30.07.19, 08:15Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Niemiecki publicysta: Rosjanie śmieją się z głupoty Niemców!

Niemiecki publicysta i pisarz Boris Reitschuster zwraca uwagę, że Niemcy są niesamowicie podatni na manipulacje Kremla. Rosjanie wręcz śmieją się z ich naiwności. 

Niemieccy politycy, zwłaszcza ze wschodniej części kraju, regularnie przekonują, że sankcje wobec Federacji Rosyjskiej powinny być zniesione. Kiedy w Moskwie rozpędzano demonstrację opozycji i zatrzymano 1400 osób, premierzy czterech wschodnich landów Niemiec w rozmowie z "Der Spiegel" opowiedzieli się za stopniwym znoszeniem sankcji. Informację tę skomentował dla Polskiej Agencji Prasowej Boris Reitschuster, niemiecki dziennikarz i publicysta mieszkający w Moskwie.

"Mówienie, że sankcje powinny być zniesione, uważam za całkowicie zły sygnał. Przecież zostały one nałożone na Rosję za agresję we wschodniej Ukrainie. (Ta agresja) wciąż ma miejsce. Ciągle giną tam ludzie"-zauważył Reitschuster. Rozmówca PAP wskazał, że sankcje i tak są łagodne, ale żądanie ich zniesienia to w obecnej sytuacji fatalny sygnał, ponieważ daje Putinowi "przyzwolenie (...) do napadania sąsiadów bez obaw o konsekwencje". Według dziennikarza, ludzie, którzy domagają się zniesienia sankcji wobec Rosji "stają się wspólnikami Putina". 

"Na ich usprawiedliwienie trzeba powiedzieć, że prawdopodobnie nie rozumieją wcale tych zależności"-podkreślił publicysta. Boris Reitschuster uważa również, że rusofilia niektórych niemieckich polityków (którzy w dodatku nie są przedstawicielami marginalnych partyjek, ale najważniejszych obozów politycznych w Niemczech) wynika nie tylko z określonych wyobrażeń na temat Rosji. To również "zasluga" aktywnych działań propagandowych Moskwy. 

"Po lewej stronie sceny politycznej wierzy się, że wszystko, co przychodzi z Moskwy, jest socjalistyczne. To tak, jakby wegetarianin chodził do restauracji ze stekami, bo wcześniej była tam knajpa wegańska. Komuniści i socjaliści w RFN odczuwają sympatię dla Putina, bo najwyraźniej nie pojmują, że Putin ma z socjalizmem mniej wspólnego niż Barack Obama"-stwierdził Reitschuster. Nieco inaczej przedstawia się sprawa Alternatywy dla Niemiec i jej prorosyjskich sympatii, które zdaniem dziennikarza mogą być efektem prowadzonych na masową skalę zabiegów mających na celu zjednanie sympatii polityków tego ugrupowania. Z kolei chadecji Rosja kojarzy się z biznesem i przemysłem. 

"Dla Rosjan barwy ideologiczne nie mają znaczenia. To stara dobra taktyka KGB - szukać kontaktu z każdą znaczącą grupą, każdym stronnictwem i zyskiwać sympatię każdego, mówiąc mu to, co chce usłyszeć: lewicy o socjalizmie, prawicy o konserwatywnych wartościach"-podkreśla rozmówca PAP. Jak dodaje publicysta, Niemcy są całkowicie bezradni wobec tej propagandowej machiny i nie zdają sobie sprawy, jak ogromne środki są przeznaczane na ten cel. 

"To jak mecz drużyny z ligi okręgowej przeciwko Dynamo Moskwa. Rosjanie wręcz śmieją się z głupoty Niemców"-wskazuje. 

Znawca Rosji porównuje również stosunek Niemców i Polaków do Federacji Rosyjskiej. 

"Polacy są zaszczepieni przeciwko wirusowi rusofilii. U Niemców nastąpiła z kolei jakaś amnezja. Tak jakby nie zostały wyciągnięte wnioski z historii NRD, z rozjechania czołgami powstania z 1953 roku. Jakby ludzie zapomnieli, co oznaczał mur berliński oraz ile osób uciekło z sowieckiej strefy okupacyjnej na Zachód. To zapominanie o historii jest na pierwszy rzut oka zaskakujące. Jeśli jednak zbadać sprawę głębiej, to można znaleźć wiele cech współczesnej Rosji, które są dla Niemców pociągające i wiele wyjaśniają"-ocenia dziennikarz. Zdaniem Reitschustera, kluczową kwestią jest tu rosyjski antyamerykanizm, znajdujący podatny grunt u naszych zachodnich sąsiadów. 

"Antyamerykanizm istniał przed Hitlerem, ale pod jego rządami był promowany na wielką skalę. To nie zostało nigdy przepracowane i ten sentyment wciąż jest wyjątkowo silny zarówno na lewicy, jak i na prawicy"-zauważa rozmówca PAP. Dziennikarz wskazuje również na silną tęsknotę obywateli Niemiec za rządami autorytarnymi, wreszcie- na sympatię dla rosyjskiego nacjonalizmu i jego retoryki. 

"Proszę sobie przypomnieć, jak niektórzy niemieccy politycy bezmyślnie powtarzali slogany o Krymie jako odwiecznych rosyjskich ziemiach. W takich momentach zadaję sobie pytanie, kiedy zaczniemy mówić, że niektóre części Polski czy Kaliningrad to odwieczne ziemie niemieckie?"-zastanawia się. Dziennikarz ostrzega również, że "lunatyczna polityka największego i najbardziej wpływowego kraju w Europie wobec Rosji jest niebezpieczna dla jego sąsiadów"- szczególnie tych ze Wschodu.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

qwerty2019.07.30 15:08
Stara makrela jak widzi putinasa to dostaje drgawek !!!
E2019.07.30 14:57
A cala Europa kpi z wredoty, tepoty i glupoty Polski i Polakow, setki lat historii, wojen, niczego ich nie nauczyly, caly czas powtarzaja te same bledy. I oczywiscie machanie szabelka, ulubiona czynnosc, pomimo tego, ze Niemcom wystarczylyby 24h aby zajac CALA Warszawe. I co najlepsze - moj komentarz nawet nie jest ironia, mozecie pisac co chcecie, ale kogokolwiek nie zapytacie w Europie, to powie Wam dokladnei to samo. Byl pogrom Zydow, teraz pogrom LGBT, a pozniej taki Polak rodzi dziecko i udaje, ze ma rodzine, ze jest bezpiecznie fajnie, moze zbioreczka na chorych na raka? Hipokryzja i obrzydlistwo, Polacy to zakala Europy.
Ewe2019.07.30 15:01
ale durnoty tu wypisujesz uju !!!
nikt2019.07.30 18:09
Nie bierzesz pod uwagę tego , że połowa Polaków to Żydzi . Napływali do Polski od XII w .Europa ich wypędzała a Polacy przyjmowali . A ja podczas wyjazdów do Europy Zach.nie przyznawałam się do tego , że jestem Polką ( zresztą nie kłamałam , gdyż jestem Ślązaczką ) . Brali mnie za Niemkę kub Angielkę . Wiem o czym piszesz . Nikt Polaków nie szanuje . Czechów , Węgrów , Rosjan tak .
.....2019.07.30 14:44
Niestety Niemcom brakuje dobrej jakości polityków i to jest fakt.Dlatego powoli bedą się staczać społecznie politycznie i gospodarczo.Gdyby nie euro waluta na której najlepiej wyszli Niemcy dawno mieliby kryzys porównywalny do epoki z republiki weimarskiej.
droma2019.07.30 14:42
niemcy to kartoflane mozgi podlewane piwem niemcy bez firera nawet gaci nie potrafia zalozyc stad takie powiodzenie adolfka ,o ich madrosci stanowi ze maja firera angele ze stasi na depesze z moskwy ,kalifat u nich pewny ,znam niemca co zwiedzil kawal swiata i po przyjezdzie powiedzial ze tak durnego narodu jak jego ziomale nie spotkal ...
anonim2019.07.30 13:18
Faszerowali ich nagminnie prochami od 2 wojny światowej i ta głupota z pokolenia na pokolenie im pozostała
Konfederata2019.07.30 10:16
Po pierwsze. Ukraina jest państwem dziwolągiem, bez własnej kultury, ot chłopstwo. Po drugie. Krym zamieszkuje w miażdżącej części ludność rosyjska i z Rosją czują więź a nie z Ukrainą, która powstała kaprysem losu ledwie 30 lat temu. Po trzecie. W czasie owej "wojny" na Krymie nie zginął nikt! Choć bodajże jakiś jeden (jeden) żołnierz, nie pamiętam po której ze stron. To jaki to niby opór był? Po czwarte. Szkopy to naród praktyczny, lubią zarabiać pieniądze, a na współpracy z ruskimi mogą to robić, więc korzystają. Mogliśmy sami uszczknąć z tego tortu puszczając rurę przez Polskę do Niemiec, no ale akurat nasz naród praktyczny nie jest wcale, więc Szkopy puścili sobie z Ruskimi przez morze. Pogratulować odważnego pomysłu, możemy tylko patrzeć jak się robi biznes. Inne wnioski i ładniejsze ich opisanie pozostawiam lepiej wykształconym czytelnikom.
qwerty2019.07.30 15:09
Te "konfederato" z Bozej łaski a w zasadzie trolek putina zamknij sie z tymi swoimi wywodami
Jacek Placek2019.07.30 20:17
Fakt, była szansa. Początkowo rura miała iść przez Polskę, mielibyśmy nad nią pewną kontrolę no i kasa by z tego była jakaś. Natomiast Krym i część etnicznie rosyjskiej ziemi dał Ukrainie wielkodusznie Nikita Chruszczow (Jeżeli dobrze pamiętam). Ale Ukraina, ma jakąś kulturę na swój sposób. Budowali ją na walce z Polakami i Rosjanami.
Konfederata2019.07.30 20:37
Fakt. Ich bohaterowie to pijane pospólstwo rżnące piłami swoich sąsiadów i jedyny znany hmmm poeta Taras Szewczenko. Oto próbka poezji: "I jak my z nożami, Z nożami świętymi, I z ojcem Maksymem W tę noc pohulamy, Lachów pohajdamy, I tak pohulamy, By piekło się śmiało," Powinszować wieszcza narodowego. Malarzy jakichś ich znasz? Muzyków, kompozytorów? Nie mówię że są jacyś gorsi, po prostu tej kultury nie stworzyli, zbyt silne żywioły polski i rosyjski ich otaczał, również węgierski i rumuński, i zbyt silne wpływy wywierały. Dobrze pamiętasz o Nikicie Ch. Po pijoku łatwym gestem przekazał nie swoje i tak myślał ze to bez konsekwencji, przecież Sowiety miały trwać wiecznie.
nikt2019.07.30 9:32
Nie muszę tego czytać , gdyż wiem , że tak jest . Niemcy to uporządkowany , solidny i rzetelny ( kiedyś taki był . Teraz to się zmienia ) w pracy , czysty , schludny i gospodarny . Zostawił wiele z tych cech nam ....Ślązakom . Ale niestety są bez polotu , wyobraźni . Jednym słowem --dość ciężko myślą . Co Słowianin , to Słowianin . Porywał się nań Napoleon wtedy gdy już całą Europę i kawałek Afryki miał u stóp . Porwał się na nich i Hitler gdy wydawało mu się , że już jest niezwyciężony . Teraz porwali się nań Żydzi . I nastąpi kolejne fiasko . Nie zrozumieją inne nacje narodowościowe mentalności i charakteru Słowian . Dlatego Putin może nimi manipulować tak jak mu się podoba . Cenię Merkel jako polityka , ale Putin przewyższa ją pod każdym względem . Poza tym Putin i Rosjanie są mymi braćmi krwi .
Reytan2019.07.30 11:36
Rosjanie to nie Slowianie tylko Mongolowie. I dlatego wciaz atakuja Polske i morduja Polakow. DZICZ WSCHODU.
...2019.07.30 9:28
radzę przeczytać, przesłać innym i modlić się w tej intencji -------->> Google : "Samobójczy scenariusz dla Polski - amerykańskie bomby atomowe w Polsce. Proroctwo Daniela i apel modlitewny "
Reytan2019.07.30 11:33
Tylko amerykaska bron jadrowa w Polsce moze Polsce dac czas na wlasne zbrojenia,ty kacapski kretynie.
michu2019.07.30 8:54
Pewnie ten dziennikarz się myli. to chyba bardziej śmieją się z niego i z głupoty nieco innych narodów ;). Może na razie trochę pocichutku, żeby nie spłoszyć...;)
edi2019.07.30 8:49
Mamy niezłych sąsiadów - DWA TOTALITARYZMY NA WSCHÓD I NA ZACHÓD a my w środku - DAJ BOŻE ABYŚMY SIĘ SZYBKO WZMOCNILI GOSPODARCZO I MILITARNIE bo na tych oszołomach TYLKO SIŁA ROBI WRAŻENIE I TYLKO TAKICH SZANUJĄ
lolek kremowka2019.07.30 8:43
A Polacy to najmądrzejszy naród, mądrze zarządzający swym pięknym krajem, w którym żyje się szczęśliwie i z którego nikt nie chce emigrować.
anonim2019.07.30 8:51
Jesteśmy mądrym narodem, który przetrwał pomimo sąsiedztwa kacapskiej dziczy ze wschodu i jeszcze gorszej, odznaczającej się wyjątkowym okrucieństwem teutońskiej dziczy z zachodu.
Tomek2019.07.30 8:42
Jak Pan Bóg chce kogoś ukarać to rozum odbiera. I to w wielu przypadkach w skali mikro i makro widać aż zanadto. Jest jeszcze takie inne powiedzonko, że nie da się danego kraju zwyciężyć z zewnątrz - można doskonale zwyciężyć go od środka rozsadzając i to robi Putin. Ale zawsze trzeba myśleć, o tym że są jeszcze warstwy niewidzialne we władzy, które stoją ponad Putinem i Merkel i one układają pionki na szachownicy.
michu2019.07.30 8:56
Dobrze, że Polakom nie odebrał i nie ma kto naszego kraju od wewnątrz rozsadzać ;). Bo byśmy się z nimi jako mądry naród rozprawili ;)
Tomek2019.07.30 9:26
Polska od wieków słynie z tego, że mamy tu wielu płatnych zdrajców i pożytecznych idiotów.
Reytan2019.07.30 11:31
Mamy taka matrioszke jak Kaczynski,to juz nam nic innego nie zaszkodzi.
Mirek2019.07.30 8:38
Mam nadzieję że w Niemczech już niedługo zacznie się bałagan na tle narodowościowym i Niemcy zajmą się swoimi sprawami . Niemcy liczą 83 miliony ludzi ale aż 13 milionów to w większości muzułmanie . A więc już niedługo może być tam gorąco .
michu2019.07.30 8:54
Razem z diasporą prawie 200 mln (wg wiki)
IH susa2019.07.30 9:02
13 mln muzoli w DE chyba nie wiem gdzie i kiedy :D... Niecale 6% jest. Tylko pojedyncze nieliczne miastka sa lekko zaciapane, absolutna wiekszosc miast jest bielsza niz obecnie miasta w PL, gdzie masz immi z Indii, Bangladeszu itp. oraz Ukraincow w malych grupach po kilka tysiecy. Mirek jak DE wpadnie w kryzys to wy w PL bedziecie sie nawzajem zjadac chyba bo ~50% kaski w PL pochodzi wlasnie ze wspolpracy z DE... Ogarnij sie.