23.09.21, 10:38fot. osu.pl/ursulines-roman-union.org

Nieznana polska Matka Teresa

Kalendarium niektórych rocznic i wydarzeń przypadających 23 września

...polska „Matka Teresa”. Nauczała i pomagała chorym w Indiach...

23 września 2012 – W Poznaniu-Pokrzywnie zmarła w infirmerii prowincjalnej urszulanek Unii Rzymskiej m. Regina Jolanta Woroniecka, założycielka hinduskiego zgromadzenia sióstr Satyaseva Catechist Sisters of the Families (Służebnic Prawdy Bożej – Katechetek Rodzin).

Urodziła się 12 września 1921 w Bydgoszczy. Przez 28 lat była urszulanką Unii Rzymskiej. W 1969 wyjechała na misje do Grecji, gdzie do 1971 pracowała wśród ubogiej ludności Aten. Przybyła także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską.

W 1971 wyjechała do Indii, aby pracować wśród najuboższych i trędowatych. Podjęła ewangelizację w formie katechezy w rodzinach. Stopniowo przyłączały się do niej młode dziewczęta zainteresowane życiem zakonnym. W 1977 założyła zgromadzenie Sióstr Służebnic Prawdy Bożej – Katechetek Rodzin, które uzyskało aprobatę Kościoła i w 2012 liczyło 150 sióstr i 21 kandydatek; ta wspólnota zakonna cieszy się wciąż nowymi powołaniami.

Oprócz Indii siostry mają swoje placówki również w Niemczech i rozpoczęły pracę w Polsce – w Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu.

Zgromadzenie Satyaseva uzyskało aprobatę kościelną i zostało zatwierdzone na prawie diecezjalnym. Najważniejszym apostolstwem sióstr jest praca wśród rodzin. Siostry odwiedzają rodziny i je katechizują, prowadzą świetlice dla dzieci w wieku 2-4 lata oraz troszczą się o nieformalną edukację kobiet, także zawodową. Ponadto uświadamiają kobietom ich prawa oraz służą pomocą w stawaniu się niezależnymi.

Pogrzeb s. Woronieckiej odbył się 29 września w Poznaniu; została pochowana na miejscowym cmentarzu zakonnym.

 

mp/fb/stanisław tylus sac

Komentarze

Dam2021.09.23 11:55
Też kazała chorym ginąć w cierpieniu, defraudowała pieniądze i sama pojechała leczyć się drogich lekarzy kiedy to jej się coś stało? Bo jeżeli nie, to porównanie działa na jej niekorzyść.
HANYS2021.09.24 8:38
Jesteś okazem głuPOty. Nadajesz się do muzeum osobliwości.
Dam2021.09.24 15:42
Może rozwiń. Czyżbyś, pomimo oficjalnych dokumentów i zeznań oraz opowieści samej Matki Teresy, uważał że podane przeze mnie fakty są nieprawdziwe? Czy ktoś kto robił takie rzeczy należy uważać za wzór? Czy po prostu nie potrafisz nic mądrego napisać?
katolik2021.09.23 11:27
święta osoba
ZakonneDewiacjeDręcząWieluBezbronnychLudzi2021.09.23 10:56
W czym zakonny pingwin może "uświadamiać" kobiety?! Po prostu namawia normalne, zdrowe osoby płci żeńskiej do zostania od zaraz wyschłymi staruchami w pingwinimi przebraniu. I jeszcze to zajmowanie się dziećmi dokładnie między 2 a 4 rokiem życia... Takie dzieci najłatwiej trwale zmanipulować, wdrukować np. niechęć do płci przeciwnej, wykorzystać, zmolestować i katować bez przeszkód - fizycznie i psychicznie. Zakonnice to wynaturzenie przeciw planom pambuka dotyczącym płci człowieka i zadań z tym związanych.
Marny, żałosny człowieku!...2021.09.23 19:54
Co ty wypisujesz?!.... Kim jesteś, że poniżasz osoby zakonne, niosące tyle dobroci i miłosierdzia!... Może w takim razie pokarzesz nam swoje dobre osiągnięcia...?... Znajdziesz chociaż z jedno u siebie!?? ... Rozumiem, bolą cię dobre uczynki innych, względem ludzi, bo sam jesteś bardzo daleko od tego! W przeciwnym wypadku tak nie pisałbyś! Znów się zdradziłeś, Lechu swoim wężykowym nickiem! Jesteś w tym słabiutki! .... Pisząc tak o innych, pokazujesz jak bardzo siebie nienawidzisz?!