02.03.13, 15:53

Ojciec Gużyński apeluje, by Kościół rozpoczął dyskusję na temat działalności ojca Rydzyka!

W ostatnim numerze "Tygodnika" dominikanin o. Wiśniewski pisał: "Jestem stałym słuchaczem Radia Maryja i codziennym czytelnikiem „Naszego Dziennika”. Daje mi to, jak sądzę, podstawę do twierdzenia, że o. Rydzyk często rozmija się z prawdą, posługuje się półprawdami, a nawet rzuca oszczerstwa i lży." To mocne i na razie niepoparte żadnymi faktami stwierdzenie spowodowało, że niektórzy duchowni przyłączyli się do apelu o rozpoczęcie dyskusji o działalności ojca Tadeusza Rydzyka. Dominikanin Paweł Gużyński, stały bywalec maintreamowych mediów tak odniósł się do artykuó ojca Wiśniewskiego: - Jeżeli zgodzić się z diagnozą, jaką przedstawił ojciec Wiśniewski, to takie stwierdzenie można uznać za prawdziwe. Powiedziałabym, że to jest jedna z cząstek, które przeszkadzają Kościołowi funkcjonować lepiej niż w tej chwili-. Dodał jednak: - Mimo, że mamy krytyczne zdanie o działalności ojca Rydzyka, to nie może oznaczać, że chcemy demonizować słuchaczy Radia Maryja czy ojca Tadeusza, że to jest samo zło i wcielone diabły -.

Jednak ojciec Gużyński mocno zaapelował, by rozpocząć wreszcie w Kościele dyskusję na temat działalności Radia Maryja i Telewizji Trwam: - My musimy podjąć to pytanie, jak długo można uciekać? Jak długo można być niedojrzałym i udawać, że nie ma problemu?-. Dalej: - Ojciec Ludwik w systematyczny sposób, z dowodami w postaci wypowiedzi o. Rydzyka opowiada nam o tym, o czym my wszyscy wiemy. To jest kolejna próba podjęcia rozmowy na bardzo ważki temat - powiedział i stwierdził, że artykuł o. Wiśniewskiego będzie miał ciąg dalszy. - Tekst będzie miał swoją kontynuację w postaci pytań, jakie ojciec Ludwik chce zadać hierarchom i będą z całą pewnością dotyczyły ojca Rydzyka i jego działalności. Tutaj wiele rzeczy trzeba podjąć i rozstrzygnąć-.

Można mieć wiele wątpliwości co do stwierdzenia, "Ojciec Ludwik w systematyczny sposób, z dowodami w postaci wypowiedzi o. Rydzyka opowiada nam o tym, o czym my wszyscy wiemy". Co to znaczy systematyczny sposób i o jaką wypowiedź o. Rydzyka chodzi? Widać, że bardzo mocno co poniektórych uwiera działalność o. Rydzyka. Debata o mediach katolickich jest jak najbardzej konieczna, ale nie tylko skupiona na analizie jednej strony: trzeba rozpocząć na pewno dyskusje o ks. Sowie, Lemańskim, "Tygodniku Powszechnym", Znaku i wielu innych. Wtedy ma to wszystko ręce i inogi.

 

philo/Tvn24

Komentarze

anonim2013.03.2 16:04
"często rozmija się z prawdą, posługuje się półprawdami, a nawet rzuca oszczerstwa i lży" Gdyby za to zamykali stacje radiowe i telewizyjne - ciekawe, która by się ostała?...
anonim2013.03.2 16:06
Uważam, że zamiast debatować o mediach katolickich, należy te media tworzyć. A co do o.Rydzyka i TP - tu jest wyraźna asymetria. O.Rydzyk nigdy nie atakuje sam z siebie innych mediów katolickich - owszem, zaatakowany wprost, potrafi się bronić - ale to co innego. A TP i generalnie tzw. Kościół otwarty uważa, że o.Rydzyk jest głównym problemem Kościoła i, mówiąc wprost, domaga się zamknięcia mu ust. Ja świetnie rozumiem, że można nie być admiratorem o.Rydzyka czy RM - ale czy nalezy być likwidatorem? Co przybędzie TP czy dominikanom, gdyby o.Dyrektora przepędzić? (To jest na szczęście nierealne). To jest jakaś bolesna małość wszystkich tych autorytetów Kościoła Otwartego - dla mnie niewytłumaczalna.
anonim2013.03.2 16:16
Apel do wszystkich ateistow: ODPIEPRZCIE SIE OD KOSCIOLA KATOLICKIEGO!! Zajmijcie sie lepiej "zawijaniem w te sreberka".
anonim2013.03.2 16:17
Widać, że z licznych wrodzonych wad, jakie posiada Rydzyk i jego kompanija najgorszy w obecnej sytuacji jest upór. Próbujemy nieustannie dławić jego zapędy do wejścia na multipleks, a ten dalej zbiera podpisy, organizuje swoje marsze i inne kłody rzuca nam pod nogi. Jako że wersja uciszenia księdza Rydzyka a la Popiełuszko nie wchodzi dzisiaj w grę, a wersja soft z Maybachem na nikim już nie robi wrażenia, rozkręćmy "dyskusję", inaczej mówiąc próbujmy dalej naświetlać jakiekolwiek brudy które się tylko da znaleźć na Rydzyka i które mogą zasiać choćby niewielkie wątpliwości w głowach jego sympatyków. Oczywiście, gdyby taką akcję rozpętał Palikot, nikt poza jego wyznawcami na to by się nie złapał, ale gdy "dyskusję" zaproponuje pożyteczny duchowny, to dopiero coś!
anonim2013.03.2 16:27
@nadzieja60 To że lata jeszcze pikuś. Oto jedna ze złotych myśli o. w rozmowie z Nowicką w "Kropce nad i" (dyskusja o pedofilii w kk): "Nie jest tak, że inne grupy, inne środowiska nie wykazują solidarności. Wykazują! Ja bym mógł opowiedzieć parę przykładów, które spotkałem właśnie z terenu szkolnego, nie akurat w tym momencie, bezpośrednio dotyczącego pedofilii, ale innych haniebnych postępków nauczycieli (...)"
anonim2013.03.2 16:29
Brawo! Rozsądny zakonnik. Spokojna analiza i dostrzeganie różnych odcieni, a nie odmóżdżone szukanie wrogów Kościoła przez o. Rydzyka we wszystkich myślących inaczej niż on. Czarno-białe i na zasadzie my kontra oni. Nie mam pojęcia, kim będzie kolejny papież, ale jeśli zajrzy przypadkiem na polskie podwórko i wypowie jakiś krytyczny głos nt."Radia Maryja", to Jego Świątobliwość o. Rydzyk zapewne nazwie papieża kolejnym wrogiem Kościoła. W końcu wiadomo, że monopol na katolickość w Polsce ma jedynie właśnie o. Rydzyk. On też wspaniałomyślnie ją licencjonuje.
anonim2013.03.2 16:36
Ojciec Rydzyk nie podlega pod żadnego papieża ani kardynała.On ma swoojego jedynego przełozonego -Generała Redymptorystów.Reszta to jest typowe bicie piany aby zdyskredytowac ojca Rydzyka jako dyrektora "radia Maryja" oraz "tv Trwam" Ojciec Gużynski typowo dla siebie mówi tak aby nie było wiadomo do końca za kim sie wstawia.
anonim2013.03.2 16:36
A ja uważam, że o. Gużyński powinien dla własnego dobra niezwłocznie rozpocząć porządne, 12 miesięczne zamknięte rekolekcje u Kamedułów, bo inaczej dołączy do pana Bartosie i już nie będzie "o." tylko "pan" Gużyński
anonim2013.03.2 16:38
O. Gużyński ma rację. O. Rydzyk stworzył dzieło pyszne. Jego wyznawcy są zamknięci we własnym kokonie. Im nie potrzeba nawrócenia, a kościół jest grzeszny oprócz wyznawców dyrektora. Oni są najlepsi, najwięksi patrioci - jak myszka chwalą swoje ogonki. Są zamknięci jak w twierdzy. Tylko my , a innym wara. Wszystko mają ,, najmojsze ". Ich najbardziej pozdrowił Ojciec Święty. To jest PYCHA. Rydzyk dzieli ludzi- słucham więc wiem. Najgorsze są homilie głoszone przez PiS. Rozbawia mnie flirtująca z księdzem Kempa, zawsze ze śmiechem, na luzie, na każdy temat. Dać mu ten multiplex a po pewnym czasie wyjdzie szydło z worka.
anonim2013.03.2 16:45
@gbarbara23 - gdyby ci, którzy postanowili nie dać TV TRWAM multipleksu wierzyli, że po jego przyznaniu "wyjdzie szydło z worka" i Polacy dzięki temu masowo odwrócą się od Rodziny Radia Maryja, już dawno by miejsce ojcu Rydzykowi dali.
anonim2013.03.2 16:47
@ Ondraszek 1 - owszem, podlega. Generał zakonu podlega Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, czyli de facto papieżowi.
anonim2013.03.2 16:50
@ gbarbara 23 - podzielam Twoje zdanie. Gdybym miał krótko scharakteryzować osobę o. Rydzyka, jego działalność, zachowanie, to, nie wchodząc w detale, analizy polityczne etc., najszybciej użyłbym słowa "pycha" właśnie. Osobiście myślę, że to jest jeden z najgorszych grzechów. I zgubiła niejednego - wydawałoby się - świętego, wspaniałego i wielkiego. Kwestia czasu.
anonim2013.03.2 17:05
@frenetyczny "Sprawa" Rydzyka była przedstawiona papiezowi ,który o ile pamietam nie zajął w niej stanowiska i przekazał ja polskim władzom kościelnym do dalszego rozpatrzenia .I od tamtej pory cisza!.
anonim2013.03.2 17:18
@frenetyczny i nie tylko!! http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,9844081,Co_papiez_moze_zrobic_Rydzykowi_.html
anonim2013.03.2 17:22
przecież wiadomo, że o ojcu Rydzyku nie można dyskutować! Kto o ojcu Rydzyku dyskutuje, temu język spuchnie.
anonim2013.03.2 17:24
Zawiść i posądzanie wewnątrz Kościoła są po prostu destruktywne. Prześladowania z zewnątrz wzmacniają wiarę. Musimy te rzeczy rozróżnić: relacje wewnątrz pośród katolików należących do Kościoła i relacje Kościoła jako jedfnego zwartego ciała ze światem.
anonim2013.03.2 17:27
Dla zainteresowanych program "tv Twam "na dzis! Święty na każdy dzień 17:30 Bioetyczny detektyw cz. 8 18:00 Modlitwa „Anioł Pański” 18:15 Rozmowy niedokończone 19:30 Program dla dzieci Kiedy sob., 2 marzec, 19:30 – 20:00 Opis Spotkanie z Madzią Buczek Wieczorne modlitwy dzieci [0] więcej szczegółów» skopiuj do mojego kalendarza 20:00 Informacje dnia 20:20 Modlitwa różańcowa 21:00 Apel Jasnogórski 21:20 Informacje dnia 21:40 Polski punkt widzenia 22:05 Świat w obrazach 22:10 Mocni w wierze 22:40 Program publicystyczny z Parlamentu Europejskiego 23:10 Muzyka Gospel Johnn’ego Casha Kiedy sob., 2 marzec, 23:10 – niedz., 3 marzec, 00:00 Opis - film dok. USA (47’) [12]
anonim2013.03.2 17:29
dziwne że jakoś o. Rydzyk nie atakuje współbraci w kapłaństwie ..bo robi swoje i nie ma czasu na zazdrość... ,na konkurowanie... w SŁUŻBIE PANU BOGU kapłani niektórzy zapominają czym jest być UCZNIEM ..oni wszyscy koniecznie chca być NAUCZYCIELAMI a przypomina to show..w niektórych przypadkach
anonim2013.03.2 17:34
Henryk Krzyżanowski kościół otwarty??? a gdzie to otwarcie ?wystarczy im ojciec Rydzyk i z otwarcia zostaje pusta bańka!Oni są otwarci ale chyba tylko na siebie samych
anonim2013.03.2 17:42
To znaczy, ze Ci duchowni chcą wyeliminować o.T.Rydzyka. Ponieważ Tv.Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik to największy sukces nas wszystkich Polaków- katolików. Do tej pory G.W. Tvn, Polsat próbowały zniszczyć to co o. Rydzyk osiągnął swoją ciężką pracą i jego samego także.Teraz próbują, niektórzy duchowni robić to samo.W innych stacjach próbowano robić programy religijne ale nie mieli już pomysłu co pokazywać a ludzie tego nie chcieli oglądać, to zasadzka na o.Rydzyka! Papież odszedł na emeryturę to już niektórzy duchowni myślą, że teraz im się uda to co kiedyś próbowali. Udają? czy nie wiedzą, że to próba wkroczenia wilków pośród owce!!! Za o.T.Rydzykiem stoją wszyscy odbiorcy.
anonim2013.03.2 18:02
To próba wyeliminowanie po raz kolejny o.T. Rydzyka. Tv.Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik to największy sukces o. T.Rydzyka i nas wszystkich Polaków- katolików. Do tej pory G.W. Tvn, Polsat próbowały zniszczyć to co o. Rydzyk osiągnął swoją ciężką pracą i jego samego także.Teraz próbują, niektórzy duchowni robić to samo.W innych stacjach próbowano robić programy religijne ale nie mieli już pomysłu co pokazywać a ludzie tego nie chcieli oglądać, to zasadzka na o.Rydzyka! 'W Polsce wszystko co dobre trzeba zniszczyć' Ciągle próbuje się wkroczyć tam gdzie wszystko dobrze działa. Zazdrość, zawiść? Za o.T.Rydzykiem stoją murem wszyscy odbiorcy. O.Rydzyk od początku ewangelizuje w sposób wiadomy z bardzo dobrym skutkiem i chwała mu za to.
anonim2013.03.2 18:07
Kościołowi na pewno potrzebna jest przede wszystkim dyskusja na temat roli obecnych w nim pożytecznych idiotów. A to przede wszystkim dlatego, że "żadne królestwo wewnętrznie podzielone nie może się ostać". O. mgr Paweł Gużyński, jako przedstawiciel zakonu, który ma pod tym względem ogromne zasługi, miałby tu wiele do powiedzenia. I tym powinien się zająć, a nie atakowaniem innego kapłana. Nigdy nie słyszałem, aby o. dr Tadeusz Rydzyk atakował po nazwisku innego kapłana.
anonim2013.03.2 18:26
To prawda w RM nigdy nie słyszałem personalnie atakowania jakiegokolwiek kapłana, niech się lepiej zajmą swoją formacją żeby dominikanie nie porzucali habitów, bo już kilku takich niestety w ostatnich latach się znalazło i to jest prawdziwy problem.
anonim2013.03.2 18:27
Podejmijmy dyskusję o szkodzących Kościołowi wypowiedziach publicznych niektórych polskich dominikanów (np. słynnego listu wspomnianego o. Wiśniewskiego): "My musimy podjąć to pytanie, jak długo można uciekać? Jak długo można być niedojrzałym i udawać, że nie ma problemu?". Ciekawe czy na taką dyskusję też jest o. Głużyński gotowy, bo jest ona na pewno znacznie bardziej potrzebna polskiemu Kościołowi.
anonim2013.03.2 18:34
"Ojciec Gużynski....itd" to tak jakby Edward Ochab komentował w Nowych Drogach tekst Ignacego Logi Sowińskiego na temat Radia Wolna Europa??? Zmnieńcie Łojce duchowny dekoracje w tym tefauenie i wejdździe na plan "tańca z gwiazdami". Będzie jeszcze śmieszniej.
anonim2013.03.2 18:36
RADIO MARYJA niech ROZWIJA SIĘ I NIECH JESZCZE BARDZIEJ SŁUŻY PANU BOGU I LUDZIOM... SŁUŻBA PIENIEDZOM ,POSADKOM...to cel RZĄDZĄCYCH ... ŚWIETOŚĆ I NARÓD DLA NICH NIE ISTNIEJE...
anonim2013.03.2 18:37
<i>"o. Rydzyk często rozmija się z prawdą, posługuje się półprawdami, a nawet rzuca oszczerstwa i lży"</i> - O ironio to właśnie o. Wiśniewski obrzucał oszczerstwami i lżył polskich duchownych gołosłownie oskarżając połowę z nich o antysemityzm.
anonim2013.03.2 18:38
Postępactwo rzuca do boju swoje w odwody zainstalowane w Kościele. I ci plotą według schematu. Nic to, że za "Imperium o. Rydzyka stoi Zakon Redemtorystów, nic to, że Episkopat Polski, nic to że Watykan, wreszcie nic to, że miliony Polaków, ONI muszą... Oj chłopy, chłopy postrojone a to w koloratki a to w zakonny przyodziewek - zastanówcie się już nie na tym komu służycie, ale w jaki kompromitujący i demaskujący was sposób.
anonim2013.03.2 18:42
zaplacili mu czy co? a może mają na niego jakiegoś haka? albo czysta zawiść ....
anonim2013.03.2 18:50
Coś złego dzieje się z dominikanami. Część z nich przyjmuje punkt widzenia wrogów Kościoła.
anonim2013.03.2 18:56
Wojnę domową śpiewam więc i głoszę, Wojnę okrutną, bez broni, bez miecza, Rycerzów bosych i nagich po trosze, Same ich tylko męstwo ubezpiecza: Wojnę mnichowską... Nie śmiejcie się, proszę, Godna litości ułomność człowiecza.
anonim2013.03.2 19:00
@snaut Za to ja jestem katolikiem. Więc dawaj konkretne przykłady
anonim2013.03.2 19:01
Octopus co to znaczy "kasowac kase"? i "od niewierzacych"? ??? Czy ty mierzyles sobie moze temperature? Przeciez to co piszesz jest BEZ SENSU I NIELOGICZNE!!!
anonim2013.03.2 19:02
Ale swoją droga coś musi być narzeczy skoro nawet Henryk Krzyżanowski staje w obronie i nawet wierszem nie gada. Widać Dominikanin dobrze celuje.
anonim2013.03.2 19:03
@snaut Co dobrego dla Polski i Kościoła uczynił swoją działalnością o.Rydzyk?
anonim2013.03.2 19:06
@snaut Tak myślałem, że nic nie napiszesz -dziękuję więcej pytań nie mam:-)
anonim2013.03.2 19:22
@Zaściankowy - jesteś wiernym wyznawcą O. Rydzyka, jest Was milion, chyba z nawiązką bo tyle słucha tego radia. Inni , nie- wyznawcy też słuchają tak jak ja. Tylko proszę mi nie mówić ,że nie jestem katoliczką dlatego że nie jestem fanką o. Rydzyka. Watykan go pozdrowił jak innych pielgrzymów zresztą skąd papież może wiedzieć co wyczynia ten człowiek. Jak słucham tych rozmów to mi się wydaje ,że do tego radia nie dotarło orędzie o Bożym Miłosierdziu. Wstyd i pycha. Ale telewizję powinni mieć na multipleksie bo jest demokracja, tylko trzeba przedstawić dokumenty. Tego nie można ,,wytupać''.
anonim2013.03.2 19:36
O witam koleżankę, te wskaźniki to wreszcie dostanę?
anonim2013.03.2 19:52
@Maria38 - powiem Ci skąd u O. Rydzyka tyle kasy i tak świetnie sobie radzi. Widzę że jesteś fanką . To w większości zasługa Tuska. On wypowiedział te słynne moherowe słowa , a ojciec to wykorzystał i macie bereciki , piosenki, przedstawienia za kasę. Tak się gra na emocjach tych biednych ludzi. Chociaż Tusk przeprosił, ale dla was - katolików takie przeprosiny ? Na kolana psie, umyj się. Uwierz mi , można być katolikiem bez Waszego dyrektora. A mam pytanie ? Dlaczego dla tych starych ludzi nie buduje hospicjum, domu starców , a buduje baseny ? Woli w bikini?
anonim2013.03.2 20:03
Apel ten to znak , że ferment rozpoczynają w kościele dwaj Dominikanie !! Ojciec Tadeusz Rydzyk to Człowiek wielkiego formatu .
anonim2013.03.2 20:16
@Tomek513: Myli się Pan - po pierwsze, wierszy w obronie RM na moim blogu zamieściłem tak między 5 a 10 - może Pan sam sprawdzić. Tu pierwszy z brzegu: http://www.fronda.pl/blogi/z-perspektywy-geronta/czemuz-to-ojcze-ludwiku-pytanie-mohera,15766.html A po drugie - czemu raczej nie odniesie się łaskawca do mojej argumentacji - chyba wystarczająco jasno przedstawionej?
anonim2013.03.2 20:17
Dwie tutaj osoby słusznie zauważyły, że ojciec Rydzyk nigdy nie zaatakował innego kapłana. Przynajmniej ja nie przypominam sobie takiego przypadku.
anonim2013.03.2 20:29
Ojciec Głużyński to młody zakonnik niedoświadczony, gwiazdka telewizji. Nowoczesny, nie znaczy Boży człowiek. Czym człowiek żyje to głosi. Czy ten zakonnik głosi Ewangelię, przybliża do Boga, buduje Kościół? Dominik 29l
anonim2013.03.2 20:48
Gużyńskiemu kompletnie odbiło!
anonim2013.03.2 20:50
Jeśli macie coś do niego - powiedzcie to wprost z przykładami. Inaczej milczcie, bo naruszacie godność kapłana
anonim2013.03.2 21:08
Niektórym zaczyna się mylić ambona z agorą...
anonim2013.03.2 21:11
@Henryk Krzyżanowski Ale po co mam się odnosić do Pana argumentacji? Czy to coś zmieni? Przyjmie Pan inny punkt widzenia? Zaakceptuje go Pan? I czy w końcu przyzna się Pan do błędu? Pan wie swoje ja wiem swoje-tacy są ludzie i to jest piękne. Pan ma swoje poglądy i moje ba nawet komentarze autorytetów ich nie zmienią. Prowokując do komentarza chce Pan wywołać dyskusję gdzie da Pan upust swojej frustracji (w końcu jest sobota i trzeba odreagować tydzien pracy). W końcu przypisuje Pan sobie cechy nestora, który ma monopol na wiedzę i prawdę. Udanej twórzości życzę:-)
anonim2013.03.2 21:16
@Joozef sapienti sat!
anonim2013.03.2 21:18
@Tomek513: Po co? Bo tylko wtedy ma sens dyskusja. Ja cały czas podnoszę asymetryczność relacji Radio Maryja - TP. I ciekaw jestem opinii na ten temat innych dyskutantów.
anonim2013.03.2 21:22
Przeczytałem artykuł, zapoznałem się z wypowiedziami oo. Wiśniewskiego i Gużyńskiego, przejrzałem niniejsze forum - i po tym wszystkim zapytam po kowbojsku: 'Where's the beef?' Może by tak choć JEDEN argument przeciwko toruńskim redemptorystom?
anonim2013.03.2 21:34
@casimirus A wiadomości z innych katolickich rozgłośni? Skoro słuchasz tylko RM to skąd możesz wiedzieć, że inne media "zaprzyjaźnione z ekipą rządzącą" o tym nie informują? http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/trojmiasto/wzroslo-bezrobocie-w-regionie,1,5432011,wiadomosc.html tu masz o bezrobociu w Unii-http://biznes.onet.pl/rekordowe-bezrobocie-mlodych,18493,5252690,3030259,40,1,analizy-detal tu masz o wyjazdach masowych za granicę-http://m.onet.pl/biznes,mcz28 http://podatki.onet.pl/ponad-milion-polakow-wyjechalo-za-granice,19141,4802630,agencyjne-detal Co do codziennych transmisji mszy-http://www.milosierdzie.pl/lagiewniki/index.php/pl/radio-milosierdzie.html http://www.mszaradiowa.pl/ http://www.mszaonline.pl/ Polki rodzą więcej w UK niż w Polsce: http://wyborcza.pl/1,75478,12424234,Polki_rodza_na_potege__W_Anglii_i_Walii.html http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13482762,W_Irlandii_Polki_rodza_2_5_razy_wiecej_dzieci_niz.html Po tabletkach antykoncepcyjnych zmarły kobiety-http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sprzedaz-pigulek-diane-35-we-francji-zawieszona-zmarly-czter,nId,774750 casimirus jak widzisz można sobie takie informacje nie tylko wyobrazić ale także znaleźć w mainstreamie oraz w stacjach "zaprzyjaźnionych z ekipą rządzącą" Więc napisz prawdę-Co dobrego dla Polski i Kościoła uczynił swoją działalnością o.Rydzyk?
anonim2013.03.2 21:49
@Henryk Krzyżanowski Ok nie ch będzie. Zatem nie zgadzam się z twierdzniem Pana: "Ja świetnie rozumiem, że można nie być admiratorem o.Rydzyka czy RM - ale czy nalezy być likwidatorem". Wiele razy mozna było usłyszeć także na antemie RM to kłamstwa o zamykaniu, likwidowaniu TV Trwam. A przecież Tv Trwam działa pomimo wyłączenia tv naziemnej? To jak to możliwe? Kto likwiduje Radio Maryja i TV Trwam? Przecież wiemy, że O. Rydzyk sam wystapił o nadawanie telewizji satelitarnie i nikt go do tego nie zmuszał. W kórym miejscu jest napisane, że O. Rydzyk ma zostać przepędzony? Ja widzę nawoływanie do dyskusji którą to m.in. Pan uwielbia. I co to jest ten Kościół Otwarty? Z tego co wiem Kościół ma jasne stanowisko, jasne wytyczne, jasne kanony wiary. Wszystko jest określone i sprecyzowane. Więc o co chodzi? Czyżby miał Pan na myśli księzy którzy (tkaże prywatnie) wypowiadają się niezgodnie z Pana poglądami? Otóż nasze poglądy nie muszą być identyczne. Chyba, że chodzi o kwestie wiary ale w tym przypadku chodzi o coś innego.
anonim2013.03.2 22:07
@casimirus Widze, że nawet nie odwiedziłeś podanych przeze mnie linków Ad 1. Wejdź, zaloguj się, zobacz, wysłuchaj, pomódl się-msza na prawdę nie boli:-) Ad 2. Podałem linki do informacji które jak twierdzisz nie są podawane przez żadne inne medium "zaprzyjaźnione z ekipą rządzącą". Te o bezrobociu i wyjeździe za pracą za granicę. Udowaodniłem Ci ze te media jednak podają te informacje więc czego nie rozumiesz?
anonim2013.03.2 22:13
@Tomek513: Argument - "przeciez nadal będzie nadawał satelitarnie" jest nie fair, bo chodzi o łatwość dotarcia do bezpłatnego widza (ważne dla reklamodawców) - po to są muxy. Więc odmowa nie jest bezpośrednią likwidacją ale likwidacją przez marginalizację. Co do tzw. Kościoła Otwartego - naprawde Pan nie zna tego określenia? Przecież ono jest w użyciu od wielu lat. I ten Kościół Otwarty walczy od kilkunastu lat o "rozwiązanie problemu RM" - czytaj o przepędzenie o.Rydzyka. To jest szkodnictwo - czy my (zwolennicy RM) chcemy zamykać TP? -------------------- A co do pytania "co dobrego zrobił?" Zbudował katolickie media (np NDz jest bardzo ciekawym pismem a RM w wielu dziedzinach było nowatorem - choćby jako radio angażujące słuchaczy); stworzył b. ciekawą uczelnię wyższą - nawet niechętne rankingi muszą przyznać, że ma wysoki poziom. Zwiększył w ten sposób pluralizm, co samo w sobie jest wartością. Bardzo wielu ludzi po prostu wróciło do kościoła dzięki RM - dla mnie to jest ważne. Jeszcze dodam aspekt libertariański - to wszystko powstało NIEZALEŻNIE od państwa a czasem wbrew państwu. To tez jest szalenie ważne.
anonim2013.03.2 22:25
Ojciec Gużyński lepiej niech zajmnie własnym zakonem bo nie długo wszyscy opuszczą jego zakon
anonim2013.03.2 23:13
@Malik: Co do kablówek - wydaje mi się, że ich rola spadnie po cyfryzacji. Co do innych technikaliów - może ma Pan rację, nie znam się na tym. Generalnie - wolałbym, żeby to nie państwo rozdzielało koncesje, a żeby był to proces czysto rynkowy. I druga rzecz - wrogość obecnych władz to RM to tzw. oczywista oczywistosć. Tu nie powinna obowiązywać zasada wet za wet - tzn. państwo powinno być neutralne i nie sekować antypaństwowych mediów.
anonim2013.03.2 23:15
Dominikanie... Czy to jeszcze jest zakon katolicki? W 2003 r. przed refrendum unijnym Danuta Huebner oświadczyła publicznie: "mamy 4 sojuszników - Episkopat, KAI, jezuici i dominikanie..." A może tak w wolnej Polsce
anonim2013.03.2 23:22
Zgadzam się z tezą, że warto było by rozpocząć w Kościele urzędowym dyskusję na temat o.Rydzyka i ocenić na ile to wszystko co głosi wspomniany duchowny jest zgodne z oficjalnym nauczaniem Kościoła. Można ewentualnie ocenić czy treści głoszone na łamach Stacji nie stoją w opozycji do oficjalnych dokumentów Kk, zarazem nie można brać pod uwagę wypowiedzi słuchaczy, bo w mediach interaktywnych nie sposób jest odizolować te głosy, które nie trzymają standardów przyzwoitości. Na przykład, gdyby brać pod uwagę wypowiedzi dzwoniących do różnych stacji, wyszło by nam, że prym w antysemityzmie wiedzie Superstacja TV. Jednak taka sama kwerenda, powinna też objąć inne osoby duchowne, np. ks. Bonieckiego, Sowę, jak i hierarchów np. bp Pieronka.
anonim2013.03.2 23:28
Proponuję podać te półprawdy i rozmijanie się z prawdą. Lepiej rozmawiać o faktach, jeśli takowe są.
anonim2013.03.2 23:28
Proponuję podać te półprawdy i rozmijanie się z prawdą. Lepiej rozmawiać o faktach, jeśli takowe są.
anonim2013.03.3 0:08
Swoja drogą bracie Pawle Gużyński, dlaczego w TV religia są przemycane treści niezgodne z nauczaniem KK? Pwiedzymy sobie szczerze temat ks. dr Tadeusza R boi się, bo pokazuje, kto rozkrada Polskę no i Sanhedryn zadecydował ze mam radia i TV trwam nie być wiec zastanów sie, po której stronie jesteś zanim Pan powoła Ciebie do siebie a zapewne czytasz te forum.
anonim2013.03.3 0:25
Co takiego jest nie tak w Radiu Maryja? Musi być to coś poważnego, skoro dominikanin cokolwiek niekorzystnego dostrzega. Nie czytam Naszego Dziennika, nie oglądam TvTrwam, ale nie powiem, że nie słucham Radia Maryja, bo lubię posłuchać wiadomości i lubię media, które traktują mnie poważnie.
anonim2013.03.3 1:04
@Malik - gdyby TV TRWAM występowała również w wersjach tematycznych (nawet tylko w kablówkach) jak powiedzmy TRWAM Style, TRWAM Turbo, ale na ogólnodostępnym multipleksie miała jedną jedyną zwykłą TRWAM, to gdyby dorobiła się jeszcze TRWAM24, redemptoryści też na MUX-y by się chyba z taką nie wybierali. A na wsiach nie ma telewizji kablowej.
anonim2013.03.3 1:33
@Malik - "Nowopowstająca TV Republika także się nie skarży" Co to w ogóle za porównania? O TV Republika nawet nie słyszałem. Skoro jest "nowopowstająca", to trudno, żeby się skarżyła, natomiast TV TRWAM istnieje już prawie dekadę, ma grono stałych widzów, ponad 2,4 mln podpisanych z imienia i nazwiska obrońców i chyba każde dziecko z gimnazjum wie, że istnieje.
anonim2013.03.3 1:51
Ręce opadają. Mam nadzieję, ze z uwagi na nadchodzące Świeta Wielkanocne opamiętają się i odwalą się od Rydzyka. Zazfdroszczą mu pospoilitego ruszenia biedaków i ciemniaków /wg genialnyh OO. Wiśniewskiego i Gużyńskiego/ o których w naszej Ojczyźnie nikt już nie myśli. Całe dla nich szczęście że wielu spośród moherów nie ma internetu, ani nawet komputera. Tylko dlatego jeszcze przetrwali. Ale na szczęście rośnie nowe pokolenie Polaków-katolików obecne na F, T, itd.
anonim2013.03.3 7:43
Księża którzy atakowali Radio Maryja zwykle po kilku miesiącach porzycali kapłaństwo. Ten człowiek optrzebuje duchowego wsparcia, naszej modlitwy a nie poklasku.
anonim2013.03.3 8:33
@Klara: Tu się różnimy :) - ja nie uważam takiej, jak Pani pisze, kwerendy, ani za celową ani za możliwą. Siłą Kościoła Katolickiego (w wymiarze czysto ziemskim, jako instytucji) jest jego zróżnicowanie i wspaniałe połączenie demokracji z rządami jednoosobowymi. Akurat w przypadku RM występuje całkowita zgodnosc doktrynalna. Jedynym problemem jest zaangażowanie polityczne po stronie antyrządowej (nie tylko PiS bo i ziobryści i "Solidarność"). Ale to zaangażowanie ogranicza się do audycji politycznych i, jak dla mnie, jest wkładem RM w pluralizm w Polsce, który wobec prorządowości głównych mediów jest teraz co najmniej wątpliwy. @Malik: Racja co do słowa "antyrządowy" - tak miałem napisać. Natomiast co do kwestii sekowania przez rząd RM, to niech pan przeczyta jeszcze raz swoje słowa. Podawane kryterium jest w rodzaju "no przecież nie zamyka się ich do więzień", co, przyzna Pan, jest podejściem minimalistycznym. Ja w zakresie wolności jestem maksymalistą. A czy naprawde wierzy Pan, że załatwienie "Uwarzam Rze" nastapiło ze względów biznesowych? A czy nie jest zastanawiający brak reklam spólek państwowych w jednych pismach oraz ich obecnośc w drugich?
anonim2013.03.3 8:40
na stos!!! z dominikanami.
anonim2013.03.3 9:36
@casimirus Odpowiedź brzmi tak. Ale idę o zakład, że i tej odpwiedzi nie zrozumiesz. Podałem Ci linki, gdzie udowadniam, że te tematy porusza TVP, podałem Ci linki gdzie masz codzienną transmisję mszy sw. Teraz przyparty do muru zaczynasz stawiać nowe wymagania-radio ma być ogólnopolskie, nieinternetowe. Są inne stacje które transmistują msze są. Jest alternatywa dla Radia Maryja-jest. Więc nie broń na siłę przegranej sprawy Ale skoro te Twoje media są takie zasłuzone dla Polski wskaż mi proszę gdzie był poruszany temat tzw małego podatnika? Przepisy te weszły w styczniu i bardzo ułatwiają życie POLSKIM przedsiębiorcom
anonim2013.03.3 9:41
@Henryk Krzyżanowski "Argument - "przeciez nadal będzie nadawał satelitarnie" jest nie fair, bo chodzi o łatwość dotarcia do bezpłatnego widza (ważne dla reklamodawców) - po to są muxy. Więc odmowa nie jest bezpośrednią likwidacją ale likwidacją przez marginalizację"- Ale to Ojciec Rydzyk poiwnien zatem powwiedzieć prawdę -jest dobrze(bo ma to co chciał-satelitę) ale chce więcej-chce się rozwijać , powalczyć o reklamodawców, większą widownię - to byłoby uczciwe zamiast kłamstw o zammykaniu, lkiwidowaniu. "Co do tzw. Kościoła Otwartego - naprawde Pan nie zna tego określenia? Przecież ono jest w użyciu od wielu lat. I ten Kościół Otwarty walczy od kilkunastu lat o "rozwiązanie problemu RM" - czytaj o przepędzenie o.Rydzyka. To jest szkodnictwo - czy my (zwolennicy RM) chcemy zamykać TP?"-ale gdzie tzw. Kościół Otwarty stwierdził, zę chce przepędzić Rydzyka?. Myslę, ze chcodzi tu o dyskusję nad zasadami współpracay, ramami współistnienia itp. Własnie po to aby przepędzić nie O. rydzyka tylko jego szatańskie słowa i myśli. -------------------- "A co do pytania "co dobrego zrobił?" Zbudował katolickie media (np NDz jest bardzo ciekawym pismem a RM w wielu dziedzinach było nowatorem - choćby jako radio angażujące słuchaczy); stworzył b. ciekawą uczelnię wyższą - nawet niechętne rankingi muszą przyznać, że ma wysoki poziom. Zwiększył w ten sposób pluralizm, co samo w sobie jest wartością. Bardzo wielu ludzi po prostu wróciło do kościoła dzięki RM - dla mnie to jest ważne. Jeszcze dodam aspekt libertariański - to wszystko powstało NIEZALEŻNIE od państwa a czasem wbrew państwu. To tez jest szalenie ważne." Co do powyższego pełna zgoda
anonim2013.03.3 11:28
To chyba jakiś znak czasów, że duchowi potomkowie św. Dominika, którzy odgrywali pierwsze skrzypce w krzewieniu katolicyzmu w Europie i dbali o "czystość" wiary, teraz zrobili zwrot o 180 stopni...i degenerują Kościół. Owszem nie generalizuję, ale to ciekawe...Bartoś, Dostatni, Gużyński...i pewnie znalazłby się jeszcze jakiś spod znaku białego habitu. No co więcej powiedzieć o o.Gużyńskim, którego razi i denerwuje kwestia modlitwy przed i po jedzeniu w szkole, no...że to takie nie postępowe i nietolerancyjne...ehh...Św. Dominiku módl się za swoich duchowych synów, bo innego ratunku już dla nich nie widać...
anonim2013.03.3 13:06
@casimirus Ad 1-I być nie musi. Radzimy sobie świetnie w regionie. Ad 2. Zgoda. Tylko nie pisz, że RM tyle zrobiło dla Polski. Skoro podaje wybiórcze informacje przydatne tylko dla pewnego grona narodu.
anonim2013.03.3 18:52
kazdy wierzacy koscioła katolickiego zna wykładnie katechizmu i nie trzeba tu debaty Hierarchicznego Koscioła. .PIERWSZYM JEST SŁOWO BOŻE i JEMU NA PEWNO WIERNY JEST O. RYDZYK I JEGO WSPÓŁPRACOWNICY.. my wierzacy PO OWOCACH POZNAJEMY ..A ONE W TYM PRZYPADKU SA DOBRE..
anonim2013.03.3 18:55
@Tomek513 - "to byłoby uczciwe zamiast kłamstw o zammykaniu, lkiwidowaniu" Ho ho, ależ kłamca z tego Rydzyka. Sam sobie zamyka drogę na multipleks i likwiduje szansę szerszego zaistnienia myśli narodowo-katolickiej w Polsce! "Własnie po to aby przepędzić nie O. rydzyka tylko jego szatańskie słowa i myśli" Celna diagnoza, ale od szatańskich myśli jest egzorcysta. Może on by coś poradził na duchowy problem ojca Rydzyka. Co Ty na to, żeby po pozbyciu się owegoż (jeśli w ogóle potrafisz go zdefiniować) pozwolić kontynuować redemptoryście jego pracę w RM? "Bardzo wielu ludzi po prostu wróciło do kościoła dzięki RM - dla mnie to jest ważne" No o to chodzi! Ja też czuję, że to radio jest wspaniałe, tylko jego kadry trza wymienić na bardziej odpowiadające duchowi czasu. Myślę, że gdy o. Gużyński stanie na jego czele, Radio dostanie nawet dofinansowanie z budżetu, nie mówiąc już o pochwałach płynących z Europy.
anonim2013.03.3 19:13
@Tomek513 - "Tylko nie pisz, że RM tyle zrobiło dla Polski. Skoro podaje wybiórcze informacje przydatne tylko dla pewnego grona narodu" Celna uwaga! Bo cóż to jest za news przytoczony przez casimirusa, że Polki rodzą mniej dzieci w Polsce niż na obczyźnie, czy że dzieci w Polsce są ofiarami transformacji ustrojowej? Kogo to (poza marginalną grupką samych zainteresowanych) może obchodzić, skoro cała Polska żyje oburzeniem i niedowierzaniem po ostatnim wybryku Lecha Wałęsy i próbuje się otrząsnąć z szoku, że narodowy bohater mógł tak nisko upaść?!
anonim2013.03.3 19:41
@Jack Na poczatek proponuję abyś uwaznie przeczytał cała moją dyskusję z casimirusem. Tam znajdziesz większość odpowiedzi tak jak to, ze o Polkach rodzących za granicą piszą też w mediach zaprzyjaźnionych z "ekipą rządzącą" Napisz w takim razie od kiedy TW Trwam jest zamknięta -bo cyfryzacja w końcu postepuje-jakoś w województwach, gdzie tv naziemna jest wyłączona TW Twam jest nadal bo NIGDY NIE BYŁA W TV NAZIEMNEJ!!!! " Co Ty na to, żeby po pozbyciu się owegoż (jeśli w ogóle potrafisz go zdefiniować) pozwolić kontynuować redemptoryście jego pracę w RM?"- JESTEM ZA!!! "Bardzo wielu ludzi po prostu wróciło do kościoła dzięki RM - dla mnie to jest ważne"- A ILU ODESZŁO?
anonim2013.03.3 19:55
Ojcze Pawle Gużyński zastanawiam się komu służysz. Bo "po owocach" poznaję, że nie kościołowi i Polakom. Właśnie teraz kiedy toczy się walka o jedyną katolicką telewizję na multipleksie, Ty chcesz "dyskutować" o Ojcu Tadeuszu Rydzyku? Ojciec Tadeusz dzisiaj jest, służy kościołowi i Polakom tak jak potrafi . Jutro jego dzieło w naturalny sposób może przejmie ktoś inny, jeżeli taka będzie Wola Boża. Radio Maryja i Telewizja Trwam jest dziełem, które jest potrzebne Polakom i nie tylko, jak powietrze i woda. To jest dzisiaj "okno prawdy i ewangelizacji" w "zatęchłym budynku cywilizacji śmierci". Ojciec Tadeusz tak jak każdy człowiek ma swoje wady. Jednak to co osiągnął dobrego wielokrotnie przewyższa jego potknięcia. Jego dzieło jest bez wątpienia opatrznościowe. Wypełnia testament Św. Maksymiliana Kolbe. Ojcze Pawle komu Ty służysz? Robisz "zadymę medialną" dla odwrócenia uwagi od rewolucji genderowej?
anonim2013.03.3 21:47
@Tomek513 - TV TRWAM nie jest zamknięta (na razie), ale ma zamykaną drogę do szerszego zaistnienia z powodów politycznych i ideologicznych. Piszesz, że "Ojciec Rydzyk poiwnien zatem powwiedzieć prawdę -jest dobrze(bo ma to co chciał-satelitę) ale chce więcej-chce się rozwijać , powalczyć o reklamodawców, większą widownię - to byłoby uczciwe zamiast kłamstw o zammykaniu, lkiwidowaniu" Gdzie tu jego kłamstwo, że mu się zamyka drogę do szerszej widowni? Przecież to oczywiste, że chce się rozwijać, skoro stara się o ten multipleks. Mnie ta cyfryzacja niewiele obchodzi, bo mało już oglądam TV, ale skoro w ofercie jest głównie bezwartościowy śmietnik ze stacjami zamieniającymi się coraz bardziej w wielominutowe teledyski reklamowe i za to żądają abonamentu, chcę mieć prawo do oglądania wszędzie czegoś wartościowego, prawdziwie polskiego, nadawanego w eterze jak reszta, a nie tylko u siebie w Internecie.
anonim2013.03.3 22:09
,Nie widzi belki w swoim oku - zazdrość go dręczy, nie dorósł do pięt o. T. Rydzykowi. ,siedzi w TV antykatolickiej za srebniki sprzedał się - i chce załatwić konkurencję. Tacy jak on za komuny zwali się ,, księża patryjoci ,, a jak ich dziś nazwać ?
anonim2013.03.4 8:52
@Jack "Gdzie tu jego kłamstwo, że mu się zamyka drogę do szerszej widowni? Przecież to oczywiste, że chce się rozwijać, skoro stara się o ten multipleks." - tu nie ma kłamstwa. O to mi własnie chodzi aby tak powiedział i mówił. Ale on twierdził, że to radio zamykają. Jedną sprawą jest rozwój poprzez zwiekszenie liczby słuchaczy porzez dostęp na Mux - którego na razie nia ma. A drugą sprawą jest zamykanie radia, która to czynnośc nie ma miejsca
anonim2013.03.4 9:12
Nie wiem czy dosłownie zamykają, ale w każdym bądź razie marginalizują i chcieliby zamknąć. Nie wiem co tu może być niezrozumiałe. Słowa "To jeszcze tego Rydzyka ćwiczycie?" to jeszcze mało? Sprawę z przyznaniem miejsca będą ciągnąć aż do końca kadencji tego rządu wynajdując coraz to nowe "problemy" - to jest główne zadanie, nomen omen, Dworaka na ideologicznym froncie.
anonim2013.03.4 10:15
widać miło jest być mainstreamowym duchownym który zamiast walczyć w obronie Kościoła przed światem i jego naukami atakuje prawdziwych wyznawców Jezusa. Pycha czy próżność czy jedno i drugie? Jezus zawsze był i pozostanie dysydentem stojącym w obronie słabych, niszczonych, wykorzystywanych i modlących się a nie ulegającym pogoni za popularnością i chwałą tego świata człowiekiem ziemskim przywiązanym do chwały ziemskiej i dóbr tego świata.
anonim2013.03.6 18:59
Nie rozumiem co macie do O.Guźyńskiego. Nie wiem skąd takie teksty typu sprzedał się itd Jezus wychodził do grzeszników, do ludzi,do świata, nie zamknął się w światyni,ale wychodził do ludzi Tak samo kapłani typu Gużyński ,Sowa i inni Radio Maryja jest natomiast bardzo ograniczone do katolików,kogo chcecie zewangelizować będąc jedynie w swojej grupce słuchaczy Radia Maryja?.. Radio Maryja z pozoru łączy,tak na prawdę dzieli ludzi,w tym radiu ci od PISu są lepsi,wgl katolicy są lepsi,ba,najlepsi. natomiast nieistniejąca religia.tv w której udzielał się o.Gużyński była dla wszystkich chrześcijan,a nie jedynie dla katolików. Często bywam u łódzkich dominikanów na Eucharystii,zdarzało mi się nie raz słuchać kazania O.Pawła, można mieć zastrzeżenia do tego,że często mówiąc coś wspomina o swoich wypowiedziach w mediach,ale trzeba przyznać,że głosi ewangelię,nie mówi o polityce,ale o Ewangelii. Słuchacze Radia Maryja pewnie potępiają homoseksualistów,O.Paweł w jednej ze swojej wypowiedzi powiedział,że nie wolno odbierać godności homoseksualistom,że mają swoją godność,ale przyznał,że jest przeciwko związkom partnerskim. Może na pierwszy rzut oka ten kapłan budzi kontrowersje,ale po bliższym zapoznaniu się z Jego osobą trzeba przyznać,że On głosi Chrystusa,zamiast Go hejtować to lepiej byście się za Niego pomodlili. Pozdrawiam +
anonim2013.03.6 20:32
@Listzycia Łączenie katolików polega na atakowaniu jedynej katolickiej telewizji w medium, które nie ukrywa swojej niechęci do nauki Kościoła? Czy może pochwalanie o. Wiśniewskiego, który niedawno opluł połowę polskich kapłanów bez cienia dowodu oskarżając ich o antysemityzm? Paradoksalnie RM rzadko kiedy atakuje po imieniu czy nazwie inne ośrodki katolickie więc może jednak oni bardziej dbają o jedność katolików? Co do Religia TV to mam dopiero od niedawna dostęp więc się nie wypowiadam, ale sam dyrektor ks. Sowa na samym początku jej istnienia zarzekał się, że nie chce robić żadnej ewangelizacji, tylko taką stację religijną. Wygląda więc na to, że z założenia nie miała to być telewizja ewangelizacyjna tylko raczej religioznawcza. I nie pisz kogo to "pewnie" słuchacze RM potępiają jak nie wiesz bo sam w ten sposób rozpowszechniasz niepotwierdzone zarzuty.