19.12.11, 10:01

Nie wysyłaj życzeń na Boże Narodzenie. To grozi zdrowiu!

Paola Vinciguerra, włoska psychoterapeutka, prezes europejskiego stowarzyszenia leczenia ataków paniki (Eurodap) podkreśla, że we Włoszech z powodu koniecznych oszczędności oraz wyrzeczeń i ogólnego kryzysu większość osób spędzi Święta w minorowym nastroju. Zamiast wielkich oczekiwań - uważa - dominować będzie ogólne zdenerwowanie i klimat niepokoju o przyszłość. To zaś - zauważyła - grozi w konsekwencji wzrostem objawów stresu i lęku, a także stanów depresyjnych.


Jej zdaniem, nastroju nie poprawią życzenia wysyłane Internetem lub w sms-ie, bo mogą tylko pogłębić poczucie osamotnienia i bezradności czy wręcz beznadziei.


- Dlatego tak ważne w tej pełnej napięcia i trudnej sytuacji będzie w tym roku osobiste złożenie życzeń - twierdzi Paola Vinciguerra. Według specjalistki właśnie bezpośredni kontakt bardzo pomaga pokonać kiepskie samopoczucie, spowodowane przez lęk i niepokój.


- Chwila rozmowy, osobiste wyrażenie uczuć i reakcja pełna empatii na czyjeś obawy podniosą poziom endorfiny w organizmie, a tym samym poprawią humor - dodaje psychoterapeutka.

 

eMBe/Dziennik.pl

Komentarze

anonim2011.12.19 11:01
<p>Badania sponsorowane przez Poczteę Polską&nbsp; S.A.</p>
anonim2011.12.19 11:09
<p>kolega powyzej nie bardzo umie czytać... \"- Dlatego tak ważne w tej pełnej napięcia i trudnej sytuacji będzie w tym roku osobiste złożenie życzeń\"</p>
anonim2011.12.19 11:09
<p>Jak to jest kwestia wyłącznie endorfin, to nie ma sensu się spotykać. Żyła, szpryca i już m&oacute;zg jest dopieszczony...</p>