Piotr Duda w rozmowie z "Tygodnikiem Solidarność" prognozuje, że ustawa emerytalna może wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

"Ale jeśli chodzi o kolejne elementy systemu, to na pewno nie wszystkie wejdą od początku 2017 roku, trzeba być realistą. Może zostanie wprowadzone vacatio legis i niektóre zapisy będą obowiązywać od 2018 roku."-mówi przewodniczący NSZZ "Solidarność". W ocenie Piotra Dudy najważniejszym jest, że wiek emerytalny powróci do poprzedniego poziomu i stopniowo będzie wdrażana reforma całego systemu emerytalnego.

"Dziś słyszymy, że premier Morawiecki rzuca na konferencji prasowej jakimiś pomysłami dotyczącymi reformy OFE. Musimy usiąść i zastanowić się nad całym powszechnym systemem emerytalnym. Dzisiaj jest tak, że mamy system powszechny, a pełną składkę emerytalną płacą tylko pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę".-wyjaśnia przewodniczący "Solidarności".

Związkowcy chcieliby jednak dalszych rozmów na temat odejścia na emeryturę ze względu na staż pracy. Duda zapewnia jednak, że nie będą w tej sprawie wychodzić na ulice i blokować reformy emerytalnej.

JJ/"Tygodnik Solidarność"