26.09.21, 10:09fot. yt/Above the Earth - Below the Sky

Mieszkańcy: zamknięcie Turowa to koniec Bogatyni!

Trwa spór z Czechami wokół kopalni w Turowie. Polska nie chce wstrzymać wydobycia i pracy elektrowni ani płacić nałożonych przez TSUE kar. Dla mieszkańców Bogatyni, na której terenie mieści się kopalnia, zamknięcie kopalni to najczarniejszy scenariusz.

TSUE w trybie zabezpieczenia nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni w Turowie. Postanowienie w tym przedmiocie zapadło w maju w związku ze skargą Czech przeciwko Polsce.

Polska wówczas nie wstrzymała wydobycia, podejmując jednocześnie negocjacje z Czechami w sprawie polubownego zakończenia sporu.

Teraz jednak na wniosek KE TSUE orzekając w składzie jednoosobowym nałożył na Polskę kary finansowe za niewykonanie postanowienia o wstrzymaniu wydobycia. Kara wynosi 500 tys. euro za każdy dzień niewstrzymania. Czechy domagały się aż 5 mln euro kary za każdy dzień niewstrzymania wydobycia.

Kopalnia w Turowie i mieszcząca się nieopodal elektrownia zatrudniają łącznie 8 tys. ludzi, stanowiąc tym samym bardzo istotne dla całego regionu placówki. Ponadto wstrzymanie wydobycia wiąże się również ze wstrzymaniem pracy elektrowni, która zaopatruje w prąd cały region.

- Rządzący odkładali tę sprawę w czasie, nie rozmawiali z Czechami, kiedy był na to czas, a teraz wyszło jak wyszło. Negocjacje, które teraz się toczą, idą bardzo mozolnie - powiedziała Polskie Agencji Prasowej p. Agnieszka, która pracuje w kwiaciarni.

- Kompleks w Turowie to jedyne w Bogatyni źródło utrzymania ludzi. Poza fabrykami w Niemczech i Czechach tu nie ma nic innego - dodała.

W kopalni w Turowie pracują jej zięć i szwagier.

- Zięć już zdecydował o wyprowadzce stąd m.in. ze względu na tą niepewną sytuację. Jak zamkną kopalnię, to wszyscy stąd powyjeżdżają, upadną lokalne biznesy i Bogatynia przestanie istnieć - ocenia p. Agnieszka.

- Śledzę na bieżąco wszystkie informacje w tej sprawie i martwi mnie to, że nie dochodzi do porozumienia. Mój syn wziął kredyt i chce się budować, więc zależy mi bardzo, żeby tę pracę utrzymał. Dobrze, że nie doszło do zamknięcia kopalni, bo niemożliwym jest z dnia na dzień taką operację wykonać, a powtórne uruchomienie kopalni mogłoby być bardzo kosztowne - mówi z kolei p. Robert, którego syn pracuje w kopalni.

Inna rozmówczyni PAP oskarża rząd o brak dyplomacji w tej sprawie, a obie strony o zbyt dużo pychy i buty.

- Obserwując sytuację, jaką mamy w kraju i to co się dzieje twierdzę, że nasza dyplomacja nie istnieje. Negocjacje, które się teraz odbywają, są chyba dla wszystkich bardzo nieczytelne - powiedziała.

- Czas po prostu poważnie porozmawiać. Ja widzę tylko przepychanki, dużo w tym wszystkim jest buty, za dużo pychy - dodała.

Podkreśliła, jak ogromne znaczenie dla całego regionu ma kopalnia w Turowie.

- Mieszkańcy są pełni obaw, bo większość osób jest zatrudnionych w elektrowni i kopalni. Nie wiem, co będzie jak zostaną zamknięte, bo nie ma tu już innego przemysłu. Niegdyś byliśmy sławni z zakładów bawełnianych, a w tej chwili oprócz kompleksu nie ma nic, nic się nie buduje. Młodzi ludzie boją się z tym miastem wiązać swoją przyszłość - powiedziała.

jkg/pap

Komentarze

Nie widzicie ?2021.09.26 20:30
"To stara tradycja jest..." zdrajcy na stołkach właśnie niszczą bezpieczeństwo energetyczne Polski a lud tumanią EKOŚCIEMĄ z unii , zaiste godni następcy sld i po
Johny2021.09.26 19:10
Bye bye Bogatynia! It was nice to know you!
Zawi2021.09.26 18:19
"Negocjacje, które teraz się toczą, idą bardzo mozolnie - powiedziała Polskie Agencji Prasowej p. Agnieszka, która pracuje w kwiaciarni." Polska Agencja Prasowa czeka na potwierdzenie informacji z magla i od fryzjera
kompromis2021.09.27 7:31
pewnie wyborca poko
Zawi2021.09.26 18:14
Po prostu ci, którzy dziś nazywają siebie "prawicą" to dawna lewica. Zamykanie kopalń, to sztandarowy krok konserwatystów, natomiast lewica, to troska o ludzi pracy, komentowanie prawomocnych wyroków i kontestacja
KUBA2021.09.26 15:54
Na kogo pani glosowala pani Agnieszko i pani rodzina.Wiadomo na teczowego Rafalka i PO.Do kogo te pretensje
Cieszyn2021.09.26 15:38
No to przygraniczni Czesi o miłych zakupach w Polsce mogą już chyba zapomnieć?
Bonifacy2021.09.26 15:35
Sytuacja rozpaczliwa? Bez wyjścia? Mieszkańcy - załóżcie Fundację Ratowania Regionu, zróbcie publiczną zrzutkę od serca, ile kto może, wyjanajmijcie specjalistów z PAN i Instytutu Atomistyki i wybudujcie szybko dobrą, nowoczesną elektrownię atomową. Zróbcie to tak szybko jak można, zanim UE zareaguje, najlepiej w jeden rok, a zobaczycie, że region wcale nie zbiednieje. Czechom jeszcze będziecie sprzedawać prąd, oczywiście za odpowiednią dla nich cenę.
PoradnikEpiskopatuDlaPolskiejProwincjiIZadupia2021.09.26 14:18
Zawierzyć tę Bogatynię na przykład Najświętszemu Pęcherzowi Jedynemu Chrystusa. Albo udekorować obraz bozi na bogato - sztucznym kwieciem i błyszczącym biżutem. Problemy ustąpią, jak nowotwór u Cymańskiego na widok strumienia darmowej wódy.
POlityk EUropejskiego formatu2021.09.26 12:21
PO odsunięciu PiS od władzy i zlikwidowaniu kopalni w Turowie mieszkańcy Bogatyni i okolic zostaną skierowani na roboty do Niemiec przy zbieraniu szparagów na polach u bauerów :D
POlityk2021.09.26 12:18
PO co Polsce kopalnie węgla brunatnego i elektrownie skoro kopalnie węgla brunatnego i elektrownie są w Niemczech i w Czechach ???
Torchwood2021.09.26 11:52
Czy ci goście zakładali, że Turów będzie otwarty wiecznie? Elektrownie węglowe to przeżytek, Turów powinien być zamknięty już 10 lat temu.
B522021.09.26 11:25
polski rząd powinien wystosować protest do Brukseli że mieszkańcom Bogatyni obniża poziom wody w studniach ze względu na eksploatację węgla brunatnego w Niemczech i Czechach
Czeskie bajki2021.09.26 11:34
Ależ Czesi z przygranicznych terenów wypowiadali się w tym roku dla tvp, że oni nie mają wody bo tam jest susza od kilku lat a nie z powodu kopalni. Bajkę o zabieraniu wody przez Turów wymyślił czeski rząd. Kilka lat temu Czechom nie pasowało, że poslka kopalnia Turów pracując w nocy jest bardzo oświetlona i światło im świeci z kilku kilometrów w okna domów - też niezła ściema - to niech sobie okna przestawią w stronę Czech a nie szpiegują jakby tu nas oszukać!!!
cam2021.09.26 17:10
Cud po prostu! Frondo! CUD! Jedyna na świecie kopalnia odkrywkowa, która nie obniża poziomu wód gruntowych jest w Turowie!
kompromis2021.09.27 7:35
tylko co z tymi kopalniami poza granicą , tam jest dopiero cud
B522021.09.28 18:58
ale takie same są w Niemczech i w Czechach
miki2021.09.27 6:38
CAM ma racje każda kopalnia obniża poziom wód gruntowych ale o ile to już temat dla geologów bo może być i więcej problemów może np. jakiś zakład po czeskiej stronie bierze wodę ze studni głębinowej .. nie mniej problem wodociągu i wydajności jest nadzwyczaj banalnym problemem .. i dlaczego w 21 wieku Czesi nie są w stanie tego rozwiązać ? tylko "strzelają z armat" jak jacyś idioci ? ? ? w Polsce jest wiele miejsc gdzie na skutek przemysłu i dużych miast od dawna nie ma wody w studni (poniżej 30 m) i jest wodociąg ...przecież to w naszej szerokości geograficznej to banalny problem , można wybudować głębszą i wydajniejszą studnie głębinową i można wypompowywaną wodę z kopalni przekierować na stronę czeską tylko niech powiedzą gdzie ? , a wyrok o zabezpieczeniu jest wydany przez jakąś niedouczona i nie poczytalną sędzie ..bo pomijając argumenty wtórne (produkcja 7 % energii i miejsca pracy) to aby to zabezpieczenie zadziałało w praktyce to nie ma znaczenia czy się wydobywa węgiel czy nie tylko ma znaczenie czy pracują pomy które przeciwstawiają się zalaniu (każdej kopalni) ...ten wyro to wyrok jakiegoś idioty.. a widomo decyzja o zalaniu kopalni bez przygotowania to zalanie sprzętu taśmociągów i i wszystkiego , układ z Czechami powinien być prosty : dokładamy się do ich studni głębinowej , na ich obszar wodnościekowy przelewamy pompowaną wodę z "żąpu" i by był prawie na tyle ale trzeba zrobić badanie geologiczne w jakim procencie winna jest Polska storna ..to w takim procencie (bez odsetek) czyli ewentualnie cześć pieniędzy zwrócą Polsce po wiarygodnych badaniach geologicznych ..chodzi o to aby budowa czy pogłębienie istniejącej studni głębinowej zostało już zaczęte (aby nie tracić czasu) i dlatego ta sędzia jest kompletnie nierozgarnięta... zabezpieczyć to mogła tylko Polskie pieniądze na budowę czeskiego wodociągu a przyszły sąd po wnikliwych badaniach geologicznych ustalił by procent i ewentualnie resztę zwrócił i by było po temacie ale głupi Czesi se wzięli głupiego sędzie i głupio psuja przyjazne stosunki z Polską "strzelając z armat" ..tępota do potęgi 27 zwłaszcza że wodociąg i studnia głębinowa w centrum uprzemysłowionej Europy to techniczny i finansowy banał ... co czeskie iżyniery ? ? ? zwiększenie wydajności wodociągu przerasta wasze możliwości ? co czy w głowie to macie tylko sznurek i uszy odpadną ?
Metoda na zielony ład2021.09.26 11:21
O to chodzi - pozamykać polskie kopalnie a od węgla i tak nie odejdą ani za 1 rok ani za 20 lat bo się po prostu nie da. Frajerzy będą płacić Ruskim, Niemcom, Czechom, Chinom, Australii, Ukrainie za węgiel, który będzie "ekologiczny". Nawet reaktory atomowe muszą ograniczać swoją pracę zimą przy -30 stopni C co było widać ostatniej zimy kiedy Szwedzi kupowali polski prąd z węgla bo z powodu mrozu reaktory im stanęły.
Japa2021.09.26 11:19
Czy Ty władzo ,już nie ludowa a obywatelska , polska , zrozumiesz wreszcie , że jedynym przed grożącymi nam podwyżkami cen gazu i prądu i związanymi z tym innymi podwyżkami, ratunkiem , jest odstąpienie rządzenia Polską opozycji zwanej totalną A to ,że będziemy na kolanach klęczeć prze Angelą i Jej podwładnymi , to co. Bierzmy przykład z pepików , klękli i proszę .. Od razy kazali nam Turów zlikwidować . W ciągu jednego roku , Jakaś świrnieta ( albo posłuszna ) dama z Brukseli , "polciła nam natychmiast zamknąć kopalnię , elektrownię . Nie zauważyła tylko w swym poddaństwie ,że tam są ludzie . Sześć tysięcy pracowników i okolo 70 tysięcy zależnych od tych zakładów. Eee .. Co tam .podobno powiedziała , to Polacy. Najgorsze w tym wszystkim jest to ,że Pani Sędina(?) całą swoją wiedzę oparła na" kapunkach" naszych amatorów na objęcie władzy. To objęcie przez nich tej wymarzonej władzy . uspokoiło by pewno i Angelę i jej Brukselę . Nowa władza kłopotu z nami by nie miała . Mają wprawę w zwalaniu winy na PiS . A my ? Trudno zgadnąć . Albo wyjazd na saksy , albo za kłonice . Byle bez Bolka .
Zawi2021.09.26 19:01
Widzisz Japa, dokładnie w Twoim tonie mówili lewacy w tach 80-tyych jak konserwatywna Teacher zamykała bezlitośnie kopalnie. To się nie zmienił i problemy tez nie, etykiety się zmieniły. Teraz pani stojąca po stronie prawa, to lewaczka a wrażłiwi obrońcy ludu pracującego, to "prawacy"
Japa2021.09.26 22:06
Bądz Pan poważny , panie "Zawi ". Albo Pan kpi , albo dał się w maliny wpuścić.
cam2021.09.26 11:15
Sprawa pierwsza - nikt nie chciał decyzji o zamykaniu Turowa. Czesi chcieli dostępu do wody oraz ochrony przed hałasem i pyłem. Pisowskie dyplomatołki zlewały Czechów przez lata (OD ROKU nawet nie mamy ambasadora w Pradze!). Czym doprowadzili do eskalacji konfliktu, który już dawno powinien zostać rozwiązany. Sprawa druga - Bogatynia należy dzięki kopalni do ścisłej czołówki NAJBOGATSZYCH gmin w Polsce. Pytanie brzmi, czy gmina zainwestowała w jakikolwiek sposób w przyszłość i funkcjonowanie na czasy "po kopalni" - przecież i bez konfliktu kopalnia nie działałaby tam wiecznie?
Figo Fago2021.09.26 11:26
No proszę . Jeszcze jeden (cam ) który jest w stanie twierdzić , ze meteoryt tunguski uderzył w Rosję na polecenie PiS u
miki2021.09.26 17:34
Jest wiele obszarów w Polsce gdzie poziom wód gruntowych jest za niski (z powodu przemysłowych) na studnie ..problem rozwiązano ze 30-40 lat temu tanim wodociągiem ... dlaczego w 21 wieku gminy czeskiej w rejonie największego uprzemysłowienia (wiele czeskich kopalni odkrywkowych) nie stać na tani wodociąg ? Pani sędzia nie zapytała się byle górnika po zawodówce co to jest kopalnia i dlaczego jest obniżenie wód gruntowych ... to tłumacze jełopom : w każdym w miarę głębokim dołku i odkrytym i tupu szyb a na dole "rząb" zbierająca się wodę trzeba wypompowywać aby nie zlało czy to dołka (kopalnia odkrywkowa) czy szybowa (podziemna) więc od strony technicznej aby zabezpieczenie miał sens to by trzeba by było te pompy wyłączyć aby doszło do naturalnego zalania ... więc sam wstrzymanie wydobycia (a nie wyłączenie) pomp nic nie da ..ponadto naturalne zalanie trwała by kilak lat.. i dlatego tępactwo pani sędziny jest do potęgi 20 ... że elektrownia wytwarza 7% energii i daje zatrudnienie to jest problem wtórny podejrzewam że Czesi specjalnie w tej gminie nie zrobili wodociągu ..czy większej pompy głębinowej.. mamy 21 wiek a Czechy to nie biedna Afryka.. ale ich cwaniactwo wróci do nich prędzej niż się spodziewają..
rebeliant2021.09.26 11:11
Jak już wspominałem - lepiej będzie podjąć się ryzyka inwestycji w meliorację i infrastrukturę wodną i wyjść z tego jeszcze z zyskami.
CzescyDziałkowcyOgraliPolskiegoŁgarzaTysiąclecia2021.09.26 10:51
Łgarz Tysiąclecia Matełe Morawicker bez problemu mami, tumani i okłamuje ciemnotę katolicką w Polsce. Grupka czeskich działkowców nie dała się okpić temu PiSocjalistycznemu łachudrze. Licznik nastukał dziś 300.000 euro kary za Turów. Zapłacicie, zapłacicie... Jeszcze na klęczkach przyjdziecie skamleć o forsę na Nowy Nieład Uzębienia żoliborskiego dziada.
Anonim2021.09.26 11:11
użyteczni idioci gotowi zbrojnie wystąpić przeciw własnemu narodowi
Anonim2021.09.26 11:22
PiS to nie naród, PiS to zbieranina nieudaczników. Nikt kto występuje przeciwko głupocie nie występuje przeciwko własnemu narodowi tylko ten naród broni.
Anonim2021.09.26 11:25
kim ty jesteś totalny zasrańcu?
Portofino2021.09.26 11:21
Kieruj te obelgi pod adresem Czechów durniu. Jeżeli naprawdę chodziłoby o problemy z wodą jest to tylko 25 wiejskich domów, które można bez problemu podłączyć do wodociągu w Bogatyni. Oni jednak nie chcą się podłączać, chcą eskalacji sporu. Zła wola po czeskiej stronie jest ewidentna a jeżeli tak jest, to do żadnego porozumienia dojść nie może.
Anonim2021.09.26 11:24
Piszesz bzdury, ale w PiS - ie to standard.
Portofino2021.09.26 11:30
Udowodnij!
teczowe ufoludki2021.09.26 10:48
Wodne elektrownie szczytowo pompowe to jedyna dobra zielona energia. Panele i wiatraki to wszystko pieprzenie kotka zapomoca mlotka. Jesli ktos chce same panele i wiatraki to zapytam , a czemu od razu nie antygrawitacja?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.26 10:44
Takie są efekty lekceważenia sprawa międzynarodowych... A to że chcieliście pis , głosowaliście na pis , to teraz pis rządzi , a wy morda w kubeł i milczeć!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.26 12:24
Ludziska głosujcie na dupolizów brukselskich będzie lepiej.
Anonim2021.09.26 10:42
Dlaczego Polska nie występuje ze skargą do TSUE przeciwko niemieckim i czeskim kopalniom, usytuowanym blisko naszych granic. Przecież bardzo negatywne skutki ekologiczne tych kopalni są oczywiste. Należy natychmiast wstrzymać w nich wydobycie i na każdą z nich nałożyć wielomilionowe kary dzienne. Przecież to aż się samo prosi. No co rząd polski czeka? Trzeba natychmiast działać
Anonim2021.09.26 10:46
Jesteś naprawdę takim głupcem czy tylko płatnym trolle. Bo jak to pierwsze to wstyd dla twoich nauczycieli że wypuścili ze szkoły takiego "miszcza".
zaprzecz2021.09.26 11:00
Zaprzeczysz, że niemieckie i czeskie kopalnie smrodzą i trują mniej od polskich? Jeśli tak, to wstyd dla twoich zakłamanych nauczycieli, co dali ci mierną na świadectwach i przepuszczali z klasy do klasy jak również wstyd dla nich samych, ze takimi idiotami się okazali.
Anonim2021.09.26 11:19
Jesteś głupcem i niech tak zostanie. Każda elektrownia na węgiel brunatny zatruwa środowisko. W Turowie nie chodzi o elektrownie, ani kopalnie tylko o brak wody w czeskich wioskach. Twoja argumentacja to odruch obrażonego przedszkolaka gdy koledzy nie chcą się z nim bawić w piaskownicy.
Anonim2021.09.26 10:42
Wstaliśmy z kolan. Tak wygląda rzeczywistość gdy rządzą nieudacznicy. Polski rząd przegrał z grupką rolników z Czech.
Filip2021.09.26 10:30
Mateusz Morawiecki miał wiele miesięcy, żeby odwołać się od wyroku, czego nie uczynił. Jeśli ta sytuacja go przerasta, to powinien podać się do dymisji. Ten człowiek nie nadaje się na stanowisko premiera. Donald Tusk opluwany przez polityków z PiS-u rozwiązałby problem. Mateusz Morawiecki nie chciał spotkać się w Budapeszcie z premierem Czech, bo nie miał mu nic do zaoferowania? Jeśli Trybunał Julii Przyłębskiej orzeknie, że prawo TSUE nas nie obowiązuje, to Polska nie dostanie dotacji z Funduszu Odbudowy. Wyrok pokaże jakie są intencje obecnej władzy w stosunku do prawa unijnego. Czy jeśli wyrok TSUE jest korzystny, to akceptujemy, ale jeśli nie należy go sabotować? Politycy z PiS-u butni, zarozumiali, popadający w arogancję szkodzą naszemu krajowi. Możliwość polexitu jest całkiem realna.
B522021.09.26 11:34
POczytaj Czechy afera bocianie gniazdo to się dowiesz czy było z kim negocjować
xyz1232021.09.26 10:20
PIS-owi ciężko przełknąć fakt, że ograła ich grupka czeskich działkowców.
xyz1232021.09.26 10:40
to fakt anioniek złodzieju nicków i marny foliarzyno :)))