11.07.21, 15:30Fot. via: Pixabay

Polską gospodarkę czeka nadzwyczajny okres!

1. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) - Adam Glapiński poinformował, że bank przewiduje ponad 5% wzrost PKB w Polsce przez 3 lata z rzędu, a więc w latach 2021-2023.


Jak podkreślił prof. Glapiński na tej konferencji prasowej „to byłby zupełnie nadzwyczajny okres dla polskiej gospodarki, w ostatnich latach nigdy takie okresu nie przeżyliśmy”.
Prezes NBP wskazał, że taka dynamika PKB w Polsce pozwoliłaby nadrabiać dystans do najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej, a także powodować bardziej wyraźnie niż do tej pory poprawę poziomu życia naszych obywateli.

2. Potwierdzają to także największe światowe agencje ratingowe, pod koniec czerwca jedna z nich - S&P, podniosła prognozy wzrostu PKB dla Polski na rok 2021 z dotychczasowych 3,4 % do 4,5% i na rok 2022 z 4,4% do 5,4%.
Ta znacząca korekta prognozy wzrostu PKB dla Polski o ponad 1 punkt procentowy, została ogłoszona po prezentacji „Polskiego Ładu” i zobowiązaniu premiera Morawieckiego, że 10 ważnych projektów z niego pochodzących, rząd zamierza przygotować w ciągu najbliższych 100 dni.
Dotyczy to miedzy innymi zmiany w podatku PIT, korzystne dla co najmniej 18 mln podatników; emerytura bez podatku; wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 7% PKB; zniesienie limitów do specjalistów; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności; rodzinny kapitał opiekuńczy; program Inwestycji Strategicznych Polski Ład; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej przez rolników; małe Centra Nauki Kopernik w Polsce.
Chodzi o przygotowanie nowelizacji obowiązujących ustaw regulujących tę problematykę albo też przygotowanie zupełnie nowych regulacji ustawowych i ich uchwalenie w takich terminach, aby mogły one wejść w życie już w II połowie tego roku, najpóźniej 1 stycznia 2022 roku.

3. Także weryfikację w górę swoich wcześniejszych prognoz zaprezentował na początku czerwca polski bank Pekao S.A, według którego PKB w naszym kraju w II kwartale tego roku wzrośnie aż o 11% w ujęciu rok do roku, a w całym 2021 roku wzrośnie o 5,5%.
Z kolei zdaniem analityków tego banku po uwzględnieniu oddziaływania na gospodarkę i sferę społeczną, propozycji rządu Zjednoczonej Prawicy zawartych w Polskim Ładzie, wzrost PKB w 2022 roku, wyniesie przynajmniej 5,6%.
W sytuacji kiedy wzrost PKB w ciągu najbliższych 2 lat będzie wyraźnie wyższy, niż wcześniej prognozowano, także relacja deficytu sektora finansów publicznych do PKB w 2021 roku, będzie na zdecydowanie niższym poziomie i wyniesie 4,4%.

4. Także Komisja Europejska na początku lipca podniosła prognozę wzrostu PKB w Polsce z wcześniejszej wynoszącej 4% w 2021 roku aż do 4,8% , natomiast w 2022 roku ma on wynieść 5,2%.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że poziom recesji (spadku PKB) w 2020 roku w Polsce był najniższy w całej UE (tylko -2,7%), co oznacza, że ze względu na tzw. efekt bazy, osiągnięcie aż 4,8% wzrostu PKB, będzie nie lada sukcesem.
Kraje, w których spadki PKB w 2020 roku były dwucyfrowe jak w Hiszpanii, czy wyniosły 8-9% jak we Francji i we Włoszech, właśnie ze względu na efekt bazy, będą miały w 2021 roku prawdopodobnie  wyższy poziom wzrostu PKB niż w Polsce.
Optymistyczne prognozy KE dotyczą także kształtowania się bezrobocia w Polsce w latach 2021-2022, ma ono wynieść odpowiednio 3,5% i 3,3%, co oznacza, że przez najbliższe 2 lata będziemy liderem w UE wśród krajów o najniższym poziomie bezrobocia.
O ile prognozy wszystkich wymienionych wyżej instytucji finansowych są dwuletnie, to prognoza NBP obejmuje także rok 2023 i według niej także w tym trzecim roku, wzrost PKB w Polsce, będzie wynosił także powyżej 5%.

Komentarze

Jawny2021.07.21 8:18
Główne wytyczne z góry (za ich realizację mam niezłe profity) są takie: 1. Wszyscy księża to pedofile, 2. Wszyscy księżą są pazerni, 3. PIS zmierza do PRL, 4. Wzorcem dla Kaczyńskiego jest Łukaszenka i jego reżim. Wiadomo, że to wszystko są bzdury, ale metodą szatana, któremu służę, jest kłamstwo. Nieważne fakty, ważna skuteczność. Już Goebbels to przetestował, a dziś kontynuuje m. in. Michnik i Wyborcza. A moim ostatecznym "argumentem" jest obleśny rechot i wulgaryzmy.
ciężko być POplatfusem2021.07.11 17:25
żona mnie rzuciła na jurnego PISka - syn zapisał się do ONR - córka nie wróciła ze zmywaka, a ruskie suki sikają mi na nogawki
Filip2021.07.11 16:39
Dokonania Jarosława Kaczyńskiego. Politycy z PiS-u doprowadzili do wydania 1,5 mld zł na budowę bloku C elektrowni w Ostrołęce, po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Politycy z PO nie chcieli wybudować bloku C za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Mateusz Morawiecki w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim zmarnował 134 mln zł na w wybory kopertowe, bez podstawy prawnej. Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza zmarnowała miliony i nie dokonała żadnych nowych ustaleń. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Ochrona Jarosława Kaczyńskiego rocznie kosztuje polskiego podatnika około 1,5 mln zł. Przemysł stoczniowy przez sześć lat rządów PiS-u nie został odbudowany. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić pieniądze z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj ma otrzymać pieniądze z tego Funduszu pomimo PiS-wi, a nie dzięki PiS-wi. Rządzący wielokrotnie złamali Konstytucję i prawo europejskie. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Mamy największą inflację w Unii Europejskiej, a zadłużenie finansów publicznych rośnie jak nigdy do tej pory. Propaganda pisowska do perfekcji doprowadziła umiejętność podawania zmanipulowanych i przekłamanych informacji. Mam nadzieję, że Donald Tusk uratuje nas przed dalszymi szaleństwami Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki był wieloletnim doradcą Donalda Tuska i nie jest krytykowany za działania, za które pisowcy krytykują Donalda Tuska. Pod względem korupcji, nepotyzmu i kolesiostwa PiS przebił wszystkie dotychczasowe ekipy rządzące. W spółkach skarbu państwa nie zasiadają fachowcy, tylko pisowcy. Naród we wszystkich kolejnych wyborach, musi PiS-wi pokazać czerwoną kartkę i wrócić do normalności.
Możesz pisać długo2021.07.11 18:49
niczym nie zrównoważysz setek miliardów wytransferowanych do Berlina... Wytransferowanych w zamian za diaboliczną pseudo kulturę plus mentalność niewolnika dla każdego; za darmo
też możesz pisać2021.07.11 20:59
Chodzi ci o miliardy, które rząd Morawieckiego pożyczał w niemieckich bankach?
Dam2021.07.12 6:12
Różnica między wami jest taka, że Filip napisał suche liczby, a ty rzucasz oszczerstwami, na które liczb nie masz. Ale wyznawcy prezesa nie potrafią liczyć. W końcu większość myśli, że nie płaci podatków.
a POplatfusom smuta, frustracja i kamieni kupa2021.07.11 16:31
a dla osłody Bąka Lipa z Zoppot z Chobielinkiem
Polak2021.07.11 16:25
A co to PKB w przypadku Polski która nie ma własnej gospodarki? Czy to oznacza ,że firmy i korporacje zachodnie wywiozą z Polski o 5 % więcej?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.11 16:20
Kłamstwo smoleńskie, kłamstwo watowskie, kłamstwo o zwycięstwie nad wirusem, kłamstwo NowoŁadowe a teraz łgarstwa o doganianiu krajów europejskich! oczywiście o wzroście inflacji w której polska wiedzie prym, nawet glapiński nie jęknął!
Hue2021.07.11 15:46
A biznes z zagranicy już leci do polski. Zwłaszcza jak pis chcę prywatyzowac prywatna inwestycje usa TVN odbierając 50 % własności. Po co prowadzić interesy w kraju, jak moga ci ukraść z dnia na dzień twoja własność.
Hue2021.07.11 15:44
Pis obiecał polskę w ruinie, i idą jak burza w tym kierunku. W tym tygodniu badania łatwość w prowadzenia biznesu wskazali polskę na 10 miejscu od końca i przedostatnie miejsce w europie.
Anonim2021.07.11 15:39
dziennie po 100 zakazen i jest "tylko" 99 000 na kwarantanie i 150 000 "chorych" - to jest panstwo PISu - zabijac, zamykac i krasc. Na jesien znowu bedzie lockown na rozkaz Makreli. Dziekuje za zalatwienie w Brukseli zakazu hodowli klatkowej - moze posluza jeszcze do kwarantanny na ludzi ////// https://koronawirusunas.pl
ekonomista2021.07.11 15:33
Powiedział gość, który nie ma pojęcia jakie są źródła inflacji i nie widzi jej związku z dodrukiem pieniądza. Może niech się lepiej zajmie asystentkami?
Anonim2021.07.11 15:32
tak... czeka nas splata pisowskich kredytów, które zaciągnęli