21.11.19, 08:15Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Nie tylko NATO. Dr Jerzy Targalski: Trzeba nastawić się na sojusze dwustronne

Emanuel Macron nie przesadził” - powiedział dr Jerzy Targalski odnosząc się do słów prezydenta Francji na temat NATO. W wywiadzie dla „The Economist” Macron mówił o braku przywództwa USA oraz „martwicy mózgu” NATO. Wyrażał także wątpliwość co do efektywności art. 5 traktatu waszyngtońskiego.

Jak stwierdził Targalski w rozmowie na antenie Polskiego Radia 24:

Zgadzam się z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, że <<sojusz polsko-amerykański jest żywy>>, ale nasz sojusz z USA i NATO to dwie różne rzeczy”.

Dalej dodawał, że w NATO brak wspólnych wartości oraz interesów. Jak ocenił:

Jeżeli, załóżmy, Rosjanie nas atakują, czy wojska francuskie i niemieckie przyjdą nam z pomocą? Moim zdaniem, nie”.

Dalej dodał:

Jeżeli by doszło do momentu, w którym trzeba by było działać, to założę się, że działań by nie podjęto, jedynie by debatowano”.

Stwierdził też, że jest przekonany co do tego, że w razie agresji Rosji Francja i Niemcy nie kiwnęłyby nawet palcem, a co więcej – ze strony Niemiec można byłoby zdaniem dr Targalskiego spodziewać się sabotażu.

To, że sojusz będzie trwał, to nie znaczy, że będzie zdolny do życia. Trzeba nastawić się na sojusze dwustronne”

- oceniał rozmówca.

Wskazał, że jeśli chodzi o Polskę, to najważniejszy jest sojusz z USA oraz państwami skandynawskimi.

dam/polskieradio24.pl,Fronda.pl

Komentarze

YES2019.11.21 18:29
jedyny sojusz dla Polski na dziś do PL-USA-GB, a potem Trójmorze lub Międzymorze. Inna opcja to oszukiwanie siebie.
Zenon2019.11.21 18:12
A ja bym pierdyknął jakiś sojusz trójstronny. Ciekawe co na to Targalski? Może będąc w takim sojuszu to wcale nie będziemy potrzebowali armii? Zamiast bawić się w sojusze, trzeba się po prostu zbroić, zbroić i jeszcze raz zbroić... zamiast pierniczyć głupoty.
Franz2019.11.21 13:14
Gada jak "ruska onuca" z konfederacji?!
Konfederata2019.11.21 16:18
Zaczyna przebąkiwać:) hehehehe jest udany ten jegomość naprawdę!
Wies2019.11.21 13:10
Jeszcze raz namawiam do sojuszy z sąsiadami na zasadzie wspólnego interesu. Państwa skandynawskie też są zagrożone przez ruskich. Targalski ma rację. W tej chwili agentura wpływu w niektórych krajach NATO jest tak mocna że NATO się chwieje. Oczywiście trzeba to naprawiać ale szukać też bezpośrednich relacji z tymi w NATO którzy nie sympatyzują z ruskimi i mają z nimi ciągłe problemy. Basen Morza Bałtyckiego to bardzo ważny rejon dla nas , przypominam że mamy 440 km granicy morskiej i ruskich w Królewcu. Na pewno nie powinniśmy tworzyć sojuszy z Chinami, Kubą, Koreą Płn i tego typu państwami o ustrojach i cywilizacjach typu samodzierżawie.
Jasiek2019.11.21 12:35
Dwadzieścia lat stracone dla polskiego wojska, dla kultury posiadania broni. Roztrwoniliśmy lub przeżarliśmy to, co uzyskało się wypracować rękami Polaków. Dzięki rządom PO+PIS dziś polska armia walonkami stoi, bowiem ten nieliczny sprzęt wojskowy nie jest zdolny do prowadzenia działań obronnych. Nielicznych Polaków wzywających rządzących do przeglądu strategicznych sojuszy i natychmiastowej naprawy sytuacji w wojsku nazywa się ruskimi onucami. Dokąd zmierzasz Polsko?
Jasiek2019.11.21 12:06
Co dziś znaczy słowo - sojusz? Polska już liczyła wielokrotnie na sojusze, i efekt był zawsze ten sam,opłakany, bo nasi "sojusznicy" nie tylko nie pomagali, ale jeszcze rozgrywali Polaków do własnych celów, przelewaliśmy w ich imieniu najcenniejszą polską krew, i zostaliśmy przez "sojuszników" porzuceni, wyrzuci, wypluci. Dziś, dalej nieustannie marzymy o sojuszach i sojusznikach. Oddajemy im naszą ziemię, wiwatujemy na ich cześć, aby to oni walczyli o naszą wolność. Kuriozum. Mówią nam, że dziś już mamy lepszych sojuszników, sprawdzonych w zaprowadzaniu demokracji, wiernych, no właśnie, komu wiernych, i w czyim interesie działających? Tylko dobry człowiek z bronią może zatrzymać złego człowieka z bronią. Chcesz mieć pokój, to szykuj się do wojny. Sam się szykuj.
IOIO2019.11.21 11:08
Kazdy kto ma skłonności prokacapskie, jest tylko kmiotkiem. Tak, tak braunowe ćwoki, wielbiciele walonek
tryr2019.11.21 10:33
tow Grigorij Braun jest zaciekle przeciwny sojuszowi polsko-amerykańskiemu
Michał Jan2019.11.21 10:41
Tow. Tryr powtarza tylko to, co mu na masówce do łba włożyli.
Jasiek2019.11.21 12:19
jak można tak łagać? p. Braun pyta amerykańskie dowództwo, jakie są ich plany operacyjne na wypadek agresji Rosji na Polskę, i jaką rolę na pełnić polska armia, jaka by ona nie była w tej obronnej operacji wojskowej. I jak należy się domyślać, bo amerykańskich zamiarów mocarstwowych nie znamy w utrzymaniu nowego światowego porządku (NWO) i roli, jaką wyznaczyli Polsce i Polakom w tym wojennym teatrze. Z góry wiadomo, że amerykanie nie walczą na sojowej ziemi. Czy znowu mamy tylko wykrwawić się, przelać polską krew młodych Polaków, ponieść w ludziach i zrujnować terytorium Polski.
Tadeusz 2019.11.21 10:26
Halo Halo, szukamy sojuszników. Proszę o oferty. Może Chorwacja albo Słowacja w ramach trójmorza? Może Finlandia? Może Hiszpania? z kim jeszcze nie śniliśmy o potędze? Mamy do zaoferowania, brak kapitału, brak technologii, brak surowców ale za to nie lubimy Rosji i Niemiec i jesteśmy katolikami. Kto wyśle swoje dzieci aby broniły Siedlec przed ciężkimi dywizjami Putina lub Merkel? Nie ma chętnych? No to może Amerykanie? To, że Kurdów zostawili to wcale nie znaczy, ze nas też mogliby zostawić tak jak w Jałcie. No, geostratedzy wymyślajcie sojusze. Korea Południowa ma nowoczesną Armię może wyślą 3 dywizje do obrony Polski? Japonia a może Chiny? W sumie to Nowa Zelandia i Australia mają silne Armie może z nimi zawiążmy sojusz? Argentyna, Brazylia, Meksyk.
Jasiek2019.11.21 12:47
Z pewnością pomogą nam bracia Ukraińcy, strategiczny sojusznik, bo to nie kto inny, jak Ukraińcy mają roszczenia do polskich ziem, więc mają konkretny interes, i od lat wcale tego nie kryją. Tak więc, możemy liczyć na Ukrainę, i Ukraińców, zresztą mamy ich już 2 mln w naszych granicach.
Konfederata2019.11.21 9:30
Pajac widzi co się dzieje. Widzi co może zdziałać garstka Konfederatów w Sejmie. Kilkunastu rozsądnych panów na tle żałosnych kreatur wręcz błyszczy! A to dopiero początek! Targalski (dochtór heheheheeh) dostał pewnie dyspozycje że ma nieco zmieniać gadkę. A może sam na to wpadł? Kto wie...
Jagienka2019.11.21 9:05
Wreszcie jakies rozsadne slowa z ust pana Targalskiego. Nawet stare psy mozna nauczyc nowych sztuczek.
Konfederata2019.11.21 9:29
Pajac widzi co się dzieje. Widzi co może zdziałać garstka Konfederatów w Sejmie. Kilkunastu rozsądnych panów na tle żałosnych kreatur wręcz błyszczy! Targalski (dochtór heheheheeh) dostał pewnie dyspozycje że ma nieco zmieniać gadkę. A może sam na to wpadł? Kto wie...
Marek212019.11.21 8:43
Kraje skandynawskie? One nam przyjdą z pomocą? Szwedzko-norweski korpus ekspedycyjny będzie walczył o Suwałki? Zaczyna się szukanie sojuszników coraz bardziej abstrakcyjnych skoro nie możemy dogadać się z sąsiadami?
juhas2019.11.21 11:52
Chodzi o sojusze z krajami zagrożonymi przez Rosję sporami terytorialnymi - ze Szwecją o Gotlandię, z Finlandią o Karelię, z Norwegią o Arktykę. A Skandynawia to świetny sprzęt wojskowy i nowoczesne technologie.
Marek212019.11.21 12:02
Tylko jeszcze ten Bałtyk osuszyć..... Szwedzi nam przyjdą w razie czego z pomocą czy też będą jak trusie czekać na swojej granicy na ew. atak?
Konfederata2019.11.21 12:46
A z Polską o co Rosja ma spór?
Marek212019.11.21 12:59
W zasadzie o nic. Ale dzięki temu ma o całokształt. O zamordowanie Prezydenta, o PRL, o 1944, o 1920 o rozbiory o Kreml o Ruś Kijowską....... O jabłka i sery.
Michał Jan2019.11.21 8:29
No proszę - trochę Konfederacji w Sejmie, a najwięksi zatwardzialcy miękną.
IOIO2019.11.21 10:53
Kazdy kto ma skłonności prokacapskie, jest tylko kmiotkiem. Tak, tak braunowy ćwoku, wielbicielu walonek
Michał Jan2019.11.21 16:49
Dobra rada - jako, że są to jedyne dwa zdania, które potrafisz napisać, nie marnuj ich na komentarze do wypowiedzi osób dużo mądrzejszych i starszych od ciebie. Jest tu sporo propisowskich bełkociarzy, przez których p. Tarczyński musiał przepraszać p. Korwin-Mikkego za swój nieopatrzny tłit. Jest to poziom intelektualny w sam raz dla takich, jak ty. Wśród nich się realizuj.