31.05.19, 19:03Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Kataloński dziennikarz o 'polskim obozie' w Auschwitz. Ambasador RP reaguje!

„Nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady zostały utworzone w Polsce okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Przypisywania Polakom odpowiedzialności za rozmaite okrucieństwa i przestępstwa popełnione w Auschwitz-Birkenau nie można tolerować, gdyż jest to pogwałceniem prawdy historycznej”-brzmi odpowiedź ambasador Polski w Madrycie, Marzenny Adamczyk na artykuł, który ukazał się na łamach katalońskiego portalu Diari de Terragona. 

Dziennikarz Josep Garriga nazwał Auschwitz-Birkenau "polskim" obozem zagładu. Ponadto przypisał Polakom współudział w Holokauście. 

Jak powiedziała radca ds. polityczno-ekonomicznych w ambasadzie RP w Madrycie Monika Domańska-Szymczak, ambasador Adamczyk przesłała kierownictwu portalu pismo, w którym punktuje błędy w tekście Garrigi, zatytułowanym „Banalizując barbarzyństwo”. W swoim piśmie ambasador przypomniała portalowi Diari de Terragona, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zakazała używania sformułowania „polski obóz zagłady” w odniesieniu do Auschwitz. 

„Nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady zostały utworzone w Polsce okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Przypisywania Polakom odpowiedzialności za rozmaite okrucieństwa i przestępstwa popełnione w Auschwitz-Birkenau nie można tolerować, gdyż jest to pogwałceniem prawdy historycznej”-napisała Marzenna Adamczyk. 

W opublikowanym na portalu Diari de Tarragona artykule Josep Garriga napisał, że „Auschwitz był polskim obozem zagłady”, a próby Polaków „rozgrzeszania się” za zagładę Żydów „przyprawiają go o mdłości”. Dziennikarz pisze również, że kiedy gościł w Polsce, nie przypadła mu do gustu m.in. wypowiedź przewodniczki. 

 „Opowiedziała nam tylko jedną, tę interesującą ją część historii, zostawiając nas z gorzkim niesmakiem za (...) próbę uniewinniania swoich polskich rodaków”-czytamy w artykule. Podróż, o której mowa, Garriga odbył w roku 2002, jako wysłannik dziennika „El Pais”. Jako jeden z dziennikarzy towarzyszył ówczesnemu katalońskiemu premierowi Jordiemu Pujolowi podczas jego wizyty w Polsce.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

olimp2019.06.2 18:47
Czy nikt się nie zapytał tego durnia dlaczego ten "polski obóz zagłady" ma niemiecką nazwę a nie polską jeśli był to polski?
taro2019.06.1 16:18
przypomniec tym katalonskim kanaliom jakich mordow sie dopuszczali na prawych Hiszpanach, chrzescijanach, ksiezach,siostrach zakonnych i mnichach w latach 30-tych jako komunistyczne swinie.
bezlitosny internauta2019.06.1 22:19
Zasada #0815 Piłeś? Nie pisz na stronie, która nie daje ci możliwości edycji postów.
Alternatywa2019.06.1 10:34
Kataloński kłamca oświęcimski albo historyczny debil !
bezlitosny internauta2019.06.1 8:04
Akurat współudział Polaków w Holocauście jest faktem. Nie było polskiego szmalcownictwa, kolaboracji, donosicielstwa? Nie było bandyckich "działań na własną rękę" wymierzonych w Żydów ze strony strażaków z OSP czy "przygodnych gapiów" ? Żeby znaleźć dowody i świadectwa wcale nie trzeba sięgać po książki znienawidzonych przez was badaczy Zagłady, takich jak Gross czy Grabowski. Zwróćcie choćby uwagę na wspomnienia tych, co pracowali za okupacji na poczcie i niszczyli donosy wysyłane niemieckim władzom przez Polaków.
taro2019.06.1 16:23
no jasne, ile Wojsko Polskie rozstrzelalo Zydow w 1939r., tego gowna nikt juz nie zliczy. Ale mozna powiedziec ze roztrzelali tysiace swin zydowskich, ktorzy z ukrycia ostrzeliwali polskich zolnierzy podczas kontrolowanego wycofywania sie na wschod. A straz w czsie wojny,tak jak i policjant miala obowiazki waliki z wrogiem zewnetrznym ,jak i wewnetrznym. Jesli bylo zydostwo w 5-tej kolumnie, to jak najbardziej mialo prawo ich rozwalac, czy nawet wieszac. A bandyckie napady, to masz i dzisiaj, a wiec nie wymyslaj kretaczu z kibucu.
bezlitosny internauta2019.06.1 22:19
Zasada #0815 Piłeś? Nie pisz na stronie, która nie daje ci możliwości edycji postów.
Valentynka2019.06.1 3:29
Polski rzad powinien wkroczyć z prawna sankcja. Jeżeli tego nie zrobi to ta słabość będzie pokutować w przyszłości.
jan lesiak2019.06.1 0:11
w tym piśmie należało dodać; ku..wasza mać !!
man.of.Stagira2019.05.31 20:08
. cyt. Jak powiedziała radca ds. polityczno-ekonomicznych w ambasadzie RP w Madrycie Monika Domańska-Szymczak, ambasador Adamczyk przesłała kierownictwu portalu pismo, w którym punktuje błędy w tekście Garrigi, zatytułowanym „Banalizując barbarzyństwo”. W swoim piśmie ambasador przypomniała portalowi Diari de Terragona, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zakazała używania sformułowania „polski obóz zagłady” w odniesieniu do Auschwitz. kon. cyt I tyle