21.10.21, 20:16Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

KUL odcina się od dziekana, który podważał status sędziów TK. Prof. Czarnek: Jest mi wstyd

Katolicki Uniwersytet Lubelski odciął się od dziekana, który był jednym z inicjatorów skandalicznej akcji podważającej status sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do sprawy odniósł się również prof. Przemysław Czarnek, który nie ukrywa, że jest mu wstyd za postawę dziekana swojego wydziału.

O sprawie informował kilka dni temu portal wPolityce.pl, który dotarł do maila wysłanego dziekanom wydziałów prawa przez prof. Jerzego Pisulińskiego z UJ. Prawnik namawiał swoich kolegów do poparcia kontrowersyjnej uchwały Komitetu Nauk Prawnych PAN, w której podważono status sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W liście pojawiło się też nazwisko prof. Andrzeja Herbeta, dziekana wydziału prawa KUL.

- „Wspólnie z prof. Andrzejem Herbetem przygotowaliśmy propozycję stanowiska dziekanów wydziałów prawa, popierającą uchwałę KNP PAN (w załączeniu)”

- pisał prof. Pisuliński.

Do sprawy odniósł się już Katolicki Uniwersytet Lubelski.

- „Podpis dziekana Wydziału Prawa i Prawa Kanonicznego @KUL_Lublin dr. hab. Andrzeja Herbeta pod stanowiskiem dziekanów wydziału prawa ws. rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, jest jego prywatną inicjatywą i opinią, której nie należy utożsamiać ze stanowskiem @KUL_Lublin”

- napisała uczelnia na Twitterze.

Głos zabrał również minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, który jest pracownikiem Wydziału Prawa Kanonicznego i Administracyjnego KUL.

- „Prywatnie mogę powiedzieć, że jest mi wstyd, że dziekan mojego wydziału zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy. Wyrażałem to już podczas wykładu inauguracyjnego. I cieszę się bardzo, że władze mojego uniwersytetu wyrażają taką samą dezaprobatę wobec takiej pozbawionej podstaw prawnych postawy, godzącej w suwerenność i interes Narodu Polskiego i naszego Państwa”

- powiedział minister w rozmowie z wPolityce.pl.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

Hue2021.10.22 11:50
Ale przecież wg pis, orzeczenia trybunału to spotkanie przy ciastkach i kawie. Nie trzeba ich drukować. Więc mam gdzieś orzeczenia Przylebskiej, ktora nawet legalnie nie została wybrana.
Jacuś2021.10.22 11:19
Bo ten Uniwersytet to już prawie nie katolicki.
Taro2021.10.22 9:49
KUL się odciął ? I tyle ?????? Co ten dziekan jeszcze robi na tej uczelni. Czas przestać wspierać finansowo KUL !!!!
JM2021.10.22 9:32
Nazwisko tego dziekana chyba mówi wszystko. Wszędzie są wtyczki. Jest okazja by z takimi fałszywymi ludźmi się pożegnać! Jeżeli mu się nie podoba to niech w........la do Izraela.
Herring2021.10.22 7:53
plofesol bez ZADNYCH publikacji zastanawiajace...
Po 11 ...2021.10.22 8:54
Bez przesady. Coś tam ma: https://pracownik.kul.pl/przemyslaw.czarnek/dorobek
AAAtomek2021.10.22 9:06
U nas studenci mają większy dorobek naukowy niż Czarnek!
Herring2021.10.22 9:09
no tak do dr, a do prof?? ;) na mojej uczelni takie prof moga max na stolowce ziemniaki wydawac...
JM2021.10.22 9:42
Podaj tytuły swoich publikacji! Może w Gazecie Wyborczej?
Herring2021.10.22 9:46
nie widziem specjalnego senstu w robieniu doktoratu, wiec nie musialem pisac publikacji naukowych kolego pisowcu :) nie zmienia to faktu, iz Czarnek nie ma "prof" PRZED nazwiskiem tylko "prof KUL" ZA nazwiskiem, a to taka maleeenka roznica. Swoja droga te publikacje na KUL-wie do dr :D kolejna wyzsza szkolka lepienia pierogow...
Klapaucjusz2021.10.22 0:18
Minister Czarnek powiedział, że nie wolno karać pracowników naukowych za opinie światopoglądowe ale działalność jawnie antypaństwowa to inna sprawa. Rozgonimy tych wszystkich profesorów prawa i zastąpimy ich ludzmi wskazanymi przez panią prezes Przyłębską po dyskucji z panem Prezesem przy niedzielnym rosole. Kiedyś mieliśmy docentów marcowych to teraz możemy mieć doncentów czarnkowych.
ile gwiazdek na wers?2021.10.21 22:12
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Po 11 ... HERTRICH-WOLENSKI ... krzywelustro2021.10.21 21:33
Czy słyszysz głuchy odgłos z oddali? ___________________________________________________________________________________________________ Czy to rabin Polinu w piersi się wali? ___________________________________________________________________________________________________ Może Hartman łezkę żalu roni ___________________________________________________________________________________________________ Nie! To Michnik medialny bimber dalej goni ___________________________________________________________________________________________________A może otwiera jeszcze z 'okrągłego stoliczka" ___________________________________________________________________________________________________ Od towarzyszy radzieckich ostatnia "stoliczna"
­2021.10.21 22:15
☠☠☠
Po 11 ... DANIEL PASSENT ... Alamagus2021.10.21 21:31
W Polinie nie ma już Gęsiej i Nalewek ___________________________________________________________________________________________________ Ma za to jak dawniej medialny żydowski chlewek ___________________________________________________________________________________________________ Arogancja żydka to jak papier z publicznego kibla ___________________________________________________________________________________________________ Tokarczuk go zapisała no i dostała aj waj nobla
Anonim2021.10.21 21:19
Pis możesz pluć w mordę. Powiedzą , że deszcz pada !!!!
Po 11 ...2021.10.21 21:16
Z katoprawicą jest taki problem, że nawet jakby Jezus zeskoczył z krzyża, przepaskę biodrową cisnął w kont (Wow! Jezu!) i krzyknął ***** ***!!! ... to i tak Czarnek by napisał, że Jezus jest niedoinformowany i zmanipulowany przez lewacką propagandę.
Po 11 ...2021.10.21 21:21
Co nie wiedzieliście? Tak, tak. Prezerwatywy są produkowane w 4 rozmiarach. Azjatyckim, europejskim, afrykańskim i boskim (czyli chyba jezusowym?). Tak myślę, bo tak mówi moja koleżanka, że boski.
­2021.10.21 21:10
Czarnek nie jest profesorem. Żaden prezydent nie nadał mu tego tytułu. Jest doktorem habilitowanym. Podobnie jak sędzia Pawłowicz.
Tak że...2021.10.21 21:31
Dokształć się. ... https://pl.wikipedia.org/wiki/Profesor_uczelni
­2021.10.21 22:06
Tamże: „Żartobliwym określeniem jest profesor podwórkowy”. Dla mnie to docent, a nie profesor.
Sam się dokształć pisiorku2021.10.22 9:41
Słownik Język Polskiego PWN: "Do końca września 2018 r. w Polsce występowały trzy stanowiska profesora uczelnianego: profesor nadzwyczajny (skrót: prof. nadzw.), profesor zwyczajny (skrót: prof. zw.) i profesor wizytujący. Od 1 października 2018 r. wprowadzono tylko dwa stanowiska – profesora oraz profesora uczelni (por. art. 116 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; Dz.U. z 2018 r. poz. 1668). Na stanowisku profesora może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł profesora, a na stanowisku profesora uczelni – osoba posiadająca co najmniej stopień doktora oraz znaczące osiągnięcia dydaktyczne, zawodowe, artystyczne lub naukowe. Nie ma już zatem stanowiska profesora nadzwyczajnego. Zgodnie z dobrym obyczajem skrótu prof. przed nazwiskiem powinny używać wyłącznie osoby posiadające tytuł profesora nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, np. prof. Jan Kowalski. Przed nazwiskiem mogą być również umieszczane posiadane stopnie naukowe, np. prof. dr hab. Jan Kowalski. Osoba zatrudniona na stanowisku profesora uczelnianego odpowiedni skrót – dokumentujący ten fakt – powinna umieszczać za nazwiskiem (ewentualnie pod nazwiskiem), z wyraźnym zaznaczeniem, jakiej szkoły wyższej on dotyczy, por. np. dr hab. Jan Kowalski, prof. SGGW dr Tomasz Malinowski, prof. WSP dr hab. Jan Kowalski profesor SGGW dr Tomasz Malinowski prof. WSP Ten sposób informowania o posiadanych tytułach i stopniach naukowych oraz zajmowanych stanowiskach jest powszechnie aprobowany przez środowiska naukowe i artystyczne. Oczywiście w praktyce spotkać można zapisy typu: dr hab. prof. UW Jan Nowak lub prof. UW dr hab Jan Nowak, lecz tego rodzaju konstrukcje nie są uprawnione."
Beata Kempa2021.10.21 21:03
Dbanie o higienę to lewacka ideologia! Prawdziwy polak i katolik myje się tylko w sobotę!
Portofino2021.10.22 7:55
Pysk Sikorskiego też jest mocno przetłuszczony.
Po 11 ...2021.10.21 21:02
Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego zostało podjęte z naruszeniem Konstytucji RP z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania oraz wykracza w istocie poza zakres kognicji Trybunału Konstytucyjnego, która nie obejmuje kontroli orzeczeń sądowych, w tym orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Rozstrzygnięcie to ogranicza stosowanie prawa unijnego w Polsce, pozbawia obywateli polskich części praw, wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, podważa fundamentalne założenia funkcjonowania Unii Europejskiej oraz polskiej w niej obecności przyjęte przez Suwerena w referendum akcesyjnym. Godzi również w niezależność władzy sądowniczej, utrwalając zmiany w polskim sądownictwie naruszające zasadę podziału i równoważenia się władz oraz zasadę praworządności.
Po 11 ...2021.10.21 21:03
Podpisali: dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS Dziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytet SWPS dr hab. Monika Bogucka-Felczak, prof. UŁ Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Tomasz Giaro Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Andrzej Herbet, prof. KUL Dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska, prof. Uniwersytetu SWPS Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu Uniwersytet SWPS prof. dr hab. Czesław Martysz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Tomasz Nieborak Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Bartłomiej Nowak, prof. ALK Dziekan Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie prof. dr hab. Hanna Paluszkiewicz Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Jerzy Pisuliński Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Jan Widacki Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. dr hab. Zbigniew Witkowski Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
DZIEKAN PODWAŻAŁ? MIAŁ POWÓD2021.10.21 20:59
PODWAŻAJĄCY STATUS SĘDZIÓW TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO: "WYŻSZOŚCI PRAWA UNIJNEGO NAD KRAJOWYM ORZEKŁ UPOLITYCZNIONY TK W SKŁADZIE: "Jędrzejewski Zbigniew z nadania PiS, Muszyński Mariusz - Wiceprezes z nadania PiS, Pawłowicz Krystyna z nadania PiS, Piotrowicz Stanisław z nadania PiS, Piskorski Justyn z nadania PiS, Przyłębska Julia - Prezes z nadania PiS, Pszczółkowski Piotr z nadania PiS, Sochański Bartłomiej z nadania PiS, Stelina Jakub z nadania PiS, Sych Wojciech z nadania PiS, Warciński Michał z nadania PiS, Wojciechowski Rafał z nadania PiS, Wyrembak Jarosław z nadania PiS, Zielonacki Andrzej z nadania PiS"
Po 11 ...2021.10.21 20:58
"KUL odcina się od dziekana". No to wszedłem sobie na https://www.kul.pl/ Wszedłem w "Wiadomości" i ..... NIC. NIC!!!! Czarnek znowu KŁAMIE.
Po 11... HERTRICH-WOLEŃSKI2021.10.21 20:50
Sraam na Jana Pawła 2 ....
Po 11... DANIEL PASSENT2021.10.21 20:50
Sraam na Jana Pawła 2 ....
Po 11 ...2021.10.21 20:46
Komitet Nauk Prawnych PAN w tym prof. Andrzej Herbeta, dziekan wydziału prawa KUL. I co? I wg PiS to zbieranina idiotów. Masakra.
Kornhauser - Kramsztyk2021.10.21 20:46
Z tłustych kudłów Kempy zrobić peruki Suskiego !
KONSTYTUCJA2021.10.21 20:42
Art. 190. 1) Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. 2) ...
Kaczyński wzór Cnót Niewieścich2021.10.21 20:36
Niech ktoś proszę udowodni , że Czarnek nie jest idiotą . Wszelkie dyplomy niektórych polskich uczelni , a KULu szczególnie, powinny zostać unieważnione i nie powinny być respektowane nigdzie na świecie .
"Kaczyński wzór Cnót Niewieścich"2021.10.21 20:44
Swój swojego pozna, czyż nie tak wycieraczu dupsk Polskich Panów?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.21 20:33
Najlepszym dowodem na upadek całego systemu szkolnictwa w polsce jest ten katolski przygłup czarnek! bo jak z takiego debila można było zrobić ministra?
twoja stara2021.10.21 20:47
Mówiłam ci, wyjmij sobie wreszcie ten kij z du*** bo to kij od miotły jest ! Zamieść w stajni chcę !
zwolnić2021.10.21 20:33
Wylać go z roboty na pysk. Niech go zatrudni kasta POpaprańców
gox2021.10.21 20:49
Którego wylać ?