23.12.18, 20:30

Ostry spór z Muzeum Auschwitz. Wkroczył Piotr Gliński

Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych nie otrzyma oficjalnego zaproszenia na obchody rocznicy wyzwolenia byłego obozu - poinformowało w sobotę Muzeum Auschwitz. Jak podaje, powodem decyzji ma być „bolesny incydent” z ubiegłorocznych uroczystości.

Nie wiadomo, o jaki dokładnie ,,incydent'' chodzi. Według samego Stowarzyszenia powodem braku zaproszenia stało się posiadani w ubiegłym roku na obchodach rocznicy biało-czerwonej flagi. Dyrekcja Muzeum Auschwitz jednak temu zaprzecza, wskazując, że nie ma zakazu wnosznia na teren Muzeum flag i chodzi o inne wydarzenie. Dyrekcja wskazuje też, że brak zaproszenia nie oznacza wykluczenia z obchodów, bo przyjechać cały czas można.
 
„Z przykrością i niedowierzaniem informujemy, że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy oficjalne pismo z Muzeum Auschwitz, z którego wynika wykluczenie Rodzin Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych” – napisali w piątek na facebooku przedstawiciele Stowarzyszenia, jako winnego wskazując dyrektora Muzeum, Piotra Cywińskiego.
 
„Muzeum (czytaj dyr. Cywiński) ukarało nas tą decyzją za jedną biało-czerwoną flagę, która tak strasznie +przeszkadzała+ na ubiegłorocznej uroczystości” – napisano. 
 
„Kłamstwem pierwszym jest sama sprawa flagi. Na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz nie obowiązuje zakaz wnoszenia flag i nie ze względu na wniesienie flagi delegacja Stowarzyszenia nie otrzyma oficjalnego zaproszenia” – napisało z kolei samo Muzeum Auchwitz.
 
Jak podano dalej, chodzi o krytyczne komentarze Stowarzyszenia pod adresem dyrekcji Muzeum.
 
W całą sprawę włączył się minister kultury Piotr Gliński, wskazując, że zachęca obie strony do spotkania i porozumienia - i zamierza taką rozmowę zorganizować.
 
bb/tvp, facebook