22.12.14, 20:57Papież Franciszek (fot. YouTube)

Politycy: Nobel dla Franciszka!

Europejscy i niemieccy politycy uważają, że papież Franciszek powinien otrzymać nagrodę Nobla. Chodzi o jego pośrednictwo w rozmowach pokojowych między Stanami Zjednoczonymi a Kubą. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, socjalista Martin Schulz, widzi w Ojcu Świętym Franciszku „godnego kandydata” do tej nagrody. Schulz stwierdził tak w rozmowie dla poniedziałkowego wydania dziennika „Bild”.

Z kolei były premier Bawarii Edmung Stoiber z CSU opisał na łamach tegoż dziennika Franciszka jako „moralną instancję na świecie”. „Jego wkład w zbliżenie między USA a Kubą jest historyczny i jest przykładem dla innych konfliktów” – stwierdził Stoiber.

Jeszcze dalej poszedł Christian Schmidt z tej samej partii, mówiąc, że Franciszek jest „predystynowany do pokojowej nagrody Nobla”. Schmidt uznał, że pomoc w zażegnaniu konfliktu, który doprowadził „niemalże do wybuchu III wojny światowej to naprawdę historyczne osiągnięcie”. Polityk stwierdził też, że Franciszek okazał się w kwestiach politycznych następcą swojego poprzednika Jana Pawła II.

W podobne tony uderzył wicekanclerz Sigmar Gabriel z SPD, mówiąc „Bildowi”, że zaangażowanie papieża jest „wyjątkowe i umacnia pokój”. „Bild” spytał o zdanie także byłego prezydenta Polski i laureata pokojowej nagrody Nobla Lecha Wałęsę, który uznał, że nagroda ta jest właściwie „zbyt mała” dla papieża Franciszka.  „Papież poświęca całe swoje życie służbie człowiekowi” – powiedział Wałęsa.

pac/katholisch.de

Komentarze

anonim2014.12.22 21:36
z urzędu to po SVII wszyscy są święci
anonim2014.12.22 21:59
Po pokojowej nagrodzie Nobla dla Obamy już nic mnie nie zaskoczy, nawet gdyby przyznali ją ... Putinowi :)
anonim2014.12.22 23:51
Zachwyty Marina Schulza...i całej tej gromadki.... nad papieżem nie są dla niego dobrą rekomendacją....
anonim2014.12.23 0:34
w czasach kiedy nagrodę nobla dostaję Obama i Unia Europejska to tym bardziej z samej nominacji nie ma z czego się cieszyć. to już nie ta sama nagroda.
anonim2014.12.23 4:18
Dać mu Nobla. W końcu tak jak powiedział towarzysz Bolek, Bergoglio poświęca całe życie na służbę człowiekowi. Jakby poświęcał na służbę Bogu to by na Nobla szans nie miał. A tak to droga otwarta. Sugestywne i znaczące jest to, że Bergoglio nie klęka nigdy w czasie Przeistoczenia ani przed Najświętszym Sakramentem, ale wielokrotnie klękał przed muzułmanami i całował ich po stopach. Przed protestantami też klękał i głowę skłaniał nisko. Przed Jezusem nic a nic. To są fakty. Także - ludzka nagroda dla czysto ludzkiego papieża jak najbardziej odpowiednia - tak samo jak dla obamy, co ma na rękach krew ponad pół miliona niewinnych istnień w samym Iraku (a pozostałe wojny?). Niech się ta banda wymienia nagrodami. Chociaż tyle niech z życia mają i sobie nawzajem mówią jaki to kto jest świetny i szlachetny. Miej Boże miłosierdzie nad tymi ludźmi, bo już całkiem od rozumu odeszli.
anonim2014.12.23 9:17
Co tam Nobla, powienien dostać Oscara! :D
anonim2014.12.23 18:18
Biada wam jak wam ludzie pochlebiają...