25.10.20, 13:17Fot. screenshot - YouTube (Radio Maryja)

Ks. prof. Bortkiewicz: W słowach papieża jest zbyt wiele niejasności

W rozmowie z portalem DoRzeczy.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz skomentował słowa papieża Franciszka nt. homoseksualizmu, które wywołały w ub. tygodniu ogromne kontrowersje w świecie. Teolog podkreśla, że w wypowiedziach papieża pojawia się zbyt wiele niejasności.

W ub. środę na Festiwalu Filmowym w Rzymie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Franciszek” rosyjskiego reżysera pracującego w Holywood, Jewgienija Afiniejewskiego, będącego prezentacją stosunku papieża Franciszka do problemów społecznych i posługi duszpasterskiej wśród ludzi żyjących „na peryferiach egzystencjalnych”. Po premierze światowe media informowały, że w części odwołującej się do problemu duszpasterstwa osób homoseksualnych Franciszek wyraził aprobatę dla przyznawania praw cywilnych związkom homoseksualnym.

Kontrowersje wokół papieskiej wypowiedzi skomentował w wywiadzie udzielonym portalowi DoRzeczy.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Po pierwsze podkreśla on, że niezagrożona jest nauka Kościoła dot. relacji homoseksualnych i statusu małżeństwa. Nawet, jeżeli papież uważa, że związkom homoseksualnym należy się prawna ochrona, to nie może on zmienić wynikającego z Objawienia nauczania Kościoła.

- „Papieskie słowa padają w filmie dokumentalnym, a to miejsce nie oznacza katedry św. Piotra, nie są to słowa ex catedra. Dodatkowo, papież nie stwierdza wprost, że aprobuje związki homoseksualne, tylko mówi o prawie przynależności osób homoseksualnych do kręgów rodzinnych, o bliżej nie określonych formach zabezpieczeń prawnych. To jest punkt pierwszy. Ten element doczekał się bardzo wielu komentarzy, interpretacji, egzegez” – mówi duchowny.

Podkreśla jednak, że w wypowiedziach papieża Franciszka jest zbyt wiele niejasności:

- „Rolą Piotra w Kościele jest utwierdzać swoich braci w wierze. A tutaj pojawia się – paradoks – poprzez te komentarze, interpretacje, opinie to my, lud wierny, jakby utwierdzamy naszego Pasterza w wierze. Nie twierdzę, że papież wątpi, przeżywa kryzys, ale zbyt dużo jest tego typu niejasności w jego słowach. Niejasne są też konteksty – na przykład osoba reżysera tegoż filmu” – podkreśla.

kak/DoRzeczy.pl

Komentarze

zbyszek2020.10.25 17:36
słowa papieża są jasne tylko nie po myśli polskich biskupów, teraz się trzeba nakombinować jak to ugryźć.
ZERRO2020.10.25 16:26
Słowa papieża są bardzo jasne. Ks. Bortkiewicz tylko próbuje kombinować co papież powiedział a co miał na myśli tak żeby wyszło, że papież nie powiedział tego co powiedział.
NaxFiend2020.10.25 16:23
Ciekawa manipulacja na granicy kłamstwa, albo już kłamstwo. Któreż to stwierdzenia papieża "nie utwierdzają swoich braci w wierze"?
Wojtek Polak2020.10.25 15:29
kochani pamiętajcie kiedy trwoga to do BOGA i nie słuchać biskupów co to bredzą że jak chodzisz do kościoła to grzeszysz bo pandemia. pandemia ogranicza uczestnictwo we mszy ale już nie ogranicza chodzenia bo biedronek czy lidlów i im podobnym tylko wydłuża czas otwarcia nie rzadko całą dobę. a co do ojca św Franciszka to moim zdaniem dawno odleciał na lewo i coś wygaduję od rzeczy. my mamy św doktorów i nauczycieli KK czytajmy ich i wierzmy Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi a będzie dobrze nie raz kościół miał "kryzys" ale Pan Jezus wyprowadzał go z błędów. módlmy się za Papieża kapłanów i samych siebie czuwajmy a PAN wyprowadzi dla nas i z tego jakąś dobrą naukę dla ludzi.
...2020.10.25 13:43
Niech wasza mowa będzie tak, tak lub nie, nie. Wtedy wszystko będzie jasne.
gregor2020.10.25 13:34
jakie niejasnosci powtarza lgbt najpierw zwiazki partnerskie potem malzenstwa jednoplciowe a potem adopcja dzieci czy to juz jasne kim jest Franciszek
Kowalski2020.10.25 13:31
bortkiewicz to dureń. on niczego nie rozumie.
Anonim2020.10.25 13:26
Język Franciszka to język węża, niejasności są celowe. Chrystus, przeciwnie, mówi: tak to tak, nie to nie!