25.10.17, 14:45Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Premier: Europa Środkowo-Wschodnia bramą UE do Chin

Premier Beata Szydło otworzyła II Spotkanie Ministrów Transportu i Biznes Forum Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. 

Szydło podkreśliła, że Sekretariat ds. Morskich formatu "16+1" w Polsce stanowi dla jej rządu wielkie wyróżnienie i zaszczyt. 

"Infrastruktura portowa w naszym regionie może być interesującą alternatywą dla portów Europy Zachodniej"- mówiła premier, otwierając środowe spotkanie, którego tematem wiodącym była "Intermodalność" jako "gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki”. Oprócz premier Szydło w spotkaniu w Warszawie biorą udział: minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. W spotkaniu uczestniczy również chiński wiceminister transportu, He Jianzhong.

Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, transport stanowi "jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy" pomiędzy Polską, całym naszym regionem oraz Chinami. 

"Chcemy rozwijać obopólnie korzystną współpracę dla dobra naszych państw, obywateli, także w dziedzinie rozwoju portów morskich, terenów przybrzeżnych oraz dróg wodnych całego naszego regionu"- podkreśliła premier. Jak dodała, Europa Środkowo-Wschodnia jest bramą UE, przez którą- drogą lądową- wszystkie produkty transportowane są do Europy Zachodniej, a także- z Europy do Chin. 

"Infrastruktura portowa w naszym regionie może być zatem interesującą alternatywą dla portów Europy Zachodniej"- podkreśliła prezes Rady Ministrów. 

W ocenie premier, w przypadku Polski priorytetem jest naprawa dotychczasowych zaniedbań w rozwoju korytarza transportowego Północ-Południe.

"Celem polskiego rządu jest rozwój transportu zarówno drogowego, kolejowego, lotniczego, jak i morskiego i śródlądowego" - deklarowała Szydło, od razu wspominając również o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, którego koncepcja obejmuje budowę "największego w Polsce portu lotniczego", który miałby następnie zostać włączony w sieć połączeń kolei dwóch prędkości. CPK- zaznaczyła premier- ma być odpowiedzią m.in. na dynamicznie rosnącą liczbę połączeń lotniczych między Europą i Azją.

Szefowa rządu wskazała, że m.in. ten projekt „jest jedną z wielkich inwestycji rozwojowych o przełomowym znaczeniu dla rozwoju naszego kraju”.

Premier Beata Szydło zwróciła uwagę, że jej rząd systematycznie i konsekwentnie odbudowuje polski przemysł stoczniowy, zaniedbany czy wręcz zniszczony- jej zdaniem- przez poprzedników.

"Jesteśmy pewni, że pozytywnie wpłynie to na polski morski potencjał transportowy”- podkreśliła. 

yenn/PAP, Fronda.pl