02.12.21, 14:57fot. yt/przeglad mediow swiatowych/afp news agency

Kolejne sankcje dla reżimu Łukaszenki zatwierdzone przez Radę Europejską

- Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli sankcje wobec Białorusi obejmujące osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys migracyjny – brzmi komunikat PAP na Twitterze.

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE zdecydowali o wprowadzeniu kolejnych sankcji wobec reżimu Łukaszenki. Obejmują one osoby oraz podmioty odpowiedzialne za kryzys migracyjny, w tym m.in. linie lotnicze Belavia. W czwartek sankcje wobec reżimu Łukaszenki zatwierdziła Rada Europy.

Wprowadzone sankcje dla członków oraz organizacji wspierających reżim Łukaszenki na Białorusi mają związek m.in., z kryzysem migracyjnym na wschodniej granicy UE, jaki został wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

Sankcje zostały nałożone na ok. 30 osób i podmiotów, które biorą czyny udział w sprowadzanie migrantów na Białoruś oraz uczestniczą w systemie represji reżimu Łukaszenki wobec białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Najprawdopodobniej jeszcze w czwartek decyzja o sankcjach zostanie opublikowana w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej, co jest równoznaczne z ich wejściem w życie.

mp/pap/twitter

Komentarze

wxyz2021.12.2 23:40
Dla dobra Białorusi lepiej gdyby Łukaszenka wyjechał np. do swojego przyjaciela Kima.
Lech Keller-Krawczyk - Polska komunistyczne2021.12.2 16:14
"Jedynie socjalizm (komunizm) jest systemem godnym człowieka myślącego i etycznego... " . . . . https://www.youtube.com/watch?v=4EoAHdwGBvU
Teodor Duracz - Polska Socjalistyczne2021.12.2 16:13
"Kapitalizm stworzyli sprytni i wykształceni po uniwersytetach, Socjalizm zbudowała klasa robotnicza po technikach i zawodówkach." . . . . https://www.youtube.com/watch?v=4EoAHdwGBvU
Lech Keller-Krawczyk - Polska socjalistyczna2021.12.2 16:11
"Przyczyną jest tzw. transformacja czyli zbrodnia historyczna w 1989 gdy zamordowano Polskę Ludową i Socjalizm. " . . https://www.youtube.com/watch?v=4EoAHdwGBvU
ala2021.12.2 16:06
Merkel płaci Łukaszence za wykonane zadanie. Przecież to miało obalić Polski rząd a opozycja wspierała Merkel. Wpuszczenie tych ludzi zdestabilizowało by Polskę i wywołało spadek poparcia PiS . O to chodziło. Niemcy siedzieli cicho bo brali w tym cichy udział. Nie udawajmy naiwnych wszystko było zgrane a Łukaszenko bez cichej zgody z wschodu i zachodu nie zrobiłby nic. Teraz trzeba mu zwrócić koszty.
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.12.2 15:51
jak Merkel sprowadziła kryzys na granicach Unii to nie było żadnego odważnego aby wprowadzić sankcję na Niemcy (nawet pisiorstwo bało się swoją gębę otworzyć) a jak Łukaszenka mści się za bandyckie działania Dudy i PIS to od razu kundle pisowskie pierwsi do ujadania
Ala Wilk2021.12.2 15:45
To dlatego pisowcy tak bluzgają na UE razem z Orbanem, Salvinim i Le Pen
Anonim2021.12.2 16:18
Pewnie - bo bardzo lubimy gdy jakiś kołchoźnik atakuje granice.
Anonim2021.12.2 15:18
oj to się będą trole wypłakiwać
Po 11 ... JERZY URBAN ... Alamagus2021.12.2 15:16
Przesłanie do żydków ze wszystkich narodów __________________________________________________________________________________________________Nasza żydowska solidarność _______________________________________________________________________________________________________ Konta bankowe drapanie antysemickich wrzodów _______________________________________________________________________________________________________ Nasza talmudzka marność. _____________________________________________________________________________________________________ Aj waj Agora udaje ze z narodu. __________________________________________________________________________________________________ Okrzepła u rabinów ______________________________________________________________________________________________________ Obłuda i chapanie. ______________________________________________________________________________________________________ Wybrani są do łupów. _____________________________________________________________________________________________________ Wygrają głosowanie.
Łapy precz od kołchozu Białoruś!2021.12.2 15:10
MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem! PRECZ z JAŚNIEPANAMI z NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITY !!!
Ja Łukaszenka,2021.12.2 15:09
dumny rycerz z Zakonu Rycerzy Putina w Dupsko Yebanych, nigdy nie oddam mego kołchozu w ręce warchołów z Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ja jestem dumnym rycerzem z Zakonu Rycerzy Putina w Dupsko Yebanych i ja Łukaszenka, tylko daje dupsko mistrzowi i nikomu więcej! Sam Mistrz Zakonu Putin jest TYLKO w dupsko yebany przez tego z Chin Xi.
PiS z Łukaszenką: długa i ciepła historia2021.12.2 15:08
Andruszkiewicz i białoruscy „spece od migrantów". Gdy obserwujemy kontakty PiS z białoruskim reżimem, jedno nazwisko powraca nieustannie: Adam Andruszkiewicz. Andruszkiewicz, obecnie poseł PiS i sekretarz stanu w kancelarii premiera Morawieckiego, wszedł do Sejmu w 2015 r. z listy wyborczej ruchu Kukiz’15. Uchodził wtedy za podopiecznego i ucznia Kornela Morawieckiego. Jako działacz Kukiz’15 poseł Andruszkiewicz twierdził publicznie, że „powinniśmy się zbliżać kulturowo i cywilizacyjnie z Białorusią". Po wejściu do Sejmu został współprzewodniczącym Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej i szefem Zespołu Parlamentarnego ds. Współpracy Polsko-Białoruskiej.
PiS z Łukaszenką: długa i ciepła historia2021.12.2 15:07
Ale nie tylko Morawiecki i Karczewski działali na rzecz zbliżenia z Łukaszenką. Polskie media wskazują wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego jako jednego z głównych zwolenników takiej bliskości. A co wicemarszałek Terlecki mówił w Polsce o Białorusi? Wypowiadał się w sposób korzystny dla reżimu Łukaszenki i niekorzystny dla jego przeciwników. Nawet wtedy, gdy białoruski dyktator sfałszował wybory prezydenckie i wybuchły masowe protesty, głośne na cały świat. Wicemarszałek oznajmił:„Niewiele możemy zrobić (...), nie wiemy,co się tam stanie,w tej chwili w Mińsku jest spokojnie,nie ma żadnych demonstracji". Rok później, gdy liderka Wolnej Białorusi Swiatłana Cichanouska spotkała się z polskimi działaczami opozycji, Terlecki napisał na Twitterze: „Jeżeli Cichanouska chce reklamować anty demokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie,a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników".
PiS z Łukaszenką: długa i ciepła historia2021.12.2 15:07
Dwa miesiące wcześniej, w październiku 2016r. Łukaszenkę odwiedził Mateusz Morawiecki (wówczas wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę). Kontrolowane przez PiS media państwowe nie wstydziły się tej wizyty. Między innymi informowało o niej obszernie Polskie Radio: „Rozmawiano o gospodarce(...). Polski wicepremier podkreślił, że jego wizyta w Mińsku, w czasie której spotkał się także z Aleksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem, była »pełna nie tylko gościnności, ale też konkretów«. (...)
PiS z Łukaszenką: długa i ciepła historia2021.12.2 15:07
W grudniu 2016 r. głośnym echem odbiła się wypowiedź ówczesnego marszałka Senatu z PiS, Stanisława Karczewskiego. Po wizycie w Mińsku marszałek Karczewski oznajmił w Radiu ZET, że dyktator Łukaszenka „jest człowiekiem ciepłym (...). To polityk, któremu bardzo zależy na Białorusi. Gołym okiem widać, że Białoruś się zmienia, rozwija". Karczewski powiedział też, że jego rozmowa z Łukaszenką była „bardzo interesująca,długa".