27.06.19, 13:30

Ks. Henryk Zieliński: Oderwanie księży od młodzieży byłoby triumfem szatana

"Pokusa odpuszczenia sobie i rezygnacji z wakacyjnego duszpasterstwa wydaje się więc całkiem racjonalna. Szczególnie odkąd ksiądz ma etat w szkole i prawo do nauczycielskich wakacji. Oderwanie księży od młodzieży byłoby triumfem szatana i pogrzebaniem wszelkich nadziei. Na to nie możemy sobie pozwolić" - pisze na łamach tygodnika katolickiego "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.

 

,,Stwierdzenie, że młodzież jest przyszłością świata i nadzieją Kościoła wydaje się dzisiaj oczywiste. Weszło do powszechnego użytku tak bardzo, że nikogo już nie dziwi i nie wzrusza. Inaczej było 22 października 1978 r., gdy św. Jan Paweł II w dniu inauguracji swojego pontyfikatu na placu św. Piotra w Rzymie wypowiadał te słowa przed modlitwą Anioł Pański. Było to równo dziesięć lat po tym, jak przez cały Zachód przetoczyła się młodzieżowa rewolta roku ‘68 odrzucająca wszystko, co stało na przeszkodzie nieposkromionego korzystania z wolności. – Niszczcie to, co was niszczy – nawoływali przywódcy studenckiej rewolucji. Celem ataków stały się nie tylko tradycyjne struktury społeczne, z państwem i rodziną na czele, ale także Kościół i chrześcijańska moralność. Znakiem całkowitego wyzwolenia miał być wolny seks, narkotyki i anarchizm'' - wspomina ks. Henryk Zieliński.

,,Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, aby zrozumieć sens i odwagę papieskiej deklaracji. Świat i Kościół tamtych czasów patrzył na młodzież z przerażeniem porównywalnym jedynie do tego, jakie towarzyszyło Kościołowi i światu pół wieku wcześniej – po wybuchu rewolucji bolszewickiej. Jedna i druga wyrastała zresztą z tego samego korzenia. Z tą jednak różnicą, że neomarksizm, w odróżnieniu od marksizmu, był jeszcze bardziej radykalny. Choć formalnie zamiast fizycznej przemocy lansował długi marsz przez instytucje, kulturę i prawo, to przecież nie brakowało studentów zaangażowanych w marksistowskie organizacje terrorystyczne. Matecznikami lewackich bojówek na Zachodzie były nie tyle środowiska robotnicze, co uniwersytety! Jeszcze wiele lat później, gdy św. Jan Paweł II rzucił myśl organizacji Światowych Dni Młodzieży, wielu watykańskich urzędników było przekonanych, że to się udać nie może. A jednak'' - zaznacza kapłan.

Jak pisze, nie zawsze było łatwo. ,,W Polsce czy w Meksyku Kościół był wówczas postrzegany jako ostoja wolności, w kontrze do okrutnych reżimów. Podczas spotkania w Krakowie na Skałce papież zszedł z przygotowanego dla niego fotela, by być bliżej młodzieży, która wyczuła tę ojcowską bliskość. Anegdotyczne już przekomarzanie się papieża z młodzieżą pod oknem na Franciszkańskiej w Krakowie miało w sobie coś z familiarnej zażyłości. Papież Wojtyła czuł się tam wśród swoich, poznał ich jako duszpasterz akademicki, wykładowca i biskup. To spotkanie pod oknem papieskim stało się potem jakby matrycą dla wielu innych. Jan Paweł II nigdy nie obrażał się na młodzież. Nawet gdy ta, jak w Japonii czy w Maroku, stawiała mu mało grzeczne pytania o sens jego pielgrzymowania do niekatolickich krajów. Nie zrażał się, kiedy młodzież w USA na pytanie czy chce żyć w czystości, odpowiedziała gromkim: „Nie!”. Przekonywał z mądrością, pokorą i cierpliwością miłosiernego ojca, aż w końcu usłyszał: „Tak”'' - przypomina ksiądz.

,,Historia jakby zatoczyła koło. Ci, którzy wówczas jako młodzi słuchali słów Jana Pawła II o pokładanej w nich nadziei, dzisiaj zbliżają się już do emerytury. A Kościół znowu szuka dróg dotarcia do młodzieży, która jest nie tylko przyszłością, ale również teraźniejszością Kościoła i świata. Same Światowe Dni Młodzieży, choć genialne i wspaniałe, nie wystarczą. Nie wystarczy też sam papież Franciszek, chociaż nie tylko nawołuje młodzież by rozmawiała z dziadkami, ale i rozmawia z nimi jak dziadek. Nie wystarczą też synody poświęcone młodzieży ani na szczeblu centralnym w Rzymie, ani lokalne w wielu diecezjach w Polsce. Mogą być one jakąś okazją do refleksji nad sytuacją Kościoła i młodzieży, mogą być inspiracją, ale nie zastąpią codziennej obecności rodziców i duszpasterzy z młodzieżą'' - dodaje.

,,Papież Franciszek przed trzema laty w Krakowie wezwał młodzież do symbolicznego „zejścia z kanapy”. Ale bardziej dosłownego zejścia do młodzieży, na wzór św. Jana Pawła II z choćby i przysługującego mu fotela, potrzeba również w przypadku wielu biskupów, księży i rodziców. Trzeba zejść, aby spojrzeć młodemu człowiekowi w oczy. Z pewnością nie jest to łatwe, ale nigdy nie było. Zorganizowanie wakacyjnego obozu dla młodzieży – ze względu na „pedofilię” – jest dzisiaj dla księdza podwójnie drogą przez mękę: i w kuratorium, i w kurii. Miesiące starań, oświadczeń, zaświadczeń – i ciągłe ryzyko. Rodzice też coraz mniej ufają księżom. Pokusa odpuszczenia sobie i rezygnacji z wakacyjnego duszpasterstwa wydaje się więc całkiem racjonalna. Szczególnie odkąd ksiądz ma etat w szkole i prawo do nauczycielskich wakacji. Oderwanie księży od młodzieży byłoby triumfem szatana i pogrzebaniem wszelkich nadziei. Na to nie możemy sobie pozwolić'' - kończy ks. Henryk Zieliński swój artykuł w "Idziemy".

bsw/Idziemy.pl

Komentarze

Man f Stragan2019.06.28 7:48
Młodzi brzydzą się kościoła i jego obsługi. Postrzegam to jako pozytywne zjawisko.
andrzejhahn32019.06.28 15:03
bardzo rozumny komentarz......BRAWO
ja2019.06.28 2:00
Ateisto durny geju , do Rosji, tam twój raj ! owiń śmierdzące onuce i źryj korę z drzewa bo tylko to tam macie Dla wszystkich matołów zabierających swój głos na tym forum w tej sprawie , powiedziała to Doda Rabczewska: to pedofile stali się księżmi, księża nie są pedofilami.
ja2019.06.28 1:57
Ateisto durny geju , do Rosji, tam twój raj ! owiń śmierdzące onuce i źryj korę z drzewa bo tylko to tam macie Dla wszystkich matołów zabierających swój głos na tym forum w tej sprawie , powiedziała to Doda Rabczewska: <to pedofile stali się księżmi, księża nie są pedofilami.>
anonim2019.06.28 1:53
Ateisto durny geju , do Rosji, tam twój raj ! owiń śmierdzące onuce i źryj korę z drzewa bo tylko to tam macie Dla wszystkich matołów zabierających swój głos na tym forum w tej sprawie , powiedziała to Doda Rabczewska: <to pedofile stali się księżmi, księża nie są pedofilami.>
L2019.06.27 19:47
Debili jak ten hi,hi u nas dostatek.
KleroPedofilaNiechResocjalizujeRecydywaWCeli2019.06.27 17:54
Strach ogarnął hordy polskich klero-pedofilów, bo już nawet wśród kato-ciemnoty z wioch Podlasia tępactwo pojęło, że nie jest normalne, jak proboszcz gwałci ministranta po mszy, a wikary rozdziewicza oazówki pod namiotem.
andrzejhahn32019.06.27 15:42
zielinski masz frustracje poniewaz uciekaja tobie mlode dupcie
OTO2019.06.27 15:36
Problem jest taki i to powiedziała P. Doda Rabczewska: <To nie księża są pedofilami, to pedofile zostali księżmi> Wszyscy którzy wyzywają księży od pedofili są złośliwi i nieuczciwi. Ukaranych za ten grzech i przestępstwo zostało 3 księży, natomiast w samej tyko PO zostało ostatnio ukaranych za pedofilię 4-ech, nie licząc całej KE (tj.: Nowoczesnej, Zielonych, Inicjatywy Polskiej, SLD i PSL) Wszyscy , którzy na tym forum tak agresywnie atakują są Wrogami Polskiej Racji Stanu oraz kłamcami.
słowiczek poznański2019.06.27 15:31
No jak to? To już nie będzie "pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie" ?!?!?!? Koniec świata, koniec Kościoła, bramy piekielne go przemogły.
Torchwood2019.06.27 15:27
Przecież aktualne problemy kościoła w wielu krajach wynikają właśnie z tego, że księża nie potrafili trzymać się z dala od dzieci i młodzieży...
J.P2019.06.27 15:20
No.. w drugą stronę też bym nie przesadzał ..
skopiowane z Frondy2019.06.27 15:07
- "Katole łapska precz od dzieci! " - 𝐌𝐲 𝐦𝐚𝐦𝐲 𝐧𝐚 𝐧𝐢𝐞 𝐦𝐨𝐧𝐨𝐩𝐨𝐥, 𝐦𝐲 𝐳𝐛𝐨𝐤𝐢 𝐩𝐞𝐝𝐨𝐟𝐢𝐥𝐞. The Journal of the American Medical Association, najbardziej prestiżowa publikacja medyczna w USA wraz The American Psychiatric Association i z US Justice Dept. zrobili wieloletnie kompleksowe badania nad pedofilią, wyniki tych badań opublikowano 2 lata temu. Rezultaty są wręcz tragiczne dla homoseksualistów - prawie 100% pedofilia pośród "mężczyzn". Co jest jeszcze bardziej tragiczne, że każdy złapany i skazany pedofil-homosekualista nie wykazał najmniejszej skruchy. Inaczej mówiąc, są pozbawieni wszelkiej ludzkiej empatii wobec swych ofiar. Trudno takich klasyfikować jako człowieka - to są subhumans, untermenschen. Możesz być z siebie dumny", dumny geju-pedofilu.
andrzejhahn32019.06.27 14:56
zielinski...................bledem to jest twoje pasozytnicze zycie koscielnego nieroba
Młot na katolicyzm2019.06.27 14:40
Dewiant w koloratce wprost żąda dostępu do młodzieży, którą chce bezkarnie gwałcić! Niczego się bezczelne gnojki nie nauczyły po filmie Sekielskich.
oda2019.06.27 15:00
Ty tak powaznie?":))))
andrzejhahn32019.06.27 16:35
a ty tak niepowaznie
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.27 14:39
Katole łapska precz od dzieci!
oda2019.06.27 14:59
Pederasci !Lapska precz od dzieci!
nikt2019.06.27 14:30
Sami odchodzą , nie trzeba ich odsuwać . Ale to już bez znaczenia zarówno dla nich jak i Kościoła .
Cogito ergo sum2019.06.27 14:25
W TYCH CZASACH TRZEBA DZIECI IZOLOWAĆ OD KSIĘŻY. DZIŚ WIEMY ŻE KOŚCIÓŁ CHRONI PEDOFILII I PRZENOSI ICH DO INNYCH PARAFII. Takie porównanie. W misce leżą cukierki, tylko procent jest zatruty. Więc skoro się nie boicie, to weźcie, poczęstujcie się, albo dajcie dziecku jeden z cukierków.
Jn 8:122019.06.27 14:15
" nie stawajcie się niewolnikami ludzi " - 1 list do Koryntian 7:23b ..... wmówiono ludziom, że bez organizacji religijnych czy różnych ludzi nie mogą mieć odpuszczonych grzechów, nie mogą być zbawieni, nie mogą mieć wiary ... W nowym przymierzu już nie potrzeba : "świętego budynku", "świętych dni" , " kasty kapłańskiej" , "świętych szat", "świętego jedzenia"itd -- wielu osób jest niewolnikami czy to Watykanu, papieży czy niewolnikami organizacji Świadków Jehowy,Strażnicy itd. Nie potrzeba księży, papieży, Marii ani organizacji religijnych. Wystarczy żywy - wszechmogący JEZUS CHRYSTUS ... " I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni " - Dzieje Apostolskie 4:12 Biblia Warszawska ... " Jezus znowu powiedział do nich: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość życia " - Ewangelia Jana 8:12 Uwspółcześniona Biblia Gdańska - za nim nie księżmi i organizacjami.... " Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem " - Ewangelia Jana 14:6a - ON a nie papieże, Strażnice, organizacje itd ______________google : " wystarczalność Chrystusa upadek dogmatów maryjnych " _______ " fałszywe daty Świadków Jehowy - dowody m.in ze strażnicy "
Hi, hi ... nie do śmichu2019.06.27 14:02
Q ... taka była twoja .... Nie wpierd ..... się w polskie sprawy najemny tani robolu!
Michal2019.06.27 22:13
A mnie śmieszą bzdury, które frondo katolicy piszą. Czytam je dla beki, rekreacyjnie. Podobnie dzialają tzw. "polskie sprawy" ale tutaj teksty są bardziej wytrawnie debilne, więc już trzeba konesera.
Q2019.06.27 13:46
Dajcie juz spokoj dzieciom! Bo ta wasza bliskosc widac jak wyglada.
Martin2019.06.27 13:34
Generalnie religia powinna być od 18 roku życia, a nie pranie mózgu dzieciom już od najmłodszych lat... No tak, wtedy mało kto normalny wierzył by w te brednie...
stop analfabetom2019.06.27 14:30
Po polsku piszemy "wierzyłby ".
Martin2019.06.27 16:50
No tak, brak argumentu to trzeba się przyczepić do pomyłki w pisowni, standard. Wiem jak piszemy "wierzyłby", tak się składa, że pod "b" jest spacja, którą pacnąłem podczas pisania. Wielkie halo, pewnie z godzinę siedziałeś(aś) nad rozszyfrowaniem tego co tam napisałem... Mógłbym coś jeszcze napisać, ale po co?
Młot na katolicyzm2019.06.27 14:40
Religia w ogóle nie powinna istnieć.
Marek2019.06.27 9:36
No to macie problem. Setki lat bezkarnego baraszkowania a tu klops.