25.04.21, 12:49Kadr z filmu "Stan Zagrożenia"/YouTube - RMF24

Mocne słowa posła Suskiego: Dla ekipy PO katastrofa była czymś zabawnym i radosnym

- „Zdjęcia pokazują, że było to raczej dla ekipy Platformy coś zabawnego, radosnego, ta radość chociażby i na płycie lotniska, gdy widzieliśmy, jak panowie się śmieli, przekaz z konwentu, gdy Bronisław Komorowski był uradowany, że zostanie prezydentem i wchodząc do kancelarii, jeszcze bez potwierdzenia aktów zgonu już chciał przejmować raport WSI – to wszystko pokazuje, że te działania, które były bardzo wrogie wobec śp. prof. Lecha Kaczyńskiego były kontynuowane po śmierci” – stwierdził w programie „Woronicza 17” poseł Marek Suski.

Tydzień temu Telewizja Polska wyemitowała film Ewy Stankiewicz „Stan Zagrożenia”. Dziennikarka ukazała m.in. stan relacji polsko-rosyjskich przed Katastrofą Smoleńską i polityczny kontekst wyjaśniania jej przyczyn. W filmie zaprezentowano również zaniedbania ówczesnej władzy. Materiał oparto na dokumentach Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz raporcie technicznym podkomisji do planowego zbadania wypadku lotniczego. Autorzy zebrali liczne relacje i zeznania świadków, komentarze ekspertów i dokumenty.

Największe emocje wywołał fragment, w którym opowiedziano o skandalicznych kulisach przeprowadzania sekcji zwłok ofiar. Specjalista medycyny ratunkowej, który po katastrofie poleciał do Moskwy opowiedział, że polscy medycy nie uczestniczyli w samych sekcjach. Później okazało się, że przynajmniej 8 ciał spoczywało w niewłaściwych grobach. W filmie pokazano też zdjęcia ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, która miała dopilnować, aby wszystko odbywało się prawidłowo. Na jednym ze zdjęć była premier pozuje przy stole sekcyjnym, na kolejnym uśmiechnięta popija napój z filiżanki.

Sprawę poruszono w programie „Woronicza 17”.

- „Rzeczywiście te zdjęcia w ostatnim czasie wzbudziły bardzo poważną, emocjonującą dyskusję w Polsce, dlatego, że wówczas w 2010 roku słyszeliśmy zapewnienia, że wszystko jest dobrze, że wspaniale pracujemy, że ówczesny rząd pracuje nad wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej”

- zauważył Paweł Sauka z Kancelarii Prezydenta RP.

- „Dziś mamy sytuację taką, że coraz to nowe fakty pojawiają się w tym zakresie. Takie zachowania, które wówczas były, o których się dzisiaj dowiadujemy, napawają naprawdę dużą przykrością”

- dodał minister.

Podkreślił przy tym, że dokończenie śledztwa wciąż jest niemożliwe z uwagi na fakt, iż wrak rządowego samolotu pozostaje w Rosji.

Sprawę próbował bagatelizować poseł PO Jarosław Urbaniak, który stwierdził, że „nagonka na Ewę Kopacz jest żenująca”.

Poseł PiS Marek Suski wskazał, że ujawnione zdjęcia pokazują, w jaki sposób ówczesny rząd podchodził do wyjaśnienia katastrofy.

- „To zdjęcie pokazuje, w jakiej atmosferze odbywało się badanie katastrofy, badanie zwłok i jednocześnie to, co tutaj propaganda Platformy mówiła i robiła, opowiadając o przekopaniu na metr ziemi, o tym jak ramię w ramię pracowali nad rozpoznawaniem zwłok”

- mówił.

- „Zdjęcia pokazują, że było to raczej dla ekipy Platformy coś zabawnego, radosnego, ta radość chociażby i na płycie lotniska, gdy widzieliśmy, jak panowie się śmieli, przekaz z konwentu, gdy Bronisław Komorowski był uradowany, że zostanie prezydentem i wchodząc do kancelarii, jeszcze bez potwierdzenia aktów zgonu już chciał przejmować raport WSI – to wszystko pokazuje, że te działania, które były bardzo wrogie wobec śp. prof. Lecha Kaczyńskiego były kontynuowane po śmierci”

- dodał.

Zauważył, że do dziś powtarzane są kłamstwa o tym, że ktoś wszedł do kabiny i zmuszał pilotów do lądowania.

- „Pamiętamy, jak został przyjęty niby polski raport dokładnie powielający kłamstwa raportu pani Anodiny, i to wy ( do polityków PO – red.) bardzo polubiliście panią Anodinę, powtarzając po niej kłamstwa”

- stwierdził.

Poseł Suski zaznaczył, że wkrótce opublikowany zostanie końcowy raport podkomisji Antoniego Macierewicza. Na podstawie tego raportu opublikowano już film, który przedstawia niezbite dowody, iż do katastrofy doszło wskutek eksplozji. Teraz, jak podkreśla polityk, pozostaje ustalić, kto odpowiadał za tę eksplozję.

kak/TVP Info, niezależna.pl

Komentarze

Na obiad ruskie pierogi???2021.04.25 19:49
Kempa obrażona na pytanie o obiad po katastrofie smoleńskiej. "Infantylne" i "bezczelne" - Proszę popatrzeć sobie na tę Kempę. Czy ktoś taki wytrzymałby jeden dzień bez obiadu bez względu na okoliczności? Pewnie że nie. Ale Ewa Kopacz nie mogła nawet kawy przez kilka dni wypić. Obecny tam Macierewicz zarządził spożycie obiadu przygotowanego wcześniej przez Rosjan, bo przecież nie mógł się zmarnować, a później całe towarzystwo załadował do pociągu. Podczas drogi powrotnej nakazał pozasłaniać w wagonach wszystkie firanki. Był bowiem święcie przekonany, że Rosjanie przy torach zainstalowali wcześniej snajperów i wyrzutnie RPG, by go ustrzelić przez okno. Bo w jego mniemaniu to on był przecież dla Rosjan najważniejszym celem...
Anonim2021.04.25 17:51
ciekawe czy ruscy mają jakieś ostrzejsze zdjęcia z ewką ...
Po 11 ...2021.04.25 19:12
Mają zdjęcia uśmiechniętego Lecha z prosektorium.
Suski2021.04.25 17:38
To mówię do was ja Marek Suski szef rady programowej Polskiego Radia. "Wiesz co robi to Polskie Radio? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Radio na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym Radiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas przejęte i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest Radio społeczne(...), które sobie zgnije, do jesieni przy naszych redaktorach ..." Pod nadzorem perukarza...
Anonim2021.04.25 16:44
Gdyby nie katastrofa to PiS nadal by miało 20-25%.Po katastrofie poparcie dla PiS poszybowało w górę ku radości Kaczyńskiego i Suskiego.Taka prawda,nikt nie zaprzeczy.
Anonim2021.04.25 17:27
nie zapominaj ze dzieki katastrofie o wlos przedluzyli by pisowska prezydenture, lech byl bez szans .. wiele osob dalo sie nabrac na pokojowa twarz jaroslawa.. dobromir sosnierz jako jedyny szybko przewidzial co bedzie pare tygodni po tym gdy kazdy z kazdym sie calowal
dobromir nostradamus sosnierz2021.04.25 17:29
https://www.youtube.com/watch?v=UAcmmfzjonU
Anonim2021.04.26 9:41
Smoleńsk - Eksperci używając wyższych częstotliwości odczytali dodatkowe 30% więcej informacji z rejestratora głosów z Tupolewa. Ekspertyza ma charakter poufny i została opracowana na potrzebny Prokuratury Polskiej. Dokument został ujawniony przez Radio TOK FM. Prokuratura pod przewodnictwem Z.Ziobry wszczęła energiczne śledztwo w sprawie wycieku ekspertyzy ( rewizje nad ranem w domach ekspertów-biegłych). - "Generał Błasik do końca przebywał w kabinie pilotów i energicznie wydawał polecenia pilotom ! Szef Protokołu Lecha Kaczyńskiego wymuszał lądowanie w Smoleńsku".
Anonim2021.04.25 15:19
Nie odkryta prawda o Smoleńsku to rocznica hańby Narodowej? Który cywilizowanych krajów by sobie na to pozwolił na taką hańbę, jak Polska?
Kaczka basta!2021.04.25 15:04
To dlaczego nie przyjęli do partii Sasina i... chyba nade wszystko Jarka?
fdf2021.04.25 14:49
Człowieku, aby do wyborów.
Albert2021.04.25 14:05
To są faktycznie mocne słowa. Udowadniają niezbicie, że pisiorstwo jest w stanie posunąć się do każdego łajdactwa, kłamstwa, oszustwa i być absolutnie kanalią ekstremalną, byle tylko przy korycie się znaleźć - i wycyckać to koryto do zera wycierając sobie parszywe mordy bogiem, ojczyzną i wszystkim co tylko się da.
Adam2021.04.26 4:49
Kto z PiS pojechał jak pani Kopacz do Rosji pomagać rodzinom ofiar w identyfikacji zwłok i składania fragmentów rozczłonkowanych ciał ? Bardzo proszę o podanie konkretnych nazwisk! Taniec na trumnach trwa nadal.A możne by tak zdjęcie tych co rosyjski obiadek jedli z apetytem zaraz po katastrofie. Temat zastępczy nic nie wnosi do obecnej sytuacji. Na siłę szuka się czegoś co mogłoby dać kilka punktów w sondażach.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.25 13:54
Wykaz zamachu ! ! ! oczywiście przy ogłaszaniu niżej wymienionych ustaleń zawsze to była ta jedyna najprawdziwsza przyczyna "zamachu"! No to zaczynamy : 1. sztuczna mgła, 2. elektromagnes, 3. fałszywe radiolatarnie, 4. fałszywe APM-y, 5. meaconing, 6. bomba paliwowa, 7. zestrzelenie rakietą, 8. lądowanie na ziemi, a następnie wybuch, 9. dobijanie rannych, 10. bezgłośny helikopter podmieniający wrak, 11. sztuczny hel, 12. strącenie bronią EMP, 13. "dwa wstrząsy", 14. pancerna brzoza, 15. maskirowka, 16. wybuchowa farba, 17. bomba termobaryczna, 18. wybuchy wielopunktowe....." 19. nie było półbeczki, 20. była półbeczka po odłączeniu tyłu kadłuba, 21. zdalna blokada lotek, 22. Macierewicz: "samolot został obezwładniony na 15 metrach" 23. Nowaczyk: "samolot rozpadł się na 36 metrach", 24. Rońda: "samolot nie zszedł poniżej 100 metrów" 25. trotyl, 26. nitrogliceryna, 27. wybuch w salonce, 28. dwa wybuchy, 29. trzy wybuchy, 30. pękające parówki w mikrofali oraz miażdżona puszka po piwie "Lech" świadczą że był wybuch, 31. Macierewicz: "ekspertyza czarnych skrzynek potwierdza, że uderzenia w brzozę nie było", 32. ktoś majstrował przy skrzydle przed wylotem, 33. bombę podłożono w Samarze, 34. wybuchowe drzwi, 35. trotyl odkryty na całym samolocie, 36. Macierewicz - bomba taka jakiej używają lewaccy terroryści, 37. błędne naprowadzenie i eksplozja, 38. c.d.n 31 grudnia...
M2021.04.25 13:44
Niezbite dowody. Na co?
Piotrek2021.04.25 14:49
Na to, że nikomu nie zależy na wyjaśnieniu przyczyn tej katastrofy. Liczy się polityczny taniec na trumnach.
Anonim2021.04.25 13:34
"Poseł Suski zaznaczył, że wkrótce opublikowany zostanie końcowy raport podkomisji Antoniego Macierewicza" - żadnego wstydu nie macie tow. Suski? Ż A D N E G O !
Anonim2021.04.25 13:43
Ten "oczekiwany" raport podkomisji Macierewicza możecie sobie wsadzić, i tylko przez grzeczność nie powiem gdzie?
Anonim2021.04.25 13:44
Stankiewicz: Macierewicz jest w chórze winnych za to, że po kilkunastu latach mamy zbrodnię bez kary ........... https://www.youtube.com/watch?v=SzJu9irXqdA
Anonim2021.04.25 13:45
Ewa Stankiewicz: Przewiduję, że niebawem podobna zbrodnia do smoleńskiej zostanie popełniona ....... https://www.youtube.com/watch?v=ziEel1c9f90
jan kowalski2021.04.25 13:50
samemu najlepiej się wie co się planuje
Anonim2021.04.25 15:21
masz coś do red. Stankiewicz? nie pasują ci słowa prawdy?
wers2021.04.25 13:34
Pull up! Pull up! Terrain ahead!
Po 11 ...2021.04.25 13:25
Mocne słowa? Nie to horrendalnie głupie, świńskie, po prostu pisowskie słowa. Samozaoranie.
AAAtomek2021.04.25 13:22
Jak to jest, jest katastrofa, ginie prezydent i kilkadziesiąt innych osób, a setka zwolenników PiS z Macierewiczem idą sobie na obiad i tak sobie konsumują???
wers2021.04.25 13:28
Jak to jest, ginie elita polskiego Narodu w Smoleńsku a taki wiecznie zatroskany troll jak ty ciągle i obsesyjnie powiela kłamstwa i narrację Rosjan i ich polskich pomagierów medialnych?
Doradca2021.04.25 13:31
Doradca Prezydenta RP Paweł Sałek stwierdził, ze Katastrofa smoleńska była największą tragedią jaka spotkała Polskę po II wojnie światowej! Otóż nie, bo największą tragedią po II WŚ jest obecna pandemia, a jak ten pan tego nie zauważył to nie powinien być doradcą.
AAAtomek2021.04.25 13:44
Gdybym był 28 km od miejsca tragedii to zainteresowałbym się i pojechałbym ratować, przypilnować miejsca katastrofy, zamiast iść na obiad? No ale cóż, nie jestem z PiS, w PiS ani za PiS... ps. Czy to ta restauracja? https://pl.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g672719-d4297448-Reviews-Shafran-Smolensk_Smolensky_District_Smolensk_Oblast_Central_Russia.html
anonim2021.04.25 15:21
AAAtomku, słaby argument. Poza tym link też słaby. Postaraj się więcej. A póki co nad narracją rosyjską musisz jeszcze popracować, bo jak na razie to ocena mierna.
AAAtomek2021.04.25 15:36
Podaj dokładny link do tej restauracji.
anonim2021.04.25 16:03
Powołałeś się na coś to udowodnij to sam. Jak na razie słabo ogarniasz temat. Raczej ktoś ci podpowiada co masz napisać. Za bezmyślność ocena niedostateczna.
M2021.04.25 13:46
Rzeczywiście poszli na obiad. I sami to przyznają. Gdzie tu powtarzanie narracji rosjan.
Anonim2021.04.25 13:18
Pośle Suski, obie formacje polityczne tj. PiS i PO są odpowiedzialne za to, że do tej pory nie znamy prawdy o Smoleńsku, a ewentualne osoby odpowiedzialne za tragedię, śmieją się nam prosto w pysk? Na Pana miejscu, a szczególnie na miejscu Jarosława Kaczyńskiego, spaliłbym się ze wstydu? nie śmiałbym się Polakom pokazać na oczy? jesteście perfidnie ohydni? jak śmiecie przerzucać się na naszych oczach swoim politykierstwem i nieróbstwem?
­2021.04.25 13:18
Suski nie grzeszy inteligencją.
Katarzyna2021.04.25 13:28
Susi czekam na ciebie, toja Katarzyna Wielka !
Grizzly2021.04.25 13:16
Suski znowy pier doli głupoty a tępi wyborcy pisiorów mu wierzą
Grizzly2021.04.25 14:56
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Grizzly2021.04.25 15:09
Nieprawda! To mój nick! PiSowski członku! Zawsze był mój a nie twój.
Grizzly2021.04.25 22:42
Won bezczelna mendo złodziejska! Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.25 13:15
są w sieci zdjęcia z pogrzebu jadwigi kałczyńskiej, na których można zobaczyć uśmiechniętą mordę rydzyka, szMacierewicza, brudzińskiego i i kilku innych (p)osłów PiS! przygłup siusin patrząc na te zdjęcia też by stwierdził że pogrzeb matki żoliborskiego szczocha był dla nich czymś zabawnym i radosnym?
zorro2021.04.25 13:04
Dla nikogo nie była. Po co Pan tak mówi?
Trupia Voń Prezesa2021.04.25 13:03
Co ten Suski pitoli?
janon2021.04.25 13:01
zrobiliście z katastrofy szopkę dla własnych korzyści -chieny
Anonim2021.04.25 13:06
To tak jak twój polonista z ciebie.
Piotrek2021.04.25 12:58
Zabawny i radosny to jest poseł Suski.