19.03.15, 16:51Litwa obawia się wojny. Przywraca pobór w trybie (fot. Wikipedia)

Litwa obawia się wojny. Przywraca pobór w trybie pilnym!

Litewski sejm przywrócił dziś w trybie pilnym obowiązkową zasadniczą służbę zawodową – podają litewskie media. Jak relacjonuje portal kresy24.pl, za przyjęciem ustawy głosowało 112 posłów. 3 było przeciwnych, 5 wstrzymało się od głosu.

Co warte uwagi zmian nie poparli posłowie z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Michał Mackiewicz oraz Józef Kwiatkowski. Podobnie uczyniła Irina Rozowa, wybrana do sejmu ze wspólnej listy AWPL i Aliansu Rosjan.

Przeciw ustawie zagłosował także inny Polak z AWPL, Zbigniew Jedziński.

Wbrew tym posłom litewski sejm zadecydował, że maksymalna liczba poborowych wyniesie od 16 840 do 21 960 żołnierzy. W ciągu roku poborowych będzie od 3 550 do 5 090.

Minister obrony kraju Juozas Olekas podkreśla, że pobór pozwoli uzupełnienie szeregów litewskiej armii oraz przygotowanie rezerwy.

Wciąż nie wiadomo, jakie są szczegóły rekrutacji. Nie przedstawiono ich wraz z ustawą o poborze, co wywołało zresztą krytykę i niezadowolenie wśród parlamentarzystów.

bjad/kresy24.pl

Komentarze

anonim2015.03.20 1:20
Okej, supa hipa! Jeszcze chwila i mocarstfo litewskie pośle oddziały piechoty na donbas. Pewnie zupełnie przypadkiem 99% rekruta będzie pochodzić z pewnej kłopotliwej mniejszości, tak oto upieką dosłownie na wolnym ogniu dwie pieczenie.