01.08.19, 17:30

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Kwestia celibatu wydaje się przesądzona

- W październiku w Rzymie odbędzie się Synod Amazoński, wydarzenie niezwykle ważne dla katolików na całym świecie - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk. - Wydaje się, że kwestia dopuszczenia żonatych mężczyzn do kapłaństwa w Amazonii, to kwestia przesądzona - dodaje.

 

- Ten synod wytyczy szlaki rozwoju Kościoła katolickiego na najbliższe dziesięciolecia, a może nawet stulecia, także, gdy chodzi o korektę niektórych prawd wiary i moralności, oraz zmiany doktrynalne. To, co będzie przedmiotem obrad synodu, będzie ważne dla katolików w Polsce - mówił ks. prof. Kobyliński.

Jak dodaje, Synod Amazoński poświęcony będzie dwóm zasadniczym kwestiom. - Pierwsze wyzwanie to kwestia ekologiczna, ochrona środowiska naturalnego, stosunek człowieka do przyrody - jaka powinna być właściwa postawa człowieka współczesnego w kontekście klimatu i Amazonii - wyliczał ks. Kobyliński. - Druga kwestia to ewentualne zmiany doktrynalne w Kościele Katolickim - jak głosić ewangelię w Amazonii, kim powinni być księża katoliccy w tamtym rejonie? - mówi.

Rozmówca Polskiego Radia 24 zwraca uwagę, że coraz częściej w kontekście Synodu Amazońskiego, do mediów przebija się kwestia dobrowolności celibatu księży katolickich.

- Coraz częściej Synod Amazoński będzie kojarzony z tą kwestią. Rzeczywiście, jest pytanie, co dalej z kapłaństwem i czy zachować bezżenność, co dalej z duchownymi homoseksualnymi. Tutaj głosy są bardzo podzielone. - Warto dodać, że w Kościele mamy pewną część duchownych, którzy mają żony, dzieci - wystarczy wskazać kościół grekokatolicki. Głową tego kościoła jest papież, biskup Rzymu - podkreśla duchowny.

- Jest w Kościele wielu kardynałów i intelektualistów, którzy postulują odejście od zasady obowiązkowego celibatu na rzecz dobrowolnego. Niewykluczone, że pewnym laboratorium będzie amazonia, a decycje pewnie będą podjęte w październiku - mówi rozmówca Polskiego Radia 24.

Kapłan podkreśla, że wielkim problemem w Amazonii jest zbyt małe zagęszczenie parafii i trudności komunikacyjne, co powoduje, że niejednokrotnie księża odprawiają tam mszę świętą raz do roku. - Zwolennicy reformy mówią, że należy zagwarantować katolikom z Amazonii dostęp do sakramentów i mszy św, a żeby to było mozliwe, trzeba święcić więcej mężczyzn - mówi ks. prof. Kobyliński.

Całej rozmowy można wysłuchać TUTAJ

Polskie Radio

Komentarze

Maciej2019.08.5 3:33
Jakże lekkie stanie się męczeństwo, wyrzeczenia i śmierć żony i dzieci takiego "kapłana" dla Boga i wiary !
ridado2019.08.3 0:34
Celibat nie ma nic wspolnego z nauczaniem Chrystusa. To wymysl dla trzymania kasy kosciola. Celibat musi byc dobrowolny.-inaczej kosciol zginie
kolo2019.08.2 21:32
W końcu jakieś odniesienia na synodzie do przyrody. Tylko dlaczego dopiero teraz. Jezus prawie w każdym zdaniu używał analogii do zjawisk przyrody. Wynaturzeni księża nie bardzo chcą szukać inspiracji na łonie natury.
stan2019.08.2 16:04
Nikomu nie wolno zmieniać doktryny i zasad wiary to co zostało ustalone przed wiekami ma pozostać nie zmienione....
Filip 2019.08.1 22:48
Wygląda na to że Polska niedługo będzie najbardziej zacofana na świecie, katole już zacierają ręcę o własnym kalifacie i ubezwłasnowolnieniu kobiet. Ciekawe tylko czy Bóg celowo obdarzył katoliw małe mózgi tak aby nie potrafili sami myśleć, jedynie cytować i przejmować dogmaty ? ...
Reytan2019.08.1 22:51
Wymozdzone komuchy nadal optymistycznie nastawieni.
Filip 2019.08.1 23:17
Idą w szczęsciu przez życie, lepiej być komuchem (sam jestem republikaninem) niż katolem, 100 razy
Reytan2019.08.1 22:44
Kobylinski to antykatolicki kretyn,
ja2019.08.1 22:11
Nie po raz pierwszy w historii będziemy nieposłuszni nawet Watykanowi i będziemy strzec świętej wiary.
Reytan2019.08.1 22:36
Jestes komuchu wymozdzonym wariatem.
Reytan2019.08.1 22:46
To dotyczy masoona franciszka i heretyka kobylinskiego.
athos2019.08.1 21:47
"Ten synod wytyczy szlaki rozwoju Kościoła katolickiego na najbliższe dziesięciolecia, a może nawet stulecia, także, gdy chodzi o korektę niektórych prawd wiary i moralności, oraz zmiany doktrynalne." Szanowny księże Kobyliński, to nie Watykan będzie ustalał "szlaki rozwoju" chrześcijańskiej wiary i moralności. To co Bóg ustalił, tego nie wolno wam zmieniać. Zostaniecie zdmuchnięci jak jesienne liście jeśli Boskie Prawo naruszycie. Lepiej by było wam się nie narodzić. Prawo Boskie może próbować zmieniać tylko niewierzący, ateista, który buńczucznie przeciwstawia się Bogu. Dobra rada. Niech ks. Kobyliński z daleka się trzyma od tego watykańskiego przewrotu kopernikańskiego, żeby razem z twórcami tego "przewrotu" nie wylądował w piekle. Każdy, kto chce uratować swoją duszę, niech nie słucha bezbożnych "reformatorów".
nikt2019.08.1 20:47
Co za idiotyczne rozumowanie : będę non stop piać na temat tego jak bardzo kocham Boga a jednocześnie niszczyć to , nad czym przez 5 dni pracował . To mi miłość . Mucha nie siada . Bezmózgowie i kompletny brak jakiejkolwiek miłości prócz własnej .
Durczykiewicz2019.08.1 20:32
Celibat to Tradycja, a nie Dogmat, który nie może być zmieniony! Obym dożyła zniesienie przymusu celibatu dla prezbiterów w całym KK! Zrozumcie ludzie, że wówczas będzie normalniej, po prostu. Księża nie dostają łaski bezżenności w pakiecie z powołaniem do kapłaństwa! Ale Franciszku, biada Ci jeśli zmienisz Dogmaty!
Beno2019.08.1 20:56
"Zniesienie przymusu celibatu". czy kto kogoś zmusza do celibatu? Ktoś cię zmusił do małżeństwa czy do bezżeństwa? Kto się nie nadaje do celibatu, niech się żeni i da sobie spokój. Jeśli żonaci będą księżmi, za chwilę będą żądali, by mogli się rozwodzić, lub mogli zawierać małżeństwa z mężczyznami. Nienasyconym pragnieniom nie będzie końca. A Jezus powiedział: "Kto opuści, ojca , matkę. żonę dzieci..." Lepiej posłuchać Jezusa niż takich jak pani. Albo Go będziemy naśladować i zachowamy Jego naukę, albo każdy będzie robił co chce, ale to już nie będzie Ewangelia i Kościół Jezusa, przynajmniej nie mój.
RYM 2019.08.1 21:10
ale wiedza. jak Misiło. Poczytaj trochę co to jest celibat a potem wal w klawiature
nikt2019.08.1 20:30
I jeszcze nie rozumiem tego , że ten synod debatować będzie na temat ekologi i środowiska naturalnego . To Katolicy nie kochali do tej pory Boga skoro nie kochali tego wszystkiego , co przed człowiekiem stworzył ? Jeżeli się kogoś kocha to też kocha się jego dzieło . Dopiero ten synod ma ich nauczyć kochać Boga w Jego Dziele ? Teraz ? A jak mają się tego nauczyć skoro jest za późno ? Co właściwie ten Kościół wie ? Jak poszerzać swoje wpływy i zarabiać ? A po co były te Objawienia Maryjne ? By powstały miejsca kultu i Kościół mógł czerpać z tego korzyści ?. Wcześnie się ci utuczeni dobrobytem i stagnacją starcy obudzili , nie ma co . Na dzień przed zatratą tych , których mieli prowadzić ku jasności . Mieli prawie 2000 lat a obudzili się teraz .
Nawracajcie się 2019.08.1 20:10
Modernizm w Kościele go zniszczy. Ale głowa do góry, Matka Boża mistykom powiedziała że nie tyle zwycięży ze złym, któremu zmiażdży głowę, gdy on ściera Jej pietę (czyli Kościół), ale Ona już z nim zwyciężyła. Musi nadejść zepsucie - jak mówi Pismo - ale biada tym przez których przychodzi. Posłuchajcie o. Augustyna Pelanowskiego, nie mamy się czego bać - Matka Boska jest z nami. Bać się mają czego ci, którzy jej bluźnią, i się Jej wypierają lub nie chcą poznać, nazywając "surogatką"... Nie można kochać Jezusa, nie kochając Jego Matki
michu2019.08.1 19:03
Gdyby wszystkie zakony które mają charakter misyjny zamiast prowadzić parafie np w Polsce wysłały swoich duchownych do Amazonii problem by zniknął ;)
stahu2019.08.1 18:48
28. 07. 2019 w bazylice św. Piotra w Watykanie w homili wygłoszonej biskupi ,księża ...Przekonywano że Sodoma i Gomora i całe pedalstwo zostało ocalone dzięki wstawiennictwu Abrahama !?? Z wykopalisk wynika że kilkadziesiąt km. kwadratowych zostało spalone w temp do 12 000 tys stopni !!! Spopielone są nawet kamienie i cegły ! Pomimo że odunąłem się na bok ... to serce boli co bydlaki zrobili z wiary Chrystusa. Po raz pierwszy poradziłem znajomemu, by... uciekał z tego Babilonu.
abcd2019.08.1 18:26
Dokładnie rok temu zostało podane do wiadomości, że oto Bóg zmienił zdanie. Kiedyś kochał ofiary, a nienawidził morderców, teraz ofiary kocha nadal, ale morderców wprost uwielbia. Zatem wszystko jest możliwe i nic nie powinno nas zdziwić.
JONASIK2019.08.1 18:24
Podobno mają też dopuścić do sakramentu małżeństwa pary jednopłciowe. Na razie nie na całym świecie, tylko w Polsce. Podobno dzięki usilnym działaniom frondzi, polskie społeczeństwo jest już gotowe.
Maciek Arczyński2019.08.1 18:32
Prawie się zgadza z tym, że na świecie już dopuścili i nie muszą już tego dyskutować. No może poza niektórymi państwami afrykańskimi. A poza tym podobno "JONASIK" ma czterech kochanków".
JONASIK2019.08.1 18:35
Czterech? Bujda. Sześciu, Maćku, jak mam słaby dzień.
Maciek Arczyński2019.08.1 18:39
Dlatego asekuracyjnie napisałem "podobno".
Karol N.2019.08.1 18:47
Jonasik!" BYLE CO JESZ! I BYLE CO PISZESZ!!! NIESTETY! "WITAJ GŁUPI ! JAK SIĘ MASZ "!?
JONASIK2019.08.1 19:11
Właśnie byłem w japońskiej restauracji. Ramen był mniam. A piszę dla zabawy, łosiu jednopłciowy :)
Reline2019.08.1 18:16
Ksiądz Kobyliński tak spokojnie relacjonuje, co może przynieść synod amazoński, czyżby nie miał wątpliwości co do zasadności tych rewolucyjnych zmian?
Gamberro2019.08.1 18:23
Biega do tvn , postępowiec.
Maciek Arczyński2019.08.1 18:37
A co ma mówić? W końcu wiesz kto jest jego papieżem? No, raczej "papieżem". No to zostają same "nowości" i "surprajsy" zamiast teologii.
nikt2019.08.1 18:15
" Synod wytyczy szlaki rozwoju Kościoła na dziesięciolecia a może nawet na stulecia " . Cóż za niezwykły optymizm . Może i w Amazonii ten Kościół przetrwa ? W Europie na pewno nie . Trzeba szukać nowych terenów dla swojej ekspansji . Nawet żony księża będą tam mieć . A co .........niech się cieszą , że nie będą musieli korzystać z żon swych wiernych . Czy ten synod starców o bardzo ograniczonej świadomości i ciasnych horyzontach myślowych nie zdaje sobie sprawy z tego , co się dzieje ? Widocznie nie . Należą do świata ułomnych . Ślepi i głusi . A ksiądz będący prof. filozofii tylko ich powiela . Filozofia i etyka to nie rzeczywistość . To mrzonki i utopia .
Maciek Arczyński2019.08.1 18:44
Ten "synod starców" znakomicie zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje i robi wszystko aby działo się dalej.
nikt2019.08.1 19:45
Obawiam się , że nie masz racji . Żyją w innym świecie . Mówią za tym co piszę moje lata doświadczeń i wnikliwych badań tej kasty zwanej klerem .
Maciek Arczyński2019.08.1 20:36
Każda grupa zawodowa - jeśli tak spojrzeć - żyje w pewnej własnej przestrzeni. Czy to będą duchowni, czy kierowcy, czy prawnicy, czy nauczyciele czy inni, to mają swoją specyfikę. Tak samo Ty jesteś z jakiejś grupy. Jak i ja. Natomiast jest pewna wspólna przestrzeń i tę przestrzeń nazywamy narodem. I tak jak zdrajcy bywają wśród nauczycieli czy prawników tak i będą występować wśród duchownych. Za PRL-u byli to tzw. księża patrioci. Dzisiaj też takich nie brakuje. Ale równanie wszystkich do do jednego worka jest nadużyciem. Problemem duchowieństwa jest posłuszeństwo. Tak samo jak w armii czy policji. Ale w każdym zakładzie pracy to posłuszeństwo występuje. Z jednej strony to posłuszeństwo ogranicza a z drugiej jest wbrew pozorom wolnością jeśli jest właściwie rozumiane jako wierność prawdzie. Duchowni są różni tak jak nauczyciele na przykład. Zdarza mi się zadawać pytanie takim co twierdzą, że wszystkie klechy to pedofile, to pokaż mi, który to? No i co? Ni ma. Są duchowni za którymi ludzie wskoczą w ogień a są tacy, których najlepiej byłoby wykopać z Kościoła. Niestety tak jest i tak będzie, a Jezus Chrystus powiedział, że każdy otrzyma w stosownym czasie to na co zasłużył. Problem generalnie polega na tym, że mamy Doktrynę, która pokazuje doskonałość i ludzi, którym ta droga do doskonałości różnie wychodzi. Tak było, tak jest i tak będzie. Sytuacja jednak jest taka, że jeśli pozbędziemy się Kościoła to na pewno coś wlezie na to miejsce. I nie będzie to raj, tylko piekło. Komuniści to najlepiej pokazali. Tak samo dzieje się na Zachodzie gdzie w miejsce Katolicyzmu wchodzi radośnie Islam. I tak w ramach walki z przesądem otwiera się rzeczywistość tyranii. Co do duchownych to jak dostaną nieco "po łapach" to jedni się nawrócą a inni odpadną. Tak było w przeszłości tak będzie i teraz. I wszystko powróci na właściwe tory. Na razie problemem w KK jest Bergoglio. Ale ten problem to nie tylko problem KK ale całego świata. Bo to co ten człowiek głosi to droga do piekła, totalnej tyranii. Moim papieżem jest Benedykt XVI a nie ta podróba, uzurpator który rozwala Kościół gdzie i jak się da.
nikt2019.08.1 23:49
Mamy różne pojęcia na temat Kościoła czy Katolicyzmu . Musiałabym się odnieść do każdego Twojego zdania by przedstawić Ci swoje kontrargumenty . Nikogo nie wrzucam do jednego worka jako człowieka , lecz jako pracownika instytucji i pod tym kątem ich oceniam . A przecież nie powinni być pracownikami instytucji ani typową grupą zawodową , tylko duchowymi przewodnikami . Spotkałeś takiego księdza który byłby przewodnikiem duchowym ? Ja nie .Mówisz o posłuszeństwie a mylisz ją z dyscypliną . Moim zdaniem każda religia już z założenia jest zła . Do tej pory wszystkie one przynosiły ludziom tylko nieszczęścia i wojny . Jezus nie wspominał o tworzeniu religii a o wolnym nauczaniu o Bogu . Sam tak właśnie robił . Każda z religii hamuje rozwój człowieka pod każdym względem . Poczytaj sobie nieco o historii Katolicyzmu . Nie tylko o faktach historycznych , ale również o tym jak ta religia wpływała na kształtowanie ludzkiej świadomości i obyczajów . Jak zniewalała ludzi . Czy o takiej prawdzie mówisz ? Gdzie Ty widzisz tą prawdę w Religii Katolickiej . Ja widzę od jej zarania tylko fałsz .Mamy Doktrynę doskonałości a ludziom nie wychodzi dążenie do niej . Ta droga do doskonałości jest prosta a KK tak ją zagmatwał , że pozostały same bezdroża . Jeśli pozbędziemy się KK to coś wejdzie na to miejsce ? Nic już nie wejdzie , gdyż ludzie stracili wiarę widząc zakłamanie rzekomych duchowych przewodników . Ludzie przestali już odczuwać potrzebę Doktryny doskonałości . Ich doktryną stał się materializm . By to zmienić potrzeba światowego przewrotu i przewartościowania .Islam wchodzi do Europy , ale nie w mentalność Europejczyków . To zrodzi konflikt . A tyranię miała ludzkość dzięki właśnie KK . Opartą na strachu . Teraz ludzkość się z niej wyzwoliła .
nikt2019.08.2 10:45
I dodam jeszcze , że jesteś typowym przedstawicielem ludzi wierzących w religię zamiast Boga . Poza tym wiara w Boga nie jest doktryną . To stan ducha , połączeniem nie z jakimś wyobrażeniem doskonałości , czyli doktryną lecz rzeczywistością której nie dostrzegamy a której jesteśmy częścią ..
Reytan2019.08.1 22:42
Komunisci to kasta wymozdzonych mordercow.
Ktoś2019.08.1 19:08
Czyli wg ciebie każdy każdego może zabić skoro nie ma etyki? To jest anarchia. Najlepszym Kreatorem etyki Jest Bóg. Każda inna etyka wymyślona przez człowieka zawiera błędy. Jesteś w błędzie. Zwróć się do Jezusa Chrystusa on ratuje każdego człowieka nawet z najgorszych opresji. Każdemu Przebacza. Przebaczenie natomiast to Uzdrowienie ducha i ciała.
nikt2019.08.1 19:40
Kochany .....ja wyznaję tylko i wyłącznie Etykę Boga i wystarczy mi do tego jedno zdanie : " Miłuj Pana Boga swego z całego serca swego i z całej Duszy swojej a bliźniego swego jak siebie samego " . I niepotrzebne mi do tego opasłe tomy tzw. etyków czerpiących swą wiedzę z przysłowiowego " sufitu " zamiast życia . Etyka to styl życia życia ludzi taki jakim być powinien . A że takim nie jest a więc to utopia . Komunizm był piękną ideologią a okazał się utopią .
Ktoś2019.08.1 20:33
Ok tylko z poprzedniego Twojego wpisu:"Filozofia i etyka to nie rzeczywistość . To mrzonki i utopia" wynikało zupełnie co innego.
anonim2019.08.1 23:21
Że filozofia i etyka to mrzonki i utopia, może twierdzić tylko "nikt". Ontologia to podstawa wszelkiego myślenia, a w zależności od sposobu poznawania rzeczywistości człowiek formułuje zasady etyczne.
nikt2019.08.2 10:00
Człowiek nie potrzebuje sformułowań tylko praktyki .Z powodu takiego rozmazania rzeczywistości na potoki słów człowiek traci kontakt z oczywistymi prawdami . Wszystko jest zawarte w prostych słowach Biblii . Dla wierzących . A dla ateistów cała etyka mieści w prostym słowie : wyobraźnia ( empatia ) . Nie czyń drugiemu człowiekowi tego co tobie sprawiłoby cierpienie fizyczne czy psychiczne . By zrozumieć prawdę , a zatem sens wiary ( etyki ) potrzebna jest miłość a nie intelektualne akrobacje . Dla Chrześcijan Jezus - Jego droga i nauki są myślą przewodnią tego czynnika , czyli drogi prowadzącej ku wyżynom .
nikt2019.08.2 11:12
I jeszcze jedno : ludzie tak szybują intelektem , tyle wymyślili pięknych określeń na każdą najprostszą oczywistość ........ a więc dlaczego nie myślą i doprowadzili ten świat ( i siebie też ) do zagłady ?
E2019.08.1 18:07
KLECHA DO PIACHU, won z Polski Pomiocie Watykański
Maciek Arczyński2019.08.1 18:27
Wiesz, na miejsce jednych wchodzą inni. Np. na takim Zachodzie ostatnio w ramach zwycięstwa nad "katolskim przesądem" deliberują nad zgodnością szariatu z wartościami europejskimi. I jest szansa, że deliberacje zakończą się sukcesem. Islamskim.
pat2019.08.1 18:28
Zbrodniarzu i gnoju.
Jana2019.08.1 18:51
Ze też jeszcze się taki uchowałeś.
ebe ebe2019.08.1 19:24
Można nie podzielać wiary Kobylińskiego. Jest to jednak jeden z nielicznych, liczących się księży - z którym można rozmawiać rzeczowo. TO NIE JEST FANATYK.
Marek2019.08.1 20:10
Chyba żartujesz,ma ,,chopla,, na tzw.naukowość a naukowcem jest bardzo przeciętnym,z wielkim parciem na szkło w opowiadaniu swoich herezji.Czasami ktoś mądry (ksiądz też z tytułami, czy redaktor zajmujący się chrześcijaństwem)wejdzie z nim w polemice ,wtedy ks Kobyliński wypada bardzo miernie,obnażony zostaje jego potencjał intelektualny do którego przekłada taką wagę
ebe ebe2019.08.1 21:10
Kobyliński, to bodaj teolog, etyk, filozof. To nie moja działka, więc nie mam uprawnień do oceny jego naukowości. Nie mam też najmniejszej na to ochoty.Mówiąc o rzeczowości - mam na mysli jego podejście do cywilizowanego ułożenia stosunków państwo kościół oraz miejsca i roli kościoła.
Reytan2019.08.1 22:48
Kobylinski nie jest katolikiem,sama komza tego przymiotu nie daje.
RYM 2019.08.1 19:25
Został już Pan namierzony a Pańskie IP własnie podlega weryfikacji. To są groźby karalne zgodnie z KK.
taro2019.08.1 19:27
zabieraj swoje zwloki pomiocie bolszewicki i wypad z Polski, nie zapomnij swoich bachorow.
Krzysiek2019.08.1 19:31
Z nienawiści do KK można się wyleczyć. Trzeba tylko przynajmniej przez pewien czas pomagać ubogim, o których się bez rozgłosu troszczy Kościół Katolicki.
Reytan2019.08.1 22:38
Komuchy wracajcie za Ural,skad wasz rod.
FINITO 2019.08.1 17:56
Wszystkim więc proponuję, a właściwie zalecam, spowiadać się być w stanie Łaski Uświęcającej, bo Dzień Sądu Ostatecznego już bliski....
E2019.08.1 18:11
A ja proponuję udać się do psychiatry.
Karol N.2019.08.1 18:43
E"! A ja ci proponuję, pójśc pierwszemu! OK! Wyleczyć się i dopiero ewentualnie, my!
Stan 2019.08.1 21:44
Jeśli psychiatra zapewni Ci odpuszczenie grzechów to idź
Katolik2019.08.1 18:12
Rzeczywiście jest bardzo niespokojnie. Mnie tylko ciekawi czy w Polsce będzie rzeź Katolików czy nie bo na świecie już jest. Jednak Pokój z Tobą. "Kto wytrwa do końca ten będzie zbawiony"
Jana2019.08.1 18:49
Jezeli mieszkasz w Polsce,to jak możesz być ciekawy takich rzeczy?Masz takie zamiary,albo nie.
Katolik2019.08.1 19:01
Każdego ciekawi przyszłość, Ciebie nie? Każdy chce zapewnić bezpieczeństwo dla swoich bliskich. Moim zamiarem jest szczęśliwe życie:)
Reytan2019.08.1 22:35
Ja jako katolik proponuje odnowienie slubow rycerskich i rzez komunistow,jesli podniosa reke na swietosci. Juz podniesli.