14.12.21, 16:26fot. yt/screen

,,Jestem Żydem, który uwierzył w Jezusa''

Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami - mówi portalowi Fronda.pl Ariel Berkowitz, rabin judaizmu mesjańskiego.

Jest pan rabinem, wyznawcą judaizmu, którego wierni wciąż czekają na przyjście Mesjasza. Jednocześnie przyjął pan wiarę w Chrystusa, jako Syna Bożego. Dla osób powierzchownie interesujących się religiami takie połączenie zdecydowanie się wyklucza. Może nam pan wytłumaczyć, na czym opiera się pańska wiara?

Często ludzie zastanawiają się, jaka jest naprawdę moja wiara i o co razem z innymi wiernymi walczę. Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami. Jesteśmy Żydami, żyjącymi zgodnie z tradycją. Jedyna różnica polega na tym, że przyjęliśmy wiarę w Chrystusa.

A jednak nazywa się was Żydami Mesjanistycznymi. Jesteście poniekąd „zawieszeni” pomiędzy judaizmem, a chrześcijaństwem – judaizm uważa was nawet za sektę chrześcijańską. Skoro uwierzył Pan w Chrystusa, dlaczego nie przyjął Pan w pełni chrześcijaństwa?

Ponieważ samo słowo „chrześcijaństwo” niesie ze sobą doktrynę i konkretne znaczenie. Z chrześcijaństwem wiążą się dane pojęcia i terminy. A ja jestem zwyczajnie Żydem, który uwierzył w Jezusa Chrystusa. Nie staram się tego nazywać.

W grudniu 1989 Sąd Najwyższy Izraela odmówił prawa do powrotu Żydom Mesjanistycznym z RPA Gary'emu i Shirley Beresford. W uzasadnieniu można było przeczytać: „Przez ostatnie dwa tysiące lat historii, lud żydowski decydował, że Żydzi Mesjanistyczni nie należą do narodu żydowskiego i nie mają prawa domagania się przynależności do niego. (...) Ci, którzy wierzą w Jezusa, są faktycznie chrześcijanami”Państwo Izrael wyklucza zatem Żydów Mesjanistycznych z przynależności do narodu. Jak Pan to skomentuje?

Przyczyna tego odrzucenia ma źródło w nas samych. Przez wiele wieków wierzyliśmy w Jeszuę i na wiele sposobów odrzucaliśmy naszych ludzi przez to, w jaki sposób żyli i w jaki sposób podążali za naukami Mojżesza. I dlatego nie możemy winić teraz Izraela za odrzucanie nas.

Uważamy, że jest wiele sposobów podążania przez życie i wyrażania swojej przynależności religijnej, czy etniczej. To odrzucenie ma też wiele wspólnego z historią. Znaczna część Żydów nie wie, kim był Chrystus. A to dlatego, że przez 1900 lat historii pomiędzy europejskim chrześcijaństwem a Żydami było zbyt wiele antysemityzmu.

W biblijnej hebrajszczyźnie nie ma terminu “historia”, ale jest termin “pamieć”. Zatem to, co się stało moim pradziadom, dotyczy też mnie i całej naszej kultury.

Nasz prezydent, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, śp. Lech Kaczyński starał się poprawić stosunki polsko-izraelskie. Był przykładowo pierwszym prezydentem po II wojnie światowej, który wziął udział w święcie Chanuka. Jak Pan ocenia obecne stosunki polsko-izraelskie?

W historii naszych państw były dobre i złe okresy. Polacy byli źródłem ocalenia Żydów na wielu płaszczyznach prawie przez tysiąclecie. Były też pomiędzy nami problemy i nie trzeba być geniuszem, żeby o nich pamiętać. Ale myślę, że Żydzi też pamiętają, jak Polacy im pomogli i za to jesteśmy wdzięczni.

W 2009 r. prezydent Barack Obama zaprosił na uroczystości w amerykańskim Kongresie grupę polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Żydów ocalonych z Holocaustu. Starano się wówczas pokonać wciąż popularne w USA stereotypy wykazujące, że więcej było Polaków, którzy współpracowali z hitlerowcami, niż tych, którzy ratowali Żydów. Ten stereotyp nieustannie powiela w swoich publikacjach Jan Tomasz Gross. Jakie jest pańskie zdanie na ten temat?

Nie znam faktów, ilu ludzi nam pomogło, ani stereotypów. Mogę powiedzieć tyle, ile wiem. Rozmawiając z polskimi Żydami w Izraelu wyodrębniłem dwa przykłady – zjawiska polskich pogromów po wojnie dononywanych na tych, którzy przetrwali i próbowali znaleźć dom, oraz przykłady tego, jak polscy chrześcijanie, ryzykując własnym życiem, pomagali Żydom. Których przypadków było więcej, nie wiem.


Rozmawiała Magdalena Żuraw

(wywiad został opublikowany w 2011 roku)

Komentarze

Anonim2022.01.8 15:54
żaden żyd jak ma okazje nie zapomni coś wypierdzić na Polaków ,co za fajfusy obrzydliwe ,a adolfa kto obrazał jak był mały?
Skrzypek na dachu2022.01.3 10:53
Polska i Izrael powinni teraz zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku bo Pan Jezus to Zbawiciel i najprawdziwszym Mesjaszem naszym .
" Skrzypku.." !To prawda, co piszesz!2022.01.26 18:56
Ale wiem, że tak nie myślisz! Tylko podpuszczasz innych! Wiem, że za tym twoim nickiem kryje się, niestety, Lech Keller -ateista!
Tomek2021.12.15 10:59
Żydzi tzw mesjanistyczni czuja sie lepsi od chrzescijan a to już jest zaprzeczenie nauki Chrystusa
MaxFiend2021.12.15 8:57
I co z tego? Jeszcze może zmienić zdanie.
krzysztof2021.12.15 8:46
panie Żydzie i redaktorzyno, nastąpiła nieprawda i wielka manipulacja a w tym artykule, po wojnie Żydów nie prześladowali Polacy a nacja komunistycznych pachołków Rosji zainfekowanych w Polsce, całe zło jest w komunistach i lewakach a dotyczy całego prawie świata
Jakub2021.12.15 8:01
Z powodu naszych grzechów Jezus miał bardzo nieprzyjemny weekend. - Julia Sweeney
Omikron2021.12.15 8:00
W porządku, przyznaję - my Żydzi zabiliśmy Chrystusa, ale tylko na trzy dni. - Lenny Bruce
Sędzia2021.12.14 23:08
Nie łzyj żydzie, w Polsce nie było pogromów po wojnie na zydach. To żydzi mordowali Polaków w czasach stalinowskich po zakończeniu wojny . Światło, Różański, Brystygierowa i inni stalinowscy oprawcy, zbrodniarze skazywali na kary śmierci i wykonywali wyroki. Idż żydzie do IPN i poczytaj sobie dokumenty z wykonanych egzekucji.
Anonim2021.12.14 20:47
On tak wierzy na wszelki wypadek, lepiej tak niż wcale. Podczas II WŚ, moja mama mieszkała w Częstochowie. Represje były straszne, nocne naloty i Niemcy szykowali getto dla Żydów. Moja mama szła Aleją i spotkała znajomego Żyda starszego pana który siedział na ławce i patrzył na Klasztor, zatrzymała się porozmawiać i zapytała a co pan tu robi tak patrzy pan na Jasną Górę, a on bardzo zmartwiony odpowiedział; a jak nasz Bóg nie jest dla nas dobry, to może wasz Bóg będzie dla nas dobry.
katolicka deratyzacja Polski2021.12.14 20:09
ONI klxmix,bo wcxle nie wierzx w BOSKOSC Jezus. I Swixdkowie Jechowy tez NIE. Uznxcjx tylko,ze jest Mesjxszem
Anonim2021.12.14 20:01
Gdyby Polacy nie ratowali Żydów w czasie II WŚ , żaden Żyd nie przeżyłby wojny . A Żydzi którzy plują na polski naród przybyli z Armią Czerwoną i wykonywali eksterminację polskich patriotów w kazniach UB I NKWD
tak to ja matis89 - Jan Radziszewski2021.12.14 19:32
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina.Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłym chüjem żydowskim, kürwą, która włazi w dupsko Putinowi i nienawidzi wszystkich. Najlepiej, żeby mnie auto przejechało, bo sam widzę, jaką beznadziejną kürwą jestem, nie do życia. Kto by takiemu chüjowi jak ja rękę podał. Mam nadzieje, że mnie chüj strzeli w sam łeb wkrótce!
matis892021.12.14 18:57
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Anonim2021.12.14 18:36
a nie pogadałeś żydzie ilu polaków wydali żydzi armii kacapskiej ? a ilu wydali swoich niemcom ? a co po wojnie wyprawiało tych twoich pier.do.lo.nych ziomków w prl? to ty w du.pie żydzie byłes i gó.wno widziałeś , a nie jesuska
przyszedłeś judzić, RUSKI TROLU?2021.12.14 20:32
­
Anonim2021.12.14 22:39
spier.da.laj durniu won do gnoju
man.of.Stagira2021.12.14 18:26
To bardzo pięknie i po żydowsku tak się różnić.// Ważniejsze jednak będzie gdy Jezus uwierzy w Ciebie, rabinie Arielu.
Zmarły rabin wskazał Mesjasza2021.12.14 17:52
https://www.fronda.pl/a/zmarly-rabin-wskazal-imie-mesjasza,78132.html
Tylko jeden przez całą dekadę?2021.12.14 17:26
Try harder, podpalacze Rzymu. Try harder.
Żydzie, Żydzie…2021.12.14 16:55
W Bethlehem miasteczku…
KORALIK z różańca2021.12.14 17:06
Tam On leży, tam On leży w żłobie na sianeczku.
BYŁO2021.12.14 16:35
­
chabad lubawicz2021.12.14 16:34
już nasze killery do ciebie jadom,damy ci jesusa łobuzie