08.03.13, 11:51

Odjazd totalny o. Ludwika Wiśniewskiego

O. Ludwik Wiśniewski nie ustaje w atakowaniu Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka, a także hierarchów kościelnych, którzy sympatyzują z toruńską rozgłośnią. 3 marca ukazała się na łamach „Tygodnika Powszechnego” pierwsza część artykułu dominikanina pt. „Kto niszczy polski Kościół”. Wbrew pozorom, zakonnik wcale nie pytał, on miał gotową odpowiedź na postawione na łamach tygodnika pytanie. Oczywiście, o. Tadeusz Rydzyk i jego Radio Maryja. A także ci wszyscy biskupi, którzy odprawiają Msze święte dla pielgrzymów Radia Maryja i wypowiadają się krytycznie o nieprzyznaniu miejsca na multipleksie Telewizji Trwam.

W ostatnim numerze „Tygodnika Powszechnego” ukazała się druga część artykułu o. Wiśniewskiego z szeregiem pytań do konkretnych hierarchów w taki, albo inny sposób wspierających działania o. Tadeusza Rydzyka. Dominikanin przede wszystkim domaga się tłumaczenia z wypowiedzi, jakich duchowni udzielili mediom. Przytacza co smakowitsze, jego zdaniem, cytaty i pyta – czy biskup naprawdę tak uważa?; czy biskup uważa swoją wypowiedź za prawdziwą?; etc.

I tak, od abp. Wacława Depo chciałby się dowiedzieć, dlaczego na Jasnej Górze mówił, że marsze w obronie Telewizji Trwam są godne poparcia i stanowią „dowód, że sumienia są przebudzone prawdą”. Dopytuje, czy hierarcha podtrzymuje swoją wypowiedź na temat decyzji KRRiT, za którą ma stać ideologia antychrześcijańska. Abp Depo zakonnik wzywa do tłumaczenia się, dlaczego do programów Telewizji Trwam zapraszani są politycy tylko jednej partii (o ile dobrze pamiętam, to pojawiają się tam również parlamentarzyści Solidarnej Polski, a więc mówimy już o dwóch frakcjach, ale co tam).

O. Wiśniewski wywołuje do tablicy także bp Adama Lepę. „Czy ksiądz biskup w swoim sumieniu sądzi, że naprawdę decyzja KRRiT świadczy o łamaniu podstawowych zasad demokracji, o pogardzie dla społeczeństwa i o ochronie mediów liberalnej orientacji?”.

Szczyt absurdu osiąga dominikanin, kiedy bp Antoniego Pacyfika Dydycza pyta, czy „zapoznał się z treścią transparentów, które nieśli (uczestnicy marszu w obronie TV Trwam 14.03.2012 – przyp. MB), a także z treścią przemówień i okrzyków, jakie wznosili”. Zakonnik chce także wiedzieć, czy biskup podtrzymuje swoją opinię na temat najwyższych władz Rzeczypospolitej, które są chore. Przytacza także wypowiedź duchownego na temat rodziny (na której nie zależy rządzącym) i pyta: „Zawstydzony takimi poglądami polskiego biskupa pytam, czy biskup Dydycz uważa za prawdę to, co powiedział w przytoczonym wywiadzie?”.

O. Wiśniewski chciałby także wiedzieć, dlaczego abp Józef Michalik „nie odpowiedział na list wielce zasłużonego dla Kościoła prof. Stanisława Lufta”. Na szczęście, arcybiskup nie ma obowiązku odpowiadania na każde, zwłaszcza absurdalne zarzuty, dlatego na marne spodziewać się jego odpowiedzi na podnoszone przez dominikanina kwestie. Chociaż, cuda się zdarzają...

Na koniec zakonnik wylewa swoje żale (być może nie gorzkie, ale...) pod adresem bp. Andrzeja Suskiego, toruńskiego ordynariusza. Dlaczego? Bo nie reaguje na to, co wyprawia o. Rydzyk, chociaż ma pełną jurysdykcję nad Radiem Maryja. „Nie chce mi się wierzyć, aby Ksiądz Biskup w pełni popierał wszystko, co jest prezentowane w tym radiu. Wydaje się, że kamieniem ciążącym u nóg są w tym radiu goście: politycy, którzy jątrzą i zniekształcają religijny przekaz rozgłośni. Dlaczego Ksiądz Biskup nie wpłynął na to, aby tych ludzi do radia nie zapraszać, albo przynajmniej zadbać, aby były prezentowane także inne jeszcze stanowiska?” - pyta rozpaczliwie o. Wiśniewski.

Nie spodziewam się, by któryś z wywoływanych przez niego do tablicy hierarchów odpowiedział na tak formułowane zarzuty. Dominikanin pyta bp. Ignacego Deca, dlaczego powiedział, że Radio Maryja poucza nas, czym jest prawdziwa wolność. „Osobiście nie widzę, aby to radio spełniało taką rolę” - odpowiada sam sobie niejako na wszystkie stawiane przez siebie zarzuty. Bo skoro jemu „osobiście” wolno widzieć same wady Radia Maryja, tak wszystkim wymienionym przez niego hierarchom wolno przecież formułować „osobiście” takie, a nie inne poglądy.

A, że o. Wiśniewski ma specyficzne zdanie w tej materii... Cóż, we wczorajszym specjalnym oświadczeniu o. Krzysztof Popławski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego wyraźnie zaznaczył, że tezy formułowane przez o. Wiśniewskiego NIE wyrażają stanowiska całego zakonu.

Marta Brzezińska

Ps. O oświadczeniu prowincjała dominikanów pisaliśmy wczoraj na Fronda.pl TUTAJ. Co ciekawe, Piotr Sikora, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego” zarzucił nam (oraz portalowi wiara.pl), „brak umiejętności interpretacji tekstu”, gdyż w tytule newsa napisaliśmy, że dominikanie odcinają się od tez o. Wiśniewskiego. Jego zdaniem, oświadczenie prowincjała dominikanów nic nie mówi o odcinaniu się. Nie wiem wprawdzie, jaką to umiejętność interpretacji posiadł pan Sikora, że doszedł do wniosku, iż „oświadczenie Prowincjała Dominikanów jest raczej obroną o. Ludwika niż odcięciem się od niego. A nota bene, w poczet „katolickich portali” winniśmy chyba wliczyć także Natemat.pl, który także pisał: „Dominikanin skrytykował o. Rydzyka. Zakon odcina się od jego poglądów” ;) 

fot. dominikanie.pl 

Komentarze

anonim2013.03.8 12:17
Coś czuję, że niedługo ojciec Ludwik Wiśniewski zostanie tylko obywatelem Wiśniewskim i dołączy do obywatela Bartosia i obywatela Polaka.
anonim2013.03.8 12:18
"ksiadz" Czajkowski bis. Nieh Bóg go sądzi.
anonim2013.03.8 12:20
Za dudki kupili go i tyle.
anonim2013.03.8 12:22
o.Ludwik Wisniewski źle zrozumiał dewizę zakonu : zamiast nauczający wydaje mu się, że powinien być pouczający. Co gorsza ta dewiza przyjęta została przez całe srodowisko znakowo-więziowo-tygodnikowe. Ile tam własnej inicjatywy i staromodnej pychy z piekła rodem a ile w tym realizacji wskazówek oficerów prowadzących - Bóg jeden raczy wiedzieć. Tak czy owak przerabiamy teraz model "katolicki w formie- socjalistyczny w tresci" . Co dalej ojcze Ludwiku , jaka nastepna forma etapu rewolucji - denucjancja kleru jako narzedzia imperialistów ?
anonim2013.03.8 12:30
32 lata w niewoli Strażnicy! – Rozmowa z Panią Eugenią Torbą, która przez 32 lata była świadkiem Jehowy – całkowita zbieżność z sektą Marii z Irlandii http://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/03/08/32-lata-w-niewoli-straznicy-rozmowa-z-pania-eugenia-torba-ktora-przez-32-lata-byla-swiadkiem-jehowy-calkowita-zbieznosc-z-sekta-marii-z-irlandii/
anonim2013.03.8 12:33
Ale ten ojczym ODJECHAL..!! A Pani Marta jak zawsze CELNIE. Uwielbiam te nute sarkazmu.!!!!! Pani Marto TAK TRZYMAC! Albo jestem zimny albo goracy, "letnikow" nie przyjmujemy. Ps. Ostatni naglowek o matce- BOMBA!!!
anonim2013.03.8 12:48
...i zaraz "chrześcijanie" dokonają linczu-bo ktoś ośmielił się skrytykować RM-a może lepiej skoncentrować się jednak na Chrystusie-może o to właśnie apeluje o.Wiśniewski!!!Jezus mówi: „Czemu to widzisz drzazgę w oku brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?” (Łk 6, 41). Mówi też: "To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12). I dalej: "Jeśli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, jakaż to dla was chwała? Przecież i grzesznicy miłują tych, którzy ich miłują".( Łk. 6,27-38) ...no to teraz i mnie zlinczują;)
anonim2013.03.8 12:56
To nie są poglądy zakonnika o. Wiśniewskiego. Czytając jego gorzkie żale, miałem wrażenie, że trzymam w ręku "NIE" Urbana. Treści wywodu i stawiane w nim pytania, wyraźnie wskazują, że o. Ludwik Wiśniewski, duchowy syn św. Dominika, ma poważne kłopoty ze swoją pychą; gdyby miał pokorę zakonnika postąpiłby ewangelicznie: powiedz najpierw w cztery oczy. Robi larum właśnie teraz, gdy toczy się bitwa o TV TRWAM. Ale, ale, podobno ma się on dobrze w towarzystwie Palikota - z jakim przystajesz...
anonim2013.03.8 13:16
Ojcze Ludwiku! Pozdrawiam! Nic nie piszę , czekam na atmosferę jaką tu wytworzą wyznawcy tego radia . Nie ma mowy o dyskusji , są najlepsi, ,jedyni . Kto zada pytanie jest grzesznikiem głupcem, niegodnym nazywać się katolikiem. Kochani Kościół Powszechny w Polsce istnieje. Jest nas wiele. Mamy prawo troszczyć się o niego.
anonim2013.03.8 13:36
..ok to Wy się dalej okładajcie,bijcie,obrzucajcie,rozdzierajcie szaty drodzy "chrześcijanie" - a ja sie pakuje i wybywam na rekolekcje wielkopostne:)spędze czas z Mistrzem!:)...kiedy 2000 lat temu Jezus umierał na krzyżu to się również kłócili,obrzucali i targowali kto pobożniejszy,kto gorliwszy..i tylko nieliczni zauważyli,że to sam Bóg obok przechodzi................ miłego weekendu wszystkim życzę!:)
anonim2013.03.8 14:00
niech Bóg temu dominikaninowi wybaczy
anonim2013.03.8 14:03
Przecież wiadomo kto jest w TP żydomasoneria kościelna ... a Ludwiś to pożyteczny idiota.
anonim2013.03.8 14:06
Ojcu Wiśniewskiemu polecam refleksję nad życiem św. Pawła...... Jest fascynująca.
anonim2013.03.8 14:14
ISLAMIŚCi MAJĄ SWOJE MOCNE MEDIA W ŚWIECIE ..a chrzescijanie nie maja ani jednej miedzynarodowej telewizji ...ZANIEDBANIE KOSCIOLA jeszcze jak dochodzi do tego atak duchownego koscioła katolickiego na to co PAN BÓG POWOŁAŁ( a mówie tu o tv Trwam i Radiu MaryjaI) i ROZWIJA SIE POMIMO KŁÓD PAŃSTWA to Głos takiego zakonnika wydaje się wielką POMYŁKA i brakiem BOZEJ MĄDROSCI pamietam poczatki były nawet rokujace nadzieje np . kiedys z Radiem PULS,ale wpadło w komercje i zagubiło swój katolicki charakter ..dlatego sercem wspieram i NIECH PAN BÓG BŁOGOSŁAWI RADIU MARYJA ...
anonim2013.03.8 14:16
jeden z niewielu, który ma odwagę mówić jak jest. będę się modlił za niego.
anonim2013.03.8 14:19
TP ma tego Ludwisia nieszczęśnika od mokrej roboty, cwaniaki z TP stoją za jego plecami i leją ze śmiechu.
anonim2013.03.8 14:22
No to jest jakiś argument przeciwko legalizacji narkotyków.
anonim2013.03.8 14:30
1) Pytania, które zadał o. Ludwik Wiśniewski OP są dużo ciekawsze niż ich raczej nieudane streszczenie Marty Brzezińskiej. 2) Chwała Panu, że znalazł się kapłan, który właśnie te pytania i właśnie w takiej formie - zdecydowanej lecz uprzejmej - zadał. 3) Chwała Panu, że są w Świętym Kościele Katolickim zakony, i że są stosunkowo niezależne od biskupów diecezjalnych. Zarówno ze względu na o. Wiśniewskiego OP, jak i o. Rydzyka CSsR (choć w przypadku tego drugiego to nie zakon tylko zgromadzenie).
anonim2013.03.8 14:49
Chwała Panu, <Pojmen>, że jest miłosierny i być może łaskawie sprawi, że przejrzysz na oczy.
anonim2013.03.8 14:51
Uwaga dotyczy oczywiście niejakiego Pojmena.
anonim2013.03.8 14:53
Zapytał biskupa, czy zapoznał się z treścią transparentów, które nieśli uczestnicy marszu. Rzeczywiście większego absurdu nie wiedziałem.
anonim2013.03.8 14:56
Ogorek, Przyjacielu, nie, nic takiego by mnie nie ucieszyło, ale i nic takiego się nie stanie, choćby z tej przyczyny, że Zakon Kaznodziejski Tradycję i naukę Magisterium przechowuje wierniej niż niejeden biskup diecezjalny. A przypisując mi nie moje i plugawe poglądy robisz dokładnie to co przytrafia się Radiu Maryja i na co celnie zwraca uwagę o. Wiśniewski. Mianowicie stosujesz "domniemanie winności" - jak ktoś ma zdanie ciut inne niż Ty to musi być winien najcięższych grzechów (radość z rozbicia Kościoła, a to mi przypisujesz, jest grzechem wręcz diabolicznym). Pozdrawiam, niech Ci Chrystus Pan błogosławi.
anonim2013.03.8 15:01
@Pojmen "Zakon Kaznodziejski Tradycję i naukę Magisterium przechowuje wierniej niż niejeden biskup diecezjalny" niezły żart!
anonim2013.03.8 15:02
@Pojmen możee jakieś 25 lat temu tak było może 50 :)))) teraz to hardkory moderny!
anonim2013.03.8 15:07
http://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/03/08/trzecia-tajemnica-fatimska-ostrzega-polske/ Trzecia Tajemnica Fatimska…ostrzega Polskę Opublikowany tekst trzeciej tajemnicy fatimskiej ma charakter proroczej wizji. Kardynał Ratzinger wyjaśnia: „Anioł z ognistym mieczem stojący po lewej stronie Matki Bożej przypomina podobne obrazy z Apokalipsy. Przedstawia groźbę sądu, wiszącą nad światem. Myśl, że świat może spłonąć w morzu ognia, nie jawi się już bynajmniej jako wytwór fantazji: człowiek sam przez swe wynalazki zgotował na siebie ognisty miecz”. Tej niszczącej sile zła może się przeciwstawić tylko Matka Boża z ludźmi, którzy przyjmują jej wezwanie do pokuty i nawrócenia. Prorocza wizja trzeciej tajemnicy fatimskiej w symboliczny sposób mówi o wielkich prześladowaniach, cierpieniach i męczeństwie wielu wyznawców Chrystusa, wśród których są również kapłani, biskupi oraz papieże dwudziestego wieku. Wielkie zniszczenia i prześladowania są spowodowane przez ludzi zniewolonych przez ateistyczne ideologie walczące z Bogiem, a w sposób szczególny przez komunizm....
anonim2013.03.8 15:11
Sorry, ale o. Wiśniewski OP ma 100% racji. Zadaniem Kościoła jest EWANGELIZOWANIE, a nie propaganda partyjna. Naruszanie autorytetu Kościoła poprzez firmowanie Nim jakiejś partii politycznej jest działaniem szatańskim i zasługuje na potępienie. A Rydzyk najwyraźniej nie pojął że sojusz Ołtarza z tronem ZAWSZE się kończył i kończyć będzie TRAGICZNIE dla Ołtarza. Ale najwyraźniej niektórzy mają gdzieś Kościół Jezusa Chrystusa, bo bardziej komfortowo się czują w kościele smoleńskim.
anonim2013.03.8 15:23
tylko patrzeć jak zacznie pisć w GW - dobrze mu zapłacę może nawet w eurosrebnikach !
anonim2013.03.8 15:23
"A nota bene, w poczet „katolickich portali” winniśmy chyba wliczyć także Natemat.pl, który także pisał: „Dominikanin skrytykował o. Rydzyka. Zakon odcina się od jego poglądów” ;) " A to, że osiągnęłaś dziecinko poziom lisowego szmatławca, jest poza Twoim horyzontem myślowym?
anonim2013.03.8 15:34
kolejny tajny współpracownik
anonim2013.03.8 15:38
NIE WIEM JAKI CEL MACIE WY <KTÓRZY WYTYKACIE RADIU MARYJA ŻE TROSZCZY SIE O SWIADOMOŚĆ I PRAWO DO PRAWDY NARODU ..,który jest jawnie skazywany na poniewierkę...NIE SZANUJECIE SIE a wiec nie myslcie ze TEN RZAD WAS USZANUJE..ci co tu szybko nie wróca maja BARDZIEJ OTWARTE OCZY I UMYSLY na sytuacje POLSKI niz WY tu zyjacy
anonim2013.03.8 15:46
cd którzy tak uparcie wytykacie Radiu Maryja ze troszczy sie TEZ o swiadomość i prawo narodu do PRAWDY...NiE SZANUJECIE SIE wasz własny rzad skazuje was na poniewierkę...robi WIELE ABY OSŁABIC TEN KRAJ...wiele z nas opósciło ten kraj i naprawde nie wiem dlaczego na emigracji ludzie maja bardziej otwarte umysly na sytuacje Ojczyzny niz wielu tiu zyjacych.PAN BOG POWOŁAŁ NAS DO GODNEGO ZYCIA a ta godnośc jest systematycznie WAM odbierana i przestańcie wewnetrznie się dzielić KATOLICY bo to zamiar ZŁEGO DUCHA
anonim2013.03.8 16:12
Czy o. Wiśniewski ma biskupów za nieuków, że traktuje ich jak sztubaków do egzaminowania?
anonim2013.03.8 17:03
@Pojmen - nie wzywaj imienia Pana swego na darmo...
anonim2013.03.8 17:06
@Ogorek-siurek przestan przekrecac nazwiska i nazwy, przez to wydajesz sie przyglupi o malo wiarygodny.
anonim2013.03.8 17:55
Kiedy zareaguja ks. biskupi na takie zachowanie? - co "on" jeszcze musi na nich powiedziec, zeby sie obudzili z letargu - przypomina mi sie Wesele Wyspianskiego ... Podziwiam Ks. Abp Budzika z Lublina - ktory przypomnial ks. - bylemu kapelanowi sp. Abpa Zycinskiego - gdzie jego miejsce w Kosciele. Jednak - trzeba sie modlic za duchowienstwo - MB nawoluje i ma racje - ale czy Ja sluchamy?!
anonim2013.03.8 18:02
@novaja - jak brak argumentów zaczynają się inwektywy... Rozumiem, ze to mowa miłości w Twoim wykonaniu?
anonim2013.03.8 18:34
Ojczulku opamiętaj się
anonim2013.03.8 19:42
Sądzę, że coraz bardziej odjeżdża część hierarchii polskiego Kościoła Katolickiego. Odjeżdżają wespół z o. Rydzykiem i jego zachłannym, bezczelnym zawłaszczeniem przestrzeni społecznej, opiniotwórczej, medialnej KK w Polsce. Smutne to, bo jakiekolwiek pytania skierowane do Rydzyka, do niektórych biskupów są traktowane jako atak na Kościół, a nie próbę komunikowania się wewnątrzkościelnego (śmiesznie brzmi zarzut, iż ktokolwiek ośmiela się pytać o cokolwiek, rozmawiać z którymkolwiek z biskupów - pokory, pokory... nie obrażania i lżenia). Na szczęście w tym Kościele spotykam i innych księży, zakonników, biskupów. Zawsze wtedy czytam ks. prof. Michała Hellera i z jego książki ("Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą") przytaczam moje z niej ulubione słowa: The Mind of God, czyli Zamysł Boga. No właśnie, jaki jest Zamysł Boga w tym przypadku?...
anonim2013.03.8 20:29
Do średnio myślącego Katolika. Radio Maryja prowadzi robotę ewangielizacyjną. Do średnio myślącego ateisty,agnostyka. Radio Maryja jest jedynym medium o innym spojrzeniu na rzeczywistość. Koścół Katolicji jest fantastyczny w różnorodności ale to ani czas ani pora na wybryki Bractwa Tęczowej Sutanny czy wielkiej loży narodowej polskiej. A może jestem w błędzie i szumowina jak w rosole jak się burzy wyłazi na wierzch. Ale Dobry Gospodarz :) Gospodyni zbierze ją i wyleje do kibla. Pokój i Dobro.
anonim2013.03.8 23:23
Ojciec L. Wiśniewski ma już chyba ponad 80 lat więc nie jest wykluczone, że jego umysł nie jest już w pełni sprawny co jest częstym zjawiskiem w tym wieku. Więc należy go traktować i jego wywody z przymrożeniem oka.
anonim2013.03.8 23:32
1. Ciekawe kto ma być zapraszany do Radia Maryja/TV Trwam - lewacy?palikociarnia?pedały?feministyczne ateistki? - ojcze miarkuj! 2. Zapraszani byli, i to nie raz, politycy PO (vide Nisiołowski) ale obecnie odmawiają przybycia - to także wina o.Rydzyka? 3. Na antenie RM/Tv-T ludzie,publicznie.... modlą się Różaniec! ZGROZA!!! 4. Organizowane Marsze są przejawem budzenia się społeczeństwa obywatelskiego, są znakiem sprzeciwu wobec reżymu, który jest antykatolicki odmawia bowiem prawa do obecności JEDYNEJ KATOLICKIEJ TELEWIZJI na cyfrowym multiplexie. Zastanawiam się, kto tak naprawdę dzieli Kościół, kto zagraża jedności.
anonim2013.03.9 4:58
Nie jestem biskupem, ale odpowiem o. Wiśniewskiemu. 1. Do studia TV Trwam i na antenę RM są zapraszane osoby, których poglądy nie stoją w opozycji do nauczania Kościoła. 2. Dobrze by było, aby ojciec przytoczył wypowiedzi, jakie padały w TV Trwam rzekomo zniekształcające religijny przekaz rozgłośni. Ja takowych nie zauważyłam. A jeżeli już jesteśmy przy zniekształcaniu religijnego przekazu, to ośmielam się zwrócić uwagę, że pomylił ojciec adresy - z takimi zarzutami należy się raczej udać do właścicieli Tygodnika Powszechnego, który mieniąc się katolickim już niewiele ma z katolicyzmem wspólnego. 3. Chciałby ojciec, aby w TV Trwam i RM były prezentowane także inne jeszcze stanowiska. To ja się zapytam - w jakim celu? I niby kogo miano by zapraszać - Palikota, Kotlińskiego, Biedronia, Grodzką, a może Nowicką, która promuje zabijanie dzieci nienarodzonych? A może Joannę Senyszyn, której "troska" o Kościół jest powszechnie znana? Pozwolę też sobie zauważyć, że w/w przeze mnie indywidua goszczą dostatecznie dużo w innych mediach, aby walnie przyczynić się do sekularyzacji polskiego społeczeństwa. TV TRWAM i RM są chociaż w części odtrutką zamulonego mózgu medialnego odbiorcy.
anonim2013.03.9 5:08
List o. Janusza Soka CSsR, prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (do Romana Giertycha - dop. mój) " W liście do mnie, jak też w załączonej kopii listu do o. Tadeusza Rydzyka, stawia Pan ponadto zarzut, jakoby Radio Maryja i TV Trwam popierały bądź wpływały na jakąś partię polityczną. Taki pogląd uważam za niesłuszny. Radio Maryja i TV Trwam, jako media kojarzone z podmiotem kościelnym, mają prawo i obowiązek wyrażać i popierać poglądy zgodne z nauką Kościoła Katolickiego oraz wspierać inicjatywy sprzyjające dobru i godności człowieka. Jednocześnie winny one z odwagą wskazywać poglądy, które stoją w sprzeczności z prawem naturalnym i wskazaniami Ewangelii. Nie chodzi przy tym o popieranie jakiejś partii bądź walkę z inną, lecz o zachętę do konsekwentnego życia wiarą chrześcijańską i aktywnego udziału w życiu społecznym. (...) Zapewniam Pana, że jeśli jakiekolwiek osoby i ugrupowania będą prezentować poglądy zgodne z nauką Kościoła, znajdzie to pozytywną ocenę w Radiu Maryja i TV Trwam. W sytuacji przeciwnej natomiast spotka się ze stosowną odpowiedzią. " Całość pod: http://www.radiomaryja.pl/informacje/oswiadczenie-prowincjala-prowincji-warszawskiej-redemptorystow/ PS: Biskup miejsca (Toruń - RM) i (Warszawa, TV TRWAM) nie ma wpływu na zakon redemptorystów. Zgromadzenie podlega swoim zakonnym władzom.
anonim2013.03.9 6:57
Traktujcie z szacunkiem o. Ludwika, to naprawdę niezwykle zasłużona i szlachetna postać. Jeśli coś mówi, co nam się nie podoba, lepiej zastanowić się, czy nie ma racji.
anonim2013.03.9 7:23
Ci co tak zajadle bronia i dofinansowuja TV Tram i Radio Maryja ciekawe dlaczego tak ochoczo nie wspomagali TV NIEPOKALANOW? A moze byla za bardzo religijna a za malo angazowala sie w zycie polityczne? Moze o to tak naprawe chodzi? Przeciez spoleczenstwo nie moze nie podzielac nie tych samych wartosci co nie my. Zgodnie z zasada KTO NIE ZNAMI TEN PRZECIWKO NAM. Osobiscie to mam ogromny zal do polakow mieszkajacych za oceanem to glownie oni tak ochoczo daja dukaty na media Rydzykowe. Jedna wrecy mi powiedziala ze ona nie chce takiej Polski jak teraz, chce takiej jakiej pamieta zamim wyjechala. Dlatego wspiera RM/TV-T. Mam najedzie ze na sadzie ostatecznym bedzie im wybaczone ze przylozyli wlasna reke do podzialu spoleczenstwa polskiego.
anonim2013.03.9 8:15
oto posty "świętych" katolików najlepiej obrzucać błotem tych,którzy mają inne zdanie na temat Radia Maryja no nie? Po jaką cholerę w ogóle zapraszać polityków do Radia Maryja? Po drugie - nie każdy musi być sympatykiem Radia, nie istnieje obowiązek zgadzania się z poglądami Radia Maryja, więc dlaczego jakiś kapłan nie może się nie zgadzać z działalnością Radia i pytać biskupów dlaczego nie reagują? Po trzecie - Ktoś tu nazwał Gużyńskiego clownem - gratuluję chrześcijańskiej miłości! ;] A i polecam Radio Niepokalanów, można stworzyć nie budzące kontrowersji katolickie radio?można. Pozdrawiam
anonim2013.03.9 9:36
Przeczytałam wszystkie posty ( bez @Ogorek - ten nie zasługuje). Wiem kto jest wyznawcą kościoła Toruńskiego. Proponuję im wszystkim niech przeczytają jeszcze raz co napisali , a przekonają się, że Radio Maryja jest takie jak jego wyznawcy. Wy odtrącacie innych od Waszych dzieł. Mnie wystarczy żeby mieć krytyczne zdanie. Brałam udział w pielgrzymkach z tymi ludźmi. W sobie są zakochani , o reszcie wyrażają się tak jak Ci tutaj. Czy to pycha , czy to obłuda? Nie wiem. Dlatego potrzebni są duchowni, którzy zwracają uwagę na te nieprawidłowości.
anonim2013.03.18 23:36
hmm, a więc na prawdę czytelnicy frondy - zdaję się, że ludzie rozsądnie i chłodno oceniający rzeczywistość, dają się złapać na wyścig do władzy, w którym udział bierze również o. Rydzyk? Dlaczego przestrzeganie prawa wiąże się z takim sprzeciwem? Niech RM spełni wymogi i ujawni swoje źródła finansowania, a do stanie miejsce na multipleksie. Ale nie - tu chodzi o to, żeby robić marsze, burzyć - porwać swoją część czerwonego sukna jakim jest Rzeczpospolita. Prawdziwy Kościół jest gdzie indziej, tam gdzie księża i wierni myślą o wierze a nie polityce. Z lubelskiego podwórka - kosciół św Ducha, Jezuici na KULu i Dominikanie, może jeszcze kilka mniejszych kościołów. Jeśli chodzi o resztę, to na kazaniu usłyszysz jakiegoś gniota bez treści i polotu, ale o polityce i owszem - porozmawiasz. Ludzie, słuchajcie o Wiśniewskiego, albo przynajmniej posłuchajcie co ma do powiedzenia. muszka, nie zwykłem obrażać ludzi, ale dla Ciebie zrobię pierwszy raz w życiu wyjątek - jak masz rzucać takie teksty łochu, to najpierw przyjedź do Lublina i zobacz jak żyją na Złotej, jak skromnymi i zupełnie nie pazernymi na pieniądza ludzmi są dominikanie i jak wiele robią w porównaniu z wieloma poruszającymi się luksusowymi samochodami proboszczami i biskupami. Mam nadzieje, że papież Franciszek zrobi porządek z parafialnymi moralizatorami i wkaże nową drogę Kościołowi, który ma walczyć i zwycieżać Boskimi a nie ludzkimi sposobami.
anonim2016.02.9 22:38
no pamiętam spotkanie z o. Gora OP, ten na rekolekcjach wypalił Radio Merry. Generalnie dominikatorstwo to taka religijna frakcja Unii Wolności.