06.02.20, 09:40Fot. Jennifer Moo via Flickr, CC BY-ND 2.0

Kanada: ,,Orwellowski'' zamach rządu na wolność mediów

Kanadyjskie organizacje broniące wolności mediów z niepokojem obserwują cenzorskie zapędy rządu Justina Trudeau oraz pomysły nowych regulacji prawnych, które mogłyby ograniczyć wolne media w Kanadzie. Dan Gainor z Media Research Center wręcz zasugerował, że któregoś dnia może dojść do tego, iż niezależne media kanadyjskie będą musiały przenieść się do USA, by prowadzić swoją działalność, tak jak Radio Wolna Europa nadawało zza żelaznej kurtyny w czasach zimnej wojny.

Kontrowersje i zaniepokojenie wywołały projekty liberalnego rządu, by wprowadzić w Kanadzie licencje dla internetowych portali z wiadomościami oraz dla mediów społecznościowych. Burza wybuchła po uwagach ministra dziedzictwa Stevena Guilbeaulta, który w wywiadzie dla „CTV News” powołał się na raport zalecający licencjonowanie firm, które zajmują się tworzeniem „treści audio, audiowizualnych i wiadomości alfanumerycznych”.

Sugestia licencjonowania mediów spotkała się z tak gwałtowną reakcją, że minister na konferencji prasowej zaczął się wycofywać ze swoich poprzednich uwag, stwierdzając, iż rząd „nie zamierza narzucać wymogów licencyjnych na organizacje produkujące wiadomości”. I dodał: „Przedmiotem naszego zainteresowania zawsze będzie i było to, by Kanadyjczycy posiadali różnorodność wysokiej jakości źródeł wiadomości”. Zasugerował też powrót do tematu, gdy ustawa będzie gotowa.

Zapewnienia ministra, a także samego premiera Justina Trudeau, że nie będzie narzucania licencji na serwisy podające wiadomości, są jednak traktowane z nieufnością zarówno przez konserwatywnych polityków, jak i organizacje broniące praw i wolności obywatelskich w Kanadzie. Pomysł rejestracji mediów został określony jako „orwellowski”.

Lider Partii Konserwatywnej, Andrew Scheer, powiedział w kanadyjskim parlamencie: „Nic dziwnego, że Kanadyjczycy są podejrzliwi w tej sprawie, to ten sam premier, który podziwia fundamentalną dyktaturę Chin, ten sam premier, który chwalił Fidela Castro, człowiek, które jest odpowiedzialny za śmierć milionów”.

Zwraca się też uwagę na dotychczasowe próby cenzury, limitowania działalności i dostępu do informacji niezależnych mediów, które są krytyczne wobec rządzących liberałów.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

Lord2020.02.6 20:21
My powinniśmy martwić się o Polsķę a nie o Kanadę.
Maria Blaszczyk2020.02.6 14:44
Nie pozwolimy nam zabrać naszych fake newsów. Nie będzie nam władza utrudniać czytania rosyjskich wrzutek. Prawo do wiary w porywanie przypadkowych dzieci na narządy w supermarketach, zakaźność homoseksualizmu, szczepionki wywołujące wszystkie nieszczęścia tego świata i śmierć papieża Ratzingera to nasze podstawowe prawackie prawo człowieka.
ZERR02020.02.6 14:56
Podstawowymi fake newsami są: LGBT to wersja normy człowiek odpowiada za globalne cośtam zarodki to nie ludzie itd... lewica wojuje w zasadzie tylko fake newsami
F12020.02.6 17:13
Lewackie prawo człowieka , to strzał w potylicę .
Wojtek Polak2020.02.6 12:28
przed IIwś na tak zwanym zachodzie rządził liberalizm lewacki. po lewackim liberaliźmie przyszedł bliźniaczy czarno-czerwony zamordyzm i terror.coś mi się wydaje że może nas czekać powtórka z historii. trzeba być czujnym i nie pozwolić na powtórkę z historii.
tadek2020.02.6 10:43
w imię LIBERALIZMU ("Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek. "wikipedia) będziemy - REGLAMENTOWAĆ - OGRANICZAĆ - LICENCJONOWAĆ - itd
bogdanus2020.02.6 10:35
W imię wolności likwiduje się konkurencję polityczną. Na scenie mają pozostać tylko marksiści. Jest to nowy sposób zdobywania totalitarnej władzy.
Czlek2020.02.6 11:49
Niestety, wcale nie nowy.
marek2020.02.6 10:12
Tak właśnie wygląda świat pod rządami tęczowej zarazy i narzuconego homoterroru! Mądrzy od dawna o tym wiedzą.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.6 10:41
Jak wygląda świat okiem czarnej zarazy pokazuje TVPiS
luft2020.02.6 11:46
Jak wyglada swiat gdzie dominuje chrześcijaństwo_ Ano gdzie indziej na swiecie nastąpił rozwój cywilizacji jak nie wlasnie w chrześcijańskiej Europie. A moze ma to związek z tym, ze jest to cywilizacja milosci, wolnosci i nadziei
Maria Blaszczyk2020.02.6 13:53
??? W wielu miejscach. W Chinach. Indiach. W świecie arabskim. Państwie Inków. I wielu, wielu innych. To, że chrześcijanie lubili sobie gdzieś pojechać i tam zniszczyć, co się dało, nie świadczy o wyższości cywilizacji chrześcijańskiej.
Bazyli2020.02.6 13:02
tęczowo zarazo won stąd