16.05.15, 09:30fot. Facebook

Normalna rodzina, możliwość pracy. Proste marzenia wyborców Kukiza

Ten wywiad w „Gazecie Wyborczej” naprawdę warto przeczytać. Socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego niezwykle interesująco, i jak sądzę trafnie, analizuje w nim bowiem pragnienia młodych wyborców Pawła Kukiza. Według niego skupiają się oni wokół kilku zasadniczych wartości czy pragnień, których Kukiz jest dla nich uosobieniem.

Pierwszym ich doświadczeniem pokoleniowym ma być „walka z systemem”. – To ją uosabiają tak czczeni „żołnierze wyklęci”. Chodzi o to, że po wojnie nie złożyli broni. Wielu młodych znajduje w ich postawie coś, co oddaje ich stosunek do teraźniejszości – podkreśla prof. Łukowski.

Drugim elementem jest „tęsknota za klasyczną rodziną”. – Młodzi fani Kukiza są dosyć konserwatywni obyczajowo. Nie oczekują związku, w którym obie strony dokładnie symetrycznie się rozwijają, realizują, emancypują. Chcą bardziej tradycyjnej rodziny, w której dość czytelny jest podział ról: mężczyzna zarabia, a kobieta organizuje dom i życie rodzinne – twierdzi socjolog. I dodaje, że w małych społecznościach ten model jest – wbrew pozorom – trudny do realizacji, bowiem są one bardzo rozbite. A do tego można dodać, że są też o wiele bardziej zniszczone przez model życia propagowany przez telewizje i kolorowe gazety, w których rozwód czy zdrada są normą.

I wreszcie kolejnym elementem jest fakt, że dla nich „układ” realizuje się przede wszystkim na poziomie lokalnym, uniemożliwiając znalezienie pracy, zmuszając do wchodzenia w lokalne sitwy, byle tylko odnaleźć się na rynku. I właśnie takie układy – zdaniem Łukowskiego – widzą młodzi, gdy myślą o „partiokracji”.

TPT/Gazeta Wyborcza

Komentarze

anonim2015.05.16 9:47
"przez model życia propagowany przez telewizje i kolorowe gazety, w których rozwód czy zdrada są normą." - gazety tubylców narzucają taki model . Won z obcą prasa i reżimową tv.
anonim2015.05.16 9:55
To Kukiz już nie jest "kandydatem z piekła rodem" ?
anonim2015.05.16 9:58
Wyborcy Kukiza wydają się jednak być bardziej podatnymi na manipulację ze strony medialnego obozu władzy,niż wyborcy PiS-u.Są to przeważnie ludzie, którzy jeszcze nie doświadczyli czym jest tzw."przemysł pogardy",gdy wmawiają ci,że jeśli popierasz tych a tych(np.Macierewicza,Kaczyńskiego) to jesteś durniem i oszołomem.Elektorat PiS-u przeszedł przez tą próbę,wychodząc z niej zwycięsko,ponieważ jest to elektorat w dużej mierze związany z Kościołem Katolickim,a ten jest jak wiadomo,zbudowany na skale.Elektorat Kukiza(piszę bardzo ogólnie) już takich silnych afiliacji z Kościołem raczej nie ma,zamykając się bardziej w kręgu rodzinnym i towarzyskim.Dlatego bardziej wiążącą jest w jego przypadku opinia środowiska,a nie zespół stałych wartości i przekonań.Opinie zaś bywają zmienne i podatne na przekaz płynący z mediów.
anonim2015.05.16 10:54
Kto to w ogóle są wyborcy Kukiza? Jeśli ktoś dzisiaj głosuje na człowieka bez programu to jutro może zagłosować na kogokolwiek. Oni są generalnie przeciw systemowi. W drugiej turze większość z nich zagłosuje na Dudę tylko dlatego że system ma aktualnie twarz Bronka.
anonim2015.05.16 11:02
@PanYurek No nie wiem czy na Dudę, jak Kukizowi rosło poparcie, to tracił głównie Komorowski, nie Duda.
anonim2015.05.16 12:44
@panYurek Częściowo masz rację. Wnioski są jednak inne. Jeśli pokażesz mi chociaż jeden program który został zrealizowany (w tym programy pis i aws) to przyznam ci racje ze program jest istotny i jest to coś więcej niż tylko kiełbasa wyborcza ... lub zwykle parówki wyborcze z papierem toaletowym. Nie ma znaczenia program ... on jest tyle warty co papier na nim wydrukowany. Liczy się to czy popierasz system (tworzony przez PIS i PO) czy nie.
anonim2015.05.16 13:14
Wojciech_Polak."System tworzony przez PiS i PO" ? - w ramach tego systemu mieści się na przykład tzw."śledztwo" w sprawie smoleńskiej ?Według PO państwo "zdało egzamin",a według PiS - zdecydowanie nie.Ta sprawa na razie nieco przycichła,ale z pewnością będzie wracać i będzie miała daleko idące konsekwencje.
anonim2015.05.16 14:31
@Eccehomo Proszę napisz jak wypadek w Smoleńsku wpisuje się w postulaty: - Niskich podatków , wysokich zarobków, wolności gospodarczej i wolności wyboru?
anonim2015.05.16 14:55
@W.P.Sądzisz,że wolność jest możliwa bez prawdy i to bez prawdy w tak ważnej sprawie,która jest wręcz ewenementem na skalę światową ?To także jest sprawa,która dotyczy rzeczywistej suwerenności narodu i państwa.
anonim2015.05.16 15:34
@Eccehomo Sprawa powinna być wyjaśniona , bo nie jest. Co się tam stało tego nikt poza Macierewiczem i garstką nawiedzonych nie wie. Natomiast obecnie (po 5ciu latach) są ważniejsze i głośniejsze sprawy - jak podatki, wolność gospodarcza i wolność wyboru.
anonim2015.05.16 16:02
Wolność bez prawdy to fikcja i tyle na ten temat.
anonim2015.05.16 16:19
@Eccehomo Problem w tym że dla wyznawców Macierewicza i Kaczora większy priorytet ma katastrofa Smoleńska niż wolność gospodarcza, niskie podatki i lepsze życie ludzi. I dopóki ci panowie będą mieli wpływ na PIS dopóty zwykłym obywatelom lepiej nie będzie.... bo Smoleńsk zawsze będzie miał priorytet. A nie ma - i to jest właśnie prawda. Koniec tematu
anonim2015.05.16 16:42
@W.P.Można płynąć z wieloma tobołkami,lecz kiedy Titanic zatonie i tak nikt ich nie będzie liczyć.Może zatem lepiej jest wiedzieć czy statek jest "na kursie i ścieżce" ?
anonim2015.05.16 18:21
@Eccehomo To wyjaśnij mi w jaki sposób na gospodarkę lub podatki (a to jest priorytet) wpłynie wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej?
anonim2015.05.16 18:50
@W.P.Gospodarka nie jest czymś oderwanym od stanu państwa."Smoleńsk" zaś obnażył prawdę o nim(co prawda zagłuszoną przez speców od propagandy).Jeśli gospodarka ma służyć narodowi,to warunkiem jest posiadanie sprawnego państwa.A jak może być sprawnym państwo,które nie jest w stanie dociec prawdy o takiej tragedii ?Porównajmy to choćby ze sprawnością dochodzenia w sprawie zestrzelenia "boeinga" z Holendrami na pokładzie.Oni już dawno mają wrak i czarne skrzynki,a my ani tego ani tamtego.Na świecie funkcjonuje za to opowieść o pijanym polskim generale,który spowodował katastrofę,w której zginęła polska elita.Kto poważnie będzie traktował takie państwo ?
anonim2015.05.16 19:46
Eccehomo; przyjacielu, jestem katolikiem, ale co do elektoratu PiS-u i tych co są wybierani przez ten elektorat to nie jestem tak "hurra" optymistycznie nastawiony. To nie ma tylko barw czarnych i białych. I nie oceniajmy wyborców Kukiza tylko według naszego "widzi mi się". Po tylu latach rządów PO i kilku PiS w koalicjach, elektorat Kukiza jest bardziej złożony i kieruje się różnymi przesłankami w swoich decyzjach. Pozdrawiam.
anonim2015.05.16 20:09
@wiesiekadam.Dziękuję Tobie za tą realistyczną uwagę.Nie jestem ślepym entuzjastą PiS,a co do elektoratów to zaznaczyłem,że wypowiadam się w sposób ogólny,bez wchodzenia w niuanse.Także pozdrawiam.