Już po pierwszym dniu całą pewnością możemy stwierdzić, że doszło do celowego złamania zasad narodowego programu szczepień” – poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

W trakcie konferencji prasowej na której mówił o wynikach kontroli na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaznaczył, że tę celowość potwierdzono kilkoma faktami.

Dodał:

Personel, czy osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu. W pliku z nazwiskami upoważnionych do szczepień osób znajdowały się nazwiska osób, o których dowiadujemy się z mediów. Te osoby zostały nieprawidłowo zgłoszone”.

Podkreślił, że do zaszczepienia jest 10 tys. osób patrząc na całość personelu i przez podmienienie kolejności bardzo duża grupa osób nie ma dostępu do szczepień.

Poinformował też, że badane będą dodatkowe wątki:

Czy personel medyczny pracujący w tym dniu rzeczywiście był odpytywany i miał przedstawioną możliwość szczepień. Domyślamy się, że tak nie było, ale chcąc być rzetelnym, chcemy to sprawdzić”.

Zaznaczył, że stwierdzone w tej chwili nieprawidłowości już są podstawą do nałożenia kary powyżej 250 tys. złotych. Dodał:

To minimalna kara, z jaką musi się liczyć Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Zastrzegam, że ostateczny wymiar kary może ulec zwiększeniu”.

dam/wpolityce.pl,Fronda.pl