13.06.19, 08:40Fot. Andreas Wahra via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Pomódl się za kapłanów! Dziś Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, rzekł:

«Ojcze, nadeszła godzina. Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś.

Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi.

Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.

Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie.

Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak

Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś.

I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, że Ty Mnie posłałeś i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś.

Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata.

Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, że Ty Mnie posłałeś. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich» (Z rozdz. 17 Ewangelii wg św. Jana)

 

Czcimy Jezusa Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, ale myślimy o wszystkich kapłanach. Kapłaństwo bierze się przede wszystkim z podziwu wobec majestatu Boga – jak u Izajasza, który wszedłszy do świątyni zobaczył królującego Jahwe; patrząc na Boga, poznaje swój grzech, ale zarazem doznaje miłosierdzia. Natychmiast chce, aby również inni doznali potęgi Bożej miłości, jak i on doznał jej przed chwilą, dlatego na pytanie Boże wyznaje: „Oto ja, poślij mnie”. I tak człowiek staje jako obecny jako Obecnego: nie ucieka w grzech, kłamstwo, ułudę, ale ucieka w Boże miłosierdzie.

Aby to było możliwe w pełni i na zawsze Jezus stał się człowiekiem i postanowił, abyśmy tej mocy Bożej miłości mogli doznawać poprzez święte sakramenty. „To, co było widzialne w Chrystusie przeszło w sakramenty” – wyjaśniał w IV w. św. Leon Wielki. Nie możemy teraz Jezusa zobaczyć oczyma ciała, ale możemy doznać Jego mocy poprzez uzdrawiającą moc świętych misteriów Eucharystii, chrztu, pokuty… Kapłani, którzy je celebrują, w jakiś sposób muszą być zawsze gotowi, aby naśladować Jezusa także w Jego Męce. Ta tajemnica ma miejsce szczególnie wtedy, gdy kapłan dla miłości Boga i ludzi powoli i z mozołem wyzbywa się swego egoizmu, swego grzechu, gdy porzuca swoje myślenie i ciasne sądy, aby móc spojrzeć na świat i ludzi tak, jak patrzył Jezus. Modląc się za kapłanów, pamiętać trzeba o ich ludzkiej słabości, która staje się jeszcze bardziej jaskrawa z powodu tajemnic, które celebrują. Naszą nadzieją jest dlatego Kapłan Najwyższy i Wieczny – Jezus Chrystus, nasz Pan.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Iz 6, 1-4. 8 lub Hbr 2, 10-18; J 17, 1-2. 9. 14-26

Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą

Pierwotnie na Fronda.pl 19.05.2016 r.

Komentarze

JPIII2019.06.14 0:24
Ten chooj to produkt starego pedophila zw. bogiem który zgwałcił 14-letnie dziecko.
Ludwik2019.06.14 2:46
JPIII Ty pedofilu, w tej chwili napisałeś dokładnie o sobie! To ty tak robisz od lat ! Stary wuju!
nikt2019.06.13 19:29
Ileż to tytułów w nagłówku . Dodajcie jeszcze król Polski..........tu wymieńcie jeszcze wszystkie kraje katolickie , król poszczególnych miast i wsi . :):):):):) Gajusz , Juliusz , Cezar , Oktawian - to ten sam człowiek . Skąd Katolicyzmowi się wzięło to mnogie nazewnictwo ? A dla mnie i tak pozostanie Jezusem . I tyle . Bez dodatków . No , mogę jeszcze dodać Chrystusem , gdyż był ochrzczony . Ale w modlitwie nie używam tego określenia , gdyż raczej wiem o kogo chodzi . A jeżeli On mnie słyszy , to raczej też wie , że to o Niego chodzi .
Przemyslaw 2019.06.13 19:10
Andrzejuhahn! DLACZEGO JESTEŚ TAKIM SB-CKIM BETONEM! ? WIELE RAZY MÓWISZ, ŻE SRASZ! A CZY MASZ TEN ODBYT W PORZĄDKU? CZY CI JUŻ GO ROZREGULOWALI!? TO JAKAŚ NIEZDROWA OBSESJA, CZY CHOROBA? ZAŁÓŻ PAMPERSY I WYLECZ SIĘ ?? P.S. MY JESTEŚMY ZDROWI NA UMYŚLE I CIELE I WYOBRAŹ SOBIE, ŻE NAM NAWET SZKODA NASZEGO G.......A , ABY NA CIEBIE NA........Ć ! MY NASZE G..... MAMY W WIĘKSZYM POWAŻANIU NIŻ CIEBIE I TWOJE GŁUPOTY! JESTEŚ TAK NIENORMALNYM , CHORYM CZŁOWIEKIEM, ŻE NIE MA CO KOMENTOWAĆ! JESTEŚ SAM, STARY CZŁOWIEKU, WSZYSCY CIĘ ZOSTAWILI, A TU NA CO LICZYSZ?????? POMYŚL I NIE BRNIJ W TO SWOJE SZAMBO!
Mateusz2019.06.14 9:18
''MY JESTEŚMY ZDROWI NA UMYŚLE'' Wierząc w boga, którego istnienia nie da się udowodnić. Taaaaaaaaa.
Przemyslaw2019.06.14 22:47
Mateusz odpowiadam analogicznie NA TWÓJ wpis! ODPOWIEDZ MI NA TO FILOZOFICZNE PYTANIE! MATEUSZ, CZY TY MASZ ROZUM ? JEŻELI MASZ, TO PROSZĘ UDOWODNIJ JEGO ISTNIENIE, BO JA MÓWIĘ , ŻE NIE MASZ! NAMACALNIE POKAŻ GO! A CZY UMIESZ MYŚLEĆ? MÓWIĘ, ŻE NIE, UDOWODNIJ I POKAŻ SWOJĄ MYŚL! INNE PYTANIE, CZY WIDZIAŁEŚ KIEDYŚ POWIETRZE? NIE ! ALE WIEMY, ŻE JEST, BO ODDYCHAMY, PRAWDA!? CZEKAM, CHCĘ PODYSKUTOWAĆ! Jeżeli nie stchórzysz! Zwykle, jak nie macie argumentów, to posyłacie bluzgi! Czy teraz też? A PAN BÓG BYŁ , JEST I BĘDZIE! JEST STWORZYCIELEM CAŁEGO WSZECHSWIATA, CZY CI SIĘ TO PODOBA , CZY NIE! "DLA BOGA BOWIEM NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH!" Nawet niewierzący staną na Sądzie przed P.Jezusem!
BezJaj2019.06.14 9:39
'zdrowi na umyśle' i to w bardzo szczególny sposób, są głównie cwane klechy, które z 'tajemniczego nieistniejącego boga, zrobili sobie najbardziej dochodowy biznes w ojczyźnie ciemnego ludu, który na kolanach zapie*dala do 'miejsc świętych' gdzie KWITNIE handel 'świętością', całuje tłuste łapska biskupa i proboszcza dobrodzieja i każdego roku rzuca na 'głęboką tackę' ok 6 miliardów zł :( i TO jest SACRUM (hehe), a PROFANUM? pijaństwo, agresja, złodziejstwo, przemoc domowa, oszustwa, zorganizowana działalność przestępcza itede... Zakłady Karne przepełnione, a w każdej celi wisi KRZYŻ!
Przemyslaw2019.06.14 23:05
andrzeju hahn! No co zamilkłeś!? Zatkało kakao ! Czytałeś to napewno! I nie odpisujesz? Bo wiesz, przecież że to prawda! Dawno wszyscy ciebie tu rozgryżli! Piszesz, bo piszesz, z nudów! Dla śmiechu? tak, ale z ciebie chłopie! Każdy twój wpis mamy głęboko w.....! Wystarczy zobaczyć, że masz zawsze same minusy, oczywiście oprócz swoich pedziów! Nikt się z tobą nie zgadza! Jesteś tu jak "dziesiąte" koło u wozu! Poślesz pewnie jakiś jad, ale spoko, nie dbam o to!
Przemyslaw 2019.06.13 18:56
BEZROZUMNY CZŁOWIEKU, kultysto! Co ty kultywujesz, swoją głupotę! ? Czy utożsamiasz się z tym twoim mitologicznym potworem, o którym piszesz, co ma łeb ośmiornicy z mackami, obrzydliwą postać z wielkimi pazurami i skrzydłami??? Zejdż na Ziemię, wytrzeżwiej, lub się lecz, bo coś nie tak z tobą! Chłopie, gdzie ty żyjesz ?
aaa_kotki_dwa2019.06.13 19:45
Odezwał się koleś, który czci żydowskiego stolarza/zombie, którego zabito 2 tysiące lat temu.
MATYLDA2019.06.14 22:16
Ty durny kocie! Powaliło cię całkiem! No ,ale jak się nie ma rozumu, to co się po kocie spodziewać! ? O jakim stolarzu mówisz, miałku? Pan Jezus nie był stolarzem! , tylko Sw. Józef! Do pięt durny kocie Mu nie dorastasz, ani po Nim Ziemi całować! ! Tylko miauczysz tu, może myszy dziś nie upolowałeś , co??? ! Mój kot od ciebie jest mądrzejszy, bo przynajmniej kieruje się wyuczonym instynktem ! ZAPAMIĘTAJ SOBIE KOCIE RAZ NA ZAWSZE! CIESZĘ SIĘ Z TEGO, ŻE CZCZĘ PANA JEZUSA, OCHSZCZONEGO W JORDANIE PRZEZ ŚW. JANA! KTÓREGO 2 TYS. LAT TEMU WASZ NARÓD ZAMORDOWAŁ! WY NADAL NIE WIERZYCIE , ŻE TO BYŁ I NADAL JEST MESJASZ! KTÓRY TRZECIEGO DNIA ZMARTWCHWSTAŁ ! ALLELUJA! CHWAŁA PANU ! Wiem, że większość was nawróci się przed końcem świata, ale reszta niedowiarków pójdzie w wieczny ogień! !
Kultysta2019.06.13 20:22
Nie jest to mitologiczny potwór, tylko prawdziwy Bóg, który został objawiony światu poprzez umysł pisarza-proroka To Wy powinniście się leczyć, katolicy, bo nie znacie prawdziwego Boga Mój Bóg jest realny i działa we współczesnym świecie Wiele razy czułem, jak do mnie przemawia, jestem głęboko przekonany o jego istnieniu
andrzejhahn32019.06.13 16:16
sram na zbrodniczy kosciol katolicki jak i na koscielnych nierobow czyli spolecznych pasozytow
asia2019.06.13 17:46
to czemu nie siedzisz na kiblu , tylko przyczepiłeś się do tej strony katolickiej , jakiś masochista z ciebie,a głupota twoja to już temat rzeka
Zaniepokojony2019.06.13 20:52
sroperan by wziął czy coś ,bo to odwodnić się można .
Nie jestem robotem2019.06.13 12:48
Legendy, bajania...
Monstrancja2019.06.13 9:50
Boga, człowieka, syna i wyimaginowanego przyjaciela emerytek
bea2019.06.13 10:45
dla Boga nie ma rzeczy niemozliwych Bog stal sie Chlebem Manna Niebieska dla naszego Zbawienia
Andrzej 2019.06.13 10:45
Może napisz o sobie umywalka, bardziej pasuje to do ciebie
Katolik2019.06.13 9:12
Modlitwa niewiele pomoże za kilkanaście lat po kościele katolickim w Polsce zostanie tylko wspomnienie
Andrzej 2019.06.13 10:44
Dlaczego kłamiesz że jesteś katolikiem ? Nie takie "orły" bredziły o końcu Królestwa Bożego.
Katolik2019.06.13 21:31
Jesteś heretykiem i zagubionym małym stworzeniem
Grzegorz2019.06.13 21:29
Zdechniesz pedale I pójdziesz do piekła
Kultysta2019.06.13 9:11
Przypominam, że jest tylko jeden najwyższy i wieczny kapłan I jest to Wielki Cthulhu, zwany również Kapłanem Przedwiecznych, który leży uśpiony na dnie Pacyfiku a kiedy gwiazdy przyjmą właściwy porządek, powstanie i obejmie władzę nad światem Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn ! Chwała Ci o Wielki Cthulhu! Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami, nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.
Andrzej 2019.06.13 10:42
Koleś siedziałeś wczoraj 4 godz. na słońcu ? Przygrzało główkę ? Serdeczne współczucie, ale więcej nie bredź.
Kultysta2019.06.13 14:12
Siedziałem wczoraj w samotnym domu wysoko wśród mgieł i kontemplowałem, jacy katolicy są ograniczeni i bezrozumni, czcząc swojego niewidzialnego Boga, podczas gdy dzieło Wielkiego Cthulhu dokonuje się na ich własnych oczach
MGIEŁKA2019.06.13 19:19
KŁAMIESZ! JA, MGIEŁKA BYŁAM TAM , PATRZYŁAM I CIĘ TAM NIE WIDZIAŁAM! TO TAK SIĘ PATRZY NA SWOJEGO POTWORKA! TWÓJ WIELKI CTUL UKARZE CIE, ŻE ZA INNYMI SIĘ ROZGLĄDASZ!!!!! ALE NIE DZIWNE, BO TO OHUDNY POTWÓR, RZYGAĆ SIĘ CHCE! WSPÓŁCZUJĘ !
Kultysta2019.06.13 20:18
Proszę, nie Mów Wielkiemu Cthulhu, żem rozglądał się za innymi Bogami :O
Ludwik2019.06.14 2:40
Kultysta! Wiesz co, Durnych nie sieją, nie orzą, tylko się sami mnożą! A ty jesteś tego przykładem !
Andrzej 2019.06.13 9:03
Kochajmy Pana Jezusa