09.03.17, 13:29Fot. MON

MON nie kupi na razie samolotów dla VIP-ów

Ministerstwo Obrony Narodowej odrzuciło dwie oferty na dostawę średnich samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Złożyły je firmy Glomex i Boeing.

Jak wyjaśniono w komunikacie ministerstwa, oferta firmy Boeing o wartości około trzech miliardów 440 milionów złotych brutto została odrzucona ze względu na błędy formalno-prawne - ważność oferty była uwarunkowana przez wykonawcę koniecznością dokonania zmian w zapisach umowy. Oferta firmy Glomex, o wartości około dwóch miliardów 660 milionów złotych brutto, została odrzucona ze względu na błędy formalno-prawne, a także fakt, że nie została zabezpieczona wadium i złożona przez podmiot niezaproszony do składania ofert. Obaj wykonawcy zaproponowali w ofertach wstępnych samoloty Boeing B737 w wersji z salonem.

Samoloty średnie do przewozu VIP-ów, które chce kupić MON, mają mieć nie mniej niż 132 miejsca pasażerskie - dla samolotu używanego w konfiguracji pasażerskiej - i nie mniejszej niż 65 - dla samolotów nowych w konfiguracji z salonem. Zasięg używanego samolotu średniego zapewnia lot transatlantycki z jednym międzylądowaniem, natomiast nowy samolot z 30 pasażerami na pokładzie może pokonać trasę Warszawa - Nowy Jork bez międzylądowania.

krp/IAR, Fronda.pl