcie z Rosji – to miło, że Moskwa tak dba o demokracje i Konstytucje w naszym kraju, szczególnie ze względu na tradycje relacji Polski z Rosją — przed wiekami caryca broniła wolności i mniejszości religijnych uciskanych w Pierwszej Rzeczpospolitej.

 

Na stronie rosyjskiego portalu dla Polaków „Sputnik” ukazał się artykuł „Polski teatr chce bronić demokracji” autorstwa Wiktorii Daniłowej. Z artykułu można się dowiedzieć, że zdaniem Artura Markowskiego, eksperta muzeum POLIN „Forum Kultury w Petersburgu — to miejsce, gdzie trzeba być, dyskutować, uczyć się. To bardzo ważna platforma, która pozwala przedstawicielom świata sztuki z różnych krajów dyskutować o przyszłości kultury w szeroko pojętym rozumieniu”.

 

Według rosyjskiego portalu dla Polaków VIII Międzynarodowe Forum Kultury zachwyciło delegatów z Polski „rozpiętością tematyczną i różnorodnością programu kulturalnego”.

 

Podczas forum „Artur Markowski, ekspert muzeum POLIN [...] wystąpił z pomysłem na nowy panel dyskusyjny, który zjednoczyłby pracowników muzealnych Europy i Rosji”. W opinii Artura Markowskiego, eksperta muzeum POLIN „forum w Petersburgu jest miejscem, które daje ogromny pakiet doświadczeń dla różnych instytucji kultury. Nie być tu, znaczy nie istnieć. Inspiracje, które otrzymałem, z pewnością przekażę kolegom po powrocie do Polski”.

 

Panel z uczestnikami z Polski zorganizowała w Petersburgu Fundacja „Centrum rosyjsko-polskiego dialogu i porozumienia”. Występował na nim, jak wynika z relacji Sputnika, „aktor, dyrektor teatru ZAR Jarosław Fret”, oraz „aktorka, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Dorota Segda”.

 

O forum z rosyjskim portalem dla Polaków rozmawiał „Jacek Kopciński — dramaturg i krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika ''Teatr''”. Który stwierdził, że „teatr w Polsce wybiera taki repertuar i w taki sposób prowadzi dialog z publicznością, by uczulać Polaków na to, że tylko w demokracji można ocalić wolność, człowieczeństwo, swobodę myśli. Rzeczywiście, odchodzenie od demokracji, które my obserwujemy w tej chwili w różnych państwach, przez teatr w Polsce jest uważnie obserwowane i komentowane. Teatr polski chce bronić demokracji i myślę, że to jest ważne, niezależnie od tego, jakich estetyk do tego używa”. Z wypowiedzi Jacka Kopcińskiego można się dowiedzieć o rosyjskich inspiracjach dla współczesnego polskiego teatru.

 

Jan Bodakowski