04.12.19, 11:55fot. Georges Biard, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Lewica kłóci się o Polańskiego. Czy ,,geniusze'' mogą gwałcić?

Na lewicy trwa spór o ocenę Romana Polańskiego. Jego wyrazem jest opublikowany na krytyce politycznej artykuł „Roman Polański jest wybitnym reżyserem. Roman Polański zgwałcił dziecko” autorstwa Mai Staśko.

 

W swoim artykule lewicowa publicystka przypomniała, że „29 i 30 listopada Roman Polański był gościem Forum Kina Europejskiego Cinergia. W sobotę miał mieć także spotkanie w Szkole Filmowej w Łodzi”. Protestowali przeciwko temu studenci. W odpowiedzi rektor Szkoły Filmowej wydał oświadczenie, w którym napisał, że „ludzkie życie jest skomplikowanym, pulsującym zjawiskiem, które wymaga uważności i szacunku”, oraz, że „nie do nas należy wydawanie wyroków w sprawach tak niejednoznacznych i skomplikowanych jak zarzuty ciążące na Romanie Polańskim”. Od protestujących odciął się też samorząd studentów uczelni.

Lewicowa publicystka przypomniała, że „w czwartek Roman Polański niezapowiedziany pojawił się na premierze swojego filmu w warszawskim kinie Muranów. Dostał owacje na stojąco. […] Na seansie byli także Roman Gutek i Paweł Edelman”.

Pomysłu organizacji spotkania Polańskiego ze studentami bronił też „Olgierd Łukaszewicz w programie ''Gość Radia Zet''”, Andrzej Saramowicz na Facebooku. Zapraszanie Romana Polańskiego potępił za to łódzki okręg Partii Razem, zdaniem lewicowców oświadczenie rektora jest „niebezpiecznym precedensem, który pokazuje, że w środowisku wciąż panuje przekonanie, że osiągnięcia artystyczne mogą być pretekstem do zamykania oczu na krzywdę”. Polańskiego potępiła również Elżbieta Podleśna.

Krytykę Polańskiego skrytykował profesor Stanisław Bereś, który stwierdził, że „wygląda mi na to, że studenci z łódzkiej szkoły filmowej chcą być bardziej papiescy od papieża. Powinni się przenieść do uczelni o. Rydzyka, tam znajdą pełne zrozumienie”.

Do klasyki przejdzie stwierdzenie profesora Jana Hartmana - „Roman Polański jest wielkim człowiekiem, prowadzącym życie tak odmienne od naszego, że wydawanie sądów na temat jego uczynków oraz osoby jest znacznie trudniejsze niż osądzanie zwykłych ludzi”.

Polańskiego bronił też Jerzy Urban w artykule „Gwałconko”, który „zaczyna zdaniem: „Ogłoszenie, że w młodości było się zgwałconą, stało się modnym instrumentem kariery medialnej starszych pań. Toteż jakaś dawna drugorzędna modelka poczuła teraz traumę, gdy 45 lat temu Roman Polański miał ją przymusić do seksu z nim”. Tłumaczy, że to na Polańskiego seksualnie „polowano”, a w seksie był „zwierzyną, nie myśliwym”. A następnie przywołuje anegdotę, w której kobiety użyły oskarżenia o gwałt, żeby wyłudzić pieniądze”.

Autorce tekstu na lewicowym portalu w bardzo charakterystyczny sposób odpowiedziała Agnieszka Holland - „Próbowałam napisać krótki komentarz w tej sprawie, ale nie udało mi się. Cokolwiek napisałam, sama ze sobą się nie zgadzałam. W związku z siłą i brutalnością debaty, która wybuchła również w mediach społecznościowych, każda wypowiedź grozi tym, że człowiek znajdzie się między dwoma młyńskimi kamieniami. Myślę, że nie ma już co mówić o Romanie Polańskim, bo wciąż powtarzają się te same argumenty. Warto natomiast spojrzeć szerzej na konsekwencje niewątpliwie rewolucyjnych zmian społecznych. Bo choć prawnie i moralnie te sprawy wydają się bardzo jednoznaczne − budzą wcale niejednoznaczne emocje i lęki. Jak mówić o tej komplikacji, nie relatywizując zła i krzywdy ofiar? Nie znalazłam jeszcze w miarę bezpiecznego języka”.

Aleksandra Domańska stwierdziła, że w szkole filmowej wykorzystywanie seksualne jest przez władze uczelni zamiatane pod dywan.

Znana z szerzenia tez o złotych żydowskich zębach Karolina Korwin Piotrowska stwierdziła, że „Polański jest geniuszem kina o skomplikowanej biografii. Dla każdego filmowca spotkanie z nim na gruncie zawodowym może być potężną nauką i inspiracją. To najbardziej znany na świecie absolwent tej szkoły. Istnieje jednak problem z oskarżeniami pod jego adresem. Studenci mogli wykorzystać spotkanie z nim, żeby zadać ważne pytania nie tylko o filmy, ale i o owe oskarżenia właśnie.”

Zdaniem Sylwii Chutnik „sprawa jest [...] jasna: nie ma miejsca na kulturę gwałtu ani na uczelni, ani w innej instytucji. Nigdzie”. Lewicowa pikieta przeciwko Polańskiemu na łódzkiej uczelni spotkała się z agresją wykładowców i ochroniarzy.

Jan Bodakowski

Komentarze

Otto2019.12.4 23:20
żydzi mogą wszystko bo ich europejska moralność nie dotyczy, a niedoholokaustowani żydzi jak polański/żydowski (pojęcie stosowane przez Katava Zara:)) to już w ogóle mogą szaleć :)
anky2019.12.4 20:01
Ani geniusz ani moralność, po prosty żyd wykreowany przez żydowskie pieniądze.
Ryszard Olejniczak2019.12.4 19:27
Człowieczeństwo nie jest dane na zawsze. Człowiek jest wolny i może się go wyrzec, wybierając świadomie sposób życia niszczący innych. Takich "ludzi" wyłączył z człowieczeństwa Jezus Chrystus, nazywając ich wieprzami ("nie rzucaj pereł między wieprze"). Stać się "wieprzem" własnymi czynami może każdy, również geniusz, biskup, celebryta, czy szef państwa. Dyskusje "czy komuś wolno" są, w cywilizacji chrześcijańskiej, nie tylko bezprzedmiotowe ale są moralnym nadużyciem.
anonim2019.12.4 18:16
Jakas miernota zydowska przeszkadza TAKI GENIUSZ JAK TEN PRYMITYW CO PRZESZKADZ W PISANIU
nika2019.12.4 17:51
Cytując "klasyka" : w XXI wieku istnieje "seks dozwolony i niedozwolony" !!!
Wojtek Polak2019.12.4 17:05
jakie to piękne nad geniuszem debatujemy. a księży czy okazał się pedofilem czy nie wieszać palić mieszać z błotem no i ulubiona metoda lewacka strzał w tył głowy.tu nie chodzi o geniusz a o czyny zabronione których się dopuścił ów geniusz. albo pomieszały się lewakom zmysły albo to jest czysta lewacka hipokryzja.
Maria Blaszczyk2019.12.4 21:26
No więc księża, którzy się okazują pedofilami, są przez swych przełożonych przenoszeni, bronieni i ukrywani, a także zapewnia się im komfortowe warunki do gwałcenia kolejnych ofiar. Ich ofiary natomiast są uznawane np. za wspólników grzechu: https://natemat.pl/283851,superwizjer-sad-biskupi-uznal-ofiare-ksiedza-pedofila-za-wspolnika-grzechu albo wyzywane od prostytutek: http://www.lubanski.eu/ksiadz-oskarzony-o-pedofilie-jest-swiety-a-jego-ofiary-to-male-prostytutki/ I nikt ich nie pali i nie miesza z błotem, ani nie strzela im w tył głowy, tylko coś jest nie tak, gdy winne są dzieci, a księża gwałciciele to "święci ludzie". Z panem Polańskim nie o to chodzi, czy dobrze zrobił gwałcąc tę dziewczynkę - tylko o to, czy po pół wieku od tego czynu należy pozwolić mu uczyć ludzi, jak kręcić filmy, czy trzymać go z dala od ludzi, bo jego czyn zdyskwalifikował go na całe życie. Dla porównania - księża-gwałciciele jak najbardziej są dopuszczani do pracy z ludźmi, a nawet z dziećmi. Co widzieliśmy w filmie "Tylko nie mów nikomu" w przypadku ks. Olejniczaka, wszyscy wiemy, jak ks. Kania był przenoszony z parafii do parafii, by mieć dostęp do świeżego dziecięcego mięska, podobnie jak ks. Srebrzyński. Wiemy też, jak chrystusowcy pozwalali gwałcić, zupełnie jawnie, bez krycia się z tym, ks. Behrendtowi czy ks. Stasiowi. Więc chyba hipokryzja jest gdzie indziej.
Wojtek Polak2019.12.5 9:06
to tylko twoje profesgenderki środa i płatek ubolewały nad biednym losem pedofilów. pisząc że pedofile nie krzywdzą dzieci. i jak się nie mylę to ty też jakieś brednie wyssanych z palca labo z banana plotłaś na wzór profesgenderek środy i płatek. a co się stało z pedofilem z tęczofego music boxu. w przypadkach pedofilii w danii belgii szwecji anglii tam w lewackich środowiskach nic złego pedofilom się nie dzieje wręcz przeciwnie ludzie którzy o tym mówią są zamykani a ofiary uciszane a nie rzadko giną bez wieści.a ty tylko o pedofilach w kościele poza kościołem już jej nie dostrzegasz. to jest chora lewacka hipokryzja.
rafał budownictwa2019.12.4 16:57
jaki gwałciciel??? PEDOFIL, gwałciciel, karwasz twasz...
uff2019.12.4 16:39
Roman Polański,a nuż w zwodzie!
Michał Pasierb 2019.12.4 16:00
Trzeba odróżniać stopień geniuszu takiego czy innego człowieka od jego moralności...To są całkowicie odrębne sprawy.Można być genialnym , superinteligentnym człowiekiem będąc potworem...Mądrość, która jest darem DUCHA ŚWIĘTEGO nie jest tożsama z inteligencją; szatan jest istotą tysiąckroć bardziej inteligentną od kogoś o najwyższym IQ i co z tego ??
Stanislaw2019.12.4 15:53
Każdy geniusz wyobraźni, jaki ma Polanski, może nie mieć geniuszu intelektu, albo geniuszu wartości moralnych, albo geniuszu poziomu emocj,i albo geniuszu panowania nad namiętnościami....
anonim2019.12.4 15:12
Najbardziej interesujące w tej całej sprawie byłoby dowiedzieć się, co sądzi dziś o tym wszystkim sam geniusz Polański. Bo skoro do USA od lat nie wraca, to raczej można się spodziewać, że oskarżenie nie jest bezpodstawne...
JONASIK2019.12.4 16:01
Ale on nie zaprzecza. Tak to opisał: "Podążyłem za nią do domu. Na parterze weszliśmy do pokoju, gdzie dawniej nieraz nocowałem. Okiennice były zamknięte i story zaciągnięte, tak że pomieszczenie tonęło w ciemnościach. Wytarliśmy się nawzajem. Powiedziała, że czuje się lepiej. Wtedy, bardzo delikatnie, zacząłem ją całować i pieścić; po jakimś czasie zaprowadziłem ją na kanapę. Sandra nie miała zahamowań, jej doświadczenie nie budziło wątpliwości. Położyła się gotowa; wsunąłem się w nią. Nie pozostawała bierna, ale kiedy szeptem zapytałem, czy jest jej dobrze, odpowiedziała tylko ulubionym zwrotem: "W porządku". Kochaliśmy się jeszcze, gdy usłyszałem nadjeżdżający aleją samochód. Zapaliło się kontrolne światełko telefonu: ktoś był w domu i dzwonił z drugiego aparatu. Przerwaliśmy, ale nie zmniejszyło to mojego pożądania. Po cichu uspokoiłem dziewczynę, znowu się rozluźniła. Kiedy skończyliśmy, uchyliłem drzwi i wysunąłem głowę na korytarz"
Maria Blaszczyk2019.12.4 15:00
No i super. Toczy się debata w kwestii tego, w jakim stopniu należy podziwiać geniusza, a w jakim chronić ofiary i szanować ich krzywdę. To ważna i potrzebna dyskusja.
Ryszard Olejniczak2019.12.4 15:20
Jak w bajce,ktoś miał rozum powiedzieć: "Król jest nagi" i jak w bajce rozlega się ryk oburzonych dworaków.
Michał Jan2019.12.4 15:20
Zupełnie niepotrzebna. Geniuszowi udowodnić winy, wsadzić do kicia, jeżeli na to zasługuje, a twórczość podziwiać. Wszystko inne, to już nie prawo, ale lewo.
Maria Blaszczyk2019.12.4 21:29
W życiu robi się więcej rzeczy niż wsadzanie do kicia i podziwianie. W tej konkretnej sytuacji chodzi o sprzeczne interesy tych, którzy chcieliby się z panem Polańskim spotkać, porozmawiać, czegoś się od niego dowiedzieć, nauczyć o kręceniu fajnych filmów, a ofiar przemocowców, które nie chcą, by ludziom takie rzeczy uchodziły bezkarnie. By można było to relatywizować i racjonalizować. Tak to już jest, że ludzie chcą różnych rzeczy. I wtedy warto jest prowadzić dialog. Nawet jeśli nie uda się wypracować kompromisu - to można budować wrażliwość na różne punkty widzenia. I to jest wartość sama w sobie.
Michał Jan2019.12.5 10:37
Tradycyjnie, ble, ble, ble. To jest właśnie "lewo" (zaprzeczenie prawa), że zamiast kogoś porządnie osądzić i ukarać, poprzestaje się na nieudowodnionym oskarżeniu i prześladuje w różny sposób. P. Polańskiemu, jak nie należy się odsiadka, to tym bardzie nie należy się izolowanie go w inny sposób. Być może owe "ofiary" były i tylko nie mogą i nie mogły nijak wykazać swojej tragedii. Ale takich sytuacji prawnych jest mnóstwo, a nie wiadomo dlaczego, akurat dla "molestowania" robi się wyjątek i próbuje wywracać praworządność.
Maria Blaszczyk2019.12.5 16:25
??? Zaraz... A co ma jedno do drugiego? Tu nie chodzi o karanie pana Polańskiego - nikt z nas nie ma takiej mocy - tylko o stawianie lub nie na pierwszym miejscu potrzeb ofiar przemocowców. Np. taki ksiądz z Tylawy za gwałcenie mąłych dziewczynek został skazany w zawieszeniu, czyli - powiedzmy - został ukarany, a potem chodził sobie po Tylawie, powodując cierpienie ofiar. A może powinien zejść ludziom z oczu, by już więcej cierpienia nie powodować? Nie wszystko da się załatwić za pomocą prawa. Są jeszcze takie rzeczy jak wybory natury etycznej czy empatia. Tego tyczy się ta dyskusja.
Cool2019.12.4 17:27
No to w jakim stopniu cyt:"...chronić ofiary i szanować ich krzywdę" ... ??? ... gdzie jest ta granica? ... koleżanko hipokrytko!!!
Maria Blaszczyk2019.12.4 21:32
Ja akurat uważam, że należy wyeliminować takiego człowieka z życia publicznego, o czym wielokrotnie pisałam. Ale inni uważają inaczej i na ten temat toczy się ta dyskusja. Póki co moje zdanie nie ma mocy zmieniania rzeczywistości, więc cieszę się, że pojawiły się okoliczności, w których takie opinie mogą wybrzmieć. Nie mam pojęcia, gdzie tu hipokryzja. Może Ty zechcesz mi ją wskazać/
Cool2019.12.5 8:58
... jesteś bardzo surowa w stosunku do hierarchów kościelnych ukrywających pedofilii ... a bardzo powściągliwa w stosunku do pedofila Polańskiego czy innych z Twojego środowiska. ... ukrywanie to jednak znacznie mniejszy kaliber od zgwałcenia!
Maria Blaszczyk2019.12.5 16:29
??? W którym miejscu jestem pobłażliwa dla Polanskiego??? Przecież cały czas piszę, że należy go otoczyć kordonem sanitarnym i wyeliminowac z życia publicznego. Nigdy nie wyraziłam na ten temat innej opinii. i jest ona dokładnie taka sama, jak na temat księży. I nie, ukrywanie to nie jest mniejszy kaliber niż wykorzystywanie. To jest to samo - efektem jest krzywda ofiar w imię własnego partykularnego interesu. Przyzwolenie na zło jest po prostu złem. Bez tego zła by nie było.
Oeliks2019.12.4 17:31
Szkoda tylko, że nie toczy się debata w kwestii tego, w jakim stopniu należy podziwiać księży-społeczników, a w jakim chronić ofiary i szanować ich krzywdę. To ważna i potrzebna dyskusja.
Maria Blaszczyk2019.12.4 21:34
Jak to się nie toczy? Wydaje mi się, że się toczy. Że o tym rozmawiamy przynajmniej od czasu filmu "Tylko nie mów nikomu". A poza tym, jeśli uważasz inaczej - możesz sam spróbować zainicjować taką dyskusję.
Unrug2019.12.4 18:15
Hitler też był geniuszem, głupi lewacki babsztylu!!!!!
Maria Blaszczyk2019.12.4 21:37
??? Zawsze wydawało mi się, że był prymitywnym, niezbyt inteligentnym dupkiem, który swoje braki postanowił kompensować za pomocą władzy... Ale co to ma do rzeczy? Nikt chyba - mam nadzieję - nie chce się uczyć, jak rozpętać krwawe łaźnie, które pochłoną dziesiątki milionów ofiar, a są ludzie, którzy chcą się od pana Polańskiego dowiedzieć, jak kręcić filmy. Mnie się to nie podoba, o czym wielokrotnie pisałam - ale tacy ludzie istnieją, i od tego, że będziesz po chamsku się do mnie zwracał, oni nie znikną.
Michał Jan2019.12.4 13:18
Pany Urbanowi należy się zajęcie konta na 188 tys. Po procesie, na który został wezwany pod starym adresem
Marian2019.12.4 13:02
Zydzi zawsze beda bronic zyda.Szkoda ze wsrod gojow tego nie ma.
man.of.Stagira2019.12.4 12:48
Mr Polanski - you can be a n y t h i n g!
Oskar2019.12.4 12:32
Ja też cały czas jestem przekonany że 40- i więcej letni faceci którzy po wielu latach przypominają sobie że w ciepełku plebanii ksiądz ich przytulił i poklepał po tyłku robią to tylko dla forsy i by zdobyć poklask wśród lewactwa.
Stanislaw2019.12.4 15:57
Ale nie zapominasz o sobie i swoich, jak się w ciepełku zachowujesz? A może tylko krzyczysz "Łapać zlodzieja"?
andrzejhahn32019.12.4 12:24
a czy katolickim ksiezom wolno gwalcic dzieci...................
Stanislaw2019.12.4 15:58
Na pewno mniej niż Ty to robisz!
hehe2019.12.4 16:56
a rabinom, pastorom, imamom wolno? ja ostatnio widzę hejt jedynie ma księży.
ImperatorPalpatine2019.12.4 12:13
Genialni biskupi podobno mogą...
Stanislaw2019.12.4 15:55
A Twoi ojcowsie, a Twoje matki? a Twoi szefowie w pracy...? Oni nic? Na pewno? A Ty bez geniuszu?
anonim2019.12.4 12:04
Geniusze gwałcą ... genialnie. Dlatego zawsze mają kolejkę chętnych. Same matki przywożą im swoje nastoletnie córeczki, a modelki same pakują się do jakuzzi. To świat niezrozumiały na frądlu...