04.09.18, 07:50pixabay.com

Irlandia: Ostatnia msza święta - kościół do rozbiórki...

Jeden z największych kościołów w Irlandii został przeznaczony do rozbiórki. Zostanie on zastąpiony dużo mniejszą świątynią. Ostatnią Eucharystię w kościele odprawi, 7 października, prymas Irlandii abp Diarmuid Martin.

Kościół Zwiastowania może pomieścić około 3500 wiernych, co czyni go jednym z największych Kościołów w kraju. Niestety podobnie jak w innych częściach Zielonej Wyspy, także i w Dublinie, gdzie stoi świątynia, liczba osób uczęszczających na Mszę w ubiegłych latach znacznie spadła.

Od długiego czasu mówi się także o uszkodzeniach konstrukcyjnych budynku. Stąd proboszcz parafii wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że po szerokich analizach i konsultacjach z radą parafialną i komitetem finansowym podjął decyzję o zastąpieniu obecnej świątyni, mniejszą, zdolną przyjąć 350 osób. Na dużej działce, na której znajduje się budynek mają powstać także nowe bloki socjalne.

Dzielica Finglas w północnej części Dublina, w której znajduje się kosciół, od VI w. związana była ze starochrześcijańskim opactwem. Według legendy ziemię pod jego budowę poświęcił sam św. Patryk, który przepowiedział, że na tym miejscu powstanie wielkie miasto.

źródło: VaticanNews