01.12.20, 11:45Fot. Kerry Myers via Flickr, CC BY 2.0

Kard. Pell: Nie spodziewałem się takiej przestępczości w watykańskich finansach

Kardynał George Pell, który w latach 2014-2017 był prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie dla Associated Press wyraził swoje zdumienie widoczną skalą przestępczości w niedawnych skandalach finansowych Watykanu. Hierarcha stwierdził też z żalem, że szczegóły związane z tymi skandalami potwierdziły słuszność jego dążeń do wprowadzenia ostrzejszych mechanizmów finansowej przejrzystości i odpowiedzialności.

W roku 2014 kard. Pell został powołany na stanowisko prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych przez papieża Franciszka, by wprowadzić porządek w kwestiach finansowych Watykanu, w których „brakowało scentralizowanych procedur, kontroli czy nadzoru”. W pewnym momencie hierarcha stwierdził, iż odkrył setki milionów euro, które są trzymane poza rejestrami, nieuwzględnione na watykańskich kontach.

Działania kard. Pella spotkały się z oporem części urzędników watykańskich. Często dochodziło do konfliktów i starć między nim a kard. Angelo Becciu, który cofnął umowę, jaką kard. Pell zawarł w celu przeprowadzenia zewnętrznego audytu watykańskich finansów. Jedna ze spraw, która wywołała konflikt, była związana z wykorzystaniem szwajcarskiego banku i zakupem nieruchomości w Londynie.

24 września papież Franciszek poprosił kard. Becciu, który był substytutem w Sekretariacie Stanu, o rezygnację z urzędu oraz praw kardynalskich. Od roku 2018 toczy się śledztwo dotyczące „sieci inwestycji i transakcji” związanych z Sekretariatem Stanu oraz powiązań pomiędzy biznesmenami a urzędnikami kurii w sprawie inwestycji związanych z zakupem budynku w Londynie. Jeden z pośredników został aresztowany, a domy i biura kilku urzędników watykańskich zostały przeszukane przez watykańskich śledczych.

Mam nadzieję ze względu na Kościół, że nic tam nie ma – powiedział kard. Pell odnośnie zarzutów wysuwanych przeciwko kard. Becciu. – W rzeczywistości mówię to całkiem szczerze – ponieważ niektórzy Australijczycy , moja własna rodzina, mówili mi: Cóż, jeśli to mafia cię ściga albo ktoś inny, to jedno. Odrobinę gorzej, jeśli przychodzi z wewnątrz Kościoła”. Kard. Pell wyraził nadzieję, że uda się dojść do prawdy, jak wygląda sytuacja. „Z pewnością zabawa się nie skończyła” – dodał.

Jak informuje Catholic News Agency, „w zeszłym tygodniu policja znalazła setki tysięcy euro w gotówce ukryte w dwóch domach Fabrizio Tirabassiego, świeckiego urzędnika Sekretariatu Stanu, aż do jego zawieszenia, razem z czterema innymi pracownikami, w zeszłym roku”.

Kard. Pell podkreślił słuszność wcześniejszych planów reformy i stwierdził, że pełny watykański proces doprowadzi do ustalenia prawdy i że „być może jest to po prostu zdumiewająca niekompetencja”.

jjf/CatholicNewsAgency.com

Komentarze

JestemZaskoczonyBoMyślałemŻeJezusMiałTrzyFiuty2020.12.1 18:07
No po prostu łój obżarstwa tak mu zalał mordę, że nie widział, jak Wojtyła składuje sobie pod łóżkiem worki forsy przyniesione przez pedofila McCarricka i gwałciciela Degollado.
kaka2020.12.1 20:43
a co to za szatanista tu pisze---apage sztanas-von do gnoju
Foster2020.12.1 16:08
Ps !!!. na ten temat nie wolno mówić bo to prześladowanie Kościoła.
kaka2020.12.1 16:16
Kosciol jest Swiety bo Jezus jest Swiety.Natomiast kazdy lajdak ktory przekracza prawo i krzywdzi zwlaszcza dzieci stawia sie poza Kosciolem bowiem niszczy Kosciol-kto nie jest z nami jest przeciwko nam
kaka2020.12.1 13:28
To jest loza masonska fre mason P2 ktora nam robila watikanum II ktora strzelala do JP Ita sama co wprowadza paciamame-to szatanisci ubrani w biskupie ornaty -ktorzy morduja Kosciol Swiety bez milosierdzia--niezyjacy egzorcysta watykanski Gabriel Amort mowil-w watykanie jest silna sekta szatanistyczna--nikogo to nie wruszylo!!!!!!!!!
Glaudiusman2020.12.1 13:24
Moim zdaniem Kardynał Pell powinien zająć się wreszcie finansami Watykanu i doprowadzić sprawę przekrętów do końca, a winnych pod sąd. Nie można swobodnie kraść, bo nie ma żadnej kontroli. A mafię lawendową należy po prostu wyrzucić do laikatu.
kaka2020.12.1 13:33
siurpryza---sprawy zaszly za daleko-kard Pell zacny ale naiwny--tam potrzeba inkwizycji przeciw wyzszym duchownym bo tam jest mafia to sa osoby uzbrojone w bejsbole i pistolety majacy ogromna sile razenia -kto zamordowal Macharskiego i zepchnal ze schodow?-- NO CHYBA ZE TO STALO SIE "SAMO" I BISKUP UMARL NA SCHODACH JAK MENEL-NATOMIAST SLOWA -O CZLOWIEKU SPRAWIEDLIWYM PAN CZUWA NAD KAZDA JEGO KOSCIA SA MOZLIWE DO JAKIEJS INNEJ INTERPRETACJI
Tyle2020.12.1 13:16
jest biedy na świecie a tu takie złodziejstwo. Czy mają rozgrzeszenie? A może to znowu ten diabeł?
fdf2020.12.1 13:07
Znowu jp2 oszukany.
Jasiu-Tadziu Hertrich-Woleński "tanaka shitshow"2020.12.1 12:52
Może, dla urozmaicenia, kilka słów na temat judaizmu, rabinów, hmm ...? Co to oni wyprawiają z nożem w łapie z niemowlakami, jak nieprzyjemnie mordują zwierzynę na kolacje szabesowa. Dyplomatycznie omijasz ten temat. A dla katola krwiopijcy to temat iście fascynujący.
Torchwood2020.12.1 12:46
Naprawdę? W organizacji, której jedynym celem istnienia jest naciąganie naiwnych i okradanie ich z ich pieniędzy, nie spodziewał się przekrętów finansowych?
MT (‿ˠ‿)2020.12.1 12:44
Cała historia KK to złodziejstwo, przemoc, morderstwa, intrygi, orgie (często z nieletnimi), oszustwa i handel ludźmi. Proszę poczytać, ciekawa lektura ku przestrodze.
Jerzy2020.12.1 12:42
Przestepstwa seksualne wcale nie sa mniejszej wagi niz finansowe. Nie spodiewalem sie takiej przestepczosci seksualnej w gronie kardynalow.
Oko2020.12.1 12:37
O co to Halo!. Toć toż tylko wdowi grosz.
AAAtomek & Göwno z Nilu Hatred Co.2020.12.1 12:35
Göwna żydowskie kręcą się po mediach, monitorują, blogi, szerzą skürwysyństwo antypolskie, antykatolickie na zamówienie innych göwien żydowskich jak ADL - Anti Defamation League oraz Wiesenthal Fuckyou Christians Foundation za $$ samego Spielberga, Laudera i innych parchów uratowanych przez frajerów, głównie z Polski.. Keep trying you filthy kike, I'm waiting.
Anonim2020.12.1 12:23
Nie spodziewał się ? Oj aj waj . Kto jak kto , ale ten kardynał zna się na finansach . No proszę , a nie spodziewał się . To ci dopiero . Świat przewraca się do góry nogami . Nie spodziewał się .
ZERRO2020.12.1 12:19
Co tam przestępstwa finansowe i tak nie przesłonią one przestępstw seksualnych.
AAAtomek2020.12.1 12:16
Panie biskup, prawda was wyzwoli!
Natalja Siwiec2020.12.1 11:56
Kard. Pell dopiero teraz sobie uświadomił, że wspiera ciemną stronę mocy. Naiwność czy głupota?