26.08.17, 21:30zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, CC0

Premier Beata Szydło: Nie chcemy wyjść z UE. Chcemy, by UE przetrwała

W rozmowie z TVP Info premier Beata Szydło po raz kolejny odniosła się do słów prezydenta Francji, Emmanuela Macrona i jego ataków na Polskę.

Francuski przywódca stwierdził, że Polska sama "stawia się na marginesie Europy". Szydło podkreśliła, że nasz kraj nie jest izolowany na forum UE, ale broni swoich racji. 

"My nie będziemy w tej chwili przyjmowali takiej oto polityki, że mamy poddawać się dyktatowi innych"- zaznaczyła premier.

Macronowi nie spodobał się sprzeciw Polski wobec zaostrzenia dyrektywy w sprawie pracowników delegowanych. Podczas wizyty w Bułgarii skomentował to następującymi słowami: "Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra". Jak dodał, nasz kraj "w wielu kwestiach" sam wypycha się na margines Europy. 

Zdaniem szefowej rządu, Polska „ani nie jest izolowana w Europie, ani nie jest z nikim skonfliktowana”, jedynie „broni swoich praw i swoich racji". Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że czynią tak wszystkie kraje europejskie. 

"My nie będziemy w tej chwili przyjmowali takiej oto polityki, że mamy poddawać się dyktatowi innych. Nie, chcemy mieć swoje zdanie. Chcemy być lojalnym, solidarnym członkiem UE i takim jesteśmy"- zapewniła. 

Szefowa rządu zaznaczyła, że Prawo i Sprawiedliwość, wbrew narracji opozycji, nie ma najmniejszego zamiaru wyprowadzać Polski z Unii Europejskiej, a jedynie prowadzi inną politykę, niż poprzednia koalicja rządząca. 

"Polska jest i będzie w UE. Wszyscy ci, którzy próbują budować konflikt Polski z UE, mają nieczyste intencje. Dla Polski bardzo ważna jest przyszłość UE i dlatego próbujemy powiedzieć o tym, że potrzebna jest refleksja nad tym, czy kierunek w którym podąża UE jest właściwy"- powiedziała Beata Szydło.

Jak zaznaczyła premier, dla Polski ważne jest to, aby wspólnota, jaką jest UE, przetrwała.

Szefowa polskiego rządu bierze udział w uroczystościach 300. rocznicy koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze i to właśnie w tym miejscu rozmawiała w sobotę z dziennikarzami.

"Tutaj w Częstochowie jest miejsce, w którym Matka Boska jednoczy nas wszystkich. Polska jest w takich ważnych momentach jedna i te dzisiejsze uroczystości są bardzo ważne. To jest moment, który dla wszystkich Polaków powinien być momentem refleksji nad nasza przyszłością"- podkreśliła.

JJ/PAP, TVP Info, Fronda.pl