11.09.15, 18:02

Komorowski: Referendum zostało sierotą

- Przegrałem wybory, nie miałem możliwości zachęcania, apelowania, tłumaczenia… - mówił były prezydent Bronisław Komorowski w Polsacie.

- Referendum zostało sierotą po przegranych przeze mnie wyborach – stwierdził Komorowski. - Trudno oczekiwać innej postawy od partii politycznych [niż zniechęcanie], skoro dwa pytania dotykały bezpośrednio właśnie partie. Pytanie o to, czy oddadzą choć trochę swojego wpływu na władzę społeczeństwu, a także o to, czy oddadzą część pieniędzy z tytułu finansowania z budżetu państwa. To są pytania niewygodne dla partii. Nie oczekiwałem, że partie będą namawiać obywateli, by poszli do referendum, bo to byłoby przeciwko ich interesom. Rolą prezydenta jest, by w sytuacjach tego typu wyboru, zachęcać do udziału w demokracji bezpośredniej. Przegrałem wybory, nie miałem możliwości zachęcania, apelowania, tłumaczenia… Nie było mnie, nie mogłem tego bliżej tłumaczyć – wpływu zmiany systemu na JOW, zmiany finansowania partii… Nie mogłem zachęcać, zabrakło tego, kto mógłby to robić – mówił były prezydent.

Referendum zostało ogłoszone przez Bronisława Komorowskiego dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Powszechnie komentowano tę decyzję jako próbę zdobycia elektoratu Pawła Kukiza. Frekwencja podczas niedzielnego referendum wyniosła 7,8 proc.

KJ/300polityka.pl

Komentarze

anonim2015.09.11 19:46
To skutkiem tego, co nabroił przed swoim końcem: te niemoralne i obłędne decyzje.
anonim2015.09.11 20:02
dlaczego o tym fjucie piszecie, przeciez on nawet w historii nie bedzie odnotowany, tym smrodem to nawet male dzieci nie idzie postraszyc.
anonim2015.09.12 6:53
@Max49 Zamiast zajmować się apologetyką platformy, przypomnij wszystkim kiedy zostały ogłoszone wyniki z ubiegłorocznych wyborów samorządowych... http://www.nowakonfederacja.pl/iii-rp-jako-system-pasozytniczy/ Te wyliczanki sote, niestety są nieprawdziwe...Do tego wszystkiego należałoby dołożyć współczynnik przychylności mediów publicznych i prywatnych, aparat rządowy, między innymi służby, etc...Tak, że tego.
anonim2015.09.12 19:12
@Max Spotykam na co dzień ludzi takich jak Ty. Zakładam z góry, że nie jesteś opłacanym gnojem, który te bajki kolportuje... Też dali się zmanipulować celowo wtłaczaną sieczką, że wszyscy byli, wszyscy rządzili, nie idźcie na wybory...To bzdura. Totalna. To efekt kilku zmiennych...Podkreślam, zmiennych. Zabory, okupacja niemiecka, i przede wszystkim sowiecka spowodowały, że ludzie oderwani od naturalnych elit. których zazwyczaj w każdym społeczeństwie jest 5-7% potracili nadzieję na lepszą przyszłość. Efektem jest coraz większa izolacja i dbanie o ciepłą wodę w kranie...Oni to wiedzą. To też są inteligentni ludzie.