20.03.19, 09:00

Jan Pietrzak dla Frondy gromi ZNP. To typowa akcja polityczna!

Eryk Łażewski, Fronda.pl: Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz - w rozmowie z radiem ZET – powiedział, cytuję: „W kompetencji nauczycieli, Rady Pedagogicznej leży klasyfikowanie, ocenianie i promowanie uczniów. I to też jest potężny oręż w ręku nauczycieli, chcielibyśmy, żeby rząd miał tego świadomość. Jeżeli skorzystamy także z tego oręża to będziemy mieli w edukacji totalny kataklizm związany z rekrutacją albo zakończeniem kolejnych cykli edukacyjnych przez dzieci, uczniów polskich szkół.”  Co Pan sądzi o takim de facto szantażowaniu polskiego rządu, a ostatecznie rodziców i uczniów ostatnich klas kolejnych poziomów edukacji?

Jan Pietrzak, satyryk: To jest retoryka wojenna. W Polsce wojny nie ma. Chyba, że wojna jest gdzieś u wrednych, upadłych barbarzyńców peerelowskich, takich jak Broniarz, którzy nie znoszą demokracji, nie znoszą Wolnej Polski, nie znoszą prawdziwej edukacji. Chcą to wszystko zniszczyć. To jest retoryka ludzi, którzy chcą zniszczyć Polskę, za wszelką cenę. Okazja jest dobra, bo wybory się zbliżają. A zawsze przy okazji wyborów jest taki moment, że można „podstawić nogę” przyzwoitym ludziom, że można coś zdemolować. A więc to jest taka postawa pana Broniarza. Bardzo się dziwię, że nauczyciele, którzy są ważnym elementem naszej społeczności, naszego społeczeństwa i w większości zachowują się zupełnie przyzwoicie, pozwalają „wodzić się za nos” takiemu gościowi. 

Te słowa Pana Broniarza wydają się być konsekwencją terminu rozpoczęcia ewentualnego strajku nauczycieli. Jest to dzień 8 kwietnia, a już 10, 11 i 12 kwietnia ma być egzamin gimnazjalny, potem 15, 16 i 17 kwietnia egzamin ósmoklasistów, a 6 maja zaczynają się matury.

Ja to wszystko wiem, ale mówię ogólnie, po co to robią. Tak właśnie [Broniarz] se wymyślił, że przy tych wszystkich okazjach „podstawi nogę” rządowi oraz Prawu i Sprawiedliwości, które ma teraz sprawy wyborcze, i że będzie przeszkadzał. Te wszystkie okazje on chce wykorzystać i wszystkie swoje możliwości jako Prezes ZNP chce wykorzystać po to, żeby niszczyć polską edukację, i w sumie niszczyć Polskę.

A więc nie sądzi Pan, żeby to były dobre terminy dla strajku, do którego przecież nauczyciele mają prawo?

Wiadomo, że są to przecież terminy cwane, żeby przeszkodziły w wyborach. Przecież wszyscy to wiemy. I on to wie, i wszyscy nauczyciele wiedzą. Mogli zastrajkować w styczniu, prawda? (śmiech) Nie mam nic przeciwko  strajkom. One są formą demokracji. Są niezbędne. Niezbędna jest taka broń strajkowa dla ludzi, którzy czegoś się domagają. Ale w tej sytuacji to nie jest strajk ekonomiczny, tylko to jest strajk czysto polityczny. To jest strajk przeciwko Polsce.

Przypomnę tu, że prezes PO Grzegorz Schetyna już obiecał, że jak dojdzie do władzy, spełni główny postulat ZNP i da 1000 złotych dla każdego nauczyciela.

Prezes Schetyna może mówić różne rzeczy. Nie sprawdził się jako polityk nigdy. Nie dotrzymał nigdy żadnej obietnicy. Jest człowiekiem kompletnie niewiarygodnym. Jest taką kukiełką polityczną, która plecie to, co mu tam doradcy, czy jacyś przełożeni każą. To nie jest człowiek wiarygodny; to nie jest człowiek, któremu możemy powierzyć losy Polski.

A w ogóle, jak Pan uważa: czy ZNP to jest w tej chwili dobry związek dla nauczycieli?

Będzie dobry, jeżeli będzie zarządzany przez mądrych ludzi, a nie przez jakieś wypierdki PRL-u. Jednym słowem, ten Związek musi się odciąć od dominującej tam jeszcze grupy, która zarządza. To są ludzie pilnujący swojej mentalności, swoich interesów, swoich wpływów peerelowskich. To są jeszcze resztki „czerwonej zarazy”, które tam gdzieś w tym Związku jeszcze się kołaczą.

Jednak „Solidarność” też chce jakoś protestować.

„Solidarność” ma prawo również protestować. Ale – jak widać – „Solidarność” zachowuje dystans wobec tego Związku. I nie sądzę, żeby się przyłączyła do tak drastycznych form strajkowania, jakie proponuje Broniarz.

A czy uważa Pan, że są w ogóle jakieś problemy w edukacji, w szkolnictwie, które wymagają zmian?

Ja się na szczegółach nie znam. Moje dzieci – pięcioro – pokończyły szkoły z dobrymi wynikami. Teraz są dorosłymi ludźmi. A więc na co dzień nie zajmuje się mocno problemami szkoły. Natomiast bardzo kibicuję temu, żeby powiodła się ta cała „przestawka” gimnazjów i to wszystkiego, co robi minister Zalewska. Takie reformy odbywają się z pewnym trudem. Nie są łatwe i to jest zrozumiałe. Natomiast innym podejściem jest po prostu polemika, rozmowa, dyskusja, a inną rzeczą typowo polityczna akcja przeciwkorządowa. Tego więc nie popieram i nauczyciele tym nie powinni się zajmować. Straszenie dziećmi, żeby załatwić swoje sprawy polityczne, jest niegodne.

Czy można więc powiedzieć, że to jest takie sprzeniewierzenie się etosowi zawodu nauczyciela?

Z całą pewnością, tak, tak! Tego rodzaju postawy są niegodne stanu nauczycielskiego, który jest i potrzebny, i ma piękną tradycję w Polsce. Każdy z nas miał wspaniałych nauczycieli, którym wiele zawdzięcza. Tutaj nie mamy nic przeciwko stanowi nauczycielskiemu. Ale nie o to chodzi. Tu chodzi po prostu o pewną sitwę, sitwę peerelowską, która przetrwała w niezmienionym stanie  i się panoszy w Związku Nauczycielstwa Polskiego. I tego widzimy objawy.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję serdecznie. 

Komentarze

Stachu 2019.03.24 13:17
Co za cyniczny komuch! Udaje, że nie widzi flag "Solidarności" wiszących dzisiaj na szkołach obok flag ZNP.
asia2019.03.20 18:17
To, że ludzie powinni zarabiać więcej to oczywistość . Tylko dlaczego teraz Broniarz zgrywa wybawcę , gdzie był, jak zamykano szkoły i nie było w ogóle podwyżek za PO? Chyba jest różnica pracy 40 godzin a 18 godzin ? Chyba jest różnica mając urlop 26 dni a 2 miesiące wakacji oraz jeszcze 2 tygodnie ferii zimowych Płaca stażysty tylko zasadnicza to 2538 : dalej 2611; 2965 i dypl 3483 zł brutto do tego dochodzi zależnie dodatek za wysługę , motywacyjny , wychowawczy Wypłacana jest tkz "13" , jubileuszowa . Korzystają z funduszu socjalnego Mają możliwość pójścia na ROCZNY urlop zdrowotny W tym wypadku nie jest to rewelacja ale też nie jest to beznadziejna sytuacja finansowa, tym bardziej , że dostają teraz systematycznie podwyżki Trochę opamiętania przydałoby się , bowiem jest to cyniczne wykorzystywanie sytuacji
darek2019.03.20 22:05
Nie będę się rozpisywał. Napisałem już wyżej: kto pójdzie uczyć hołotę za 1800 zł na start? Dlaczego porównujesz 26 dni roboczych do dwóch miesięcy?
Foster2019.03.20 18:14
Nie znam bogatego nauczyciela. Najmądrzejsi ludzie jakich w życiu spotkałem, to nauczyciele. W Szkole Podstawowej i w Liceum Ogólnokształcącym byli to nauczyciele matematyki, na Uniwersytecie profesorowie prawa i ekonomii, na studiach podyplomowych podobnie. Dlaczego przez kilkadziesiąt lat nic się w tej mierze nie zmienia ?.
klaus2019.03.20 14:46
Ludzie proszę zejść do djaska na ziemię , nauczyciele większość została wyedukowana za PRLu, na wyższych uczelniach wykładają ci sami , jak i ich zastępcy ludzie o poglądach marksistowskich , a czego uczy Marksizm , zero i byle jakiej roboty, liczy się tylko tumanienie młodzieży tylko w słusznym kierunku, obserwuję młodzież i nauczycieli 80 procent pedagogów powinno iść w piz ...u, i jak njszybciej pożegnać ten zawód, tak Biedronka czeka tylko tam trzeba zajwaniać po 8 godz. a tu kawka szmatka,i czekanie na swieto, ferie,wakcje, i ine święto lasu, przykład wf. w jednej ze szkół na podkarpaciu pani rzuci piłkę i na okrągło przez cztery lata siatkuwka bo Pani sekretarki dziecko lubi siatkuwkę a co Pani robi w ty czasie no pije kawę i jest najlepszym pedagogiem w szkole , tak jest ze wszystkim po co uchwalać przepisy jak do jasnej anielki nikt ich nie kontroluje , czy i jak są przestrzegane.
darek2019.03.20 22:02
Co za dyscyplina siatkuwka? Z innej beczki. Już powoli zaczyna brakować chętnych. Kto mądry pójdzie uczyć za 1800 zł na start? Ja podziękowałem 12 lat temu i jestem szczęśliwy. Mam święty spokój, zarabiam x3 tyle. Niestety żona pracuje już tyle i przypłaciła to zdrowiem. Przy 20h obowiązkowych pracuje dodatkowo min. 30 w tygodniu w warunkach, w których Ty byś nie wytrzymał.
Antysolidaruch2019.03.20 11:50
Pietrzak, ty pier dolona dzi wko!
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.20 16:46
OOooo tak czeba o takie polske walczylem i Takich patriotuw. masz u mnie plusa dodatniego. Youbtwoju mam tam tera skrzynkie. Takie ludzie Jak polisz-patrjot ps. tera my/TM nie mogom sie marnować. Graj w totolotka to ci pomogie. Takie ludzie nie mogom sie marnować jak ty i Auferlaufer.
Daria2019.03.20 11:20
Jan Pietrzak żył za komuny jak pączuszek w maśle. Trasy o Polsce, występy. Kiedyś widziałam go w Jeleniej Górze i dziwiłem jak mu to wszystko cenzura puszcza. Tymczasem na starość odbiło i zaczął walczyć z "komuną". No żesz k..., trzeba było w latach 80-tych walczyć jaki inny siedzieli w więzieniu a nie wtedy kiedy odwaga staniała.
edi2019.03.20 11:19
OCZYWIŚCIE ŻE JEST TO AKCJA BOLSZEWICKA bo gdzie był ten PRLowski Broniarz za rządów PO przez lata 2010-2015 - GDZIE NAUCZYCIELE NIE DOSTALI ŻADNYCH PODWYŻEK, teraz Rząd PiS wprowadził plan podwyżek dla nauczycieli, ponadto przecież nauczyciele też są BENEFINCJENTAMI programów typu 500+, czy zwolnienie z podatków ludzi młodych ITD
toja2019.03.20 14:20
Dlaczego kłamiesz, za PO 300 a za PIS 200.
Matylda z Wadowic2019.03.20 11:02
Pietrzak postkomunista z PZPR ulubieniec Cyrankiewicza. Mój ulubiony komuch:)
anonim2019.03.20 10:09
Kto by nie rządził i jakby nie wiało to ta komunistyczna ściera zawsze z ryjem przy korycie...
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.20 16:42
O to, to, bendziesz u mnie kapciowym jak bendem prezydentem. Youbtwoju mam tam tera skrzynkie. Takie ludzie Jak polisz-patrjot ps. tera my/TM nie mogom sie marnować. Graj w totolotka to ci pomogie. Takie ludzie nie mogom sie marnować jak ty Auferlaufer.
Don Pedro2019.03.20 9:50
Przecież Pietrzak też jest ,,wypierdkiem komunizmu". Zapomniał, stary pajac, jak należał do ZMP i PZPR? Jak dzięki partii komuszej, zaczynał karierkę?
zenio2019.03.20 11:11
Daj spokój, tutaj nikomu nie przemówisz do rozsądku, oni wiedzą lepiej. Pietrzak jest taką samym pieszczochem komuny jak Piotrowicz i Kryże zasłużonymi KOMUNISTYCZNYMI prokuratorami. Elektoratowi pisowemu to nie wadzi.
Darek2019.03.20 9:46
Większość znajomych nauczycieli, która jest za strajkiem nie ma nic wspólnego z polityką. Głosowali na różne partie. Przestań głupio gadać dziadku.
zenio2019.03.20 9:38
Może ten stary dureń wypowie się na taki temat: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24564899,kuchcinski-zabral-poslow-do-domu-rzadowym-samolotem-poslanka.html#s=BoxOpImg1 A wam k... ośmiorniczki przeszkadzały.
misia2019.03.20 13:15
Ośmiorniczki to był pikuś w stosunku do tych wszystkich innych złodziejskich praktyk.
zenio2019.03.20 14:11
Oczywiście,żę masz rację i się z tobą zgadzam, ale uważam,ze pis niczym w tej kwestii nie różni się od PO.
adam2019.03.20 9:38
Starość jest jednak okrutna..!
JR2019.03.20 11:34
Skąd wiesz?
WładzolizPietrzakŚpiewającoSłużyNaKlęczkach2019.03.20 9:31
Ani słowa o tym, że wykształceni w Polsce nauczyciele polskich dzieci, opłacani przez państwo polskie, zarabiają mniej, niż kasjer w Lidlu, opłacany przez niemiecki koncern. Komuch Pietrzak to lizus każdej władzy. W PRL żył za pan brat z sekretarzami i robił "polityczny" kabaret. Jako świadomy, koncesjonowany wentyl bezpieczeństwa. Za odśpiewanie hołdów PiSowi na okolicznościowych imprezach w instytucjach państwowo-rządowych pobiera teraz 8000 zł.
tadeo2019.03.20 12:13
Ile nauczyciele godzin tygodniowa pracują ? Jaką mają stawkę za godzinę ?
alek2019.03.20 13:17
Jak mogą być tak słabo opłacani skoro za PO dostawali kilka razy podwyżki?
Piotr2019.03.20 9:28
Chyba juz dawno czas na emeryture wypracowaną własnie w PRL i jej reżimowej TV ;-)
rEal2019.03.20 12:31
Jak to, teraz ma najlepszy żer. Wszystkie pisuarowe imprezy nie mogą się bez niego odbyć. Teraz np będzie "uświetniał" imprezę KRS...