10.01.20, 15:45

Ordo Iuris broni profesor prześladowanej za słowa prawdy o rodzinie

Przedstawienie naturalnej roli rodziny w kulturze chrześcijańskiej jest w opinii Rzecznika Dyscyplinarnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wykroczeniem dyscyplinarnym. Dla wykładowcy socjologii Rzecznik zażądał kary nagany, uwzględniając skargę grupy studentów zarzucających prof. Ewie Budzyńskiej, że na swoich wykładach rzekomo promuje „homofobię”, „ideologię anti-choice” oraz „poglądy radykalno-katolickie”. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris reprezentują wykładowcę w postępowaniu dyscyplinarnym. Instytut przygotował także raport o najważniejszych ograniczeniach wolności akademickiej w Polsce i projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

 

POBIERZ RAPORT

POBIERZ PROJEKT USTAWY

Prof. Ewa Budzyńska prowadziła zajęcia pt. „Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych”. Ich celem było zapoznanie uczestników z rodziną jako elementem struktury społecznej oraz przedstawienie jakie formy przyjmowała ona na przestrzeni wieków w zależności od kształtującej ją kultury lub religii. W czasie zajęć studenci poznawali odmienności kulturowe rodzin wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu, islamu czy hinduizmu. Po zajęciach dotyczących rodziny w kontekście nauki chrześcijańskiej grupa studentów złożyła do władz uczelni skargę na prof. Ewę Budzyńską. Zarzucali jej narzucanie słuchaczom „ideologii anti-choice, poglądów homofobicznych, antysemityzmu, dyskryminacji wyznaniowej, informacji niezgodnych ze współczesną wiedzą naukową oraz promowanie poglądów radykalno-katolickich".

Tym, co wzburzyło protestujących, było nazwanie człowieka w prenatalnej fazie rozwoju „dzieckiem” oraz pokazywanie modeli różnych faz rozwoju płodowego dziecka. Krytyka dotyczyła także zaprezentowania badań wskazujących na negatywny wpływ posyłania dzieci do żłobków na ich rozwój, a przede wszystkim samego zreferowania przez wykładowcę definicji rodziny jako podstawowej i naturalnej komórki społeczeństwa opartej o związek kobiety i mężczyzny. Nie do przyjęcia okazało się także zaprezentowanie publikowanych w prasie naukowej wyników badań na temat skutków wychowywania dzieci przez osoby pozostające w relacjach homoseksualnych. Skarga dotyczyła także krytycznego stosunku wykładowcy do eutanazji i jej rzekomego „antysemityzmu”.

Na tej podstawie Rzecznik Dyscyplinarny prof. Wojciech Popiołek wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie „podejrzenia popełnienia czynów uchybiających obowiązkom i godności nauczyciela akademickiego”. W jego trakcie prof. Ewa Budzyńska złożyła obszerne wyjaśnienia i zaprezentowała materiał wykorzystywany podczas zajęć. Rzecznik przesłuchał jedynie część studentów, ponadto dwojgu przesłuchiwanym okazał protokół zeznań trzeciego z nich, by następnie ze zgodnych zeznań świadków wyprowadzić wniosek o ich prawdziwości. Przy tym zarzuty odnośnie konkretnych treści rzekomo wypowiadanych przez prof. Ewę Budzyńską były w sposób oczywisty sprzeczne z zawartością przedstawionej przez nią prezentacji wyświetlanej podczas wykładu.

Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego, Rzecznik za bezzasadny uznał zarzut antysemityzmu naukowca. Ponad wszelką wątpliwość wykazano bowiem, że opowiedziany żart żydowski miał być ilustracją kultury słowa powiązanej z kulturowym modelem rodziny, podobnie jak opowiadane podczas wykładu żarty śląskie i greckie. Rzecznik przyznał także, że bezpodstawny był zarzut przekazywania przez prof. Ewę Budzyńską „informacji niezgodnej z aktualnym stanem naukowym”.

Pomimo tego prof. Popiołek zażądał od Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ukarania prof. Ewy Budzyńskiej dyscyplinarną naganą, a Komisja zdecydowała się wszcząć postępowanie. We wniosku o ukaranie Rzecznik nie tylko odniósł się do skargi studentów, ale także wyrażał swoje osobiste poglądy, w tym uznając wszelkie porównanie ideologii gender i komunizmu za naukowo bezzasadne. Obrońcami prof. Ewy Budzyńskiej w postępowaniu dyscyplinarnym są prawnicy Instytutu Ordo Iuris, którzy domagają się jej uniewinnienia.

„Nie można wymagać od wykładowcy, aby pominął w toku prowadzonych przez siebie zajęć treści istotne z punktu widzenia omawianego tematu. Z pewnością treści wykładu nie można także dostosowywać do przekonań słuchaczy. Nie można również żądać, aby wykładowca zaniechał wyrażania uzasadnionych naukowo wątpliwości lub zastrzeżeń wobec prezentowanych zjawisk. Co więcej, takie oczekiwanie byłoby bezprawną cenzurą konstytucyjnie gwarantowanej wolności akademickiej z oczywistą szkodą dla kształtowania umiejętności krytycznej analizy stereotypów, w tym stereotypów budzących niechęć wobec chrześcijaństwa” – zaznacza mec. Magdalena Majkowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Prof. Ewa Budzyńska może poszczycić się ponad dwudziestoośmioletnią pracą naukową na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorką wielu książek i artykułów naukowych dla polskich i zagranicznych czasopism. Wykonała także szereg ekspertyz dla organów władz samorządowych i organizacji społecznych, m.in. Prezydenta Miasta Katowice, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego czy Caritas.

Komentarze

Bycze jądra2020.01.14 12:14
Czas skończyć z tymi śmierdzącymi zbokami, pedalstwo to rozkład społeczeństwa. D u p a jest od s r a n i a. Przyrost populacji ludzkiej gwarantują tylko związki heteroseksualne.
acotomadorzeczy2020.01.28 22:12
A co zrobić z rodzinami w rodzaju dziecko-mama-babcia?
RHQQ22020.01.14 2:23
Słuchajcie, ale my tak na prawdę nie wiemy kto tu ma rację - z chęcią bym wysłuchał tego wykładu w całości, bo bez tego ciężko sobie wyrobić zdanie. Jedyne co na razie mi się niepodoba to wciskanie tych modeli płodów, skoro temat jest inny, ale w sumie pretekst był bo z płodów zwykle rodzą się dzieci, a dzieci to rodzina. To nie jest tez powód żeby składać skargę. Są 2 opcje: - albo na tym wykładzie było coś o czym Fronda nie napisze - albo też to grupa oszołomów która dopatruje się homofobii w wykładzie na podstawie osobistych przekonan prowadzącej zajęcia - a to jest oszołomstwo Nie wiem kto ma tu rację i nikt z nas nie wie, póki nie opublikuja nagran z tych zajec. Sam całkowicie popieram związki partnerskie i adopcję dzieci partnerów w tych związkach, ale jeśli treści byly takie jak napisala Fronda i nie było jakiejś rażąco agrsywnej formy to, stanąłbym murem za panią profesor.
Luzifer2020.01.11 20:36
Niech sekta ordo coś tam, coś tam broni dzieci, małoletnich przed łapskami lubieżnych katolickich katabasów
andrzejhahn32020.01.11 12:59
ordo luris to zgraja ciemnych i zacofanych imbecyli
Irena2020.01.12 2:25
Lechu Keller, hahnie.... Imbecylem przecież to ty jesteś ! Zapomniałeś jak sam na siebie nazywasz????
Daria Danilczyk2020.01.11 12:49
Kiedy ciemnota jest zagrożona, Ordojuris zawsze gotowa jej pmóc.
Jan Radziszewski2020.01.11 12:37
Trole cezara /J 19,15) + Lewactwo ma zapewnioną przez Boga - świetlaną jak oni twierdzą przyszłość TJ. słynny dla wojowników dżihadu Raj Mahometa na 100% pewny tzn PIEKŁO tj jezioro ognia i siarki /Ap 20,15) gdzie dziewicze czarnookie hurysy piekielne - diabły umilają wieczność nieszczęśliwą wszystkim miłośnikom cezara żydów /J 19,15) tj Lucyfera /Iz 14.12-15 Sura 113,1 zw czerwonym Smokiem z Apokalipsy /Ap 12,3 nn)
wujek dobra rada2020.01.11 12:25
Na szczescie tzw. prawda homofobow to dla mnie kompletny falsz.
ciocia2020.01.11 12:36
skoro lubisz żyć w niewiedzy i zaciemnieniu nikt ci w tym nie będzie przeszkadzał ,wmawiaj sobie kit ,ale nie wciskaj go innym
Jan Radziszewski2020.01.11 12:46
ciekawe jak budiet w PIEKLE czy tak samo powiesz ? ha ha ha ! "prawda homofobow to dla mnie kompletny falsz.
lucjanhenryk2020.01.11 8:27
Kora odkleiła się Korze. Kora mózgowa.......
kora2020.01.11 4:50
Ordo Iuris to taka współczesna święta inkwizycja.
fakt2020.01.11 7:21
kora jakiejkolwiek wzniesienie się na wyżyny nauki i prawdy to dla ciebie inkwizycja
Ciekawy2020.01.10 19:26
Bo jak to jest aby taki babol nie mógł swoich flustracji wylewać na pisich przeciwnikach Lanie gooowna na opozycje to jest najwyższa oznaka patriotyzmu i miłości Boga
fakt2020.01.10 19:49
Ciekawy - uczelnia powinna służyć dyskusji opartych na nauce -a nie niedouczeni studenci protestują w imię bo ja tak chcę ..a powinno się odbywać w formie debaty naukowej. Gdy próbuje się stosować zasady demokracji do orzekania o faktach naukowych dochodzi do takich absurdów jak ogłoszenie ślimaka rybą lądową. Homoseksualizm także został metodami demokratycznymi wykreślony z listy chorób w 1973 r..Google Dlaczego homoseksualizm został wykreślony z listy chorób psychicznych?
RHQQ22020.01.14 2:40
nikt slimaka nie oglosil rybą to po pierwsze - dopisano do suplementu przepisó o rybołówstwie aby nie tworzyc gaszczu niepotrzebnych przepisow specjalnie dla slimakow - oszczednosc naszych podatkow i papieru. homoseksualizm najpier musial sie znalesc na liscie chorób - a znalzł się tam w 1952 roku na skutek - o zgrozo - demokratycznego głosowania. Co ciekawe według ówczesnej klasyfikacji ja też byłbym dewiantem, gdyż fetyszyzm też znalazł się na liście tych chorób jako dewiacja. A akurat podniecają mnie stopmy mojej żony i lubię seks w samolocie - no taki fetysz. Skąd wywodzisz wyższość wyniku jednego demokratycznego głosowania nad drugim? Czy przypadkiem nie z osobistych przekonań i uprzedzeń?
RHQQ22020.01.14 3:02
Jeszcze odnośnie artykułów ktore polecasz "Dlaczego homoseksualizm został wykreślony z listy chorób psychicznych?" - przewija się tam permanentnie argument selkcji grupoy badanych nie bedacej reprezentatywna próbą statystyczną - sprawa jest bardziej złożona. Jeżeli badano homoseksualizm jako taki to eliminacja z grupy osób cierpiacych na inne schorzenia nie jest zlym pomyslem - jak bym badal osoby chore na rumień i mial ocenic samo schorzenie, też wyeliminowałbym z grupy badanych osoby chore dodatkowo na inne choroby skóry, a pamiętajmy że metodologia dotyczyla cech uznawanych za objaw schorzenia. Co innego jakbyśmy badali statystyczne wspolistnienie cech czy schorzen, wtedy taka eliminacja byłaby manipulacją - pytanie co jest celem badania - ocena konkretnej cechy czy choroby czy okreslenie statystycznego wspolwystepowania takowych. A statystyki - są statystykami - nie dowodzą nigdy zwiazku przyczynowo skutkowego, okreslaja czestotliwosc wystepowania danych cech a nie ich przyczyna. Przy korelacjio cechy A do cechy B mamy nastepujace mozliwosci: - A zależy od B ale B nie zależy od A - B zalezy od A ale A nie zalezy od B - A nie zależy od B ani B nie zależy od A a oba zależą od C - korelacja w wynikach zachodzi ale nie wykazano ani wzajemnej, ani zewnętrznej zależności .... jest wiele mozliwosci. Zarzuca sie ze w innych badaniach wykazano że osoby homoseksualne częściej chorują na depresje i zaburzenia psychiczne - no bez badań mógłbym sie załozyć że tak jest - tak samo jak albinsi w Afryce - dojhrzewaja i przebywają w społecznosciach wrogo do nich nastawionych - to i częstotliwość zaburzeń związanych z tym stresem musi być większa. Czy istnieje dodatkowa przyczyna, np genetyczna, nie wiadomo - musielibysmy miec probe statystyczna ze spolecznosci calkowicie akceptujacej takie osoby, a o to w cale nie latwo na planecie w ktorej dominują islam i chrzescijanstwo. Co ciekawe taka sama zalezność dotyczy innych grup społecznych prześladowanych na przestrzeni dziejów - Żydzi wykazują identyczną korelację jeśli chodzi o depresję i zaburzenia nerwicowe - wspólny czynnik środowiskowy; a może i genetyczny - statystycznie zarówno Żydzi jak i homoseksualiści są nieco bardziej inteligentni od średniej w populacji - genetyka czy środowisko? Może to nie geny powodują wzrost IQ, ale poczucie wyobcowania wyostrza umiejętności logiczne i analityczne - stres działa depresyjnie, ale tez mobilizująco. To wszystko statystyka - nie rozstrzyga o przyczynach, ale najbardziej prawdopodobne wyjaśnienia przyczynowosci podałem powyżej.
grimm2020.01.10 18:43
Ten upadek uczelni wyższych to skutek reformy szkolnictwa wyższego autorstwa Gowina. Tak się układał z kadrą, że wysmażył kolejną kastę.
OstatniaParóweczkaBarryKentaUkradzionaPrzezCaritas2020.01.10 17:13
Pracowała dla Caritas... Caritas. Kościelna wyłudzalnia mamony. Okradnie głodne dziecko ze snu o łyżce zupy. Ograbi bezdomnego z bonu socjalnego do noclegowni. Zbierze milion na potrzebujących i przeżre na swoje potrzeby administracyjno-reprezentacyjno-organizacyjne 99,9% zbiórki. Dajcie klero-złodziejom z Caritas prowadzić przez tydzień Bank Spermy, a na kontach klientów zostaną tylko pojedyncze plemniki.
Chory Portier2020.01.10 17:14
Idź się odlej, to czasem pomaga.
anonim2020.01.10 17:35
To już nawet nie debilizm tylko wyższy stopień upośledzienia umysłowego czyli idiotyzm ,może jak zaczniesz się leczyć to jakaś jeszcze szansa dla ciebie jest.
Henryk 2020.01.10 16:39
BRAWO, NIE MA MIEJSCA W OŚRODKACH NAUKOWYCH NA ZACOFANIE, CIEMNOGRÓD, I SIANIE ZABOBONÓW. Oby sie tej profesorki pozbyli.
cgy2020.01.10 19:28
Henryk kod genetyczny warunkuje pleć są 2 rodzaje zaburzeń - hormonalne powstające w trakcie życia płodowego i drugie psychiczne w trakcie życia rodzinnego . W 1973 roku Gdy próbuje się stosować zasady demokracji do orzekania o faktach naukowych dochodzi do takich absurdów jak ogłoszenie ślimaka rybą lądową. Homoseksualizm także został metodami demokratycznymi wykreślony z listy chorób.Google Dlaczego homoseksualizm został wykreślony z listy chorób psychicznych?
RHQQ22020.01.11 8:39
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne na tle religijnym na liście chorób psychicznych nadal są więc się tak nie martw o listę chorób - nikt katolicyzmu z listy chorób nie wykreślił.
cgy2020.01.11 12:03
Twój poziom odpowiedzi świadczy, że nie wiadomo co chcesz udowodnić. Po prostu bolą ciebie fakty . Zakazywanie badań i leczenia homoseksualistów to jawne zaniedbanie i cierpienie tych osób. Gdy ktoś mówi ,że jest Bonaparte albo jak podkreślasz Jezusem i ma w tym kierunku zaburzenia to się go leczy więc dlaczego wmawia się nam kłamstwa . Czym innym jest obrażanie osób z takimi zaburzeniami , wyzywanie poniżanie - na to nie ma zgody bo szacunek się należny każdemu. Czym innym jest wmawianie nam że to nie jest zaburzenie i wtedy wyzywa się od faszystów i homofobów.
Jan Radziszewski2020.01.11 11:38
ciekawe czy będziesz tak twierdził jak w PIEKLE - BUDIET ?
OTUA2020.01.10 16:24
kilkoro spedalonych studentów terroryzuje UŚ. No cóż, jaki uniwersytet - tacy studenci... buhahahaha
man.of.Stagira2020.01.10 16:02
Nikt NIE jest ojcem, jeżeli uprzednio nie był s y n e m swojego ojca. Nikt NIE jest matką, jeżeli uprzednio nie był c ó r k ą swojej matki. FAKTY nie do podważenia. . Sama ewolucja stygmatyzuje homoerotyzm. Stygmatyzuje zarazem ‘wędrówkę płci’. Człowiek może zdradzać ALE tylko zgodnie z ewolucją. Oto hipokryzja. Nic tego nie przebije. NIKT nie słyszał o wydziedziczonych, tych z nieprawego łoża, bękartach pochodzących ze słynnych r o d ó w homoseksualistów w całej kilka milionów lat liczącej historii ludzkości. . Takiego –RODOWEGO- materiału genetycznego e w o l u c j a nie udostępnia a wręcz wyklucza go z obiegu. Z punktu widzenia ewolucji gatunku ludzkiego nie było wobec tego czegoś takiego jak 'zdrada gejowska'. Zdradzać biologicznie mogli i mogą j e d y n i e hetero-normatywni, czyli prawdziwie seksualni w swych związkach. ‘Sex’ (scil. płeć) jest pojęciem relacyjnym stąd ‘związek’ dwóch osób fizjologicznie pod jego względem jednakowych NIE może być uznany za seksualny w pełnym słowa znaczeniu. Dlatego nie-normatywni NIE są prawdziwie seksualni w swoich związkach, s ą niezupełni o r a z nierzeczywiści jako partnerzy seksualni (1- a personal disability). Dlatego propozycja świata wg LGBT to n i e w o l n i c t w o pod maską wolności. Wasalizacja strony relacji w antagonizmie czyni z niej instrument bieżącej hegemonii – wytwarza się przyszły p r e k a r i a t, grupa upośledzonych społecznie i emocjonalnie. Że coś tu się nie domyka, że „gender theoretical perspectives” trzeszczą w etycznych i antropologicznych zawiasach przeczuwa i dostrzega sama matka chrzestna szmoncesu szumnie przezwanego ‘gender theory’ - Judith Butler; “The “incompleteness” of each and every identity is a direct result of its differential emergence: no particular identity can emerge without presuming and enacting the exclusion of others, and this constitutive exclusion or antagonism is the shared and equal condition of all identity-constitution.” * Judith Butler, "Restaging the Universal," 31. Cóż za ilustracja h e t e r o nienawiści Pani Butler! Palce lizać. .
ZałóżNaStaryŁebWorekBezKapci2020.01.10 17:19
Rozstrzeliwuje dla ozdoby, żeby Pani się podobało. Przedszkolna umysłowość.
Dam2020.01.10 17:20
A jednak homoseksualizm istnieje od tysięcy lat wśród setek gatunków zwierząt. Nauka to nie religia, gdzie można sobie przywołać niektóre wersety świętej księgi, a resztę ignorować. Jeżeli podpierasz się ewolucją, to trzeba brać pod uwagę wszystkie fakty.
ZERR02020.01.11 19:40
Nie istnieje, tylko występuje. Podobnie jak wrzody, schizofrenia, cholera, dżuma i tyfus.
man.of.Stagira2020.01.10 17:34
@Dam anemia sierpowata również 'istnieje', czy tworzy GATUNEK zwierzęcia? NIE. Herewith, I rest my case
MaxFiend2020.01.10 17:58
A jakież ma to znaczenie? Stały związek nie jest potrzebny do podtrzymania gatunku. Model heteroseksualny i w dodatku monogamiczny jest w historii ludzkości najkrócej istniejącym społecznym wzorem.
man.of.Stagira2020.01.10 18:08
@MaxFiend ignoratio elenchi
MaxFiend2020.01.10 19:46
Czyżby? "Sama ewolucja stygmatyzuje homoerotyzm. Stygmatyzuje zarazem ‘wędrówkę płci’. Człowiek może zdradzać ALE tylko zgodnie z ewolucją. Oto hipokryzja. Nic tego nie przebije." - Jaką antropologicznie funkcję ma w tym sensie erotyzm? :-D
Eugeniusz_Pomorze_2020.01.10 22:38
Man.of.Stagira ma rację - homoseksualizm jest po prostu... bezpłodny, jest dewiacją. Homoseksualizm jest obecny w świecie, ale ma taki sam sens, jak pijaństwo, narkomania, złodziejstwo, czy choroby. Homoseksualizm ma zdolność niszczenia, jak rak. H. jest w istocie rakiem. Można go zaleczyć, a nawet wyleczyć, ale afirmowany i pielęgnowany... zabija.
MaxFiend2020.01.13 7:45
Bez przesady. Homoseksualizm jest w ludzkości nadal zjawiskiem nie mającym wpływu na przyrost naturalny.
Rainbow Communist2020.01.10 16:02
Brawo! Jechac z kur*a za ta "prawde"!
fakt2020.01.10 19:52
Rainbow Comunist -poducz się -gdy milion much lgnie do gówna to uznasz że jest smaczne i też będziesz jadł uczelnia powinna służyć dyskusji opartych na nauce -a nie niedouczeni studenci protestują w imię bo ja tak chcę ..a powinno się odbywać w formie debaty naukowej. Gdy próbuje się stosować zasady demokracji do orzekania o faktach naukowych dochodzi do takich absurdów jak ogłoszenie ślimaka rybą lądową. Homoseksualizm także został metodami demokratycznymi wykreślony z listy chorób w 1973 r..Google Dlaczego homoseksualizm został wykreślony z listy chorób psychicznych?