20.06.19, 18:33(fot. youtube/ pixabay)

Niekończące się masakry. Efekt islamu. Biskupi zabierają głos

Biskupi Demokratycznej Republiki Konga wyrazili zaniepokojenie umacnianiem islamskiego dżihadu na wschodzie tego afrykańskiego kraju. Wskazali, że w rzeczywistości to fundamentaliści pełnią władzę na tym terenie, ponieważ instytucja państwa jest tam praktycznie nieobecna. Odbija się to negatywnie na życiu miejscowej ludności.
 

Beata Zajączkowska – DR Konga

Niekończące się masakry i grabieże, ataki na wioski, gwałty i porwania dla okupu to codzienna praktyka grup przestępczych działających w regionie Kiwu Południowego. Biskupi na tym terenie są jednak szczególnie zaniepokojeni powstaniem nowej organizacji zbrojnej, której członkowie nazywają siebie bojownikami Nowego Państwa Islamskiego. Przybyli z terenu Ugandy i Nigerii i działają głównie w regionie Butembo i Beni dopuszczając się wyjątkowo krwawych masakr, które następnie ogłaszają na swojej stronie internetowej. Walka toczy się o ziemię, a także nieograniczony dostęp do bogactw mineralnych. Wszystko to negatywnie odbija się na lokalnej gospodarce.

- Nie może dalej tak być, że bogactwa naszej ziemi wzbogacają jedynie kieszeń złoczyńców i zagraniczny kapitał, a Kongijczycy nadal cierpią biedę – podkreślają biskupi.

Wzywają władze w Kinszasie do przejęcia realnej kontroli nad tym zapomnianym przez państwo terenem. Zauważają, że niekończące się ataki generują falę kolejnych uchodźców, którzy opuszczając swe domy nie mają z czego żyć, co pogłębia i tak już potężny kryzys humanitarny w tym regionie. Biskupi przypominają też o konieczności przeprowadzenia przejrzystych wyborów samorządowych i oddania władzy w Kiwu w ręce praworządnych polityków, którym leży na sercu dobro wspólne, a nie, jak ma to miejsce obecnie, nastawionych wyłącznie na własny interes i skorumpowanych.
 

źródło: vaticannews.va

Komentarze

marianl2019.06.21 8:16
Mądry człowiek uczy się na błędach,głupi je ciągle wypomina
krzyżowiec nauki2019.06.20 18:35
Nie pamięta wół jak cielęciem był? Nie wyprzecie się waszej przeszłości, tego w jaki sposób "nawracano" "pogan" choćby i na terenach Polski.
asd2019.06.20 19:25
Nie mamy się czego wypierać bo to nie my robilismy tylko ludzie którzy żyli w tamtej epoce. Nawracanie siłą nie jest wartością chrześcijańską i można sie o tym przekonać wracając do źródeł chrześcijaństwa i czytając Biblię. Wierzymy że ostatecznie Bóg zatriumfuje ale każdy człowiek ma wybór, którego nie można go pozbawić
Polak2019.06.21 8:02
Widać nie wszystkich nawrócono.
edi2019.06.21 16:40
a TY kim jesteś że zwracasz się do nas Polaków jak do obcych ??