01.06.20, 10:00

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Pedofilia - problem Kościoła, problem Polaków

Kościół katolicki w Polsce powtarza w sprawie pedofilii wszystkie możliwe błędy, jakie popełniono już w Irlandii czy w USA. Przez kilkanaście lat biskupi systemowo tuszowali nadużycia seksualne. Pedofilia nie jest jednak problemem tylko kościelnym, ale ogólnospołecznym. Pokazują to takie sprawy jak Wojciecha Kroloppa czy Romana Polańskiego, mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.

 

Powtarzamy wszystkie możliwe błędy, jakie popełniono np. w Irlandii i USA. W Polsce oraz w innych krajach największym skandalem było przenoszenie z parafii do parafii księży oskarżonych o pedofilię. Biskupi bezkarnie pozwalali im na dalszą pracę z dziećmi i młodzieżą” - wskazał ks. prof. Andrzej Kobyliński w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Kapłan komentował sytuację wokół pedofilii klerykalnej w Polsce po filmie „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

Niestety, zabawa w chowanego dotyczy nie tylko Kościoła, ale całego społeczeństwa. Pedofilia to plaga społeczna, która jest obecna we wszystkich grupach zawodowych. Jesteśmy na początku długiej drogi” - dodał kapłan.

Według ks. Kobylińskiego filmy Sekielskich niewiele zmienią. Większość ofiar nie mówi o swojej krzywdzie, a społeczeństwo nie jest zainteresowane problemem nadużyć seksualnych.

Jak podkreślił, Prymas złożył wprawdzie zawiadomienie do Watykanu ws. biskupa Edwarda Janiaka, ale to w istocie jego „urzędowy obowiązek jakoDelegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży”. Gdyby tego nie zrobił, mógłby stracić stanowisko, bo obecne normy watykańskie są „bardzo restrykcyjne”.

Zgłoszenie nie musi jednak do niczego doprowadzić.

Istnieje takie powiedzenie: „Watykańskie młyny mielą powoli”. Podam przykład - kardynał Henryk Gulbinowicz został oskarżony o molestowanie seksualne nieletniego chłopca. Mija prawie rok od przesłania dokumentów przez archidiecezję wrocławską do Watykanu. Do dzisiaj nie ma żadnych publicznych informacji, co dalej. Na jakim etapie jest ta sprawa? Pozostają jedynie domysły. Jest jednak bardziej spektakularna historia. Od opisania w mediach sprawy zmarłego już arcybiskupa Juliusza Paetza minęło 18 lat. Podejrzewam, że postępowanie procesowe w tej sprawie jeszcze się nie rozpoczęło” - powiedział.

Jak podkreśla ks. Kobyliński fakt, że mówimy o bp. Janiaku, jest w pewnym sensie przypadkiem, bo w Polsce nadużycia seksualne tuszowali wszyscy biskupi. Jeszcze w latach 2001-2006 tuszowanie „miało w Polsce charakter systemowy”; robiono to także później.

Ksiądz zaznaczył, że pedofilia ukrywana jest nie tylko w Kościele, to problem ogólnopolski.

Najlepiej widać to na spektakularnych przykładach ogólnopolskich: dyrygenta Wojciecha Kroloppa z poznańskiego chóru „Polskie Słowiki”, księdza prałata Henryka Jankowskiego z Trójmiasta i reżysera filmowego Romana Polańskiego. Wśród obrońców tych trzech pedofilów znajdziemy przedstawicieli wszystkich partii politycznych, grup zawodowych i kręgów społecznych” - powiedział.

W Polsce zmowa milczenia wokół pedofilii ma charakter demokratyczny, tzn. jednoczy ludzi o bardzo różnych przekonaniach religijnych, politycznych i światopoglądowych” - dodał.

Ponad 90 proc. oprawców to członkowie rodzin, sąsiedzi i znajomi ofiar. To też przykrywa się omertą, czyli zmową milczenia. Tę skałę trzeba kruszyć wszędzie. Szkoda, że tę wojnę przegrywamy” - zaznaczył.

Ks. Kobyliński uważa, że pojedyncze akcje, jak głośna akcja z plakatami w parafiach, niewiele zmienią. Potrzebna jest zmiana świadomości. To można jego zdaniem osiągnąć w konkretny sposób.

Tworząc m.in. mądre edukacyjne programy w telewizji, a tego nie było w ostatnich latach. Problem pornografii dziecięcej i prostytucji nieletnich jest ogromny, a nikt się tym nie zajmuje. Ile jest głoszonych kazań na ten temat? Dlaczego przez kilkadziesiąt lat nie mówiono o przemocy seksualnej, przemocy domowej czy pedofilii podczas rekolekcji wielkopostnych i adwentowych? Dlaczego nie rozmawia się o tym w ruchach katolickich czy w grupach modlitewnych? Czy biskupi rozmawiają o tym problemie ze swoimi księżmi?” - mówił.

bsw/wyborcza.pl

Komentarze

Małgorzata2020.06.1 17:55
Ks. Prof. A. Kobyliński w kółko powraca do tematu pedofilii podkreślając , że to PROBLEM Kościoła. Dziwne ale jest to STANOWISKO ODOSOBNIONE . Rzeczą nienormalną a wręcz OBSESYJNĄ jest podnoszenie tego tematu. Jak już mowa o PROBLEMACH Kościoła to warto wskazać na PRAWDZIWY problem tzn. SAMOZNISZCZENIE KOŚCIOŁA RZYMSKO KATOLICKIEGO i budowanie JAKIEJŚ Nowej Wspólnoty wielo -Religijnej w odpowiedzi na POTRZEBY świata i masonów. W tym temacie Ks. Kobyliński jest ekspertem kościelnym. Warto przypomnieć Księdzu Profesorowi , że w pierwszej kolejności jest Księdzem , który powinien NAUCZAĆ czym jest grzech i WZYWAĆ do NAWRÓCENIA a problemy PRZESTĘPSTW pozostawić organom wymiaru sprawiedliwości oraz organom Władzy państwowej. Mieszanie powołań i KOMPETENCJI TYLKO SPRZYJA CHOSOWI.
Jan Radziszewski2020.06.1 16:29
zboki Lucyfera pocieszę was kara wkrótce spadnie na Sekielskiego co może na innych żydów może NIE - Także spadnie tylko za 3,5 roku kiedy anioły cezara /Ap 12,3 nn) w Potopie ognia i siarki /Łk 17.26-30) zabiorą ich do jeziora ognia i siarki /Ap 20,15 ) tzn do PIEKŁA cezara żydów /J 19,15) zwanego przez diabły "starym" pouczenia i Orędzia Pana i Króla Polski - wtorek, 19 maja 2020 19 V 2020 Sekielski umrze dokładnie 10 października 2020 Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko - Dobrze dziecko, skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. - Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020. - Tak, dziecko:) Poważny tym razem uśmiech Pana Jezusa. - Dziękuję Panie Jezu, Chwała Tobie Chryste. Dziękuję. -:) Pan Jezus się ze mnie śmieje. - Panie Jezu, Ty się ze mnie śmiejesz, ale ów Sekielski umrze naprawdę 10 października tego roku? - Tak dziecko, 10 października 2020 nastąpi jego zgon. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste Królu. Cześć i Uwielbienie Bogu Ojcu. -:) Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski To cóż panie Sekielski, zostało Ci ponad cztery miesiące życia. Dokładnie cztery miesiące i dwadzieścia dni. Korzystaj z życia i ciesz się sukcesem intensywnie bo aż przez prawie pięć miesięcy. Nażyj się na całego kolego. Trzeba będzie umrzeć w smoleńską półrocznicę, w którym to Smoleńsku brało udział państwo Izrael, wielki wróg Polski i Polaków. Jak ktoś tak kocha Polskę genetycznie jak Ty to musi być i data dobra. Widzisz, nie jesteś zlekceważony jak kto podrzędny. Masz dobrą datę. Oszczędzono Ci też trudu bo człowiek na tej ziemi musi się trudzić, a Ty już nie będziesz musiał aby dorzucać paliwa na rocznicę wyboru Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Może zaczniesz, ale nie skończysz. No, wszakże się tym pocieszysz, że nie wszystek umrzesz ( non omnis moriar) bo zostaną po Tobie Twe dzieła. W rzeczy samej to Cię mogę zapewnić, nie wszystek umrzesz. Tylko rzecz polega na tym iż raczej będziesz w miejscu gdzie będziesz chciał umrzeć i to jak najbardziej wszystek, ale nie będziesz mógł. Będziesz umierał nie mogąc umrzeć. I na tym polega problem. Ale póki co ciesz się życiem. Nie wiem czy życzyć Ci abyś się zdrowo odżywiał. Ciesz się swoją urodą, może będą tacy co w niej zagustują, w tym przede wszystkim niewiasty. Urodą, która przywodzi na myśl państwo Izrael, choć jest to jakaś odmiana arabska wręcz. Coś jak Saudowie?, kryptożydzi.
only what is good2020.06.1 14:02
Do Kościoła chodzę bo muszę ale.............. https://www.braciaprzykawie.pl/przestan-chodzic-do-kosciola-5-powodow/
Maciej Łagodny.2020.06.1 13:13
Księże Andrzeju PEDOFILI to PROBLEM Papiestwa ,Biskupów ,Kapłanów.To CENA PŁACONA za CELIBAT. NA PEWNO nie Jest to PROBLEM Polskich Wyznawców Kościoła Katolickiego.Dlaczego tego problemu NIE MA w Prawosławiu,GREKOkATOLIKACH ,PROTESTANIZMIE.
Torchwood2020.06.1 12:39
"Polacy", dowiadując się o pedofili swoich podwładnych, nie przesuwali ich do innej parafii, żeby zatuszować sprawę. Robił to Kościół Katolicki.
Jan2020.06.1 12:29
Ks. prof. Kobyliński jest typowym masonem w sutannie. Słuchałem go kiedyś w telewizji - jego poglądy dotyczące wiary są sprzeczne z wiarą katolicką, a występ w GW (...) to tylko potwierdza. Nawróć się profesorze albo zostaw kapłaństwo, jak inni wielcy profesorowie - eksksięża!
Dam2020.06.1 13:11
Czyli wg ciebie zgodne z wiarą katolicką jest ukrywanie procederu gwałcenia dzieci, zamiast myśleć o tym, co zrobić, żeby dzieci nie były gwałcone, a sprawcy bezkarni?
Jan2020.06.1 13:51
Chodziło mi "Damie" o prawdy wiary, a nie pedofilię, która niestety zdarza się i wśród duchownych. Czytaj powoli i ze zrozumieniem.
PI Grembowicz2020.06.1 11:38
Nie! Bzdura! To jedna wielka hucpa, nagonka i manipulacja od kilku lat! Na całym świecie, vide stare nry "NCz!". U nas są one autorstwa: TVN/GW/Newsweek/przegląd/polityka/Polsat/tok fm/zet/liberte/krytyka polityczna/angora/Rz/fakt, nie, fakty i mity...Etc. Nie, to nie jest ani problem mój, ani Polakow, ani polskiego Kościoła K., raczej tych, co go tak usilnie od lat kreują! Zgroza! Opamietania! Myślenia!
Lupaszko2020.06.1 11:09
90 % pedofili to pedały
Darek2020.06.1 11:28
Skoro tak, to czemu najczęściej wykorzystywane są przez pedofilów dziewczynki a nie chłopcy? Rozumiem że najgłośniejsze są przypadki pedofilii w Kościele Katolickim, bo ma ona charakter zinstytucjonalizowany z mechanizmem sexturystyki w postaci zatuszowania i przeniesienia do nowej parafii gdzie nowe ofiary padają łupem oprawcy w koloratce i tu rzeczywiście ze względu na większą dostępność ministrantów statystyki są odwrócone, ale nie wynika to z homoseksualizmu, bo pedofilowi płeć jest w sumie obojętna w ogromnej większości przypadków. Jedynym czynnikiem determinującym płeć ofiary jest tutaj dostępność ofiar. Pedofil traci zainteresowanie dzieckiem po osiagnięciu przez nie dojrzałości płciowej na tym właśnie polega pedofilia. https://laurenskids.org/awareness/about-faqs/facts-and-stats/
jula2020.06.1 11:05
Prawdę, bez względu na sprawcę trzeba głosić wszem i wobec sprawcy. Chronić ofiarę w cały zakresie, chyba, że zechce inaczej. Piętnowanie bez kategoryzowania. W Polsce każdego roku ginie w wypadkach samochodowych wielu pieszych i kierowców. jeśli wina jest po stronie kierowcy czy głosimy. że kierowcy w Polsce to mordercy?
AAAtomek2020.06.1 10:55
Zwykły Polak idzie do więzienia za pedofilię, jego nazwisko trafia na listę pedofilów. Za to księdza pedofila przenosi się do innej parafii. To jest ta różnica pomiędzy Polakami i księżmi. ps. Na całe szczęście dla nas, dla przyszłych pokoleń Polaków, obecny Kościół w Polsce popełnia te same błędy kościołów w Irlandii i USA, co skończy się w zanikiem religii katolickiej w Polsce i wyburzaniem kościołów za lat 25. ps2 Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w polskich więzieniach przebywa obecnie 868 osób skazanych za pedofilię. Wśród nich są dwie osoby duchowne - jeden ksiądz i jeden zakonnik. wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25988677,ile-osob-skazanych-za-pedofilie-przebywa-w-wiezieniach-wiceminister.html
katolicka kretynizacja polski2020.06.1 10:49
To tylko pokłosie pontyfikatu JPII! dopóki będą żyli wszyscy ci biskupi których nominował Wojtyła w sprawie pedofilii nic się nie zmieni, zamiatanie pod dywan i zmowa milczenia będą nadal trwały...
Łapa2020.06.1 18:14
Cześć bolszewiku, czerwony morderco. Co słychać ? :)
Valoryzo2020.06.1 10:45
Kościół tuszował - to oczywistość. Warunki do tuszowania stworzyło mu państwo!!!! 80% winy leży więc po stronie państwa. Kościół tylko skorzystał z możliwości bycia nikczemnym.
Leszek2020.06.1 10:20
Najpierw masoneria kościelna wprowadziła zboczeńcow do kościoła, a teraz będzie płacić odszkodowania. Sprytny plan do dewastacji kościoła. Mordowanie księży nic nie dało, dlatego rozwałkę robią od środka. Pedał pedała promował,dlatego taka siła oddziaływania. Lecz podobnie ma się sytuacja we wszystkich szambo elitach. To mieszanka k........ew , zlodzieji i bandytów różnej maści. Tak działa synagoga szatana, lucyferianie.
f232020.06.1 10:31
Było coś o bramach piekielnych, ale okazuje się być kolejnym pustym frazesem.
andy2020.06.1 11:03
Spoko, spoko, Kościół przetrwa w grupach prawdziwie i szczerze wierzących w Boga i ufających Mu, co nie oznacza, że przetrwa w takiej strukturze, w jakiej jest obecnie. Kościół to zgromadzenie WSZYSTKICH wiernych, a nie tylko takich czy innych duchownych. Obietnica Jezusa Chrystusa nie przedawniła się!! Kościół istnieje i ISTANIAŁ BĘDZIE, jego wrogowie nie mają się co cieszyć.