18.04.16, 10:25

Mafiozi zatrzymani przez CBA wyłudzili nawet 30 mln VAT

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT na wielką skalę. Jak informuje Biuro, straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku oszacowano wstępnie na kwotę 30 mln 890 tysięcy złotych.

Grupa działała w wielu miejscowościach całej Polski. Kolejni dwaj zamieszani w sprawę  przedsiębiorcy prowadzili swą działalność na terenie województwa śląskiego. Funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA zatrzymali Mariusza W. i Tomasza H. Względem podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach 50 i 100 tys. zł, a także dozorów policji oraz zakazu opuszczania kraju.

W komunikacie CBA czytamy, że jednym z wątków śledztwa nadzorowanego przez Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach badana jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się transakcjami "karuzelowymi" - fikcyjnym obrotem stalą. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT wstępnie szacowane są na kwotę 30 mln 890 tys. zł.

Jak tłumaczy CBA, przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzwspólnotowym obrocie stalą w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT.  W toku śledztwa ustalono, że w nielegalne działania zamieszane były firmy zagraniczne, działające na terenie Czech.  VAT na wyroby stalowe, które były przywożone do nas z sąsiedniego kraju powinien zostać rozliczony w Polsce, ale tak się jednak nie działo – informuje Biuro, dodając, że podejrzani starali się utrudnić ustalenie pochodzenia zdobytych środków finansowych poprzez tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Za: Republika