11.04.19, 21:30zdj. screen Youtube

'Możemy stawiać tysiąc pomników...' Gorzka refleksja Gadowskiego na temat Smoleńska

W najnowszym "Komentarzu Tygodnia" dziennikarz śledczy i publicysta, Witold Gadowski odniósł się m.in. do 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej, którą obchodziliśmy wczoraj, a także- do strajku nauczycieli. 

"Pomniki nie zapełnią wielkiej luki, która zieje z oczekiwania na prawdę. Najlepszym pomnikiem dla ofiar katastrofy smoleńskiej jest prawda, a do prawdy mamy prawo my wszyscy"- podkreślił Gadowski, odnosząc się do kwestii katastrofy smoleńskiej i prac nad wyjaśnieniem jej przyczyn. 

„Możemy stawiać tysiąc pomników, możemy zrobić tysiąc audycji wysławiających ludzi, którzy tam zginęli, ale dopóki nie wyjaśnimy prawdy, to jest to kpina z ofiar”-stwierdził publicysta. Gadowski przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość rządzi już prawie cztery lata. 

"Na ich sztandarach wypisane było: żądamy prawdy o Smoleńsku. I co? Czy teraz prawdy o Smoleńsku żądają już tylko zwykli obywatele, a wy gracie o władzę?"-pytał Witold Gadowski, który wspomniał swoją rozmowę z prof. Wiesławem Biniendą. Dziennikarz podkreślił jednak, że z tej rozmowy wynika wyłącznie... "pesymizm". W tym kontekście autor "Komentarza Tygodnia" wskazał na "pewną dezorganizację pracy nad wyjaśnieniem tej katastrofy, pewne rozdwojenie pomiędzy prokuraturą, która prowadzi swoje śledztwo a podkomisją prowadzoną przez Antoniego Macierewicza". 

"To trochę niepoważne jak na poważne państwo. Warto byłoby, żebyśmy skupili się i chociaż tę jedną sprawę do końca wyjaśnili, skoro dzieje III RP, a właściwie „Republiki Okrągłego Stołu”, to ciąg niewyjaśnionych zagadek, afer oraz śmierci"-ocenił publicysta. 

Odnosząc się z kolei do strajku nauczycieli, Witold Gadowski zastrzegł, że nie ma zamiaru „strzelać w chórze propagandystów" do pracowników oświaty. Dziennikarz zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, jak ciężka i jak źle opłacana jest ta praca, co więcej, nauczyciele nie cieszą się "należną estymą w naszym społeczeństwie". Zdaniem Gadowskiego, wiąże się to po części również z ich zarobkami. 

"Jak się źle płaci, to otrzymuje się złą edukację. Zadałbym panu Broniarzowi tylko jedno pytanie. Dlaczego nauczycielskie środowisko jest ubezpieczane przez Nauczycielską Agencję Ubezpieczeniową państwa R.? Czyżby był to najlepszy broker oferujący ubezpieczenia, a może są jeszcze inni? Na jakiej zasadzie wyłania się ubezpieczyciela dla całego środowiska? Nie ukrywajmy, to są duże pieniądze, więc warto poznać kulisy tych działań. (…) Przejrzystość finansów publicznych, a takie finanse to też pieniądze ZNP, jest wartością, której nie wolno pomijać w konstruowaniu normalnego państwa"-wskazał. 

Witold Gadowski poczynił również bardziej ogólną refleksję na temat polskiej polityki. Przywolał w tym kontekście teorię Kazimierza Dąbrowskiego, wybitnego polskiego psychologa i psychiatry, nazwaną "dezintegracją pozytywną". 

"Chodziło o to, że ktoś, kto ma świadomość, ład wewnętrzny ułożony na poziomie młodzieńczym, musi przeżyć moment kryzysu, załamania się wszystkiego, aby przejść na wyższy stopień integracji wewnętrznej"-wyjaśnił publicysta, zastanawiając się, czy można mówić w tym kontekście również o naszym życiu politycznym. 

"Czy nie czas, aby 30 lat po PRL nastąpiła dezintegracja pozytywna polskiego świata polityki i abyśmy się wyrwali z tego chocholego tańca pomiędzy PO i PiS-em oraz innymi ugrupowaniami, które roszczą sobie pretensje do wyłącznej własności na polski patriotyzm? Czy nie czas, żeby głos tych ludzi, którzy są totalnie zawiedzeni rzeczywistością, a chcieliby głosować patriotycznie, został wreszcie wysłuchany? Żeby nie byli zakładnikami mniejszego zła? (…) Jest czas na to, żeby wszyscy ci, którzy zakazili polską politykę odeszli, a do głosu doszło nowe pokolenie"-stwierdził autor "Komentarza Tygodnia".

yenn/Youtube, Fronda.pl

Komentarze

rotaiwA ketnA2019.04.12 12:27
Prawda jest taka- śmiało się nie zmieścili.
czytacz opini2019.04.12 9:42
Niby rozsądny,a romantycznie naiwny....,polityka zawszy była i pozostanie zakażona,jak nie tym ,to tamtym,to jej natura....Mityczne "nowe pokolenia",ktore niby odmienią stan rzeczy,to infantylna naiwność....,a żeby nie glosować na "mniejsze zło',co dotyczy prawie kazdego,należałoby glosować na siebie....,wiec do dzieła..;)))
dopóki nie wyjaśnimy prawdy?2019.04.12 3:04
Witek, do jakiej prawdy ty chcesz dochodzić? - Czy ty jeszcze nie wiesz, że w każdej sprawie ‘prawda’ jest pojęciem względnym? Religia Smoleńska ma, i mieć będzie, swoich gorliwych wyznawców, ateistów i agnostyków, i tak już zostanie po wsze czasy. Głęboko wierzący już wszystko wiedzą, natomiast agnostycy domagają się dostarczenia naukowych badań (niezależnego badania faktów), rzeczowych dowodów, wnikliwej analizy, i końcowego raportu, a nie ‘prawdy’, bo różne ‘prawdy’ to już mamy - mamy prawdę Tuskową, mamy prawdę Macierewiczową, i mamy wiele innych prawd. Agnostycy nie chcą kolejnej prawdy (interpretacji fragmentarycznych faktów) – agnostycy chcą rzeczowego końcowego raportu, a interpretacji faktów dokonają sami. Nadal nie ma wraku, nie ma komisji międzynarodowej, nie ma końcowego raportu, a rzekomi zamachowcy na wolności popijają piwko. Antek ostatnio chlapnął, że końcowy raport będzie w 2020r. Oczywiście, wierzących to zadawala, ale agnostyków nie, bo wiedzą, że Antek liczy na wygranie tegorocznych wyborów, a później jakoś to będzie, czyli, wierzący nadal będą cierpliwie czekać, a w międzyczasie niewierzących, za niedowiarstwo, będzie można opluwać. Jeżeli ktoś słuchał Jarka tegorocznej przemowy to wie, że Jarek po raz pierwszy nie użył zwrotu ‘dochodzimy do prawdy’, a Antek nie był już ‘wojownikiem o prawdę smoleńską’. Tak, Jarek nareszcie załapał, że ‘prawda’ jest pojęciem względnym.
Siergiej Nagant2019.04.12 5:30
Lecz mord i eksplozje były,a to było już kilka godzin po zamachu widoczne.Teraz tylko komplet dowodów technicznych,jak z malezyjskim samolotem i można występowac do trybunalów o ściganie zabójców,zarówno w Rosji i w Polsce.
2019.04.12 9:22
„Lecz mord i eksplozje były,a to było już kilka godzin po zamachu widoczne”. Nie ma czym się chwalić, że kilka godzin po fakcie wiedziałeś o przyczynie, bo są od ciebie lepsi - oni już wiedzieli wszystko nawet zanim to się stało. Takich jak ty to Antek uwielbia.
Stanislaw znad Dunajca2019.04.12 6:11
"Religia Smoleńska ma, i mieć będzie, swoich gorliwych wyznawców" Takie Twoje stanowisko bardzo przeszkadza w poznaniu prawdy. Czujesz się współwinny? Do tej mafii przynależysz?
2019.04.12 9:43
„Takie Twoje stanowisko bardzo przeszkadza w poznaniu prawdy” To znaczy, że co? że ja utrudniam Antkowi napisanie raportu? opamiętaj się. Co jedynie to możesz winić PiSiakow bo już kilka godzin po katastrofie oni ‘znaleźli’ winnego – Tuska, a to oznacza że już dalej nie trzeba szukać. Poza tym PiSiaki otwierając tak zwaną z podkomisję, dali powód Putinowi, aby wraku nie wydawać, bo tak jak oni mówią Polacy jeszcze im pytania zadają a więc śledztwo nie jest zakończone i wraku он не будет.
Maz2019.04.12 1:32
Szanuję p. Gadowskiego (za, że tak powiem, przeszłe dokonania i myśli), ale o co właściwie ma Pan pretensje? I do kogo? Że do głosu "mają prawo" dojść inni? To niech dochodzą. Ktoś zabrania? Jeśli ma Pan jakieś nadzwyczajne moce nakłonienia ludzi do brania władzy w swoje ręce, to proszę to robić. Póki co, to tylko zauważyłam jakiś czas temu (a nawet dawno temu),że w proteście przeciw komuś i czemuś zniknął Pan z mediów publicznych. Gdzieś tam napisano (a może to niepradwa?), że zaprotestował Pan przeciw temu, że te media nie są takie, jak by Pan chciał. Pana prawo, oczywiście. Ale tak to bywa w życiu i w polityce szczególnie, że nieobecni nie mają racji. Co najwyżej mogą sobie w zaciszu swojej kuchni ponarzekać i nic więcej. Nikt ich nie usłyszy i nikogo do niczego nie pociągną. Wyraża Pan żal o nieobecność tych "innych" w polityce, a sam Pan zdezerterował. A w polityce są ci, których ludzie wybrali. To proste. Ma Pan żal, że ktoś kogoś wybrał? Niech Pan wybiera, kogo Pan chce, jeśli znajdą się do Pana podobni, to będzie ich (nas?) więcej. To też proste. Nie ma potrzeby tracić czasu na jałowe i bezproduktywne żale.
Anna Barbara2019.04.12 0:33
Póki co, wszyscy którym zależy na Polsce powinni popierać PiS, bo alternatywy nie ma, podobnie jak nie ma idealnego rządu, czy idealnej partii rządzącej, czy idealnych ludzi. A polityka tym się różni od publicystyki, że dźwiga o wiele większą odpowiedzialność. Mądrość polityki polega na znalezieniu odpowiedniego momentu na pewne działania, a nie na biciu piany i wykrzykiwaniu choćby najbardziej prawdziwych rzeczy.Nie ma alternatywy dla PAD, który wygłasza dobre przemówienia, ale politykiem jest mniej niż miernym. On stoi zapewne za ukryciem Komisji Smoleńskiej, bo Macierewicza nie znosi i ciągle się łudzi, że z totalną opozycją można po dobroci.On o Komisji nie wspomina, zawsze tylko o prokuraturze. To bardzo, bardzo przykre.
Ladema2019.04.11 23:40
Pan Gadowski chyba się trochę stacza.... a tak dobrze mówił...
Spiepszaj dziadu2019.04.12 12:29
Czyli jak już nie mówi zgodnie z linią partii to się starcza? Oj wy pisuarki to macie mocno zryte berety. To samo było z ostatnim frondelkowym idolem, niejakim cejrowskim. Wystarczyła jedna krytyczna wypowiedź i już stał się "wrogiem (ciemnego) ludu".
Stanislaw znad Dunajca2019.04.11 22:21
Prawda o Smoleńsku, jak zostanie dopracowana, ma zabrzmieć w przyszłym roku, na dziesięciolecie. To zapowiedziano. A o władze też trzeba walczyć, bo jak ją przejmą ci specjaliści od rozbiórki Polski, to i Polska, i prawda mogą być zaprzepaszczone.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.11 22:34
Prawdy się nie "dopracowuje". Prawda jest taka jaka jest. Dopracowuje się tylko propagandę, szachrajstwa, kłamstwa. A kłamstwa "to jest to kpina z ofiar” PiS kpi z ofiar od lat.
Marian2019.04.12 8:05
Myslalem ze Ty tylko troche zbladziles,ale Ty swiadomy dywersant
Stanislaw znad Dunajca2019.04.11 22:34
ZNP - tak, to prawda. Jest niesamowicie uzależniony politycznie i ideologicznie. Dla mnie jawi się jako zespolenie ideologii dawnego NMP, TKKŚ i SAiW. Na własnej skórze przeżyłem skutki tego bezwstydnego zespolenia - w latach licealnych byłbym to przepłacił "zniknięciem" za Kołem Podbiegunowym: na Workucie albo Kołymie (opisałem to na innym miejscu!).
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.11 23:53
"na innym miejscu" to rusycyzm składniowy. Tak wyłazi skąd kto jest :))