Seler... Warzywo pospolite o nieznanych wielu ludziom właściwościach. Warto go włączyć na stałe do swojej diety.

1.Jest idealnym źródłem składników mineralnych min. fosforu, magnezu i potasu, który łagodzi wzdęcia i gazy. Seler ma mnóstwo naturalnego błonnika, który pomaga schudnąć i „czyści jelita”

2. Zawiera witaminy B1, B2, A, C, E i K

3. Wspomaga leczenie nerek

4. Reguluje wypróżnienia i wspomaga pracę układu pokarmowego

5. Aktywuje metabolizm. Nturalny środek przeczyszczający zawarty w selerze łagodzi zaparcia. Pomaga również ukoić nerwy, wyniszczone na skutek działania sztucznych środków przeczyszczających.

6. Rozluźnia i odpręża nerwy. Kiedy jesteśmy zestresowane, jemy zazwyczaj więcej i częściej sięgamy po słodycze i niezdrowe przekąski.

7.Ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu.

8. Seler posiada co najmniej osiem grup substancji przeciwnowotworowych i przeciwkwasowych związków. Wśród nich znajdują się acetyleny, u których dowiedziono że zatrzymują wzrost komórek rakowych; związki fenolowe, blokujące działanie prostaglandyn, pobudzających wzrost rakowych i nowotworowych komórek oraz kumaryny, które powstrzymują metaboliczne i dietetyczne kwasy od uszkadzania komórek. Jednym z aktywnych alkalizujących związków w selerze jest kumaryna, która zapobiega tworzeniu się nowotworów oraz zwiększa aktywność pewnych białych krwinek pomagających usuwać z organizmu kancerogenne komórki. Kumaryny powstrzymują tworzenie się i dalszy rozwój komórek rakowych w okrężnicy i żołądku.

KOKTAJL Z SOKIEM Z SELERA:

30 dag selera, 30 dag marchwi, 2 ząbki czosnku, 1/2 pęczka natki pietruszki, łyżeczka miodu.


SURÓWKA Z SELERA

1 mały korzeń selera
1 jabłko
1/2 białej cebuli
1 łyżeczka musztardy francuskiej
1 łyżeczka miodu
1 łyżka oliwy z oliwek

1 łyżka posiekanej kolendry (może być natka pietruszki)
1/4 łyżeczki kurkumy w proszku
1 łyżka soku z cytryny

1 łyżka orzechów włoskich

sól do smaku