21.12.18, 18:32Zdj. Euranet Plus, CC BY SA 2.0, Flickr

Minister mocno o Timmermansie: FOBIA na punkcie Polski

Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości skomentował działania wiceszefa Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa wobec Polski i spór o praworządność w naszym kraju. 

„Jeden z komisarzy, który ma pewną fobię na punkcie Polski, wypowiada pewnego rodzaju rzeczy"- podkreślił Wójcik w wywiadzie dla portalu Gazeta.pl. 

Polityk wskazał, że dyskutując o praworządności, należałoby przyjąć "jakieś kryteria uniwersalne". Wiceminister sprawiedliwości ocenił, że takim wyznacznikiem nie może być Krajowa Rada Sądownictwa ani Trybunał Konstytucyjny.

W ocenie sekretarza stanu w MS, wiceprzewodniczący KE nie ma podstaw do pouczania polskiego rządu z dość prostego powodu- w kraju Timmermansa nie istnieje taka instytucja jak Trybunał Konstytucyjny. 

"Jeżeli chodzi o Krajową Radę Sądownictwa to w czterech krajach UE w ogóle jej nie ma"- wskazał wiceminister Wójcik, który zwrócił uwagę, że różne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają rozmaite systemy sądownictwa, stąd należy zostawić im pewną autonomię w działaniu. 

Czy rząd Zjednoczonej Prawicy wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości? Na to pytanie polityk odpowiedział:

"Będziemy reformowali wymiar sprawiedliwości, tak jak reformujemy"

yenn/Gazeta.pl, Fronda.pl